Koliko metara

Ako ste na istom elektricom brojilu imas mogucnost preko elektricne uticnice, imas mogucnost optickim kablom, imas mogucnost koaksijalnim kablom i vec pomenutim utp kablom kao i bezicno. Standardna udaljenost za utp kabal je oko 85m, sto zavisi od klase kabla, mreznih kartica i td. Postoji kabl koji ide napolje, ali je skuplji a i tesko ga je naci. Klasican utp kabal imas da kupis na svakom buvljaku, radnjama koje se bave prodajom kablova a redje u radnjama koje prodaju PC komponente. uz kabal su ti potrebne, naravno kartice (ako ih nemas), konektori (RJ-45),da znas kako da povezes kabal i alat za spajanje konektora i kabla. Nije isti raspored za povezivanje dva racunara direktno ili preko svich-a ili hab-a, osim ako imas gigabitne kartice.
 
A na koji nacin je najbolji protok,posto treba da mi prikace ADSL ovih dana pa sam mislio da oba umrezim, razdaljina je 60-70m,integrisane mrezne kartice na oba.
Ili mi kazite sta je najbolje da radim da bih na oba mogao da koristim ADSL.
 
To 60-70 metara nije dovoljno, koja je konfiguracija terena, tj. da li ste u istoj zgradi, da li je preko ulice, da li je to vazdusnom linijom ili kako? Pojasni malo
 
pa ovako mislim da ne bi trebalo da kablovi bududuzi od 100 m ... Izbegavaj toliko dugacke kablove ... Mislim da bi 70 m sa obicnim kablovima bilo OK.... Ako ides preko 100 m idi na neke bolje kablove (ja neznam koji su dobri a koji losi uglavnom koristim bakarne li imaju i boljih od razlicitih proizbodjaca.... Neka prevlacenja niti i neki shitovi).... Raspitaj se malo ..
m.p. 100m moze i sa obicnim kablovima ali moguce je da ti se loma uspori (ali ne mora da znaci)....
 
Nenadned:
A na koji nacin je najbolji protok,posto treba da mi prikace ADSL ovih dana pa sam mislio da oba umrezim, razdaljina je 60-70m,integrisane mrezne kartice na oba.
Ili mi kazite sta je najbolje da radim da bih na oba mogao da koristim ADSL.

ma na toj razdaljini ti je utp kabl sasvim ok i ne brini za protok, jer protok podataka izmedju tvoja dva racunara ce biti daleko veci od protoka koji imas ka internetu
 
Jos samo jedno glupo pitanje.Da li mora da bude upaljen ovaj komp na koji je modem instaliran da bi na ovaj drugi mogao da ide na Net,verovatno da.Da li je ruter resenje ili sta vec.Ako neko moze samo da mi potvrdi sve ovo.
 
Ako je rastojanje izmedju kuca 20m onda i nemoras da kabal stavljas u crevo. Ja sam to radio na nekoliko mesta tako sto sam kabal ucvrstio uz naj obicinu sajlu za strik i napravio samonoseci kabal. Ako ces povezivati direktno kompove onda parice terba da ti budu ovog readosleda: nar.b./nar./zel.b./plava/plavo b./zelena/braon b./braon
na jednoj strani a na drugoj:
zel.b./zelena/nar.b./plava/plavo b./nar./braon b./braon
standard 'B'
 

Back
Top