decije zanimacije - crtaci i igracke

Zlatna Iris

Veoma poznat
Poruka
10.624
procitala sam nege zanimljiv tekst o tome koje crtane filmove bi trebali da pustamo nasoj deci. dakle crtaci koji su se nasli na listi edukativnih programa su nodi, pepa prase i majstor bob. pomeni to jesu jako dobri crtaci za mladju decu. medjutim ako vam dete ide u vrtic neminovno je da ce saznati i za neke malo drugacije crtace. ako imate musko dete tu su neizostavne anime koje haraju tv ekranima koje po meni nikako nisu za decu tog uzrasta. takvi crtaci su prepuni nasilja koje se prenosi u deciju igru pa tako decaci vise ne voze automobile, ne grade kule vec se bore, a u takvim borbama jedan uvek oplace. takodje i igracke su dosta agresivne, tu su gormiti npr koji kao da su iskocili iz nekog horor filma.
sto se tice devojcica tu vec nisam merodavna posto zenksu decu nemam ali verujem da je problem kod crtaca i igracaka za devojcice taj sto su, cini mi se, crtaci i igracke usmereni ka nekim fizickim osobinama pre nego na psihickim...mozda gresim....
takodje me je jako iznendila jedna situacija sa mojim detetom koje ima 5 godina. izrazio je zelju da nauci slova, kaze drugari u vrticu vec znaju, pa smo mu pokazali kako da napise svoje ime, cirilicom naravno. posle par dana gledam ga kako crta i pise, medju slovima koje je naucio nasla su se jos neka slova latinice. na roditeljskom sam dobila odgovor zasto neka deca znaju latinicu - pa zbog igrica na kompjuteru :lol: mame i tate izgleda nemaju vremena ni da deci u pretrazivac ukucaju "decije igrice" i uostalom igrajuci se po netu dete moze da naleti na jako uznemirujuce sadrzaje, zar to roditelji ne prate? to je postalo problem, tj tek ce postati kad deca krenu u skolu pa se zbune sta je latinica, sta je cirilica, i kako to da nigde nema @...
moje pitanje je da li pratite i kontrolisete sa cim vam se deca igraju i sta gledaju? da li postoje neka pravila sto se toga tice....i da li gledate filmove i serije sa decom i kakve? mene je dete jednom pitalo kad je dosao iz vrtica - mama gledas li asi i kad lisce pada? mislim da bi zene (i muzevi) umesto da dete stave ispred kompjutera i zakucaju se za turke i spance na tv-u trebalo da uzmu ne ljuti se covece, igru memorije, kluedo i sl i posvete vreme onima kojima je to neophodno i bitno - svojoj deci
i da ne mogu da se ne zapitam da li su i na nas kao generaciju barbike, pistolji i nindze kornjace ostavile neke posledice? kako se ponasamo prema svojoj deci izgleda da ipak jesu...
 
Poslednja izmena:
Evo, evooo.... :lol:
Aj sad ozbiljno.
Klipan je voleo da igra sa calcem Monopol, Kluedo, Riziko.... dok je bio mali.
Ali otkad je uobrazio da je mator momak z:mrgreen:, igra igrice od kojih mi se dize kosa na glavi.
Covece, bio sam u 2 rata, video sve i svasta, ali ovoliku brutalnost nigde nisam video. :sad2:
 
verovatno je rec o starijem detetu, mislim da je fejs daleko veci problem u tom periodu :lol: kako vodite racuna o tome koje sajtove vam deca posecuju na inetnetu, kad smo vec kod toga....

Time sto ih uglavnom imamo na oku i sto im mi ukucavamo adrese za sajtove sa crtanima Pepa Prase, Noddy, Pipi duga carapa i sl. Imas debila, koji nisu imali pametnija posla od toga da uzmu crtani i onda ga obrade, ubace psovke i gluposti i stave na youtube....pa zato kazem drzimo ih na oku, obilazimo redovno i to.
Na svom mini DVD plejeru cerka pusta sama sebi sta hoce, a tu ne moramo da kontrolisemo nista, jer nema pristup internetu preko toga, moze samo svoje DVD-ove sa pomenutim crtacima da pusta.
 
...kad su moja deca bila mala, nije bilo neta, gledale su ono sto se nudi na tv-u ako mi se ucini da je za gledanje, i ono sto su imale u kuci pa preko video rekordera, i to jedan
crtani ako je sa videa...dnevno sasvim dovoljno, ako nisam mogla nikako drugacije da im doskocim iskljucivala sam iz zida...i pravac napolje u dvoriste na igranje...kad nije bilo
dvorista...igrale su se u blizini zgrade pod mojim nadzorom....
..ne znam kolika su vam deca, ali kod mene je to funkcionisalo negde do 12-13te godine....
 
Time sto ih uglavnom imamo na oku i sto im mi ukucavamo adrese za sajtove sa crtanima Pepa Prase, Noddy, Pipi duga carapa i sl. Imas debila, koji nisu imali pametnija posla od toga da uzmu crtani i onda ga obrade, ubace psovke i gluposti i stave na youtube....pa zato kazem drzimo ih na oku, obilazimo redovno i to.
Na svom mini DVD plejeru cerka pusta sama sebi sta hoce, a tu ne moramo da kontrolisemo nista, jer nema pristup internetu preko toga, moze samo svoje DVD-ove sa pomenutim crtacima da pusta.

kad je o internetu rec ovo je kljucno, zaista ne znam kako roditelj koji dete od 5 godina nauci da samo otvori, ukuca i udje na sajtove koji mogu biti svakavi misli da cini ispravnu stvar za svoje dete? po meni je to totalno pogresno.
a kad smo kod fejsa cula sam za roditelje koji prave lazne naloge, "sprijatelje" se sa detetom pa ga tako proveravaju. da li je to ispravno ili pogresno? ja zaista ne znam kako cu reagovati u takvim situacijama, ali na srecu jos nisam u takvim problemima :)
 
...kad su moja deca bila mala, nije bilo neta, gledale su ono sto se nudi na tv-u ako mi se ucini da je za gledanje, i ono sto su imale u kuci pa preko video rekordera, i to jedan
crtani ako je sa videa...dnevno sasvim dovoljno, ako nisam mogla nikako drugacije da im doskocim iskljucivala sam iz zida...i pravac napolje u dvoriste na igranje...kad nije bilo
dvorista...igrale su se u blizini zgrade pod mojim nadzorom....
..ne znam kolika su vam deca, ali kod mene je to funkcionisalo negde do 12-13te godine....
samim tim sto tada interneta nije bilo imala si jedan veliki problem manje. :) da li si vrsila neku selekciju onoga sto deca gledaju i ono sa cime se igraju ili je po principu kako druga deca tako i moji - sto, nerado priznajem, nekad i ja radim. da li je uopste dobro uvesti im neke zabrane koje vecina ostale dece nemaju, moze li to biti kontraproduktivno? kako uopste pravilno se igrati sa decom i nauciti ih "normalnoj" igri? cesto zanemarujemo taj deo vaspitanja, jer igranje je neko njihovo slobodno vreme kada mi uglavnom radimo nesto drugo. medjutim najvise kroz to slobodno vreme deca uce o zivotu.
moje licno misljenje je da bi trebalo uvesti korenite promene u edukativnom programu koji nudi televizija, a zatim i o rigoroznoj kontroli igracaka koje se nalaze u prodaju. problem je svakako i nekvalitetnih igracaka koje su stetne po zravlje deteta, ali bi pored toga trebalo povesti racuna i o uticaju takvih igracaka na mentalitet malisana.
 
samim tim sto tada interneta nije bilo imala si jedan veliki problem manje. :) da li si vrsila neku selekciju onoga sto deca gledaju i ono sa cime se igraju ili je po principu kako druga deca tako i moji - sto, nerado priznajem, nekad i ja radim. da li je uopste dobro uvesti im neke zabrane koje vecina ostale dece nemaju, moze li to biti kontraproduktivno? kako uopste pravilno se igrati sa decom i nauciti ih "normalnoj" igri? cesto zanemarujemo taj deo vaspitanja, jer igranje je neko njihovo slobodno vreme kada mi uglavnom radimo nesto drugo. medjutim najvise kroz to slobodno vreme deca uce o zivotu.
moje licno misljenje je da bi trebalo uvesti korenite promene u edukativnom programu koji nudi televizija, a zatim i o rigoroznoj kontroli igracaka koje se nalaze u prodaju. problem je svakako i nekvalitetnih igracaka koje su stetne po zravlje deteta, ali bi pored toga trebalo povesti racuna i o uticaju takvih igracaka na mentalitet malisana.

...bila sam u situaciji da mogu da se igram sa svojom decom, pa sam to i radila.....pokazivala sam im igre koje smo mi irgali kad smo bili deca, pa smo tako igrale skolice, lastisa, izmedju
dve vatre kad su malo porasle da mogu da hvataju loptu...onda su otkrile klikere...i to im je bilo draze od icega na tv-u:lol:
...posto su devojcice, obozavale su svoje lutke bebe i brinule o njima kao o "pravim bebama", presvlacile, hranile, nosile na spavanje...
...sto se tice crtanih filmova gledale su uglavnom Dizni bajke...i jedno vreme nindze kornjace koje su iskreno meni isle na zvce najstrasnije a one su ih volele, mogle su da sam dozvolila
da ih gledaju po celi dan, samo sto to nije bilo moguce...bojanke, bojice, razne pazzle si im bile zanimacija u danima kad se nije moglo napolje iz nekog razloga....

..znam da je sada sve otislo dodjavola, imala sam poznanicu koja je svom detetu od 3 godine utrpala laptop u ruke samo da bi ga se resila, pod izgovorim da je smara igra sa
njim, vec u 5oj godini maleni je poceo da nosi naocare, da li je urzok laptop ili ne ja ne znam, alli znam da on ni dan danas kad je vec veliki decak ne zna da se igra sa svojim
vrsnjacima...sve se vrti oko neta....tuzno...
 
Moj klinac, od 2,5godine, gleda Pepu, Malo kraljevstvo i Nodija. Druge crtane ne voli, a i ne puštamo mu ih. Pogleda oko 3 epizode, 15tak min, i dosadi mu. Ostalo vreme se igramo, svega i svačega, autićima, kockama, plastelinom, bojimo, glumimo vuka i tri praseta... Svega što mu padne na pamet. Uključujem ga u sve aktivnosti po kući. Zajedno pripremamo ručak, kolače... koliko on hoće. Kad mu dosadi, tata ga pazi dok ja ne završim. Pomaže i oko veša... Voli svuda da bude uključen, tako smo ga navikli. A takav je i u vrtiću, uvek svima pomaže.
Mislim da decu treba spremati od malih nogu za život. I da tako malu decu treba staviti na prvo mesto, pa tek onda kuću. Dok smo bili sami, kuća nam je bila tip-top, a sad je hronični haos. I ja sam svesna da će tako biti samo još malo i ne sekiram se uopšte što jako malo mogu da stignem u toku dana.
 
ovakvi postupci jesu ispravni...a zamisli sad za koju godinu dete ti iz vrtica dodje sa pricom kako zeli gormite, kako hoce da gleda bakugana, kako drugar ima ben ten vanzemaljca pa zeli i on takvog? da li ces mu dopustiti da ide u korak sa vrsnjacima ili ces uvesti neka pravila. i da li je to dobro ili lose? po meni za razvoj detetove psihe boljebi bilo da se ne igra sa tako agresivnim igrackama, a opet ako mu branis ono sto sva ostala deca imaju zar se nece dete osecati drugacije, mozda ce mu biti tesko i da se uklopi u takvo drustvo sto opet moze imati neke negativne posledice po psihicki razvoj deteta. to je mac sa 2 ostrice.
a ovo za haos u kuci te potpuno razumem :)
 
..znam da je sada sve otislo dodjavola, imala sam poznanicu koja je svom detetu od 3 godine utrpala laptop u ruke samo da bi ga se resila, pod izgovorim da je smara igra sa
njim, vec u 5oj godini maleni je poceo da nosi naocare, da li je urzok laptop ili ne ja ne znam, alli znam da on ni dan danas kad je vec veliki decak ne zna da se igra sa svojim
vrsnjacima...sve se vrti oko neta....tuzno...
ovo ime posleice i na ravoj deteta kao licnosti...
 
Evo, evooo.... :lol:
Aj sad ozbiljno.
Klipan je voleo da igra sa calcem Monopol, Kluedo, Riziko.... dok je bio mali.
Ali otkad je uobrazio da je mator momak z:mrgreen:, igra igrice od kojih mi se dize kosa na glavi.
Covece, bio sam u 2 rata, video sve i svasta, ali ovoliku brutalnost nigde nisam video. :sad2:

Tako se stvara ravnodusnost prema svemu i gube se vrednosti i merilo dokle sme neko da ide u odnosu prema drugom.

Prema svim istrazivanjima, igrice i crtani filmovi sa svojim agresivnim scenama dovode do stvaranja ili uvecanja agresivnosti kod dece. Anime i drugi crtani filmovi koje gledaju devojcice, dovode do hiperseksualizacije.

Takodje moze da se razvije zavisnost, decja depresija itd. Mogu o ovome jos vise ako vas zanima.
 
Tako se stvara ravnodusnost prema svemu i gube se vrednosti i merilo dokle sme neko da ide u odnosu prema drugom.

Prema svim istrazivanjima, igrice i crtani filmovi sa svojim agresivnim scenama dovode do stvaranja ili uvecanja agresivnosti kod dece. Anime i drugi crtani filmovi koje gledaju devojcice, dovode do hiperseksualizacije.

Takodje moze da se razvije zavisnost, decja depresija itd. Mogu o ovome jos vise ako vas zanima.
Zanima, ali nemoj, i ovo je sasvim dovoljno da nam pokvariš dan !!! :roll:
 
Tako se stvara ravnodusnost prema svemu i gube se vrednosti i merilo dokle sme neko da ide u odnosu prema drugom.

Prema svim istrazivanjima, igrice i crtani filmovi sa svojim agresivnim scenama dovode do stvaranja ili uvecanja agresivnosti kod dece. Anime i drugi crtani filmovi koje gledaju devojcice, dovode do hiperseksualizacije.

Takodje moze da se razvije zavisnost, decja depresija itd. Mogu o ovome jos vise ako vas zanima.

evo mene zanima
zanima me da stručno objasniš razvoj sinapsi kod dece predškolskog uzrasta...pa i kasnije
jel da da deca treba da se igraju, da trče, da crtaju i boje, da čitaju....da upravo TO utiče na razvoj inteligencije, a ne nalaženje crtaća i igrica po netu---za to ne treba visok nivo IQ kad google odradi sve
msm ne morališem...i moja deca provodedosta vremena ispred kompa, ja bih volela da je to daleko manje....i da nemaju komp, smatram da im apsolutno ništa ne bi falilo

izbor crtaća jeste bitan, ali takođe je bitno i vreme provedeno ispred računara
zato logopedi, nažalost imaju mnogo posla
i svi ostali....pedijatri...psiholozi...pedagozi...
drdoktore, objasni nam, molim te, te sinapse
 
izbor crtaća jeste bitan
kako nbaporaviti dovbar izbor crtaca kada su nam programi preplavljeni losim decijim emisijama i crtacima. nijedna televizija nema edukativni deciji program, kao sto smi mi imali srecu da gledamo branka kockicu, na slovo na slovo i sl. takvih emisija danas nema. decijiprogram se svodi na omnibus zmajevih kugli, bakugana, beejblejdova, bentenova, sirena i sl...:roll: mislimda bi trebalo da se uvede zestoka revolucija kada su televizijski programi i sta oni nude u pitanju, pogotovo kada je rec o deci...
 
kako nbaporaviti dovbar izbor crtaca kada su nam programi preplavljeni losim decijim emisijama i crtacima..

ne znam
jednostavno ne znam, a volela bih i ja da znam
ili da se svađam sa decom, sečem kablove i da onda nemam ni ja tv
ili da izađemo sa motkom ispred skupštine...
zimi je naročito nezgodno
leti moćeš jednostavno da ih izvedeš napolje, i gledanje crtaća da se svede samo kada su na programu ti bolji crtaći
ali zimi....:roll:
 
Iris svaki iole normalan roditelj ima iste brige i pitanja u vezi odrastanja svog deteta, kao i uklapanja u kolektiv i u opste ponasanja dalje u zivotu.. Na zalost mi samo mozemo da ih uputimo i naviknemo na neke dobre i korisne stvari, sve ostalo zavisi iskljucivo od njih.. Nasim primerom najbolje im pokazujemo , zato ako ne zelimo da nam deca vise za kompom po ceo dan isto tako ni mi ne bi trebali to da radimo..isto se odnosi na TV..
Moj klinac ima 3 god.. gleda pepu, nodija, traktor toma strumfove, diznijeve crtace obozava jos od 2 godine.. a dok je bio bas mali mada i sada zna da se zablenta za baby TV.. Meni je najveci problem ovo sada vreme kada ne mozemo dugo da budemo napolju, na sta je on navikao , imamo dvoriste i jos kao beba u kolicima po ceo dan bi proveo napolju ..
Bas sam juce razmisljala kako je tema o decijoj zanimaciji pala negde pod tepih, vec je neko postavio kako da zabavimo i animiramo dete koje ne ide u vrtic.. Izgleda da su nam vazniji razvodi i tracevi od obrazovanja nase dece :zroll:

Osim neizbeznih crtaca, obozava autice, kamione, avione, traktore, buldozere, bagere.. Ne znam vise ni sta nema od tih igracaka.. Napravimo sator od cebadi pa se tu zavlaci i suska svoje igracke.. Dobio je auto na daljinsko upravljanje za rodj.. pa se po nekada igra sa njim a najvise voli da ga zagrli i da zaspi pored njega :D
Plastelin, kocke, bojanke, testo koje ofarbam u jestive boje.. ( iakoja mrzim brasno eto za svog sinka se zrtvujem pa umesim :D ) sve mu je to zanimljivo..
E da pocoyo to isto voli da gleda.. podelio je uloge svima u kuci.. Ja sam Pato, tata je Eli z:shock:z:p Mrvica je Lulu a on je naravno Pocoyo.. Obozava da igra i peva..
I ja se bojim negativnog uticaja vrtica i nikako ne podrzavam da tamo gledaju TV po ceo dan, jer to mogu i ja kuci da mu pustam a da pritom ne dajem brdo love...
Ja sam volela vrtic kada sam bila mala.. Ali tada sunam pustali pesmice lakovica i kockice preko gramofona z:D i to nam je bilo max od tehnologije koje smo imali u vrticu..kakav TV..
I dani su nam prolazili bas onako kako je afrodita opisala :konfete::zpozdrav:
 

Back
Top