decije zanimacije - crtaci i igracke

Ja sam misljenja da deci ne samo u predskolskom, nego i ceo prvi razred ne treba davati domaci, vec da se sve zavrsi u skoli (cak i sa sadasnjim programom to je izvodljivo). A i "domaci" pre treba da se sastoji od grafo-motorickih vezbi koje opet ne bi bile slepo preslikavanje (a posle se pitamo sto imamo ruzan rukopis kada dodjemo u starije godine) nego bojenje razlicitih oblika i povrsina, spajanje tacaka u svim pravcima, izvlacenje linija i naravno pisanje slova, ali opet ne na nacin da dete otvori bukvar i precrtava slovo po slovo. Na slican nacin treba raditi i matematiku. Skola u prvoj godini deci i treba da bude igra jer u nju krecu sve ranije (moze i sa 6,5 godina i sada hoce da uvedu da obavezan polazak bude tada a ne sa navrsenih 7) a jos nisu ni mentalno ni emocionalno zrela da je prihvate. Da ne pricam o tome sto se logicke operacije kod dece razvijaju tek u 8-9 godini ako govorimo o prosecnom detetu.
 
Možda mislimo da štiteći naše dečake od od grubosti, možemo da izbegnemo nasilje u budućnosti. Ipak, mnogi stručnjaci veruju da je upravo obrnuto: dečaci kojima nije dozvoljeno da uživaju u bezazlenim grubim igrama u detinjstvu, u stvari postaju nasilni na drugi način.
Ijan Grant u knjizi Kako vaspitati sjajne dečake
U srcu svakog malog dečaka je čežnja da se sa nekim izjednači; da bude hrabar i snažan. On žudi za bitkom u kojoj će pobediti, avanturom koju će živeti i heroinom koju će da spasi.
Džon Elridž u knjizi Divlji u srcu

Da se razumemo, ne branim Bagugane i ostale – to ne mogu, jer ni ne znam kakvi su – još ni jednu epizodu nisam pogledala. Moj malac još nema ni tri godine i još su mu Pepa i Džorž jedini zanimljivi (ponekad pogleda i Rorija ili Timija). Hoću samo da kažem da ne očekujem da će i sa pet godina gledati Peppu i da u opštoj povici na nasilje i agresiju ne treba otići u drugu krajnost, pa zajedno sa Bakuganom (što sam se baš jadnog Bakugana uhvatila, ne znam) ukinuti deci i svaki trag sile i borbe. E sad, gde je tačno granica šta je ok, a šta ne, u kom uzrastu – tu ću verovatno imati malo opširnije mišljenje za koju godinu. Za sada smatram da je Peppa super (to što je neko rekao da je za decu sa slabijim mentalnim sposobnostima je, na neki način, tačno – pravljena je za jaaako malu decu kojima ta jednostavnost prija jer mogu da je dokuče. To nije crtać za predškolce, već za jaslenu grupu.) Šta ćemo dalje gledati, ne znam, ali po interesovanjima malca, naslućujem da će biti nešto sa točkovima, čekićima i šrafcigerima... znam da ima nekoliko tih majstorsko- radioničarsko-mašinerijskih crtaća, pa ćemo potražiti koji valja. Ako neko već zna nešto valjano, molim vas, preporučite, da ne lutamo.
 
Pa nije bas da se decaci tuku samo od kad gledaju anime... tukli se decaci i pre dok su se igrali auticima, tuku se i oni sto gledaju pepu prase. Niti se sve devojcice koje gledaju winx i bratz zaglupljuju. Mislim da su roditelji postali malo paranicni danas i skloni onom kliseu "u nase vreme je bilo bolje"... nije bilo mnogo drugacije... moja generacija je gledala Toma I Dzerija, i oni su se zestoko makljali, Pera Kojot, Dusko... bilo je nasilja i u tim crtacima. Kakvo ce dete da bude zavisi od mame i tate, i paznje i vaspitanja, crtaci i igrice vrlo malo uticu na to.
 
Pa nije bas da se decaci tuku samo od kad gledaju anime... tukli se decaci i pre dok su se igrali auticima, tuku se i oni sto gledaju pepu prase. Niti se sve devojcice koje gledaju winx i bratz zaglupljuju. Mislim da su roditelji postali malo paranicni danas i skloni onom kliseu "u nase vreme je bilo bolje"... nije bilo mnogo drugacije... moja generacija je gledala Toma I Dzerija, i oni su se zestoko makljali, Pera Kojot, Dusko... bilo je nasilja i u tim crtacima. Kakvo ce dete da bude zavisi od mame i tate, i paznje i vaspitanja, crtaci i igrice vrlo malo uticu na to.

Da mi smo gledali crtane filmove maksimalno 4 u toku dana. Danas idu skoro 24 sata. S druge strane, ovde se radi o zivotinjama koje su nasilne, dete vrlo brzo nauci da razlikuje coveka od zivotinje. Danas kod anima crtaca su prisutni decaci i devojcice koji su nestasni, imaju super moci itd. Mislim da je razlika ocigledna.

Strahu ne sme da bude mesta, vec mudrosti da se dete izvede na pravi put.
 
...kada deca jednom krenu u prvi razred, bolje da vežbaju pisanje, nego da gledaju crtaće
u redu je da ne insistiraš da dete predškolskog uzrasta radi domaći (većinu što im treba za vežbanje ručice, i ostalog "gradiva" oni odrade u vrtiću)
ali šta da dete radi kad dođe kući iz predškolskog? da gleda crtani?---pa bolje da radi "domaći" nego da gleda crtani
ili da slaže kockice, da boji bojanke, da se igra loptom, da ide na igralište---nego da gleda crtaće
nisu jedine opcije u predškolskom gledanje crtaća ili učenje pisanja

u pravu si da su roditelji prezauzeti
ali za to vreme, deca ne bi trebalo da provode previše vremena ispred kompjutera/televizora
ono u stilu, neka ga pred komjuterom,bar je na sigurnom...pa nisam sigurna da je na sigurnom

gledanje crtaća/igranje igrica treba da se svede na najmanju moguću meru, a to je do sat vremena na dan, maximalno...a i bez tih sat vremena neće ništa da propusti

Protiv sam bilo kakvog domaceg u predskolskom uzrastu jer se stvara nezdrava konkurencija medju decom. Jos su oni mali da bi shvatili sta je to domaci. A roditelji koji to podrzavaju mi uopste nisu jasni. Time samo potpomazu ovaj suludi sistem. Vaspitacica je ta koja bi trebalo da odredi koje je dete zasta sposobno, a ne uradjeni domaci zadatak koji je uvek uradjen pod uticajem roditelja. Znaci, predskolska ustanova je mesto gde deca treba da se takmice u nekim vestinama, a ne domaci zadatak - to je neprimereno i kukavicki i izaziv negativnu selekciju.
Gledanje crtaca moze biti i razvijanje osecaja za slobodno vreme kod deteta, sto da ne.
 
Da mi smo gledali crtane filmove maksimalno 4 u toku dana. Danas idu skoro 24 sata. S druge strane, ovde se radi o zivotinjama koje su nasilne, dete vrlo brzo nauci da razlikuje coveka od zivotinje. Danas kod anima crtaca su prisutni decaci i devojcice koji su nestasni, imaju super moci itd. Mislim da je razlika ocigledna.

Strahu ne sme da bude mesta, vec mudrosti da se dete izvede na pravi put.

Da, razlika je u tome sto je roditeljima danas lakse da ostave dete pred tv-om citav dan nego da provode vreme sa detetom. Nema tog crtaca koji moze da ti iskvari dete ukoliko ti to ne dozvolis, bilo da su zivotinje likovi, bilo deca ili vanzemaljci... Tacka.
 
a šta mislite kako se desi da deca trpaju jedno drugo u zamrzivač ili veš mašinu?
jel mislite da su crtaći krivi, jer su zaboga, to videli na crtaću ili to što dete provodi previše vremena ispred tv-.a ili kompa pa izgubi sposobnost da razlikuje stavrnost od fikcije? jer mu to postaje jedini nadražaj iz spoljnog sveta?
msm ja se sećam da sam vrlo dobro bila svesna da je nešto moguće samo na crtaću, a da sam imala samo ili "samo" 6 godina
ajd što sam ja, jer je tad, zaboga bilo malo crtaća
ali i ovi moji, i komp i dvd i tv, toliko vremena za ekranom, a opet vidim da su svesni da nešto može da uradi samo lik iz crtaća, da to u stvarnosti ne može....
 
a šta mislite kako se desi da deca trpaju jedno drugo u zamrzivač ili veš mašinu?
jel mislite da su crtaći krivi, jer su zaboga, to videli na crtaću ili to što dete provodi previše vremena ispred tv-.a ili kompa pa izgubi sposobnost da razlikuje stavrnost od fikcije? jer mu to postaje jedini nadražaj iz spoljnog sveta?
msm ja se sećam da sam vrlo dobro bila svesna da je nešto moguće samo na crtaću, a da sam imala samo ili "samo" 6 godina
ajd što sam ja, jer je tad, zaboga bilo malo crtaća
ali i ovi moji, i komp i dvd i tv, toliko vremena za ekranom, a opet vidim da su svesni da nešto može da uradi samo lik iz crtaća, da to u stvarnosti ne može....
E, ispadoh glup. Ja sam kao klinac kamenom urezao strelicu na staklu na vratima od auta, misleći da ako je pritisnem da će se prozor automatski spustiti. :)
 
mi smo gledali crtace 20 min dnevno, plafon, pa smo opet imitirali supermena i skakali sa kreveta na sprat i pili tecnost za sudove jer je zuta kao limunada iz crtaca :lol:... deca to rade kad nisu pod nadzorom roditelja bez obzira koje crtace gledaju... a opet, moje dete gleda razne crtace i one "nase"(trenutno su strumfovi aktuelni) i ove nove japanske, "nasilne" :roll: pa opet se nije nikada potukla ni sa kim... danas su izgleda za sve krivi crtaci i video igre ili je to samo izgovor za nemarne roditelje.
 
E, ispadoh glup. Ja sam kao klinac kamenom urezao strelicu na staklu na vratima od auta, misleći da ako je pritisnem da će se prozor automatski spustiti. :)

:(
ebiga
al sećam se da su i moje drugarice iz zabavišta komentarisale nešto u stilu da to može samo na crtanom
ipak ne možešda porediš urezivanje strelice na prozoru i nanošenje bola nekome
valjda, nem pojma
msm i ja sam bojila zidove flomastrima,verujući da će šare same od sebe da nestanu
nestale su tek kad su moji krečili :mrgreen:
 
:(
ebiga
al sećam se da su i moje drugarice iz zabavišta komentarisale nešto u stilu da to može samo na crtanom
ipak ne možešda porediš urezivanje strelice na prozoru i nanošenje bola nekome
valjda, nem pojma
msm i ja sam bojila zidove flomastrima,verujući da će šare same od sebe da nestanu
nestale su tek kad su moji krečili :mrgreen:
Šta ja znam, mi se nikada nismo mlatili nešto posebno jer smo možda gledali na TV-u mlaćenje. Sećam se kako su se deca tukla pre par godina, čak je jedan mali skoro nastradao demonstrirajući sa drugarima ono "Američko rvanje". Onda im je sinulo da puštaju te besmislene emisije tek kasnije noću.
 
E, ispadoh glup. Ja sam kao klinac kamenom urezao strelicu na staklu na vratima od auta, misleći da ako je pritisnem da će se prozor automatski spustiti. :)

Ja sam zamalo ispao kroz prozor jer sam bio uveren da umem da stojim na simsu prozora i verem se po zgradi (jer sam to često sanjao)
naravno deda sa sela (gde su kuće prizemne) se setio da nas poseti BAŠ kad je na TV bio Opstanak, i mama je morala da ode do prodavnice da kupi nešto da ga posluži, i dune vetar, odgurne antenu i ja se setim da ja umem da izađem na prozor i cimnem antenu nazad. Deda (koji sedi tu u sobi) naravno i ne sumnja da je to opasno jer sam ga potpuno samouvereno ubedio da ja to umem i stalno radim. Na svu sreću mama je naišla baš kad sam nosio stolicu do prozora da se na nju popnem.
 
..da ga ne cuvaju baba i deda ni slucajno...da ne ide u vrtic, tamo ima svasta....da ga ne pustim da se igra sa drugom decom vec da ga ucim da bude razlicito...

mislim da ce biti najbolje da ja za mog junoshu kupim jedno stakleno zvono i stavim ga pod isto ili u neki kavez posto mi izgleda spasa nema :roll:

slazem e sa ovim...roditelji i to oni malobrojni koji umeju da prepoznaju negativne uticaje sa svih strana nazalost pribegavaju ovakvim drasticnim merama. ja mislim da je to pogresno. napori takvi, nazalost malobrojnih roditelja treba da budu usmereni ka resavanju problema, dakle ka institucijama koje bi mogle da sankcionisu te negativne uticaje. problem je sto je takvih roditelja zaista vrlo malo, a jos veci sto takvi ljudi koji imaju u vidu samo dobro za svoje dete, i zele zaista da ga pravilno vaspitaju i usmere cine neverovatnu gresku opet, nazalost, protiv deteta. takvim stavom bojim se da se samo stvori kontraefekat i opet je razvoj deteta kao licnosti ugrozen.
 
ovo je vreme nasilja i jedne vrste anarhije s kojom ce se klinci sretati u životu
nekako sumnjam da ce bilo kakvi video sadržaji s kojima se srecu na svakom koraku imati tu ključnu ulogu
mislim globalno kao da - dečaci se uče da budu ratnice a devojke domaćice i barbikice
e a čitao sam kao u britaniji - deca masovno skaču u blato da se valjaju po ulici i grokću zbog tog pepa praseta, roditelji ***** :lol:

ma da , kao sto je bila ona prica kako su deca poskakala u bunar zbog teletabisa...ovo jeste vreme nasilja, ali zar mi kao roditelji ne bi trebali da napravimo bolje mesto za nasu decu? zar treba da im u nasledstvo ostavljamo raoranu krvavu zemlju? stya to govori o nama? to je problem apsolutno celog ljudskog roda, kao sto sam vec negde pisala - degradacija. sad kad je trinity napomenula ovo za grafiku i tehniku pitam se da li uporedo sa tehnickim razvojem ide degradacija u emocionalnom, duhovnom i mentalnom smislu?
 
Sviđa mi se tema, može mnogo odgovora da se dobije od nje.
Baš sam sinoć šetao ulicom, i vidim devojčicu od možda 8 - 9 godina. Nema više od toliko. I sad, mimoilazimo se i vidim drži tač skrin telefon u ruci i sluša pesmu čiji tekst otprilike ide ovako: "U sobi šipka, ja je gledam kako igra". Ostatak nisam čuo. Prvo mi bilo smešno, ali posle mi je došlo u glavu koliko je to loše.
Što se tiče igračaka i crtaća, pogledao sam Pepu prase par puta i malo mi se ne sviđa, imam osećaj da je crtać pravljen za osobe sa slabijim mentalnim sposobnostima (da me neko ne razume pogrešno, želim da kažem da nije baš fora da deca gledaju crtać koji ne može baš pozitivno uticati na njihov razvoj koliko i drugi crtaći, već ima suprotan efekat).
E, sad, ne branim ostale crtaće. Digimoni, Pokemoni, Bej Blejd, i još milijardu anima sa ogromnim mačevima, aždajama, i ostalim plodovima japanske mašte, onda Betmeni, Spajdermeni i ostali akcioni junaci bez roditelja, zatim Saut Park i Ren i Stimpi koji su prepuni gadosti, psovki i crnog humora, i tako dalje, ništa od toga ne branim, niti sam za to da deca gledaju takve crtaće.
Po meni, jedini dobri crtaći su Disnijevi crtaći, samo što se to deci danas slabo sviđa.
Ja sam kao klinac gledao Štrumpfove, Kremenka, Baltazara, Viteza Koju i bilo mi je super.
Što se tiče igračaka, volim da gledam izloge prodavnica igračaka. U glavnom sada deci prodaju one neke kao male računare i tehniku, što mi se ne sviđa. Ostale igračke su većinom solidne. Barbike mi se ne sviđaju, jer u poslednje vreme im previše ističu obline. Ne sviđaju mi se ni ona čudovišta i gluposti, ali ista stvar kao kod crtaća (jer su takve igračke većinom likovi iz crtaća).
Ako bih birao najbolju igračku, to su ubedljivo LEGO kocke (ili ako nemate kinte kao ja, onda neka kineska zamena marke LGEO :) ). Trebam na fakultet skoro, a još uvek se igram tim kockama, uvek se nešto drugo može napraviti, a nema lošeg uticaja. E, jedino što su se komercijalizovale u poslednje vreme, pa izbacuju edicije kockica iz filmova (Ratovi zvezda, Gospodar prstenova, Hari Poter...) koji su prepuni čudovišta i gluposti.
Šta sam ja sad ovde napisao - pojma nemam, ali zanimljiva mi tema. :)

sto se tice pepe ja mislim da je jako dobro odradjen crtac za mladju decu, dakle decu do 3 godine otprilike. ne mozes porediti svoje mentalne sposobnosti sa mentalnim sposobnostima jednog deteta. kad smo kod toga, st amislite o teletabisima za koje je kruzila isto ovakvo misljenje? moja deca ih nisu gledala, ja sam ih pogledala a vidim o cemu se radi i po meni to bi moglo da se pusti detetu od godinu dana. medjutim dete od godinu dana nije toliko zainteresovano za televiziju pa pored konsatacije koju ste izneli da je problem crtaca u pasivnosti dece, zaista mislim da detetu od godinu dana ne treba pustati nikakve sadrzaje jer ni ono samo nije zainteresovano za njih. tako da... nije rec da li je sadrzaj za decu zaostalu u razvoju, jer nije, vec je upravo problem u tome sto se uopste prave srtani filmovi prilagodjeni za dete od godinu dana. inace o pozitivnom uticaju pepe nekio je vec pisao -* dete se uci skladnim odnosima u porodici, odnosi izmedju mame i tate, roditelja i dece, sestre i brata, drugara...
sto se tice igracaka lego je olicna igracka, i obicne kocke za mladju decu su jako dobre. puzzle, pomenute igre memorije za malo stariju decu - to moj stariji sin obozava i obavezno nas rasturi :)
 
Postovana, crtaci i igrice ne mogu da uticu na ponasanje dece. Mi roditelji uticemo na ponasanje sopstvene dece (ona su nase ogledalo), a crtaci mogu malo mastu da im razviju, dok igrice mogu da im unaprede neke vestine i to ti je sve.
Deca ne bi trebalo da uce i pisu do 7 godine. Jer ucitelji i uciteljice u prvom razredu imaju najvise problema sa takvom decom da ih nauce pravilno da citaju i pisu. Na zalost i moja cerka pokazuje isto interesovanje u predskolskoj grupi, cak dobija i domace zadatke. Ja ne insistiram na tome da ih ona radi iako znam da ce po zavrsetku kursa njen dosije biti ispisan ko zna kakvim recima. Naravno, prema tom dosijeu ce biti razvrstana u prvi razred osnovne skole.
Sta hocu da kazem? Dok se ti i tebi slicni roditelji zamlacuju oko crtaca neko iza ledja nam kroji sudbinu dece. I za to smo iskljucivo krivi mi roditelji jer ne vodimo racuna o deci, ne zelimo da ukazemo na sistemske greske, jer pobogu imamo puno obaveza i ne stizemo.
I jos nesto. Nas kao generaciju nisu vaspitali crtaci. Mi se ponasamo isto kao i nasi preci. Svadjamo se, ratujemo, ne pokazujemo interesovanje za nesto novo, sujetni smo itd. Da li ima svega toga u Tomu i Dzeriju, recimo, ili u Loony tunes crtacima.

slazem se da rditelji sve manje vode brigu o svojoj deci i jednostavno nemaju vremena, zato su tu upravo igrice i crtaci da ih drze na jednom mestu dok se mi posvetimo sebi. ne kazem da su crtaci jedini problem...ali jeste problem. procitaj ovaj link sto je postavila kistina. samim tim sto roditelj decu zakuca ispred tv-a ili kompjutera znaci da ne kopiraju njegov model ponasanja jer ga takva deca nisu ni svesna, vec ce kopirati model ponasanja omiljenih crtanih junaka. takodjese slazem da nam neko drugi kroji sudbinu nase dece, ali da bi to bili mi morali bi da se potrudimo da, kao sto sam rekla, im pruzimo lepo mesto za buducnost. takvi roditelji koji misle da je samo njihovo vaspitanje uslov da od deteta naprave dobrog coveka, su oni koji decu stavljaju pod stakleno zvono i zanemaruju uticaje spolja. i sta bude kada dete jednog dana izadje iz staklenog zvona?
 
Kistina to je razmisljanje jednog odraslog coveka, deca sigurno ne dozivljavaju crtace kao mi odrasli... pa seti se da li ti je ovako nesto palo na pamet kada si u osnovnoj skoli gledala diznija? Nije..
Super za nodija i pepu, ali ni ti crtaci nisu savrseni za decu ako cemo da gledamo na njih kroz oci roditelja.. Sta ja zapazam u tim crtacima.. Da se sve vrti oko jedne osobe.. Pepe , Nodija , Fifi.. Znaci jedan dominira ostali ga prate ko ovcice... Americki sistem vrednovanja.. nesto kao u njihovim serijama za srednjoskolce.. Ovaj je faca ostali su plebstvo.. Ne bih se ja slozila sa ovim tatom..
nisi u pravu o konceptu pepe se vec pricalo, takodje i o nodijuu, majstor bobu...uglavnom moras da imas glavnog junaka u svakom crtacu jedino je pitanje kako se taj glavni junak predstavlja i koje su mu preokupacije. naravno da nismo crtace dozivlajvali kao sad, ali sve se to belezi u umu deteta koje usvaja takve modele ponasanja, jer roditelji nemaju vremena da ih nauce pravilnim.
igra iz vrtica - decaci vijaju devojcice i zarobe ih ,...ok igrali smo se i mi takvih igara ali u malo visim razredima osnovne skole. ovde je rec o deci uzrasta 4 godine...zatim je jedno dete izjavilo nesto sa seksualnom konotacijom da je mene sokiralo i zaista ne znam gde je to dete pokupilo takav model ponasanja. ako je od roditelja onda je to vec problem sirih razmera.
 
Pa nije bas da se decaci tuku samo od kad gledaju anime... tukli se decaci i pre dok su se igrali auticima, tuku se i oni sto gledaju pepu prase. Niti se sve devojcice koje gledaju winx i bratz zaglupljuju. Mislim da su roditelji postali malo paranicni danas i skloni onom kliseu "u nase vreme je bilo bolje"... nije bilo mnogo drugacije... moja generacija je gledala Toma I Dzerija, i oni su se zestoko makljali, Pera Kojot, Dusko... bilo je nasilja i u tim crtacima. Kakvo ce dete da bude zavisi od mame i tate, i paznje i vaspitanja, crtaci i igrice vrlo malo uticu na to.

slazem se to je jednostavno tako sa decacima...ali takvi crtaci samo pospesuju takvo ponasanje i sve se svodi na biti najbolji po svaku cenu. anime mi se ne svidjaju zbog toga sto se svi zasnivaju na borbama sa cudovistima. po meni bolje da gleda toma i dzerija nego bakugan. ja po mom starijem detertu koji nazalost gleda ovakve crtace vidim da to negativno utice na njega. svaka igra zavrsi "borenjem" . naravno trudim se a to korigujem dok jos nije kasno. naravno i mismo odrasli na nasilnim crtacima i zato sam i pitala - da li zaista mislite da takvi crtaci nisu ostavili neke posledice i na nama, i kad pogledam kako danasnji roditelji vaspitavaju svoju decu mogu da zakljucim da verovatno jesu. naravno ne mislim samo na crtace. rec je i o igrackama i igrama. ja danas ne vidim devojcice da se igraju skolice, lastisa...
 
Da, razlika je u tome sto je roditeljima danas lakse da ostave dete pred tv-om citav dan nego da provode vreme sa detetom. Nema tog crtaca koji moze da ti iskvari dete ukoliko ti to ne dozvolis, bilo da su zivotinje likovi, bilo deca ili vanzemaljci... Tacka.

upravo o tome i jeste rec...medjutim dete ce od vrsnjaka koji su vaspitavani na ovakav nacin, a kojih je vecina, saznati sta je to gormit, bakugan, bejblejd, benten...i normalno pozelece da se uklopi u drustvo. i opet pitam da li je dobro ne dozvoliti detetu da dodje u dodir sa ovakvim igrackama po svaku cenu - dakle staviti ga pod stakleno zvono? zato i kazem da je problm mnogo siri i kompleksniji. mozda kada bi neki izrazito nasilni i needukativni programi bili ukinuti deca, i roditelji bi imali manji izbor sta da rade u slobodno vreme, pa bi se mozda i roditelj angazovao kada detetu prodju crtaci od 18-18:30, ili kad mu dosadi pepa...
 
mi smo gledali crtace 20 min dnevno, plafon, pa smo opet imitirali supermena i skakali sa kreveta na sprat i pili tecnost za sudove jer je zuta kao limunada iz crtaca :lol:... deca to rade kad nisu pod nadzorom roditelja bez obzira koje crtace gledaju... a opet, moje dete gleda razne crtace i one "nase"(trenutno su strumfovi aktuelni) i ove nove japanske, "nasilne" :roll: pa opet se nije nikada potukla ni sa kim... danas su izgleda za sve krivi crtaci i video igre ili je to samo izgovor za nemarne roditelje.
roditelji treba da se bave vise svojom decom to jeste poenta. ali ne mozes odjednomdelovati na svest svakog roditeja ponaosob to je jako dugotrajan proces da bi se ispravilo ono sto je iskrivljeno u umu danasnjeg coveka. umesto toga treba korigovati ono sto se takvoj deci koji nisu pod nadzorom roditelja pusta na televizijii kompjuteru pa ce mozda i roditelju sinuti da umesto sto zalegne posle rucka ilikafenise sa prjateljima sedne sa detetom pa napravi kulu, voza autice po pisti, odigra neku drustvenu igru sa decom i sl. da bi se roditeljdtvo promenilo tu je neophodno svakog roditelja ponaosob edukovati o tome kako bi trebalo vaspitavati dete, opet kazem daleko efikasnije bi bilo ograniciti izbor za slobodno vreme deteta putem medija pa ce roditelj biti "primoran" da se potrudi vise...ljudi uglavnom biraju laksi put a toje slcaj i kad su deca u pitanju, a sta bi bilo kada ne bi postojao laksi i tezi put?
 
Znas kako, tu idilicnu sliku pravljenja kula sa decom posle rucka, vozikanja autica po tepihu isl, vidjala sam samo na reklamama za zivotno osiguranje i mozda nekad za tepihe. :lol: Realno, roditelji danas, bar ona radna vecina, tesko da imaju vremena za svoju decu. Deca odrastaju danas uz tv i kompjuter, i to je cinjenica. Slazem se da je detinjstvo nekih ranijih generacija bilo zivahnije, veselije, igranje napolju od jutra do mraka, i zdravije. Ali ne mozemo da tvrdimo da je tada bilo manje nasilja medju decom, i da su nasilno ponasanje izazvali danasnji oblici zabave. U nekoj meri mogu da uticu, da, ali roditelj je taj koji to treba da prepozna i da spreci. Moje dete gleda i bakugan i jugio, ili kako se vec zovu, skuplja slicice, igracke... pa opet nikad nije bilo nikakvih problema zbog toga. Gledanje tv-a ograniceno, kompjuter samo vikendom i resen problem. Zaista mislim da agresiju deca nose iz kuce i da su za to krivi iskljucivo roditelji.
 
Znas kako, tu idilicnu sliku pravljenja kula sa decom posle rucka, vozikanja autica po tepihu isl, vidjala sam samo na reklamama za zivotno osiguranje i mozda nekad za tepihe. :lol: Realno, roditelji danas, bar ona radna vecina, tesko da imaju vremena za svoju decu. Deca odrastaju danas uz tv i kompjuter, i to je cinjenica. Slazem se da je detinjstvo nekih ranijih generacija bilo zivahnije, veselije, igranje napolju od jutra do mraka, i zdravije. Ali ne mozemo da tvrdimo da je tada bilo manje nasilja medju decom, i da su nasilno ponasanje izazvali danasnji oblici zabave. U nekoj meri mogu da uticu, da, ali roditelj je taj koji to treba da prepozna i da spreci. Moje dete gleda i bakugan i jugio, ili kako se vec zovu, skuplja slicice, igracke... pa opet nikad nije bilo nikakvih problema zbog toga. Gledanje tv-a ograniceno, kompjuter samo vikendom i resen problem. Zaista mislim da agresiju deca nose iz kuce i da su za to krivi iskljucivo roditelji.
ovo ne bi trebalo da je idilicna slika vec slika normalne porodice...oo sto bi trebalo da se smatra za normalno vaspitanje gleda se kao utopija? pa zaista idemo li linijom samounistenja. ne kazem da roditelji nisu krivi i da agresija dece zavisi iskljucivo od crtaca. ne kazem da bi trebalo ukinuti crtace deci, ali da treba da se bavimo vise njima...to kazem. moje dete isto gleda jugio i bakugan kao i svi decaci u vrticu, ali moja zabrinutost je krenula upravo zbog nekih sitnih situacija poput ove igre sa devojcicama...to sad ne pravi problem, neko bi rekao, ma pusti to je bezazlena decija igra, ali zaista mislim da ce na duze staze to itekako postati problem, ako ja kao roditelj zakazem. i to ne mislim na ekspanziju nasilja vec uopste na njegov razvoj u svakom smislu.
 
slazem se da rditelji sve manje vode brigu o svojoj deci i jednostavno nemaju vremena, zato su tu upravo igrice i crtaci da ih drze na jednom mestu dok se mi posvetimo sebi. ne kazem da su crtaci jedini problem...ali jeste problem. procitaj ovaj link sto je postavila kistina. samim tim sto roditelj decu zakuca ispred tv-a ili kompjutera znaci da ne kopiraju njegov model ponasanja jer ga takva deca nisu ni svesna, vec ce kopirati model ponasanja omiljenih crtanih junaka. takodjese slazem da nam neko drugi kroji sudbinu nase dece, ali da bi to bili mi morali bi da se potrudimo da, kao sto sam rekla, im pruzimo lepo mesto za buducnost. takvi roditelji koji misle da je samo njihovo vaspitanje uslov da od deteta naprave dobrog coveka, su oni koji decu stavljaju pod stakleno zvono i zanemaruju uticaje spolja. i sta bude kada dete jednog dana izadje iz staklenog zvona?

Ovde postoji jedan veliki problem ili dilema ili kakogod. Deca moraju da se naviknu na racunar. Smatram da je to veca buducnost nego sto je sadasnja stvarnost. Cinjenica je da zbog racunara dete gubi na celokupnom zdravlju, ali zato dobija neke vestine koje mu kasnije mogu biti od pomoci u zivotu. Mislim da nije stvar u crtacima. Moja deca, na primer, vade neke fore iz crtaca, ali retko to mogu da primene u stvarnom zivotu. U stvari, primenjuju neke, tipa stav pri obracanju drugom detetu, ali ne sva. Uglavnom imaju obrise ponasanja kakve smo imali zena i ja.
Opet, ako im oduzmemo pravo na racunar ili TV mogu debelo da zaostanu u komunikaciji sa ostalom decom. Dzabe im onda svo zdravlje koje ce imati.
Znaci treba pokusati da dete bude svestrano. Na kraju krajeva, covek je svastar, pa zasto i nasa deca ne bi bila. Zdravlje i crtaci i racunari i ...
Povodom tudjeg vaspitavanja mogu da tvrdim na sopstvenom primeru da sam retko sta od drugih preuzeo. Mozda sam pridodao, odnosno ukalupio neki postupak u mojem ponasanju za koji nisam imao pojam do tada i koji je primenjiv na moj obrazac ponasanja. Ipak se sve svodi da kako sam vaspitan do desete godine, takav sami ostao do danas. A ono sto danas imam ili nemam je rezultat neke sanse koju sam video ili stvorio i umnogome rezultat nekakvog slucaja ili srece.
 
Opet, ako im oduzmemo pravo na racunar ili TV mogu debelo da zaostanu u komunikaciji sa ostalom decom. Dzabe im onda svo zdravlje koje ce imati.
a ko je rekao da im treba uskratiti pravo na tv i racunar? ja to svakako ne zagovaram, rekoh vec neki roditelji jesu skloni da u smislu sklanjanja dece od negativnih uticaja urade stvar koja moze biti kontraefektna po njih. ja samo govorim o ogranicavanju stetnog programa koji se dobija putem medija i ogranicavanje vremena provedenog ispred tv-a ili kompa. kako zamisljate svet u kome ce ziveti vase dete? posao-kuca-kompjuter-neaktivnost-gotov rucak kupljen usput-druzenje na fejsu-narucivanje preko neta....iskreno meni je draza malo drugacija slika buduceg sveta pa makar ona delovala utopijski za danasnje iskrivljene, poremecene standarde. nazalost vecina bira da samo gleda degradaciju sveta bez osecaja kako ce ta degradacija uticati na buducnost njihove dece i njihove dece....da li smo zaista postali tako sebicni da nas nije briga sta ce biti sa svetom kada nas ne bude bilo? i pitala sam vec - da li sa tehnickim napretkom uporedo ide i degradacija moralnih, duhovnih i uopste drustvenih standarda? polako se pretvaramo u robote....
 

Back
Top