Hemoterapija :(..vaša iskustva i savjeti

just S.

Iskusan
Poruka
5.433
Drage moje, tema je grozna ali mi stvarno treba vasa pomoć.

Unazad 20tak dana bratu mi je otkriven i odstranjen tumor na testisu.

Tok bolesti i bla bla poznat, izucen, objasnjen.

Sad su mu prepisali 2 ciklusa (2x5 dana) hemo preventivno (metastaza nema).

Ono sto va molim ako je iko imao priliku da se susretne sa takvim bolesnicima- sta im tesko pada, na sta da se posebno baziramo, kako se postaviti da mu sto je moguce vise olaksamo sve to?
Pisite sta god znate, sta god ste cule..

Najvise brine to sto se tamo nagledati svega, strah me da ne padne, ne znam sta da uradim da to malo sprijecim.

On je mlad covjek ok 29 godina, crvsto stoji na zemlji, odlicno je podnio sve do sada ali vidim da za hemo nije bio spreman ni cuti.

Molim moderatore da temu ne premjeste na Zdravlje jer ne trazim medicinski savjet vec iskustvo jedne zene.
 
Poslednja izmena:
ja mogu da ti dam iskustvo cerke
treba da se ponasas pozitivno,i kad padne u najveci bedak
to naravno ne znaci da se glupiras i pravis viceve ali da oseti da verujes u buducnost (kad budes isao na zimovanje sledece godine kupi ovu opremu-u tom fazonu)
nekad da cutis,osetices kad treba
bez sazaljenja
ne dopustiti mu da se skljoka psihicki (moj otac je radio do poslednjeg dana,planirao,gradio kucu,sta ti ja znam,eto poslednjeg dana je skrojio i sasio sebi odelo,i znao je za koju priliku ga sije-uzasno zvuci ali nikako plakanje u tisini i crne misli,crne misli skracuju zivot)
na hemoterapiju mora neko da ga prati i vozi,jer moze da mu se slosi,tu nema sta
a ako mu se slosi to bolje pitaj lekare sta treba raditi i kako reagovati
ishrana da se koriguje,za bolest je potrebna snaga iz mesa i povrca
eto,ne znam sta bih ti jos rekla
potrudi se da te ne vidi da places
 
ja mogu da ti dam iskustvo cerke
treba da se ponasas pozitivno,i kad padne u najveci bedak
to naravno ne znaci da se glupiras i pravis viceve ali da oseti da verujes u buducnost (kad budes isao na zimovanje sledece godine kupi ovu opremu-u tom fazonu)
nekad da cutis,osetices kad treba
bez sazaljenja
ne dopustiti mu da se skljoka psihicki (moj otac je radio do poslednjeg dana,planirao,gradio kucu,sta ti ja znam,eto poslednjeg dana je skrojio i sasio sebi odelo,i znao je za koju priliku ga sije-uzasno zvuci ali nikako plakanje u tisini i crne misli,crne misli skracuju zivot)
na hemoterapiju mora neko da ga prati i vozi,jer moze da mu se slosi,tu nema sta
a ako mu se slosi to bolje pitaj lekare sta treba raditi i kako reagovati
ishrana da se koriguje,za bolest je potrebna snaga iz mesa i povrca
eto,ne znam sta bih ti jos rekla
potrudi se da te ne vidi da places

ma za sada smo mi svi ok, pozitivci.
i vidim da to prenosimo na njega.

mene plasi bolnica. tamo ce sam biti 5 jebenih dana dok traje ta prva tura.
tamo ima ljudi i "zdravih" kao on i bolesnih na samom kraju.

da on dolazi kuci nakon svake pojedninacne to bi bilo odlicno.
ovako ga u tih pola sata posjete treba utjesiti, dici, oraspoloziti
 
stevca, primala sam hemoterapiju 2 godine. nisam primala infuziju, nego sam odlazila na onkologiju prvo na testove krvi pa onda dobijala tablete koje sam pila kod kuce 5 dana svakog meseca.
ne znam koju vrstu on prima, ja mogu samo da ti opisem kako sam se ja osecala a cula sam da je posle svih vrsta hemoterapije otprilike isto.
prvo da znas, citostatici ubijaju sve celije - i zdrave i bolesne. upravo zbog toga se oseca uzasna mucnina (mnogi povracaju, ja nisam), osecaj je kao da ti je celo telo otrovano i unisteno (sto u stvari i jeste), malaksalost, nesposobnost da se bilo sta bitnije radi, nervoza i mrzovolja zbog svega toga... tih dana morate imati mnogo razumevanja i biti krajnje tolerantni.
secam se da je muz pokusavao da me oraspolozi tih dana pa je pravio neke smesne fazone ali meni je to samo smetalo. zelela sam samo da me svi puste na miru da odbolujem tih nekoliko dana jer sam znala da moram sve to da osecam ali i da ce proci. ne znam kakav je tip tvoj brat, mozda ce njemu prijati sale - videces i sama.
u bolnici ce se naslusati svega i svacega, tamo svi pricaju samo o bolestima i svojim iskustvima.
kada bude izlazio iz bolnice obavezno neko mora da ga saceka i da ga odveze kolima kuci.
 
.Prvo da kazem da sam primila 6 serija hemoterapije ,infuziju, na po 3 nedelje.
Da mu ne bi opali leukociti ( ako puno opadnu prekidaju terapiju dok ih lekovima ne "dignu " ) nek jede domacu slaninu sa crnim lukom ,nek pije caj od kamilice ( dize leukocite ) ,puno C vitamina da uzima (najbolje iz limuna njegov sok i ubija maligne celije ),,nek jede orahe,bademe,lesnike -puni su cinka koji utice na povecanje leukocita narocito T-celija ubica i nek bude sto vise na svezem vazduhu .Uz sve to moji leukociti su bili na normali
Od hemoterapije vene hoce da "izgore" -javlja se fibroza ,nek nikako ne bude na suncu dok je pod terapijom i nek ih maze 2x dnevno posle kupanja kremom Fibrolan ( moje su bile tvrde,bolne i udubljene 3-4mm u meso ,nekoliko meseci sam koristila ruku uz velike bolove dok moj fizijatar nije video u kakvom su stanju i preporucio tu kremu -sad se skoro nista ne vidi i koristim ruku normalno .A pitala sam sve doktore sta da koristim i odgovor je bio sleganje ramenima i hepatrombin ali on je samo koristio da podliv brze nestane posle infuzije )
Kad zavrsi sa terapijom nek pije neko vreme zelenu glinu za oralnu upotrebu , ona ocisti telo od otrova
Inace kako cete se ponasati prema njemu zavisi od njega ali najvaznije je da budete pozitivni .Prosto se ponasajte prema njemu kao i dok mu nije otkriven rak . Mene je recimo jako nerviralo sto su se svi ( ne moji ukucani ali drugi ) ponasali prema meni "u rukavicama " i u isto vreme bi da pitaju nesto a sa druge strane se ustrucavaju..I ako zeli da prica o tome prihvatite pricu, mora to da izbaci iz sebe ali ne navaljujte ako nece.Mada moze da se desi da on misli da VI ne zelite da pricate pa da se zato on ustrucava .Znaci stavite mu do znanja da ste tu za njega kad god mu trebate a onda ga ostavite na miru jer previse paznje moze da gusi . To je mozda i najvaznije ,vreme je potrebno da "svari " to sto mu se desilo i da se izbori sa tim .
Mozda da procita o Lens ( Lance ) Armstrong -u kome je u 26-toj godini otkriven rak testisa sa metastazama na mozgu i plucima i kome su davali 30% sansi da prezivi a on posle toga bio sedmostruki pobednik na Tour de France (pogledaj Wikipediu).Sve je u Bozjim rukama ,cuda se desavaju .
Zelim mu ( i vama ) da prebrodite sve ovo
 
Poslednja izmena:
Drage moje, tema je grozna ali mi stvarno treba vasa pomoć.

Unazad 20tak dana bratu mi je otkriven i odstranjen tumor na testisu.

Tok bolesti i bla bla poznat, izucen, objasnjen.

Sad su mu prepisali 2 ciklusa (2x5 dana) hemo preventivno (metastaza nema).

Ono sto va molim ako je iko imao priliku da se susretne sa takvim bolesnicima- sta im tesko pada, na sta da se posebno baziramo, kako se postaviti da mu sto je moguce vise olaksamo sve to?
Pisite sta god znate, sta god ste cule..

Najvise brine to sto se tamo nagledati svega, strah me da ne padne, ne znam sta da uradim da to malo sprijecim.

On je mlad covjek ok 29 godina, crvsto stoji na zemlji, odlicno je podnio sve do sada ali vidim da za hemo nije bio spreman ni cuti.

Molim moderatore da temu ne premjeste na Zdravlje jer ne trazim medicinski savjet vec iskustvo jedne zene.
Mom ujaku su pretprošle godine operisali tumor na d.crevu, posle kojeg je primao hemoterapiju.
U početku je bio na ivici, psihički nije bio spreman za to, jer je samo jednog dana pao, odneli ga u bolnicu, hitno operisali i utvrdili stanje.
Kada se nakon par nedelja osvestio i rešio da će da ozdravi, išao je sam na hemoterapiju kolima... 30km... prosto, odlučio je... i evo hvala Bogu, danas je super...
Naravno, tih prvih mesec dana kad je izašao i primao terapiju, kući je uglavnom ležao(nije imao mučnine, i ostale simptome) ali bio je nepodnošljiv... sa svima se svađao, svi su mu bili krivi za nešto... i naravno svi su ćutali, sklanjali se, trpeli u početku a posle, kad je sve prošlo, i on se povukao, a i drugi su se vratili u normalu...

On je promenio čitavu ishranu.
Svaki dan, i dan danas, jede izrendanu jabuku, cveklu i šargarepu... ima od 5-8 obroka dnevno... limun obavezno, voće i povrće u neograničenim količinama...
ma za sada smo mi svi ok, pozitivci.
i vidim da to prenosimo na njega.

mene plasi bolnica. tamo ce sam biti 5 jebenih dana dok traje ta prva tura.
tamo ima ljudi i "zdravih" kao on i bolesnih na samom kraju.

da on dolazi kuci nakon svake pojedninacne to bi bilo odlicno.
ovako ga u tih pola sata posjete treba utjesiti, dici, oraspoloziti

Boravak u bolnici je sam po sebi zlo... kao zatvor otprilike... pa još ako ti nije dobro, užas...z:(
Moj savet je da ga posećujete svakodnevno što češće i što više vremena provodite tamo sa njim...
Ne morate da mu govorite kako dobro izgleda i tako to, on zna kako se oseća... ali možete mu govoriti da je lekar rekao kako su rezultati sve bolji, donosite mu vitamine, sve što mu može pomoći da što pre ozdravi...
Slušate ga, zagrlite ga, poljubite, pitajte ga šta mu se jede pa mu to donesite, sve i da ne proba, vi mu donesite... ponesite mu njegov jastuk, posteljinu... neka se oseća sigurno i voljeno...
Ako želi da priča o bolesti, pričajte, saslušajte i uvek mu pričajte o onima koji su to preživeli, a danas mislim da 100% njih bude ok posle toga...
I zovite ga često, zovite ga po 20 puta na dan, ako ga ne možete obilaziti... i nema veze što se ne javlja, kad vidi da ste ga zvali, biće mu lakše...

Meni je sve ovo pomagalo...

Nadam se da će tvoj brat sve ovo pregurati što brže i lakše... držim fige... z:)
 
nadam se da imaju organizovanu psiholosku podrsku obolelima ....

da ti je sestra u pitanju rekla bih ti da ce se verovatno zaljubiti u svog hirurga, pa ga zamrzeti- klasican obrazac
jedan od klasicnih obrazaca ponasanja prema rodbini je testiranje do koliko moze uticati na tebe i sta sve moze traziti ...
na zdravlju pisu ljudi iskustva koja tebe interesuju ...

sve najbolje
 
najvažnija je PODRŠKA PORODICE
važno je naglasiti da su se mnogi ljudi izliječili
treba ga tretirati kao potpuno zdravog, bez pretjeranog pokazivanja brige, ali nikako se ne smije biti DRVO kraj njega, tupo i neosjetljivo za ono što prolazi
treba se zezati, smijati...biti optimista

što se tiče ishrane i nekih preparata...to sve zavisi od vrste bolesti i bolje je da odgovore stručni
 
hvala na podrsci i savjetima , kako ovdje tako i u reputacijama :*

jedna tura hemo je prosla! :)
imamo jos jednu sutra i jednu sledeci utorak!
nema vise lezanja u bolnici :)

do sada je imao samo mucnine i zatvor, psihicki je odlicno..pogotovo sad kako se blizi kraj nocne more..

nalazi su odlicni, markeri padaja, doktori zadovoljni, da kucnem.

odoh mu sad cjediti sokice..kao da opet imamo bebu kuci :)

ljubim vas
 
hvala na podrsci i savjetima , kako ovdje tako i u reputacijama :*

jedna tura hemo je prosla! :)
imamo jos jednu sutra i jednu sledeci utorak!
nema vise lezanja u bolnici :)

do sada je imao samo mucnine i zatvor, psihicki je odlicno..pogotovo sad kako se blizi kraj nocne more..

nalazi su odlicni, markeri padaja, doktori zadovoljni, da kucnem.

odoh mu sad cjediti sokice..kao da opet imamo bebu kuci :)

ljubim vas
:heart:
 
Evo i ja sada molim za neku rec iz vasa iskustva. Ukratko prosli mesec mi je dijagnosticiran i operiran tumor jednog testisa koji je bio u prvom stadiumu pa sam dobio dva ciklusa hemo, peb protokol, preventivno. Prosao sam prvi ciklus bez skoro ikakve nuspojave, al sada nakon 10 dana od zavrsetka krvna slika je dosla jako losa. Dobio sam i injekciju neupogen al nije mnogo pomogla (dobo sam samo jednu do sada) Naime leukociti su mi vec nekoliko dana 2.4, a trombociti sa 170 u petak posle neupogena, danas su dosli na 100. Jel iko imao slicno iskustvo i sta mogu dalje ocekivati, jer me ovih dana ocekuje jos jedna injekcija bleomicin (citostatik, deo prvog ciklusa) Znam da su hemoterapije za tumor testisa najagresivne, al nisam ocekivao ovakvu krvnu sliku nakon prvog ciklusa. Brine me pocetak drugod, koji ne bi smeo da se odgadza vise od nekoliko dana. Doktorka mi je rekla da odem da primim drugu inj. neupogen.Danas cu to odradit pa ne znam sta dalje ako i to ne pomogne.
 
:)
Evo i ja sada molim za neku rec iz vasa iskustva. Ukratko prosli mesec mi je dijagnosticiran i operiran tumor jednog testisa koji je bio u prvom stadiumu pa sam dobio dva ciklusa hemo, peb protokol, preventivno. Prosao sam prvi ciklus bez skoro ikakve nuspojave, al sada nakon 10 dana od zavrsetka krvna slika je dosla jako losa. Dobio sam i injekciju neupogen al nije mnogo pomogla (dobo sam samo jednu do sada) Naime leukociti su mi vec nekoliko dana 2.4, a trombociti sa 170 u petak posle neupogena, danas su dosli na 100. Jel iko imao slicno iskustvo i sta mogu dalje ocekivati, jer me ovih dana ocekuje jos jedna injekcija bleomicin (citostatik, deo prvog ciklusa) Znam da su hemoterapije za tumor testisa najagresivne, al nisam ocekivao ovakvu krvnu sliku nakon prvog ciklusa. Brine me pocetak drugod, koji ne bi smeo da se odgadza vise od nekoliko dana. Doktorka mi je rekla da odem da primim drugu inj. neupogen.Danas cu to odradit pa ne znam sta dalje ako i to ne pomogne.

Ne brini. To je sve uobičajeno, a ima i gorih reakcija - sve je to individualno. Dobro je što imaš samo te dve tarapije, a ne više, pa će sve brže proći. ako se loše osećaš posle terapije, isplaniraj vreme tako da sve što moraš uradiš dok ti je dobro, da možeš da se odmaraš dok ne prođe reakcija. Kad završiš sa terapijom, sve će vrlo brzo doći na normalu.

Raduj se životu. Ima na "zdravlju" tema, bila je jedna dr. koja nam je pisala sve vreme svoje terapije kao se osećala i kako je izlazila sa tim na kraj, ali bilo je pre 2 god, ne znam hoćeš li naći... Da vidiš da ovo tvoje ne treba uopšte da te plaši. Znam da je to lako reći....

Srećno! :)
 
puno hvala, vec sam se poceo navikavat na sve ovo....ma nemam ja nikakve poteskoce, sve obavljam kao i prije, samo mi je ovo sa krvnom slikom malo cudno, svaki dan je sve drugacije, nesto ide gore nesto dole, to sto me juce plasilo, danas je ok, a nesto drugo je krenulo dole....ma ludilo...:zper: I ja mislim da to sto imam samo dvije terapije je super, s obzirom da ssu stvarno invazivne, naime traju 5 dana, a onda 9 i 16 dana dobijam jos dve injekcije bleomicin takodze citostatik, sutra trebam primit onu drugu bleomicin pa molim boga da mi krvna slika bude koliko-toliko u redu. Pozdravljam sve vas i mislim da je svima puno lakse kad ovako podelimo iskustva i vidimo da nismo samo mi sa ovim problemima oko vrata:D
 
hvala svima na savjete o prehrani , pomoglo je puno toga i sad sve je ok, sve u normalu i to vrlo brzo...kako ste i rekli
Nazalost , sad imam drugi problem, iako je krvna slika super meni je odgodjen II ciklus za tjedan dana...kao da se odmorim i onda punom snagom pocinjemo...a ja sam super i sad. Tako umesto 21 dana od pocetka prvog, ja cu poceti drugi ciklus nakon 28 dana. Neki koji su imali isti tumor i istu terapiju su mi rekli da NE SME da se odgadja ciklus vise od 2 - 3 dana, to je maksimum sto je dozvoljeno, jer u protivnome rak stvara rezistenciju, terapija nije ucinkovita i sl. Jel vi imate neka saznanja mozda o ovme, psiha me ubija, jer je potpuno nepotrebno ovo cekanje kod mene, mislim da je sve zbog blagdane iako mi to ne priznaju, a doktorka kaze da ne trebam uopce brinut, to je sve ok kaze, jedan tjedan nije kasnjenje.Sad ne znam sta je tacno, njoj je kao svejedno dali 21 il 28 dana :(((
 

Back
Top