Jedno pitanje za Dexason

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Poruka
4.292
Imao sam temperaturu 39.4, grlo me bolelo i otiso sam danas u hitnu. On mi je propisao gentamicin i DEXASON inekcije.

E sad gledao sam ovaj DEXASON i ima mnogo nus pojava i stvarno mi se nimalo ne dopada. Tamo u uputstvu gledao sam treba de se smanjuje postepeno. E sad ja sam primio samo jednu dozu od 4mg pa me interesuje mogu li vise da ga ne primam ? Pitam jer isto pise da treba da se postepeno smanjuje pre nego se ukloni iz upotrebe. Medjutim koliko sam skapirao to ako se prima duzi period.

Znaci pitanje bi glasilo da li mogu da prestanem sa koriscenjem DEXASON posto sam primio samo jednu dozu, da li nije opasno?

Stvarno bih bio zahvalan za odgovor
 
Poslednja izmena:
Nije opasno ali sto bi prekidao terapiju pa dexason se daje i bebicama kada dodje do neke alergijske reakcije.
Nece ti nista biti ako isprimas terapiju do kraja pa svaki lek ima nus pojave to znaci da niko nikada ne bi trebalo da koristi ni jedan lek i ako mu je preko potreban.
 
Imao sam temperaturu 39.4, grlo me bolelo i otiso sam danas u hitnu. On mi je propisao gentamicin i DEXASON inekcije.

E sad gledao sam ovaj DEXASON i ima mnogo nus pojava i stvarno mi se nimalo ne dopada. Tamo u uputstvu gledao sam treba de se smanjuje postepeno. E sad ja sam primio samo jednu dozu od 4mg pa me interesuje mogu li vise da ga ne primam ? Pitam jer isto pise da treba da se postepeno smanjuje pre nego se ukloni iz upotrebe. Medjutim koliko sam skapirao to ako se prima duzi period.

Znaci pitanje bi glasilo da li mogu da prestanem sa koriscenjem DEXASON posto sam primio samo jednu dozu, da li nije opasno?

Stvarno bih bio zahvalan za odgovor

...taj iz Hitne da vrati diplomu...Livade nekošene i njive neorane po zemlji Srbiji vape za takvima...

P.S. Od Dexason-a ti neće biti ništa "loše"-bar od jedne doze...O Gentamicinu ne želim da pričam! Gentamicin+Dexason je dobitna kombinacija 90% lekara po ambulantama...:roll:
 
Vidi sto je fora :) Dam kortikosteroid....ubijem imuni odgovor...i nema simproma bolesti. Pacijent "zdrav" i sve ovce na broju.
Kako se samo ranije toga nisam setio! :D

Sad si me bas uplasio. A dal ce taj lek (otrov) imati posledice (dugorocne) po moj imuni sistem ili organizam od samo te jedne doze?? Koliko traje dejstvo leka (otrova)? A ja sam cuo da i sam organizam, valjda nadbubrezna zlezda prirodno luci taj hormon, jel to znaci da je stetan samo zato sto je vestacki?

Kako izgleda ja vise nikad kod lekara necu ici, umesto da te lece i da pomazu organizmu tako sto ce unistavati spoljne uljeze koji prave probleme oni sjebu organizam. Izgleda njima je cilj da sjebu organizam kako bi oni imali vise posla kao i farmakomafija. Sjebu te pa te onda kao lecer godinama samo da bi ti isisavali pare.
 
Kako izgleda ja vise nikad kod lekara necu ici, umesto da te lece i da pomazu organizmu tako sto ce unistavati spoljne uljeze koji prave probleme oni sjebu organizam. Izgleda njima je cilj da sjebu organizam kako bi oni imali vise posla kao i farmakomafija. Sjebu te pa te onda kao lecer godinama samo da bi ti isisavali pare.

Опусти се.. Нећеш имати последице од једне дозе...
Ако си налетео на једног доктора који отаљава свој посао...то не значи да су сви такви..

Ипак је најбоље да ти будеш здрав па да ти доктор и не треба...:)
 
Imao sam temperaturu 39.4, grlo me bolelo i otiso sam danas u hitnu. On mi je propisao gentamicin i DEXASON inekcije.

E sad gledao sam ovaj DEXASON i ima mnogo nus pojava i stvarno mi se nimalo ne dopada. Tamo u uputstvu gledao sam treba de se smanjuje postepeno. E sad ja sam primio samo jednu dozu od 4mg pa me interesuje mogu li vise da ga ne primam ? Pitam jer isto pise da treba da se postepeno smanjuje pre nego se ukloni iz upotrebe. Medjutim koliko sam skapirao to ako se prima duzi period.

Znaci pitanje bi glasilo da li mogu da prestanem sa koriscenjem DEXASON posto sam primio samo jednu dozu, da li nije opasno?

Stvarno bih bio zahvalan za odgovor

А дисање ти је било ок?
Ниси се гушио, отежано дисао и сл.?
 
Управо сам се распитала шта имамо у амбулантама од антибиотика и кортикостероида.

Овако, од антибиотика, наше амбуланте су опскрбљене САМО гентамицином и пеницилином.
Од кортикостероида, САМО урбазон (као краткоделујући) и дексазон (као дугоделујући).

Према томе, ако је постављач теме имао јаку прехладу са отежаним дисањем др му је сасвим коректно преписао терапију.
Не може да му да лек који нема, а према мед. доктрини се даје комбинација антибиотика и кортикостероида кад су у питању акутне респираторне инфекције са отежаним дисањем. ;)
 
Управо сам се распитала шта имамо у амбулантама од антибиотика и кортикостероида.

Овако, од антибиотика, наше амбуланте су опскрбљене САМО гентамицином и пеницилином.
Од кортикостероида, САМО урбазон (као краткоделујући) и дексазон (као дугоделујући).

Према томе, ако је постављач теме имао јаку прехладу са отежаним дисањем др му је сасвим коректно преписао терапију.
Не може да му да лек који нема, а према мед. доктрини се даје комбинација антибиотика и кортикостероида кад су у питању акутне респираторне инфекције са отежаним дисањем. ;)

Nisam imao otezano disanje. Bolelo me grlo ali sam disao normalno, i sad disem normalno.

A mogu vam reci da nista me nije izlecio sa tim dexasonom jer evo i sad imam temperaturu 39.5 i pravo da vam kazem ako nabijem u 40 ima da se lecim po babski nacin.

Samo se bojim da me sad nije jos vise sjebao jer kako kazete on obustavi odbrambeni mehanizam tela i bojim se da se sad virusi nisu jos vise prosirili po telu a samim tim ce verovatno i odmbrambeni mehanizam koji ocigledno sad deluje jos vise poludeti. Nadam se da nisam u pravu. A jos uvek disem ok valjda nece disanje da me zezne.

A stvarno nije fer sto ne kazu da ima virus gripa jer da sam ja znao ne bih iso u ambulantu natkljuce kevi da ispisu lek, a samim tim ne bih se ni razboleo. Sumnjam na ambulantu jer cim sam doso odma nakon 3, 4 sata pocelo je da me grebe grlo i da kasljem a temperatura se javila tek sutra pre podne i to bas visoka oko 39.5.
 
Poslednja izmena:
Ја нисам у тој врсти праксе, не лечим пацијенте у амбуланти па сам се чула са колегиницом јер ме је јако занимало зашто је др изабрао гентамицин.
За дексазон ми је одмах пало на памет да је то урађено због јаког антиинфламаторног дејства кортикостероида и антиедематозног (смањује оток).
Каже колегиница да је правило да се да антибиотик плус кортикостероид кад пацијент дође у хитну.
Чак каже да она даје комбинацију антибиотика плус обе врсте кортикостероида, да би одмах изазвала ефекат смањења запаљења и да би ацијент продисао, а онда да и дексазон да би му омогућила исто и у наредних 6 сати.

Тако да тај твој др није ништа погрешио. Тако им налажу правила службе да лече. Чим каже и др бр. 2, поред тог твог др-а.
Гентамицин није неки избор, али бољи немају јер су им амбуланте опскрбљене само гентамицином и пеницилином.
Пеницилин, верујем, да ниси добио превентивно јер не може да зна јеси ли или ниси алергичан.

МОј ти је савет да одеш лепо у општу праксу да ти промене антибиотик и да узмеш неки фебрицет, андол, аспирин, шта год, за спуштање температуре.
А бабске методе можеш и одмах. :lol:
 
Samo se bojim da me sad nije jos vise sjebao jer kako kazete on obustavi odbrambeni mehanizam tela i bojim se da se sad virusi nisu jos vise prosirili po telu a samim tim ce verovatno i odmbrambeni mehanizam koji ocigledno sad deluje jos vise poludeti. Nadam se da nisam u pravu. A jos uvek disem ok valjda nece disanje da me zezne
-----------------

Па чим се стање не погоршава, ниси зезнут. ;)
Узгред, и сама сам прележала акутни бронхитис ових дана. Исто сам се јуначила и нисам хтела ништа да пијем па сам после два дана почела да се гушим.
Ал' ето, имала сам у кући неки антибиотик (цефалексин) и после осам сати узимања прве дозе па друге, продисала сам.
 
A da vas pitam taj DEXASON jer deluje psihicki? Sad se teze uspavljujem. A onaj dan kad sam ga primio nakon tri cetri sata poceli su da mi se pojavljuju onako smenjivali su se u roku od nekoliko minuta bezrazlozni strah i bezrazlozna sreca . Javilo se to jedno dva tri puta. To vece sam lepo spavao medjutim sutradan nisam uspeo da se uspavam tako da nisam spavao gotovo 40 sati. Nocas sam se jedva ziva uspavao. Nekako sam jako nervozan i razdrazljiv. Nadam se da cim se i poslednji molekul tog otrova izbaci iz mog organizma da ce se sve to srediti.

Ne mogu da verujem zbog obicne prehlade i to bez komplikacija i bez icega jedino sto sam imao tu povecanu temperaturu od 39.5 da mi takvim djavolskim lekom nacisto uniste telo. Stvarno sramota za doktore. Ja ne kazem mozda i pomaze za nesto taj lek ali ako vec ima tako velike i opasne nezeljene efekte trebao bi da se daje u krajnjoj krajnjoj nuzdi a ne za obican grip.

Bas me interesuje dal bi taj doktor taj lek dao i svom sinu. Ima i ovde koji brane opravdanost davanja tog leka za grip pa bi zamolio da kazu, ali krajnje iskreno, da li bi dali taj lek i svojoj deci zbog gripa?
 
Poslednja izmena:
meni su zbog jake upale uva prepisali kortikosteroide u injekcijama..
totalno su me promenili..psihu, sve..
tacno godinu dana mi je trebalo da se od njih ocistim..
pitala sam nekoliko dr za misljenje (pitala sam i ovde na forumu) i stavovi su im bili toliko razliciti..od da mi je telo od njih cisto odmah po prestanku primanja, do da mi zaista treba tako puno vremena..
sad kad pogledam fotografije iz tog vremena vidim zaista tipicne simptome - naduto lice mesecastog oblika..ali ono sto je meni ostavilo utisak je totalna promena psihe i reakcija..bila sam potpuno oslabljena..
ne verujem da bih pristala sledeci put da ih primam..i taj put me ni jedan dr nije inforimsao sta mogu da ocekujem i barem spremnija da prodjem ono sto me cekalo..
 
meni su zbog jake upale uva prepisali kortikosteroide u injekcijama..
totalno su me promenili..psihu, sve..
tacno godinu dana mi je trebalo da se od njih ocistim..
pitala sam nekoliko dr za misljenje (pitala sam i ovde na forumu) i stavovi su im bili toliko razliciti..od da mi je telo od njih cisto odmah po prestanku primanja, do da mi zaista treba tako puno vremena..
sad kad pogledam fotografije iz tog vremena vidim zaista tipicne simptome - naduto lice mesecastog oblika..ali ono sto je meni ostavilo utisak je totalna promena psihe i reakcija..bila sam potpuno oslabljena..
ne verujem da bih pristala sledeci put da ih primam..i taj put me ni jedan dr nije inforimsao sta mogu da ocekujem i barem spremnija da prodjem ono sto me cekalo..

A koliko dugo si primala? Ma ja se secam u vojsci sam koristio kapi za nos sa tim hormonom i imao sam velikih problema. Nisu se odma javili simptomi kao sada vec nakon par dana ali bas bas zeznuti. Imao sam blic strahove, nesanica, u stvari meni se spava ali kad legnem ne mogu da se uspavam a kad ustanem spava mi se. Isto vrlo jaku fizicku kondiciju sam imao, jednostavno nisam osecao umor itd. I mogu reci takodje da su simptomi trajali godinu dana.

Mislim da je ovo pravi primer da farmaceutskim kompanijama nije apsolutno cilj zdravlje ljudi jer kakav je to lek ako coveka sjebes na taj nacin da se godinu dana ne moze oporaviti.

A da pitam gde ima vece kolicine toga dal u inekcije ili u kapima za nos? Na primer jedna inekcija od 4mg i koriscenje kapi za nos jedno 7 dana, mislim da sam bio potrosio oko pola bocice?
 
Trazim_curu_zabrak

Ти си добио сасвим коректну терапију.
Дакле, није ти др преписао ништа што се иначе не преписује у тој ситуацији.
Шта си се ког ђавола толико уплашио око тог дексазона? Па неки људи живе на кортикостероидима. Може имати, као нежељени ефекат, промене расположења.Ти ниси добио да га пијеш месец дана, већ ти је требао бити дат једнократно. Ако је тако, организам га је већ изметаболисао.
 
A koliko dugo si primala? Ma ja se secam u vojsci sam koristio kapi za nos sa tim hormonom i imao sam velikih problema. Nisu se odma javili simptomi kao sada vec nakon par dana ali bas bas zeznuti. Imao sam blic strahove, nesanica, u stvari meni se spava ali kad legnem ne mogu da se uspavam a kad ustanem spava mi se. Isto vrlo jaku fizicku kondiciju sam imao, jednostavno nisam osecao umor itd. I mogu reci takodje da su simptomi trajali godinu dana.

Mislim da je ovo pravi primer da farmaceutskim kompanijama nije apsolutno cilj zdravlje ljudi jer kakav je to lek ako coveka sjebes na taj nacin da se godinu dana ne moze oporaviti.

A da pitam gde ima vece kolicine toga dal u inekcije ili u kapima za nos? Na primer jedna inekcija od 4mg i koriscenje kapi za nos jedno 7 dana, mislim da sam bio potrosio oko pola bocice?

u injekcijama..
meni je dr (sad mogu da kazem nestrucna) sa orl klinike prepisala kortikosteroide u injekcijama..
iskreno, saznala sam tek kad me je med sestra koja mi je davala pitala - izvini, a od cega si ti bolesna? ovo su strasno jake doze..to je bilo vec petog dana..ja sam primala 7..
posle sam otisla na preporuku kod dr u dom zdravlja, covek je rekao da je sve moglo da se sanira lokalnom aplikaciom kombinacije dve masti..
od tada uvek pitam na dest strana, pre nego sto prihvatim terapiju.
ne verujem da kapi za nos imaju toliku koncentraciju..injekcije su me pretvorile u zombija..
 
u injekcijama..
meni je dr (sad mogu da kazem nestrucna) sa orl klinike prepisala kortikosteroide u injekcijama..
iskreno, saznala sam tek kad me je med sestra koja mi je davala pitala - izvini, a od cega si ti bolesna? ovo su strasno jake doze..to je bilo vec petog dana..ja sam primala 7..
posle sam otisla na preporuku kod dr u dom zdravlja, covek je rekao da je sve moglo da se sanira lokalnom aplikaciom kombinacije dve masti..
od tada uvek pitam na dest strana, pre nego sto prihvatim terapiju.
ne verujem da kapi za nos imaju toliku koncentraciju..injekcije su me pretvorile u zombija..

A u kom smislu si imala promenu psihe? I reci mi posle kog vremena si pocela da imas te psiholoske simptome nakon pocetka primanja terapije?

Po mom laickom razmisljanju izgleda da sama ta inekcija ne izaziva te psihicke promene nego verovatno neki domino efekat na druge hormone kojima posle treba prilicno vremena da se stabilisu i uravnoteze u organizmu

Naso sam na nekom sajtu da 10ml bocica kapi za nos zadrzi 0.05% efektivne supstance. Znaci cela boca ukupno ima 50mg aktivne supstance. E sad neznam koliko se te supstance u procentima prolazi u krv preko sluzokoze ali pretpostavljam da ne tako mala. Verujem da sam preko tog spreja za nos ipak uneo vecu kolicinu. Ali ne mogu bas da se setim nakon kog vremena su i meni ti simptomi poceli da se javljaju ali nije odma.
 
Poslednja izmena:
meni su zbog jake upale uva prepisali kortikosteroide u injekcijama..
totalno su me promenili..psihu, sve..
tacno godinu dana mi je trebalo da se od njih ocistim..
pitala sam nekoliko dr za misljenje (pitala sam i ovde na forumu) i stavovi su im bili toliko razliciti..od da mi je telo od njih cisto odmah po prestanku primanja, do da mi zaista treba tako puno vremena..
sad kad pogledam fotografije iz tog vremena vidim zaista tipicne simptome - naduto lice mesecastog oblika..ali ono sto je meni ostavilo utisak je totalna promena psihe i reakcija..bila sam potpuno oslabljena..
ne verujem da bih pristala sledeci put da ih primam..i taj put me ni jedan dr nije inforimsao sta mogu da ocekujem i barem spremnija da prodjem ono sto me cekalo..

Dive, draga, mnogo guglaš! Za facies lunata treba da budeš godinama i godinama (znači- na hroničnoj terapiji) dugodelujućim kortikosteroidima...Tek da ti pojasnim...:D

A ti što tražiš curu za brak- da posetiš nekog prihoterapeuta, tek da ti da savet kako da kontrolišeš toliki strah...Najiskrenije!


I ja bih sad ovu temu pod ključ...:zpozdrav:
 
A da pitam gde ima vece kolicine toga dal u inekcije ili u kapima za nos? Na primer jedna inekcija od 4mg i koriscenje kapi za nos jedno 7 dana, mislim da sam bio potrosio oko pola bocice?
Кортикостериоидне капи за нос се не користе дуже од 4 дана у континуитету.
Дакла 4 дана користиш капи за нос, 3 дана пауза( да се мало обнови слузокожа носа), па наставиш још 3 дана..
уколкио ти нису прошли симптоми запушености носа...

За употребу и дејство кортикосетриода немам шта да додам..
Колегинице су већ готово све написале...:)
 
Dive, draga, mnogo guglaš! Za facies lunata treba da budeš godinama i godinama (znači- na hroničnoj terapiji) dugodelujućim kortikosteroidima...Tek da ti pojasnim...:D

A ti što tražiš curu za brak- da posetiš nekog prihoterapeuta, tek da ti da savet kako da kontrolišeš toliki strah...Najiskrenije!


I ja bih sad ovu temu pod ključ...:zpozdrav:

Vidi nema razloga da se ljutis mi smo laici naravno ali govorimo sta nam se desilo. A i pronasao sam na internetu da kortikosteroidi kao nezeljene efekte mogu dati nesanicu, razdrazljivost, promena raspolozenja i slicno ( LINK )

Jel se javljaju u toku terapije ili nakon prestanka terapije? Ako se razumes dobro u tu tematiku jel se zna koliko obicno trtaju ti nezeljeni efekti?
 
Ne ljutim se, ozbiljan i stručan savet sam ti dala-kome da se obratiš!

P.S. Svi nus efekti kortikopreparata su vezani za DUGOTRAJNU i hroničnu upotrebu... Od jedne doze ( ma kolika ona bila!!!!)ti neće biti ništa o ovoga što si nabrojao...Ajd sad stvarno zdravo!
 
Да се не би даље расправа развијала, закључаћу тему.

Иначе, ова тема је одлично показала колико за знање медицине није довољно гуглање и да се иста не студира случано 6 година.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top