Solarna energija u srbiji

ilijabre

Zainteresovan član
Poruka
446
Zanima me ima li srbija neke bonuse ili nesto na tom principu za ljude koji koriste samo solarnu energiju jer ako bih se odvojio od elektricne mreze godisnje drzava bi imala manju potrosnju za jedno domacinstvo sto smanjuje ogromne emisije CO2 u atmosferu gledao sam po nekim americkim sajtovima smanjujem kao pojedinac nekoliko tona CO2 godisnje emisije. Amerikanci imaju od svoje drzave mesecne bonuse u zavisnosti koliko mesecno proizvode solarnu energiju njima drzava placa to pa sam mislio da mozda i mi imamo nesto tako ili barem oslobadjanje od poreza ili smanjenje poreza ili bilo koju pogodnost
 
Cini mi se da kod nas jos uvek toga nema, ali sasvim je izvesno da ce biti jednog dana (oslobadjanje poreza i dr), buduci da brze ili sporije mi samo kopiramo evropske zakone.
Ali nisam tacno sigurns kako zamisljas da se potpuno odvojis od elektricne mreze, a nastavis jedan normalan moderan zivot, mislim da toga ni na zapadu jos nema.
Solarna energija je sjajna za neke stvari kao za grejanje vode, dvorisno osvetljenje, ali za slabo sta drugo.
 
Da se odvojis od drzave i postanes nezavisan ?! Da imas svoj izvor energije a da drzava nema reket, ovaj, procenat ?!? Boze, koje ideje ?!
A znaju li ti Ameri za nase akcize, za porez na bebi opremu i da je u Srbiji sapun na spisku luksuzne robe ?
Ma odma ce ti smisliti neki porez "na sunce" i ima da placas ko i svi drugi. Eeeee-eee...
Cak dobijam dojavu da ce se registrovati i bunari u vlasnistvu gradjana. Kad poskupi voda, udarice porez na bunare. Znaci ako neko misli da kopa bunar zarad sistema "toplotnih pumpi" neka to uradi u ilegali.
A u pripremi su i novi shokantni zakoni iz evrope bukvalno "po glavi stanovnika"...
Savet : uradi sve sto mozes u svoju korist i u tisini, drzavi sto manje jer ona ionako nista ne ceni nego otima.

P.S. I necu nista da stedim !!!
Neka stede Ameri. Zbir kubikaze svih mojih automobila u zadnjih 20 godina je 4.500 ccm. Amerikanac kad napuni 18 ili 21 odmah kupi auto koji ima 4-5000 ccm i vozi ga do 60-te.
I kakav CO2..? .Jedan njihov tenk godisnje potrosi nafte/benzina koliko ja za 10 godina. Ja da stedim dok se oni baskare ? Malo je off topic ali je poucno, nek se zna !
 
Poslednja izmena:
Cini mi se da kod nas jos uvek toga nema, ali sasvim je izvesno da ce biti jednog dana (oslobadjanje poreza i dr), buduci da brze ili sporije mi samo kopiramo evropske zakone.
Ali nisam tacno sigurns kako zamisljas da se potpuno odvojis od elektricne mreze, a nastavis jedan normalan moderan zivot, mislim da toga ni na zapadu jos nema.
Solarna energija je sjajna za neke stvari kao za grejanje vode, dvorisno osvetljenje, ali za slabo sta drugo.
sto se tice potpunog odvajanja kontaktirao sam neke firme i moguce je tj. jedna ploca koja kosta 350e daje 250w/h a meni treba oko 4000w/h za potrosnju u celoj kuci e sad znaci ja moram da kupim malo vise od 17ploca sto je nekih 7000e + treba da kupim baterije sa oko 10,000w kapaciteta i pretvarac neki tamo od 7000w on kosta 2,800e i te baterije 2 od po 5000w kostaju oko 3000e tako da ja za nekih 13000 imam potpuno odvajanje od mreze nama drage elektro distribucije srbije
Da se odvojis od drzave i postanes nezavisan ?! Da imas svoj izvor energije a da drzava nema reket, ovaj, procenat ?!? Boze, koje ideje ?!
A znaju li ti Ameri za nase akcize, za porez na bebi opremu i da je u Srbiji sapun na spisku luksuzne robe ?
Ma odma ce ti smisliti neki porez "na sunce" i ima da placas ko i svi drugi. Eeeee-eee...
Cak dobijam dojavu da ce se registrovati i bunari u vlasnistvu gradjana. Kad poskupi voda, udarice porez na bunare. Znaci ako neko misli da kopa bunar zarad sistema "toplotnih pumpi" neka to uradi u ilegali.
A u pripremi su i novi shokantni zakoni iz evrope bukvalno "po glavi stanovnika"...
Savet : uradi sve sto mozes u svoju korist i u tisini, drzavi sto manje jer ona ionako nista ne ceni nego otima.

P.S. I necu nista da stedim !!!
Neka stede Ameri. Zbir kubikaze svih mojih automobila u zadnjih 20 godina je 4.500 ccm. Amerikanac kad napuni 18 ili 21 odmah kupi auto koji ima 4-5000 ccm i vozi ga do 60-te.
I kakav CO2..? .Jedan njihov tenk godisnje potrosi nafte/benzina koliko ja za 10 godina. Ja da stedim dok se oni baskare ? Malo je off topic ali je poucno, nek se zna !

sto se ovoga tvog skretanja sa teme tice potpuno si u pravu i slazem se ameri imaju one njihove dodge ,crisler ,mustang svaki nije ispod 6000ccm pa na vise ali moj cilj nije usteda **** mi se za CO2 i ta sranja kad su ameri 99" na nas bacili ko zna koliko kubnih tona radioaktivnog otpada pa evo i dalje gmizemo jes da nam se pocele radjaju ljubicasta telad ko zna sta ce mi da izrodimo kakve vanzemaljce i ko zna kakve ce tek posledice na nas da ima taj radioaktivni otpad + cernobil + ovi kinezi sad ***** CO2 ali moj cilj je da se odvojim od ovih monopolista i lopova i da njima dinar jebeni nedam nikad nikad
 
Kad budes kupovao baterije i fotoelektricne ploce pitaj za vek trajanja !!! Ovi nasi (olovni) akumulatori Black-horse, izdrze cak, cele 2 godine...I nemoj sve nade polagati u samo jednu tehnologiju. Prouci HHO princip, zatim toplote pumpe...imas svuda po netu.
 
Zanima me ima li srbija neke bonuse ili nesto na tom principu za ljude koji koriste samo solarnu energiju jer ako bih se odvojio od elektricne mreze godisnje drzava bi imala manju potrosnju za jedno domacinstvo sto smanjuje ogromne emisije CO2 u atmosferu gledao sam po nekim americkim sajtovima smanjujem kao pojedinac nekoliko tona CO2 godisnje emisije. Amerikanci imaju od svoje drzave mesecne bonuse u zavisnosti koliko mesecno proizvode solarnu energiju njima drzava placa to pa sam mislio da mozda i mi imamo nesto tako ili barem oslobadjanje od poreza ili smanjenje poreza ili bilo koju pogodnost


Možeš samo da dobiješ porez na solarnu energiju i uplatnicu.

Moj tata vozi kola na metan. Malo se raspitivao o tome. Država kod nas traži da se to atestira, itd. A u Italiji dobiješ besplatnu registraciju jer ne zagadjuješ okolinu.
 
Kad budes kupovao baterije i fotoelektricne ploce pitaj za vek trajanja !!! Ovi nasi (olovni) akumulatori Black-horse, izdrze cak, cele 2 godine...I nemoj sve nade polagati u samo jednu tehnologiju. Prouci HHO princip, zatim toplote pumpe...imas svuda po netu.
nisam ni planirao da uzmem nase akumulatore a pogotovo ne olovne
kupicu celokupnu opremu iz amerike jer je daleko jeftinija nego kod nas tamo kupujem ploce u brednosti 1,16$/1w a ovde ovi nasi lopovi naplacuju 3,5e/1w tako da mi se cak i isplati da platim i fedex i sve i opet cu daleko da ustedim a uzecu aluminijumske akomulatore kojima je vek trajanja tj garancija im je 30god
 
Imate li kakvih blogova, sajtova na našem jeziku gdje se piše o solarnoj energiji i sličnim stvarima, pošto planiram da sebi za godinu, dve instaliram panele, jer mi se kuća nalazi na odličnoj lokaciji, imam potencijal ogroman, i već par mj. sam krenuo u izučavanja i slično, ako može neko da mi pošalje nekih korisnih info bio bih mu veoma zahvalan!?
 
Znači, to je sistem koji čim sunce zađe, on prebacuje potrošače na akumulatore. Ako je tako, to je sjajno, ali je jako dugo vreme povraćaja kapitala. Ako ti nije teško i ako znaš mogao bi malo da pojasniš fukcionisanje tog sistema.
 
Prva solarna elektrana, doduse mala, pustena je u pogon kod mesta Blace u Srbiji , sad skoro. Mislim da se selo zove Vrbovac. To se nalazsi u inace ppotpuno ruralnoj Toplici. Tamo u tom kraju, domacinska su mahom staracka, drzava nista ne ulaze, a opet su naprednne tehnologije tamo nasle svoj put, jer tamo ne samo da je pustena prva solarna centrala za elektricnu energiju, nego se proizvodi i Bio gas, a i Organski proizvedeno voce, koje se izvzi u EU , SAD, pa cak i u Japan.
 

Back
Top