etazno grejanje na cvrsto gorivo

Jannko

Početnik
Poruka
30
Dragi forumasi !!!
Treba mi pomoc oko odabira peci,kotla, sporeta, bilo cega za grejanje svoje kuce.Pre svega treba da napomenem da mi je kuca velicine 140 m2.Iskoriscenst prostorijtj.za grejanje je velicine 75 m2,a ostatak cini potkrovlje nekih 65m2 koje za sada nije sredjeno.Izolacija je uradjena spoljai prozori su od drveta.

Elem od tih 75m2 cine suturen 21m2(kuhinja trepezarija) gde provodimo najvise vremena dnevno koristimo sporet na drva,i sprat gde su mi spavace sobe kupatilo i hodnik i dnevna soba cine tih 54m2 tu koristimo TA pec.Hteo bih nekako da uradim etazno grejanje ali neznam ni sta ni kako.Da li uzeti neki sporet-kotao na drva ili ugalj umesto mog sporeta i tu prikaciti pumpu i sve sto ide za centralno grejanje (precnik dimnjaka je standardan oko 120mm) ili da uzmem kotao i stavim ga napolju ispred tog suturena(imam malu prostoriju ispod stepenica velicine 3m2 2.5 x 1.2 metara) gde bih morao da zidam novi odzak.
Moje jednostavno pitanje(ako sam dao dovoljno podataka)ako uzmem sporet- kotao za suturen KOJI,ili ako uzmem kotao KOJI jer mi je vrlo bitno AKO MOZE da bude ekonomican !!!!!!!!
 
Druze vidim da si u problemu a ja trenutno odmaram pa aj da pomognem . Izradom toga sto tebi treba bavimo se vec 25 god. Video sam preporuku za Rustik ali se ne slazem . Alfini sporeti su veliki potrosaci a i poznati su po tome da najvise greju oko sebe a to nije odlika dobrog kotla . PO meni je najbolji centrometal pek 29 sa podesivim lozistem ali ti nemas odzak za njega . Abc uzice i njihov sporet - kotao isti lepo zadi ali ima losiju regulaciju. Ako imas dva spojena dimnjaka to je resenje - spoji ih napravi komoru i gotovo . Javi se ako gori aj zdravo
 
I kod nas je alfa plam kamin rustik, sa izvedenim etažnim grejanjem. Na 80 m2 potrošimo u toku zime 8 m3 drva. Imamo spoljnu izolaciju i drvenu stolariju u ne baš sjajnom stanju. Kamin je u centralnoj prostoriji, dnevnom boravku od 35 m2 a u ostale prostorije su izvedeni radijatori. Ukoliko imaš tako nekakvu veliku prostoriju, to je pravo rešenje jer se ne gubi energija kao kod kotla koji su često u prostorijama koje se ne koriste. I da, ja ne radim grejanje i ovo nije reklama, samo moje iskustvo :)
Dimnjak je u prečniku oko 10 cm, običan , nije šidelov, čisti se jednom godišnje dok se ceb od peći listi jednom mesečno, a fijoku sa pepelom izbacujemo jednom nedeljno
 
IMam kotao ABC dominant extra od 33kw. Za manje od 100m2 potrošim 20 metara drva u toku jedne zime. Hteo bih da nešto uradim da bih uštedeo pa me zanima šta je isplativije: da kupim slabiji kotao ili da preradim na etažno grejanje , ako je to uopšte moguće. planiram pvc stolariju, ali se mora nešto uraditi i sa kotlom. da li neko ima neki predlog?
 
Godinama ložimo alfa plam kamin, i ponekad, vetar, loš pritisak i ko zna šta još, vrati dim u sobu. Razmišljali smo o šidelovom dimnjaku za koji bi morali da iskeširamo oko 500 evrića.
E, najzad smo rešili taj problem bez mnogo ulaganja pa zato hoću i drugima da kažem da ovo funkcioniše. Zove se brodski dimnjak, košta oko 20 evra.
dim.png
 
IMam kotao ABC dominant extra od 33kw. Za manje od 100m2 potrošim 20 metara drva u toku jedne zime. Hteo bih da nešto uradim da bih uštedeo pa me zanima šta je isplativije: da kupim slabiji kotao ili da preradim na etažno grejanje , ako je to uopšte moguće. planiram pvc stolariju, ali se mora nešto uraditi i sa kotlom. da li neko ima neki predlog?

Kupi termostatske ventile za radijatore u sobama koje ne koristiš po ceo dan - ušteda najmanje 30%,
a 20 metra drva za 100 m2 uopšte nije mnogo.
 
Imam par pitanja:
Planiram da postavim etažno centralno grejanje koristeći alupex cevi.
Da li ću imati problema sa podom zbog temperature?
http://img208.imageshack.us/img208/9364/s88j.jpg
Mislio sam da deo cevi iskoristim kao podno grejanje , ali se plašim da ne bude problema sa pločicama i brodskim podom zbog temperature koja je veća nego u klasičnom podnom.
Neće biti 20 nego 40-50 sepeni.
I spojio bih 2 radijatora na 1 par cevi ( da ne uvlačim 4 cevi u sobu) i izmedju njih bih stavio polupropusni ventil. Jel to izvodljivo.
Hvala
 
Imam par pitanja:
Planiram da postavim etažno centralno grejanje koristeći alupex cevi.
Da li ću imati problema sa podom zbog temperature?
http://img208.imageshack.us/img208/9364/s88j.jpg
Mislio sam da deo cevi iskoristim kao podno grejanje , ali se plašim da ne bude problema sa pločicama i brodskim podom zbog temperature koja je veća nego u klasičnom podnom.
Neće biti 20 nego 40-50 sepeni.
I spojio bih 2 radijatora na 1 par cevi ( da ne uvlačim 4 cevi u sobu) i izmedju njih bih stavio polupropusni ventil. Jel to izvodljivo.
Hvala


meni alupex cevi prolaze ispod plocica u hodniku i nije bilo problema - cak i kada sam grejao elektricnim kotlom gde je temperatura bila i po 70-85 stepeni.

imam i brodski pod medjutim postavljen je rostilj tako da su alupex cevi su prosle kroz prostor ispod brodkog poda, termosilent podloge i dascanja pa nema neke koristi sta vise, dolazi do rasipanja toplote jer nisu izolovane.

ako ti brodski pod nije isusen maksimalno onda ces imati problem sa krivljenjem i, za brodski pod poznatim, odvajanjem i skripanjem samo u vecoj meri.

redno vezivanje radijatora nije preporucljivo jer ce ti drugi radijator biti hladniji i imaces neravnomerno zagrevanje ili da uzmes neku pumpu koja ce raditi na maksimumu kako bi razlika izmedju radijatora bila manja...ili da u drugom radijatoru stavis vise rebara kako bi postigao isti efekat kao i sa prvim...

ja nisam strucnjak vec neko ko ima slicnu situaciju (moji radijatori su paralelno povezani sa sabiracem) pa prenosim svoje utiske tako da ovaj post uzmi sa rezervom.

PS: plocice su mi granitne lepljene sa cm16
 
Poslednja izmena:
meni alupex cevi prolaze ispod plocica u hodniku i nije bilo problema - cak i kada sam grejao elektricnim kotlom gde je temperatura bila i po 70-85 stepeni.

imam i brodski pod medjutim postavljen je rostilj tako da su alupex cevi su prosle kroz prostor ispod brodkog poda, termosilent podloge i dascanja pa nema neke koristi sta vise, dolazi do rasipanja toplote jer nisu izolovane.

ako ti brodski pod nije isusen maksimalno onda ces imati problem sa krivljenjem i, za brodski pod poznatim, odvajanjem i skripanjem samo u vecoj meri.

redno vezivanje radijatora nije preporucljivo jer ce ti drugi radijator biti hladniji i imaces neravnomerno zagrevanje ili da uzmes neku pumpu koja ce raditi na maksimumu kako bi razlika izmedju radijatora bila manja...ili da u drugom radijatoru stavis vise rebara kako bi postigao isti efekat kao i sa prvim...

ja nisam strucnjak vec neko ko ima slicnu situaciju (moji radijatori su paralelno povezani sa sabiracem) pa prenosim svoje utiske tako da ovaj post uzmi sa rezervom.

PS: plocice su mi granitne lepljene sa cm16

Hvala na odgovoru.Mnogo si mi pomogao.
Inače pod je od 30-ak godina starih daščica , ispod koga ide stiropor od 4 cm (obložen alufolijom).
Cevi sam urezao u stiropor i u urez stavio alufoliju , tako da nebi trebalo da bude rasipanja prema dole. Cevi su na pola cm od daščica i to me je plašilo.
U sobu sam već uveo samo jedan par cevi i baš redijatori koje sam kupio (polovni , limeni iz Nemačke (1euro rebro)) imaju različit broj rebara , pa ću probati tako da nadomestim...
Nedavno sam betonirao predsoblje(7x2m) , kroz koje bi trebalo da prođe mreža cevi (8 cevi) . Pri betoniranju uz ivicu zida (30-ak cm) ubacio dam 2cm dasku , koju sam kad se beton stegao izvadio , pa sad imam jarak. Na taj beton će ići pločice. Kako bi bilo najbolje da odradim izolaciju , da bi što manje gubio toplote ?
Evo je skica :
http://img844.imageshack.us/img844/4194/ow7v.jpg
Zanima me i koliko će ta mreže cevi da greje hodnik (7x2) i koliko rebara ( http://www.oglasi.rs/images/oglas/201210/533219/1.jpg ) bi mi trebalo.
Hvala
 
Godinama ložimo alfa plam kamin, i ponekad, vetar, loš pritisak i ko zna šta još, vrati dim u sobu. Razmišljali smo o šidelovom dimnjaku za koji bi morali da iskeširamo oko 500 evrića.
E, najzad smo rešili taj problem bez mnogo ulaganja pa zato hoću i drugima da kažem da ovo funkcioniše. Zove se brodski dimnjak, košta oko 20 evra. Pogledajte prilog 306915

Ово је изузетна варијанта димњака, јер и приликом ниског и приликом високог притиска долази до извлачења дима из димњака. Из средишњег дела се ваздух увек извлачи. Да ли ће излазити на доле или на горе, није битно.

И ја сам летос урадио етажно и после дужег информисања узео алфа плам са котлом укупне снаге 12KW (5 греје сам шпорет а 7 предаје води). Температура у стану од 66 квадрата је свуда око 23 степена, с тим да сам скоро додао и измењивач за грејање воде у бојлеру. Месечна потрошња струје ми је сада око 180KWh, од чега је 2/3 у нижој тарифи.
Дакле, кување и спремање хране је савршено јер се не жури и јела су много квалитетнија, грејање је одлично, топле воде увек, рачун за струју мали.
Евентуалне мане су складиштење огревног дрвета које сам ја решио тако што сам узео само 2м дрвета и на 20-так дана узмем запаковане брикете (треба пробати више врста па видети који вам одговарају). Брикети су 155 динара 10кг, ја купим око 10 пакета одједном, довозе на адресу.
У игри је био и пелет, котао на исти али ту нема кувања, печења, доста је скупљи и колико сам се обавестио, мораш имати бар напредно знање у уради сам варијанти да би добио оно што рекламирају. Од врсте пелета, преко програмирања, до измене техничких решења на котлу (разбушавање рупа ложишта, нпр.). Другар је узео пелет због проблема са складиштењем огрева и доживео да сервисер нема времена 5 дана да дође и подеси котао а има троје мале деце. Другар, не сервисер.
Дакле, шпрет са котлом и етажно је врло економично решење.
 
Ово је изузетна варијанта димњака, јер и приликом ниског и приликом високог притиска долази до извлачења дима из димњака. Из средишњег дела се ваздух увек извлачи. Да ли ће излазити на доле или на горе, није битно.

И ја сам летос урадио етажно и после дужег информисања узео алфа плам са котлом укупне снаге 12KW (5 греје сам шпорет а 7 предаје води). Температура у стану од 66 квадрата је свуда око 23 степена, с тим да сам скоро додао и измењивач за грејање воде у бојлеру. Месечна потрошња струје ми је сада око 180KWh, од чега је 2/3 у нижој тарифи.
Дакле, кување и спремање хране је савршено јер се не жури и јела су много квалитетнија, грејање је одлично, топле воде увек, рачун за струју мали.
Евентуалне мане су складиштење огревног дрвета које сам ја решио тако што сам узео само 2м дрвета и на 20-так дана узмем запаковане брикете (треба пробати више врста па видети који вам одговарају). Брикети су 155 динара 10кг, ја купим око 10 пакета одједном, довозе на адресу.
У игри је био и пелет, котао на исти али ту нема кувања, печења, доста је скупљи и колико сам се обавестио, мораш имати бар напредно знање у уради сам варијанти да би добио оно што рекламирају. Од врсте пелета, преко програмирања, до измене техничких решења на котлу (разбушавање рупа ложишта, нпр.). Другар је узео пелет због проблема са складиштењем огрева и доживео да сервисер нема времена 5 дана да дође и подеси котао а има троје мале деце. Другар, не сервисер.
Дакле, шпрет са котлом и етажно је врло економично решење.

heh...mislim da znam i koju si temu i na kom forumu citao. na nasem trzistu etazne peci na pelet i dalje imaju dosta decjih boljki tako da si doneo odlicnu odluku. pelet je kod nas vrlo problematicnog kvaliteta ne samo od proizvidjaca do proizvidjaca vec u u razlitim turama istog proizvodjaca. stelovanje parametara na pecima i kotlovima na pelet jeste u pocetku malo zamorniji posao ali kada se udje u fazon nije problem. ono sto je dobro kod grejanja na pelet relativno automatizovan rad, mnogo manje posla oko odrzavanja, ciscenja, mnogo manje pepela i mozda i efikasnije trosenje goriva zbog opcije stelovanja doziranja a i nema opasnosti kod pregrevanja vode u kotlu u slucaju nestanka struje posto je u gorioniku relativno mala kolicina peleta.

kod tvoje opcije je dodatna usteda na struji zbog kuvanja, nema zavitlavanja sa podesavanjima parametara, manje si 'osetljiv' na kvalitet goriva a i cena peci i kotlova na drva i brikete je znacajno niza. briketi su jeftiniji od peleta po kilogramu tako da si i tu na dobitku. u svakom slucaju MNOGO bolja opcija od grejanja na struju uz dodatno prljanje ruku pri izbacivanju pepela :)

srecno grejanje i da zima bude blaga :)

PS: pre par dana sam kupio usisivac za pepeo. ako nekom padne na pamet da ga uzima, trebalo bi da zna da su resenja sa filterima relativno losa i da posle svakog usisavanja mora dobro da se ocisti filter, tesko da moze par usisavanja bez ciscenja jer se filter zaprlja pa mnogo slabije usisava. ono sot je dobro kod ovih usisivaca je sto se ne prlja okolina peci prilikom otvaranja, izvlacenja fioka itd itd. prljav je deo kod ciscenja samog usisivaca (ali to se radi na terasi ili dvoristu).
 
Poslednja izmena:
... a i nema opasnosti kod pregrevanja vode u kotlu u slucaju nestanka struje posto je u gorioniku relativno mala kolicina peleta.

.
Алфа је ово решила помоћу термостата који управља отварањем и затварањем дотока ваздуха, тако да је опасност сведена на минимум. Осим тога, уграђена је и хладна петља, проток хладне воде из водовода кроз систем цеви у самом котлу који смањује температуру воде у котлу према задатој вредности.
П.С. Има курс од седам дана за прикључење и управљање шпоретом, ако не положиш, не продају шпорет. ;)
 
Moj plan:
Kupiš kotao na čvrsta goriva i struju.
Kupiš bakarne cevi i one lulice, razvučeš instalaciju po celoj kući, kratiš cevi bonsekom i letuješ najobičnijim brenerom koji ide na plinsku bocu a košta 800 din u wobihaus alatima.
Radijatori su od 50 evra pa naviše, aluminijumski.

U principu se kotao tj ložište postavlja u neku pomoćnu prostoriju koja ima ozračje, najbolje garaža ili podrum kako bi se izbegla eventualna pojava dima u stambenom objektu.


Sad najbitnije:
Pošto je kuća u pitanju, ima da se nabavi centralna jedinica koja putem bežične mreže komunicira sa termostatima na radijatorima tako da savršeno regulišeš temperature u svim prostorijama. Jednostavno, ako si u nekoj prostoriji malo, onda smanjiš na minimum a ako planiraš da ideš u nju, dovoljno je par minuta ranije da pojačaš grejanje - iz dnevne sobe B-)

Postoje i varijante za regulisanje preko interneta, tajmer itd.
http://www.conrad.hr/2-prostorije-s...onrad-hr&pi=570855&ci=SHOP_AREA_37360_0812040
570855_BB_00_FB.EPS_250.jpg
 
Poslednja izmena:
postovani prijatelji imam nedoumicu uvezi peci za etazno grejanje.Do sada sam se grejao na plin(cetralno grejanje sa sanitarnom vodom)i pravo da vam kazem necu vise da placam ogromne svote novca.Od Februara sam presao na cvrsto gorivo i prvi put za 10 god. sam izasao iz zime bez ogromnih dugova za grejanje,elem moja nedoumica je dali da kupim PRITY FG V15 (58000 DIN.) ili ABC concept 2 mini (84000)din.
obe peci zadovoljavaju kvadraturu 85 kvadrata.Molim za savet ili neki drugi predlog.HVALA
 
pre nego sto sam doneo ispravnu odluku i odlucio se na etazno grejanje na pelet, razmatrao sam i grejanje na drva/ugalj/brikete pa sam pogledao i te PRITY pecke/kotlove...
nisu me bas odusevili, naprotiv...delovale su mi lose izradjene, tanki kotlovi a i pogledaj da imaju jedva iznad 100kg itd itd...ABC su mi delovali bolje izradjeni. kako god, na kraju sam presekao i uzeo etaznu pec na pelet, klik za paljenje, klik za gasenje, usisavanje lozista i pepeljare jednom u 5-6 dana i jednom u mesec ili dva ciscenje turbulatora. etazne peci i kotlovi jesu skuplji ali ima mnooogo manje zavitlavanja, dima, cadji, kondenzacije (ja je nisam ni primetio za ove dve godine), programabilne su.
koliko se secam, PRITY imaju samo kotao i ti kupujes posebno pumpu i svu pratecu elektroniku tako da cena nije samo 58K vec tu treba uracunati i elektroniku i majstora.

srecno.
 
pre nego sto sam doneo ispravnu odluku i odlucio se na etazno grejanje na pelet, razmatrao sam i grejanje na drva/ugalj/brikete pa sam pogledao i te PRITY pecke/kotlove...
nisu me bas odusevili, naprotiv...delovale su mi lose izradjene, tanki kotlovi a i pogledaj da imaju jedva iznad 100kg itd itd...ABC su mi delovali bolje izradjeni. kako god, na kraju sam presekao i uzeo etaznu pec na pelet, klik za paljenje, klik za gasenje, usisavanje lozista i pepeljare jednom u 5-6 dana i jednom u mesec ili dva ciscenje turbulatora. etazne peci i kotlovi jesu skuplji ali ima mnooogo manje zavitlavanja, dima, cadji, kondenzacije (ja je nisam ni primetio za ove dve godine), programabilne su.
koliko se secam, PRITY imaju samo kotao i ti kupujes posebno pumpu i svu pratecu elektroniku tako da cena nije samo 58K vec tu treba uracunati i elektroniku i majstora.

srecno.

I koja je matematika , koliko m2 greješ i koliko to košta ?
Imam etazno grejanje , 60 m2, u proseku 25 C , kupim 12 m drva /cer, grab/
kuća je izolovana i previše tako da je neki prozor uvek na kip :lol:
 
I koja je matematika , koliko m2 greješ i koliko to košta ?
Imam etazno grejanje , 60 m2, u proseku 25 C , kupim 12 m drva /cer, grab/
kuća je izolovana i previše tako da je neki prozor uvek na kip :lol:

uzmem dve palete =2X1050kg (140 dzakova po 15kg).
75m2, potkrovlje sa unutrasnjom izolacijom. kosi krov krece od 1.8 do 4m visine.
kada je temperatura iznad 5stepeni - grejem na klimu 18ca jer je raspored prostorija takav da moze da zagreje ceo stan osim kupatila bez problema.
uvek mi ostane peleta posle grejne sezone (prosle godine oko 40dzakova je ostalo).
pelet je sada npr 160evra/t.
moja draga je superzmogrozljiva tako da je i kod nas prosek 25 stepeni u stanu.
 
uzmem dve palete =2X1050kg (140 dzakova po 15kg).
75m2, potkrovlje sa unutrasnjom izolacijom. kosi krov krece od 1.8 do 4m visine.
kada je temperatura iznad 5stepeni - grejem na klimu 18ca jer je raspored prostorija takav da moze da zagreje ceo stan osim kupatila bez problema.
uvek mi ostane peleta posle grejne sezone (prosle godine oko 40dzakova je ostalo).
pelet je sada npr 160evra/t.
moja draga je superzmogrozljiva tako da je i kod nas prosek 25 stepeni u stanu.

Pa to je odlično !
Mogla bi i ja da smanjim potrošnju, ako popravim onaj automatski regulator cuga ,
pećka je stara TVT Central 17 , odradiću to ovo leto , sigurno mi izgori 2 - 3 m onako ...
a raspitaću se za ovo što ti imaš , ako mi ovo otkaze ...traje već .
Jedino me muči dal ću poloziti kurs :zcepanje: Ziskar je čudo :ok:
 
Pa to je odlično !
Mogla bi i ja da smanjim potrošnju, ako popravim onaj automatski regulator cuga ,
pećka je stara TVT Central 17 , odradiću to ovo leto , sigurno mi izgori 2 - 3 m onako ...
a raspitaću se za ovo što ti imaš , ako mi ovo otkaze ...traje već .
Jedino me muči dal ću poloziti kurs :zcepanje: Ziskar je čudo :ok:

ovo sto ja imam jeste inicijalno skuplje ali su jedino ugalj i drva jeftinije i to vrlo malo jeftinija a zavitlavanje MNOGO vece.
srpske etazne peci na pelet jos uvek imaju decje bolesti, dosta nerezonskih detalja koje ce verovanto ispraviti ili su poceli jednu po jednu bolest da resavaju...
kada budes imala vremena i krenes da se raspitujes, javi pa da ti na pp posaljem link foruma u kom imas citav rat i mir utisaka u vezi sa koriscenjem etaznih peci na pelet (uglavnom MBS-ovskih ali ima i vlasnike kepo i jos nekih)...
 

Back
Top