Zloft. Largactil, Lorazepam, injekcije OHB 12 I B6

To su sestrini lekovi koje je nedavno dobila od psihijatra. On joj je dijagnostikovao depresiju F32, specifični poremećaj ličnosti F60 i generalizovani anksiozni poremeča F41.1 i mentalni poremećaj usled konzumiranja alkohola F102. Zabrinuta sam za nju. Imala je običaj da pije u večernjim satima, godinama, a u poslednje vreme je jako napeta. (Porodični problemi, razni stresovi). Nije joj prpeoručen odlazak psihoterapeutu...
Inače, šta je to specifični poremećaj ličnosti?
 
F60 Specifični poremećaji ličnosti
- F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti
- F60.1 Shizoidni poremećaji ličnosti
- F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti
- F60.3 Emocionalno nestabilna ličnost
- F60.4 Histrionični poremećaj ličnosti
- F60.5 Anankasticki poremećaj ličnosti
- F60.6 Anksiozni (izbegavajući) poremećaj ličnosti
- F60.7 Ovisna ličnost
- F60.8 Drugi poremećaji ličnosti (narcistički)
- F60.9 Poremećaj ličnosti, nespecifičan
 
To su sestrini lekovi koje je nedavno dobila od psihijatra. On joj je dijagnostikovao depresiju F32, specifični poremećaj ličnosti F60 i generalizovani anksiozni poremeča F41.1 i mentalni poremećaj usled konzumiranja alkohola F102. Zabrinuta sam za nju. Imala je običaj da pije u večernjim satima, godinama, a u poslednje vreme je jako napeta. (Porodični problemi, razni stresovi). Nije joj prpeoručen odlazak psihoterapeutu...
Inače, šta je to specifični poremećaj ličnosti?

Uvek se preporučuje i psihoterapija uz lekove. Psihijatri kažu da je lečenje 50% medikamenti, 50% psihoterapija.
Ako u lokalnom DZ nama psihijatra, onda nije ni čudo što joj to nisu preporučili. Raspitaj se malo, mislim da bi bilo dobro da ide na terapiju (ili kod akreditovanog psihologa ili kod psihijatra).
Od lekova ne očekuj čudo, potrebno je nekoliko nedelja da se razvije njihovo dejstvo.
 
Meni se čini da je to mnogo jakih lekova. Brinem se za nju...

LARGACTIL (Galenika Srbija) je antipsihotik iz grupe fenotiazinskih antipsihotika. Smatra se slabim antipsihotikom. Hlorpromazin deluje na sinapse blokadom dopaminskih (D1, D2) i noradrenalinskih, a u manjoj meri i muskarinskih receptora. Sedativno delovanje je posledica antagonističkog delovanja na H1-histaminske receptore. Koristi se za lečenje shizofrenije, manično-depresivne psihoze, ali i za smirenje kada uobičajni anksiolitici ne mogu pomoći.

Zoloft je jak i specifičan inhibitor preuzimanja serotonina. Za razliku od tricikličnih antidepresiva tokom lečenja sertralinom nije primećen porast telesne težine, u nekih bolesnika može pri uzimanju leka nastupiti smanjenje telesne težine.
Sertralin je indikovan za lečenje simptoma depresije u bolesnika sa manijom u anamnezi ili bez nje. Sertralin je takođe indikovan za lečenje opsesivno kompulsivne bolesti i za lečenje paničnog poremećaja.

Lorazepam spada u anksiolitike. Anksiolitici su lekovi koji se koriste za ublažavanje laganih psihičkih poremećaja, neuroza. Osim toga često se koriste i za ublažavanje posledica stresa, napetosti, teskobe i sličnih poremećaja.Efekti anksiolitika su: sedacija (smirenje), eliminacija strahova, napetosti i teskobe, indukcija spavanja. Uz to anksiolitici se ponašaju kao: antikonvulzivi, centralni miorelaksansi, centralni antihipertenzivi.
 
Hvala, nadam se da to nije nešto ozbiljno i da će proći. Još samo da mi neko objasni šta je specifični poremećaj ličnost F60. Šta to podrazumeva?

Psihicki ,emotivno je zavisna od alkohola ,bezi u alkohol jer je opusta od stresa koji je je izazvan od okoline jer je hipersenzibilna. Zato ga i konzumira na kraju dana kada joj je najteze ,mada vremenom moze razviti i fizicku zavisnost.
 
Imam jedno pitanje u vezi Zolofta...
Citala sam dosta o tome kako ljudi reaguju na njega i cini mi se,kao i na svaki drugi lek...neko ga ok podnosi,neko ne... ono sto mi je zapalo za oko je da pise da se organizam privikava na njega 2-3 nedelje i da se simptomi koji se tada pojave ( da ne kazem nuspojave) posle tog perioda povuku. E sad,sta je to sto treba istrpeti a sta je znak da se prestane sa lekom?
Ja sam dobila da pijem za pocetak po pola tablete dnevno i uopste,ali uopste nisam mogla da spavam,ne samo da sam imala mucninu nego sam morala da povratim posle nekoliko sati, dobila sam lupanje srca i disanje na "prazno" ( onaj osecaj da ne unosite kiseonik uopste i da cete se ugusiti)... ove simptome je tesko izignorisati a jos teze nositi se iz dana u dan sa njima.
 
Imam jedno pitanje u vezi Zolofta...
Citala sam dosta o tome kako ljudi reaguju na njega i cini mi se,kao i na svaki drugi lek...neko ga ok podnosi,neko ne... ono sto mi je zapalo za oko je da pise da se organizam privikava na njega 2-3 nedelje i da se simptomi koji se tada pojave ( da ne kazem nuspojave) posle tog perioda povuku. E sad,sta je to sto treba istrpeti a sta je znak da se prestane sa lekom?
Ja sam dobila da pijem za pocetak po pola tablete dnevno i uopste,ali uopste nisam mogla da spavam,ne samo da sam imala mucninu nego sam morala da povratim posle nekoliko sati, dobila sam lupanje srca i disanje na "prazno" ( onaj osecaj da ne unosite kiseonik uopste i da cete se ugusiti)... ove simptome je tesko izignorisati a jos teze nositi se iz dana u dan sa njima.

Ja sam pila zoloft godinu i, na žalost, jedino njegovo dejstvo na mene je bilo povećanje apetita, pa sam se za godinu dana ugojila 10kg. Nisam imala nikakva neželjena dejstva, ali je uz zoloft bio uključen i ksalol.
Najbolje da odeš kod dr koji ti je dao lek i da mu se požališ. Uključiće ti verovatno neki anksiolitik, pa će ti biti bolje.
 
Naravno,samo sam u medjuvremenu htela da cujem i druga misljenja,jer se naravno razgovori zakazuju nedeljama unapred. :(

A ti kaži da si hitan slučaj i da ti je dr rekao da mu se obavezno javiš, pa da vidimo da li će sestra da ti zakaže za par nedelja ili će te uvesti odmah.
U krajnjem slučaju sačekaj dr ispred ordinacije, pa ga pitaj kad bude izlazio.
 
Imam jedno pitanje u vezi Zolofta...
Citala sam dosta o tome kako ljudi reaguju na njega i cini mi se,kao i na svaki drugi lek...neko ga ok podnosi,neko ne... ono sto mi je zapalo za oko je da pise da se organizam privikava na njega 2-3 nedelje i da se simptomi koji se tada pojave ( da ne kazem nuspojave) posle tog perioda povuku. E sad,sta je to sto treba istrpeti a sta je znak da se prestane sa lekom?
Ja sam dobila da pijem za pocetak po pola tablete dnevno i uopste,ali uopste nisam mogla da spavam,ne samo da sam imala mucninu nego sam morala da povratim posle nekoliko sati, dobila sam lupanje srca i disanje na "prazno" ( onaj osecaj da ne unosite kiseonik uopste i da cete se ugusiti)... ove simptome je tesko izignorisati a jos teze nositi se iz dana u dan sa njima.


ja sma pio zoloft 6 mjeseci, i cetvrtinu rivotrila za spavanjac. imao sam mali pad raspolozenja i tako to. bilo je malo neugodno, isto tako lupanje srca, osjecaj kao da ces pastu u nesvijest(nesvjestica), maglilo mi se. uglavnom, dosta ljudi odustane od terapije. ja nisam i sve je proshlo dobro. u svakom slucaju meni je lijek pomogao da prebrodim tu manju krizu. lako sam se i odvikao, nekih 7 dana sam pio po pola tablete i to je bilo to. rivotril sam pio jos jedno mjesec dana po potrebi. vise ne pijem nikakve tablete, reset je uspio bas onako kako je bilo i zamisljeno, da se vise nikad ne popije niti jedan lijek.
nakon toga vise nikad nisam popio ni jedan lijek sto je i bio plan i dogovor sa psihijatrom.
 
Poslednja izmena:

Back
Top