HALKIDIKI

Mogu da vam kazem da sam i ja bila dva puta na Halkidiki: Kasandru, grad Afitos, i na Sitoniju u Porto caras, tik pored malog ribarskog grada Neos Marmares. Proslo leto 10 dana, kao i ove godine takodje 10 predivnih dana. Nemoze se opisati ta predivna lepota prirode plavetnila mira, pravi raj jednom recju. Islo nas je nas trista iz cele Evrope u saradnji sa kompanijom za koju radim vec tri godine, a to je HEMEL iz Jagodine, posetite www.HemelCo.com pa ce vam biti jasno. Putovacemo i sledece god. na nekoj drugoj destinaciji. puno pozdrava! Aleksandra.D
 
Obisao sam bukvalno svako mesto na Halkidikiju pre mnogo godina (automobilom, naravno) i meni se najvise dopala Kalithea...verovatno se mnogi nece sloziti samnom, ali ipak je to stvar ukusa.
 
Restorani i kafici na platformi pored padine su fenomenalni, pogled izuzetan, mesto sredjeno predivno, plaza izvanredna...jedino sto nije bas lako otici do plaze bez automobila.
 
Мало сећања на сунце у ове хладне дане.z:)

Геракини - Халкидики:

''Гужва'' на плажи:



''Улица'' у оквиру комплекса Геракина бич хотела:



''Гужва'' у води:


Поглед на плажу у подне:


И мало романтике:
 
Mi smo prošle godine sa dvoje male dece (3 i 7 god.) bili u Psakoudiji (Sitonija) u Philoxenia bung. i bili smo prezadovoljni. Sve u hotelu (sobe, usluga, hrana, bazen ...) je bilo super. Plaža je vrlo blizu i može se spustiti do nje stepenicama ili stazicom. Ležaljke i suncobrane na plaži nisu naplaćivali, ali smo morali da poručimo nešto za popiti i onda smo mogli ceo dan tu da se izležavamo (sa jednom čašom soka npr.). Idealno mesto za odmor sa malom decom. Jedino što je mesto suviše malo i ima samo par restorana i prodavnica tako da je uveče malo dosadno.
Ove godine bih volela da letujemo na malo življem mestu (ali ne preterano) na prvom prstu. Može li neko da mi predloži nešto fino - Kalithea, Hanioti, Pefkohori ... Neki hotel na plaži ali da ne bude udaljen kilometrima od grada.
 
Posto vec 4 godine zaredom letujem u Vourvorou na Sitoniji, da kazem par reci. Samo mesto se nalazi na istocnoj strani Sitonije, oko cca 30 km severno od Sartija, i 8 km juzno od Ormos Panagiasa. Inace, Vourvorou se je cisto turisticko mesto, odnosno van sezone tamo ne zivi niko. Ogromna vecina gostiju su ili porodice sa brojnom malom decom, ili stariji svet, i za to ima dobar razlog. Naime, mesto je koncipirano tako da je sastavljeno iz dva reda kuca, od kojih se jedan red nalazi uz samu plazu. Drugim recima, izadjes iz kuce u ogromno i ogradjeno dvoriste, i izadjes na svoj deo peska. Ko ima sitnu decu, idealnije ne moze biti. Plus sto je voda na toj plazi plitka i skoro nikad nema talasa. Dakle, izrazito child friendly, a i odmor za namucene roditeljez:)

Naravno ima i nekih mana. Prvo, ose su preko dana neizbezan gost ako bilo sta jedete ili pijete, ali jos gore, kad padne vece i odu ose..stizu komaraci u ogromnim brojvevima. Dakle, bez autana...nema mrdanja iz apartmana.

Drugo, Vourvorou nema klasicno setaliste, sem da hodate putem i izbegavate kola. Ko voli setanje uz rivu i slicno, ovde ce se razocarati.

Trece, iako je sama plaza idelna za malu decu, za odrasle nije. Uska i sa travom u vodi, koju naravno Grci nikad ne ciste. Za zagrizene ljubitelje plivanja ta plaza nije idealno resenje.

Ali s druge strane, Sitonija obiluje predivnim plazama, za svaciji ukus. U okviru samog zaliva, gde je smesten Vourvorou, nalazi se desetak uvala, narocito opste popularni Karidi Beach ( lepo mesto, ali guzva ) i predivna plaza Fava ( moja najiskrenija preporuka ). Dalje, kad izadjete iz samog mesta, i severno i juzno od Vourvorou se nalaze sjajne plaze ( Arministas, Orange Bech, Trany Amudia.. )

Dakle, i da zakljucim, ko ima brdo sitno dece kao ja, i kome je do opustanja i mira, Vourvorou je izbor koji nema nikakvu alternativu. Svi ostali, koji bi da djuskaju i provode se, pa....pravac Hanioti ili Budva..z:lol:
 
Ove godine opet Halkidiki :zaljubljena:


У које место идеш?

Ја се нешто двоумим између Халкидикија и Тасоса....:think:...било ми је прелепо прошле године у Геракинију, али хтела бих сада негде другде...
 
Bili smo prosle godine u Pefkohoriju na Kasandri, a i ove cemo ako sve bude ok. Super smo se proveli, more je super imali smo drustvo i mi i junior, isli na krstarenje oko Svete Gore i obisli i sve ostalo sto taj izlet podrazumeva (Kakovo, Stagira) (kao i ti, videla sam u albumu:D).

Koga zanima shoping to nije mesto za takve stvari, ali posto mene na letovanju zanimaju istorija, kultura i priroda u Grckoj nema promasaja po tom pitanju. Junioru smo ispunili zelju da ide u Waterland ( i odusevljen je, planira da ide ponovo), a od Meteora smo odustali jer je sa te tacke predaleko. Bas sam ovde citala iskustva nekih ljudi i odustala zbog duzine puta , inace je fenomenalno tamo otici, kazu svi koji su bili.

Obisli smo i Hanioti. Moj povrsan utisak (posto smo se samo malo prosetali) je da je malo lepsi od Pefkohorija, ali mi je u Pefkohoriju lepse sto je plaza citavom duzinom gradica tako da si stalno pored mora, a Hanioti ima drugaciju plazu. Ipak, to ce ti bolje objasniti neko ko je tamo letovao.

Ima ovde mnogo tema o Grckoj pa i ja citam i prikupljam informacije :D

Kakvi su tvoji utisci sa letovanja?
 
Мени је било предивно зато што су плаже биле прааааазнеееееее....(после низа година летовања у ЦГ нисам могла да престанем да се одушевљавам миром и тишином). Ето, баш сам и окачила фотке. То је било средином јула, а нигде гужве, нигде трештања музике, нигде мириса роштиља, нигде гажења преко туђих пешкира и мамлаза који возе скутере по плићацима... Опуштеницијааааааа....

И зато опет тражим мирно и тихо место, без гужви. Већ месец дана копам по нету тражећи одговарајуће место...и кибицовала сам Пефкари на Тасосу..;)...али још не искључујем Халкидики. Колико сам схватила Пефкохори и Ханиоти су ипак доста жива места, чула сам да је било гужве на плажи....:confused:
 
Jeste da je plaža u Pefu prenatrpana, ali ako krenete južno, naićićete na nekolko jako lepih plaža. Moj vam je savet da zaobiđete izvikanu Xenia plažu (to je ona koja počinje odmah po završetku Akrotiri plaže u samom Pefu, na oko 2km od centra) i da odete malo dalje do plaže Glarokavos (ne treba je mešati sa marinom istog naziva i koja se nalazi malo pre plaže). Tu plažu nazivaju i Golden Beach. Otprilike je na 5-6 km od Pefa (mislim da su je neki ranije u ovoj temi pogrešno nazivali Xenia, sudeći po udaljenosti koju su navodili). Ako volite talase, idite na ovaj deo bliži Pefu, a ako volite mirno more, onda na sasvim drugi kraj, u kamenitu uvalu. Slika je sa mirnog dela

glarokavos_stene.jpg


A ovo je cela Glarokavos Golden Beach. Gužve kolko oćete.

glarokavos_plaja_cela.jpg
 
Poslednja izmena:
Kod nas postoji dosta negativnih reakcija u vezi Halkidikija. Skoro pa kao za Olimpsku regiju (Paralija, Leptokarija, itd.). Mislim da je to vezano za plaže koje se nalaze u mestima koje hyper posećuju Srbi (Pef, Hanioti, Neos Marmaras...). Iako su plaže u tim mestima sasvim O.K., postoji problem gužve na njima. S druge strane, postoji gomila plaža koje su izuzetno dobre po svim merilima, bile one u naseljenom mestu ili ne.. Dakle, naseljena mesta na prvom i drugom prstu (za treći ne znam, mada ono malo kolko ima, znam da su O.K. Tripity i Nea Roda) su:
Prvi prst (Kassandra) - Nea Potidea, Afissos (Athitos), Kalithea, Kriopigi, Polichrono, Chaniotis, Pefkochori, Kales Molyves, i Skala Fourkas.
Drugi prst (Sithonia) - Gerakini, Psakoudia, Metamorfossis (ova 3 mesta se zapravo nalaze između 1. i 2. prsta, ali pripadaju drugom), Nikiti,Pardisos (kilometa r- dva pre Marmarasa, idući sa severa), Toroni, Kalamitsi. Sykia akti (beach), Sarti, Vourvouru, Ormos Pangias (Agios Nikolaos Beach).
A postoji mali milion divljih plaža između, naročito na Sitoniji.
 
Draga Vesna,
najljubaznije Vam zahvaljujem na vremenu koje ste izdvojili za opise. Koristicu Vase opise kao putokaz, jer planiram da letujem na Sitoniji (Philoxenia bungalows) sa suprugom i cerkicom (3 godine).
 
:D Da,imas puno i o Tasosu,Krfu i drugim destinacijama-i celu jesen i zimu za biranje...

Draga Vesna,
volela bih da mi kazete Vase misljenje o tome kakvi su Philoxenia bungalows za decu od 3 godine. U nekim agencijama su mi rekli da ovaj hotel ima igraliste za decu. Da li je to tacno i kakvo je igraliste (pod uslovom da postoji)? Hvala na vremenu i pomoci.
P.S. Slike su Vam super. Bas bih volela da vidim jos neku.
Pozdrav...:lol:
 
Lepa podsecanja...To je odlicno mesto za decu,a to igraliste je malo,ali za taj uzrast sasvim o.k.-ljuljaske,tobogan,klackalice...ne secam se vise,ali znam da su se deca tu slatko igrala.Ma to je super izbor!
 

Back
Top