decije zanimacije - crtaci i igracke

Ja bih vam dao samo jedan odgovor. Vi niste familijarni sa racunarom i ne znate sta sve mozete sa njim da uradite. Bez ljutnje.
За вашу информацију, ја сам фамилијарна са рачунаром (на жалост) већ 18 година и радила сам на њему озбиљне ствари док су остали играли игрице на њему или су га видели само на ТВ-у. Пратим развој рачунарске технологије колико могу и зато кажем да је временом све простија, јер ја немам жељу да будем програмер.
 
nisi u pravu o konceptu pepe se vec pricalo, takodje i o nodijuu, majstor bobu...uglavnom moras da imas glavnog junaka u svakom crtacu jedino je pitanje kako se taj glavni junak predstavlja i koje su mu preokupacije. naravno da nismo crtace dozivlajvali kao sad, ali sve se to belezi u umu deteta koje usvaja takve modele ponasanja, jer roditelji nemaju vremena da ih nauce pravilnim.
igra iz vrtica - decaci vijaju devojcice i zarobe ih ,...ok igrali smo se i mi takvih igara ali u malo visim razredima osnovne skole. ovde je rec o deci uzrasta 4 godine...zatim je jedno dete izjavilo nesto sa seksualnom konotacijom da je mene sokiralo i zaista ne znam gde je to dete pokupilo takav model ponasanja. ako je od roditelja onda je to vec problem sirih razmera.

Na ovo nikako da ti odgovorim..
Nemoj pogresno da me razumes nemam ja nista protiv pepe i nodija, ali sam naglasila kada bi gledali kroz oci roditelja i u tim crtacima bi nasli sto sta sto nije ok..Po nama naravno.. Klinci malo drugacije to shvataju..
Meni je u pepi super kako su oni fini i poslusni, kako lepo odreaguju na zabranu i bla bla..
A sta moj klinac vidi.. Kako pepa skace po bari, grokce, i ostale ludorije koje svako normalno dete mora da prozivi i da izbaci svu nagomilanu energiju.. I dalje ce da se ponasa onako kako on misli da je ok, a ne kao pepa...ali ce da se ludira kao pepa, ne zato sto to pepa radi vec prosto zato sto je dete..
 
ma ne zeki , pa nece klinjofer da uci autocad u 5 razredu os
o nekim komplikovanijim programima da i ne pricam..
zao mi je samo sto nasa deca nemaju bas mnogo prilike da budu to sto jesu DECA.. Odmah ih ubacimo u masinu da moraju sve da znaju, da slucajno nesto ne propuste da ne zaostaju za drustvom.. A u stvari propustaju ono sto nikako ne moze da se nadoknadi a to je detinjstvo.. Najlepse doba u zivotu svakog coveka..

:) a asto moraju sve da znaju? da bi roditeljima bilo lakse jer "nemaju vremena" da se bave decom...pa koce jos da se igra covece ne ljuti se kada ide omiljena turska serija? :lol: karikiram ali shvatas poentu....
 
Na ovo nikako da ti odgovorim..
Nemoj pogresno da me razumes nemam ja nista protiv pepe i nodija, ali sam naglasila kada bi gledali kroz oci roditelja i u tim crtacima bi nasli sto sta sto nije ok..Po nama naravno.. Klinci malo drugacije to shvataju..
Meni je u pepi super kako su oni fini i poslusni, kako lepo odreaguju na zabranu i bla bla..
A sta moj klinac vidi.. Kako pepa skace po bari, grokce, i ostale ludorije koje svako normalno dete mora da prozivi i da izbaci svu nagomilanu energiju.. I dalje ce da se ponasa onako kako on misli da je ok, a ne kao pepa...ali ce da se ludira kao pepa, ne zato sto to pepa radi vec prosto zato sto je dete..

model ponasanja ostaje podsvesno urezan...dakle model ponasanja te pepe a ne njeno groktanje. sta mislis sta vidi dete u bakugan crtacu?
 
nije stvar u duzini radnog dana nego u tome a je roditelju lakse da stavi dete ispred kompjutera - mnogi cak nemaju vrmena ni da mu ukucaju "decije igrice" u pretrazivac sto sam pisala u uvodnom postu. a rodielji to pravdaju time da "nemaju vremena"

Pa upravo o tome i pricam.. Pravdanje ne realna situacija..
I ne mora da znaci da je ono sto mi sada smatramo ispravnim dobro za buducnost nase dece, mi im zelimo najbolje, mozemo da im damo moralnu materijalnu podrsku kao odskocnu dasku, za ostalo ce samo morati da se izbore.
Kako mislis da NATERAS roditelje da decu ne stavljaju ispred TV-a po ceo dan.. Danas je to na zalost najjeftinija zabava. Nema bas mnogo roditelja mogucnost da decu upise na neke van skolske aktivnosti. A mora nekako da ga zabavi. Ne znaju bas svi da animiraju decu.. Ima tema moram da je iskopam.. Bolje da damokonkretne primere zabave dece razlicitog uzrasta nego sto palamudimo o necemu stona globalnom nivou nije lako izvodljivo dok god drzavni aparat ne razmislja kao mi..Ali to je vec revolucija..mislim da si je pomenula na pocetku..
 
:) a asto moraju sve da znaju? da bi roditeljima bilo lakse jer "nemaju vremena" da se bave decom...pa koce jos da se igra covece ne ljuti se kada ide omiljena turska serija? :lol: karikiram ali shvatas poentu....

Naravno, ne moraju svi da budu intelektualci.. Niti mogu, ali svi to zele...hehe
Gubi se lepota razlicitosti. na zalost sto smo se ogranicili samo na raznovrsnost koje nam pruza internet.. Umesto da se malo okrenemo i starim zanatima.. Msm ja ne mogu da igram ne ljuti se covece sa mojim 3godisnjim detetom, ne gledam turske serije, zapravo jako malo gledam TV .. ALi pravimo razne zezalice od plastelina.. od brasna.. Sad je upravo izrazio zelju daokupa svoje igracke jer je vreme za spavanje...
Model ponasanja im mi postavljamo ne pepa... zaboravice pepu za koji mesec.. Msm jedino da je gleda 12h dnevno pa da mu ona bude autoritet a ne ja kao roditelj..
 
Pa upravo o tome i pricam.. Pravdanje ne realna situacija..
I ne mora da znaci da je ono sto mi sada smatramo ispravnim dobro za buducnost nase dece, mi im zelimo najbolje, mozemo da im damo moralnu materijalnu podrsku kao odskocnu dasku, za ostalo ce samo morati da se izbore.
Kako mislis da NATERAS roditelje da decu ne stavljaju ispred TV-a po ceo dan.. Danas je to na zalost najjeftinija zabava. Nema bas mnogo roditelja mogucnost da decu upise na neke van skolske aktivnosti. A mora nekako da ga zabavi. Ne znaju bas svi da animiraju decu.. Ima tema moram da je iskopam.. Bolje da damokonkretne primere zabave dece razlicitog uzrasta nego sto palamudimo o necemu stona globalnom nivou nije lako izvodljivo dok god drzavni aparat ne razmislja kao mi..Ali to je vec revolucija..mislim da si je pomenula na pocetku..

kako naterati roditelje...pa za pocetak bilo bi dobro smanjiti kolicinu crtaca koji se vrte na televizijskim programima a ponuditi alternativu - edukativni program. slazem se da je to jako tesko, i mislim da je to problem koji bi trebalo da se resava na nivou drzave, da..revolucija....bilo bi lepo navesti konkretne primere animiranja dece pa bih ti bila zahvalna ako nesto iskopas, uradicu isto. ja sam vec navela za decu od 5 godina npr drustvene igre koje ce igrati sa ukucanima. ja mislim da je ti jako dobra zabava jer se osim pozitivnog uticajana umne sposobnosti deteta tu je i faktor "druzenja" sa porodicom.
nazalost deca koja ne provode vreme sa prodicom vec sa crtacima i igricama usvajaju model ponasanja od fiktivnih likova, sto je danas jako ces slucaj. zato mislim da bi trebalo bolje iskoristiti slobodno vreme.
Msm jedino da je gleda 12h dnevno pa da mu ona bude autoritet a ne ja kao roditelj..
nije retkost da dete otkako dodje iz vrtica pa dok ne krene na spavanje presedi ispred tv-a ili kompjutera. sama to vidim na primeru mog deteta kojem crtaca nikad nije dosta, da ga ja ne odvojim od ekrana sedeo bi ceo dan ispred. a ima i one dece kojima je bitno samo da je crtani na ekranu, da ga cuju iako se igraju u drugoj sobi bitno im je da je crtani ukljucen. sta mislite o tome?
mislim da je lepo dete ukljuciti u svkodnevne poslove, moj sin voli da mi pomaze oko rucka npr :)
 
ne ljuti se čoveče
fina igra za decu od 4 pa do 12 god
mislim da je sva deca u navedenom uzrastu vole
mogu da se igraju deca sama a može i sa roditeljima

zimi je zaista naročito nezgodno
kad je lepo vreme, možeš ih bar isterati napolje da igraju loptu

mada mnogi ni to nisu u mogućnosti jer žive u zgradi pored jako prometnog puta...
a rade od 9 do 5 pa ne mogu decu ni na igralište valjano

petljanje po kujni je za decu takođe fina zanimacija
umesim hleb, obavezno po jedno parče testa da valjaju, pljeskaju....
oni melju orahe, keks, žito...
ebiga, ja bih radije sve to sama, ali moram da ih "trpim" samo da ne bi išli ispred kompa :) :mrgreen:
 
apsolutno se slazem da nije lako odgajati decu. brojni saveti od ukucana do ogromnog broja strucnjaka... koga slusati i kako se ponasati?
licno mislim da je jedino vazno da i deca a i roditelji budu srecni. pa ako dete zeli po nekad i da gleda neki crtac koji se roditeljima ne dopada nije smak sveta. valjda je ispravnije gledati taj crtani sa detetom pa mu objasniti sta valja a sta ne nego zabranjivati.
prosto mi se namece pitanje da li su u nedavno zavrsenim ratovima na prostorima bivse juge ratovali samo oni koji su gledali partizanske filmove, a oni sto su gledali branka kockicu i slusali dragana lakovica su sedeli kod kuce?
 
apsolutno se slazem da nije lako odgajati decu. brojni saveti od ukucana do ogromnog broja strucnjaka... koga slusati i kako se ponasati?
licno mislim da je jedino vazno da i deca a i roditelji budu srecni. pa ako dete zeli po nekad i da gleda neki crtac koji se roditeljima ne dopada nije smak sveta. valjda je ispravnije gledati taj crtani sa detetom pa mu objasniti sta valja a sta ne nego zabranjivati.
prosto mi se namece pitanje da li su u nedavno zavrsenim ratovima na prostorima bivse juge ratovali samo oni koji su gledali partizanske filmove, a oni sto su gledali branka kockicu i slusali dragana lakovica su sedeli kod kuce?

slicno sam se i sama zapitala uuvodnom postu :) mislim da je tu verovatno pitanje vecine, ako cemo sad u detalje psihologije mase onda bi to bila tema za neki drugi pdf..a mozda i dr moze nesto da nam kaze na tu temu ...
inace cela poenta pric je ta da roditleji ne znaju niti ih zanima kakve sadrzaje dete gleda i sa kakvim se igrackama igra sve dok roditelj ima svoj mir...da budem iskrena bilo je slucajeva kada deci dsam serpe i varjace kada se osetim umorno. medjutim to se nikad nije pokazalokao efikasno jer iz takve igre nastanu problemcici, neko dobije varjacom po glavi, ili prave toliku buku da taj "mir" koji mi je trebao nikad ne dobijem :lol:
mozda ih treba suociti i sa tim negativnim sadrzajem jer ce takav sadrzaj kad tad doci do njih a bez objasnjenja sta je dobro a sta lose dete ce steci pogresnu sliku...prvo su to bezazleni crtaci, decije igre, igrice ali kasnije to postaje poremeceni sistem vrednosti. zar nismo svedoci toga?
 
...nisam nikako stigla da postujem...pa sam sad pokusala da iscitam sve, i da "poslozim" u glavi... Generalno se sve svodi na to da je tv program pre bio pitomiji i lakse "svarljiv"...ali i zivot je bio takav...pa verujem, da se i crtaci prate zivotni trend...(sve na nasu zalost)...mada, secam se kada sam ja bila mala da je i tada bilo sadrzaja koje nisam smela da gledam, jer su moji roditelji smatrali da je tako bolje (ne ulazim u to da li su gresili ili ne, mislim da sam za sad ok ispala :D )...mislim da je to i "obaveza" roditelja, i nasa odluka da li smatramo neki crtani i bilo koji drugi sadrzaj primerenim za nasu decu...suprug i ja se grozimo crtanih poput BenTena, Bakugana i slicnih i odlucili smo da to nije dobro za nasu decu (mozda gresim, ali cu kao roditelj morati da zivim sa tim)...takodje smatram turbo folk najgorom mogucom devijacijom jer nista dobro iz toga deca ne mogu da nauce (da piju alkohol i aspirin, da daju svoje telo i da ne misle o tome, da case lome golim rukama???, to su edukativni tekstovi???)...to nikada nisam slusala ni ja niti mm, prema tome dok ja mogu da gradim detetov ukus, pokusacu da to bude nesto normalno (opet kazem, za moj pojam)... i igracke...protiv sam maceva, pistolja, lisica, pendreka,...ali mislim, ipak, da decaci moraju da prodju kroz to (iako se meni to ne dopada), s drge strane nisam sigurna ni da zelim da mi devojcica pegla, kuva, pere ves...pa to je ceka da radi ceo zivot kada odraste...ali eto, ona je devojcica, a on je decak...postoje klisei i kalupi, od kojih nekako ne mozemo da pobegnemo...zato se trudim da sinu usadim osecaj da kao decak treba da pospremi za sobom, da obrise ako je prosuo i da se poigra sa sestrom i njenim posudjem...a cerku da zna da se igra auticima, cekicem, klestima...jer, samo tako mogu da se razbiju buduce predrasude...po mom, skromnom, misljenju...:)
 
da obrise ako je prosuo i da se poigra sa sestrom i njenim posudjem...a cerku da zna da se igra auticima, cekicem, klestima...jer, samo tako mogu da se razbiju buduce predrasude...po mom, skromnom, misljenju...
e zasla sai u jos jednu problematiku a to je da se decacima npr brani da se igraju sa lutkama, posudjem i uopsteigrackama za devojcice, tj deca se vaspitavaju da se decaci igraju igrackama za decake, a devojcice sa igrakama za devojcice. ovoga ima i u pojedinim vrticma. moja deca izmedju ostalog obozavajuda prave rucak, torte kobajagi a i meni da pomazu u kuhinji, mladji cak voli i da voza bebe u kolicima. (cak imamo jedna kolica za bebe iako nemamo zensku decu :lol:) mislim da to ne bi trebalo da bude lose.
 
...da, nekako se nas narod plasi toga...jer bi dete moglo da bude gej ako kuva i presvlaci bebu :mrgreen:...nisam za maksuz kupovanje decacima sporeta, lutkica, pegli i slicno, ili devojcicama maceva i autica...ali ako dete zeli da se igra, a u kuci te igracke vec postoje, nemam nista protiv...mozda mi kad malo odraste sin skuva dobar rucak, kao sto njegov tata to danas radi...:D
 
...da, nekako se nas narod plasi toga...jer bi dete moglo da bude gej ako kuva i presvlaci bebu :mrgreen:...nisam za maksuz kupovanje decacima sporeta, lutkica, pegli i slicno, ili devojcicama maceva i autica...ali ako dete zeli da se igra, a u kuci te igracke vec postoje, nemam nista protiv...mozda mi kad malo odraste sin skuva dobar rucak, kao sto njegov tata to danas radi...:D

Ili dovede decka.z:poz:
 
prosto mi se namece pitanje da li su u nedavno zavrsenim ratovima na prostorima bivse juge ratovali samo oni koji su gledali partizanske filmove, a oni sto su gledali branka kockicu i slusali dragana lakovica su sedeli kod kuce?
Hmm.. mislim da je teško naći uzorak nekoga ko nije gledao i partizanske filmove i Kockicu. U lektiri za 2. ili 3. razred smo imali Priče partizanke, gde u jednoj priči, za vreme noći, između dve bitke na ratištu, oružje međusobno razgovara o tome kako ko ubija. Bomba kaže "Ja ubijam samo jednom". Ostali se hvale kako oni mogu da ispale puno metaka itd.

Na likovnom smo crtali borbu fašista i partizana i moj crtež su pohvalili (nastavnica je imala običaj da mi deca diskutujemo o crtežima ostalih, šta nam se dopalo a šta mislimo da treba menjati) jer je bio vrlo realističan (metak je izgledao kao pravi, i nacrtao sam putanju kojom izleće iz cevi). Neko je rekao da nije dobro što sam nacrtao veliko Sunce jer onda slika izgleda bezbrižno i veselo a druga je rekla "Pa valjda je i za vreme rata sijalo Sunce."
 
elem
ja sam mlađem sinu zabranila komp, totalno
uz njega, i starijem sam zabranila, normalno, kako bi stariji igrao/gledao crtani, a mlađi ne?
znači ni minut...ni da priđe kompu
rekla sam mu nek bude zadovoljan što mu dopuštam tv da gleda
juče od 11 sati su krenule sankcije
plače, ali ja sam neumoljiva
evo i jutros, navikla guze da čim ustane upali komp,
razlog: zato što se toliko zaigra na kompu da trpi, neće da ode u wc,pa završi u gaće
juče se četvrti put ukakio--i to baš za kompom, jer nije hteo da propusti nešto od igrice
prvi put kad se ukakio ništa nisam rekla, bez reči sam ga presvukla, da ne bi ostavljalo traume iz detinjstva
drugi put kad se ukakio, blagim tonom sam rekla: nemoj sine, vidiš šta se desilo, tarlala
treći put sam mu zapretila da ako se još jednom desi da će ostati bez komjutera
dakle došao je i taj sledeći put

e znači nema više

a što je još gore, danas mu ističe dvoipomesečno bolovanje, znači planirala sam da ga u ponedeljak pošaljem u zabavište,(posle dva i po meseca) ali šipak, izgleda da će potrajati vanredno stanje

sad moram i ja da trpim posledice apstinecijalne krize, ali vredeće, verujem

naravoučenije
bolje da nikad nije ni prišo kompu, ništa bitno ne bi propustio (propustio bi kakenje u gaće, jedino :kafa:
nek mi je na nauk i meni
i svim drugim roditeljima
 
...Iris pise ylatno i srcem ali malo rayigrano kako i treba jer o djeci pise.Osjetljivu temu cara
Iris...Iris je djecu uyela kao objekt pisanja ali sa pogleda odraslih i mozda bi se na nju naljutio
pisac Malog Princ_a...a, mozda i ne bi jer dobro je da se neko sjeti sta i kako se mota oko nase djece i sta im serviramo da jedu kad jedu...ono
sto je poslije jela i prije spavanja je zivot a roditelji nemaju vremena za djecu dok svi roditelj ce reci da postoji i -muci- se upravo zbog djece...a, nema
vremena ya njih...kad odjednom imate pred sobom odraslu osobu nemojte da se uplasite ili orosi vas se lice yato sto postaje bivse vase dijete ya vas stranac
koji je odrastao pored vas ili , a desava se cesto, da poslije rayvoda i raznih nesporayuma djeca odrastu i ne mogu se sjetiti zasto smo im to mi roditelji
svodeci sve to na reprodukciju i prozu , koja kad pocne po nama zavijati kao vuk,- tada je k a s n o ...
Iris,-tako danas mota po glavi Faraonn , poslije citanja Tvojih redova...
Pozdrav...
 
...Iris pise ylatno i srcem ali malo rayigrano kako i treba jer o djeci pise.Osjetljivu temu cara
Iris...Iris je djecu uyela kao objekt pisanja ali sa pogleda odraslih i mozda bi se na nju naljutio
pisac Malog Princ_a...a, mozda i ne bi jer dobro je da se neko sjeti sta i kako se mota oko nase djece i sta im serviramo da jedu kad jedu...ono
sto je poslije jela i prije spavanja je zivot a roditelji nemaju vremena za djecu dok svi roditelj ce reci da postoji i -muci- se upravo zbog djece...a, nema
vremena ya njih...kad odjednom imate pred sobom odraslu osobu nemojte da se uplasite ili orosi vas se lice yato sto postaje bivse vase dijete ya vas stranac
koji je odrastao pored vas ili , a desava se cesto, da poslije rayvoda i raznih nesporayuma djeca odrastu i ne mogu se sjetiti zasto smo im to mi roditelji
svodeci sve to na reprodukciju i prozu , koja kad pocne po nama zavijati kao vuk,- tada je k a s n o ...
Iris,-tako danas mota po glavi Faraonn , poslije citanja Tvojih redova...
Pozdrav...
pa mozda bih i trebala da stvari posmatram i iz decijeg ugla (malog princa sam procitala nebrojeno puta ali izgleda da propustam poentu? ;)) kada gledam svoju decu ponekad sa strane...objektivno, ne kao majka, vec kad ih samo posmatram ( ovo se vise odnosi na starije dete) i kada vidim neke negativne crte koje mogu da zanemarivanjem postanu jos dublje u buducnosti, a koje su proizvod neadekvatnih zanimacija, ne mogu da se spustim na deciji nivo i sagledam to sa decije strane. mozda gresim? nekad se setim nekih mangupa iz mog detinjstva i njihovih igara....nekad me to zabrine jer ti menagupi su postali losi ljudi - i tu gresim jer ne uzimam u obzir neke druge faktore koji su sigurno uticali na njih. setim se ponasanja njihovh roditelja, i ne zelim da nemam vremena za decu i da mislim da ce mi biti zahvalan ako mu kupim velikog gormita kojeg zeli, bejblejd arenu, original patike, najskuplji telefon, besan auto...
da nisam roditelj mozda bih ove decije zanimacije gledala vise iz ugla deteta, ali kao roditelj imam jako veliku odgovornost da te decije zanimacije danas, a sutra zanimacije tinejdzera, pa mladog coveka ne budu samo zanimacije...
 
Ne vidim zašto bi se pisac malog princa na nekog ljutio, kada je rekao da je on sam bez pogovora prihvatao uputstva odraslih jer je znao da je to dobro za njega (naučio je geografiju, matematiku itd. pa mu je to pomoglo da ostvari svoju želju da bude pilot) a posle u slobodno vreme može sam da se igra kako želi (kada dobrobit drugih ne zavisi od njegovih odluka). Bio je dobro punoletno dete i pomagao je odraslima kada im je bila potrebna pomoć (npr. malom princu)
 
...A.de E. bi se mozda naljutio kad kazes da mozda i ne bi se mogla dovesti do djecjeg raymisljanja jer si majka, nije to opravdanje jer, ako si
pristrasna prema svojoj djeci onda budi Velika Majka, pokroviteljka noci i tajanstvenog , budi yastitnica svega sto buja i raste i pomogni snagama
Prirode da uspijeva sve sto je proljecu odredjeno a ko je odredjen ako to nijesu djeca...djeci moramo sve priustiti ali prvo sebe jer to je ustvari ,-sve...
ako to uskratimo obice nam se o glavu , tu mislim na sebe, jer yaboravio sam da sam preci bio u kuci nego vani pod obraylozenjem nekakvog
stvaranja udobnosti i uslova...sve je to uracunato rodjenjem i nema nikakvih izleta jedino ako cemo djecu da udaljimo od sebe ili sebe otudjimo...
To govori Faraonn iz svog Sopstva,-Iris_zlatna ...
 
...Iris pise ylatno i srcem ali malo rayigrano kako i treba jer o djeci pise.Osjetljivu temu cara
Iris...Iris je djecu uyela kao objekt pisanja ali sa pogleda odraslih i mozda bi se na nju naljutio
pisac Malog Princ_a...a, mozda i ne bi jer dobro je da se neko sjeti sta i kako se mota oko nase djece i sta im serviramo da jedu kad jedu...ono
sto je poslije jela i prije spavanja je zivot a roditelji nemaju vremena za djecu dok svi roditelj ce reci da postoji i -muci- se upravo zbog djece...a, nema
vremena ya njih...kad odjednom imate pred sobom odraslu osobu nemojte da se uplasite ili orosi vas se lice yato sto postaje bivse vase dijete ya vas stranac
koji je odrastao pored vas ili , a desava se cesto, da poslije rayvoda i raznih nesporayuma djeca odrastu i ne mogu se sjetiti zasto smo im to mi roditelji
svodeci sve to na reprodukciju i prozu , koja kad pocne po nama zavijati kao vuk,- tada je k a s n o ...
Iris,-tako danas mota po glavi Faraonn , poslije citanja Tvojih redova...
Pozdrav...

u pravu si što se tiče posvećivanaj vremena
međutim i tu treba imati mere
mislim da ne možemo petogodišnje ili straije dete da zabavljamo po ceo dan
ono već mora biti u stanju samo da se igra ili sa drugom decom a ne sa mamom ili tatom, bar ne ceo dan
msm ono, u redu je poigrati se pola sata sat sa detetom ne više od toga
a šta se dešava?
neka deca nekad zaista ne znaju sama da se zabave, već im treba animator ili ili kompjuter ili tv
 
...dijete od 5. godina mora imati pored sebe sigurnost i u svakom momentu osjecaja hladnoce
mora se ubijediti da toplina je pored njega...nikakva bebi siterka ili tages-muter ne mogu zamijeniti roditelja a ako se to desi desice se kasnije jos i gore...
dijete ce se vezati za drustvo i ubacice u svoje programe da je teret za roditelje...tezak je ovo sud ali kad ima iole sanse za to ...treba je iskorijeniti...rijec majke ili samo prisusustvo ne moze nista zamijeniti...sigurnost oceve bliyine ne yamjenjuje nista osim samouvjerenje koje stvara dijete na silu i kasnije Otac je ,-anuliran...zna to Faraonn dobro...
 
mislim da generalno svi gresimo verujuci da teba juriti za tom spoljasnjom udobnosti...obezbediti im lagodan zivot, a pri tom zanemarujemo svoju istinsku obavezu kao roditelja. mislimo da je dvoljno dati im ono sto traze, igrack, kompjuter, telefon, auto..a o je samo prolazna spoljasnjost. a sad kad to kazem shvatam da je na ovom svetu sve prolazno, pa i mi, i nase moralne vrednosti, pa i ove vrednosti za koje ja tvrdim da su izopacene, dobro i lose sve je to prolazno. na cemu raditi?
otisla sam malo predaleko u mislima... ali cinjenica je da ce degradacija da se nastavi ako mi nastavimo da nanosimo sloj po sloj spolja, da ulepsavamo spoljasnjost a zanemarujemo unutrasnjost. lepa skoljka nije dovoljna da se judi zaista povezu i nazalost danas cak ni roditelji nisu povezani sa svojom decom, pa kako da budu povezani sa ostalim ljudima. i kao sto reoh na jednoj drugoj temi ako samo radis na fasadi a ne ojacas stubove koje drze kucu, ta ce se kuca na kraju srusiti. dakle, to nije istinska sreca.
 
...isinska sreca, draga mi Iris, je kad nam se desava ono sto smo namijenili sebi i sve uradili da to i zasluzujemo ali realno ne, sa postotkom ikakve slucajnosti ili molbe...sve ostalo je sta bih ako bude...djecu dovodeci na ovaj svijet , mi imamo obaveyu da odgajamo roditelja kao sto smo i mi ostalo je na njima i ne smijemo
nikakvu drugu 'protivuslugu' ocekivati od njih, ovo je po Sv. Pismu...malo cudno mi ali Pimu se moramo povinovati...znaci krajnja je sudbina Dom_staracki...nije nekakva dugina dolina ali i to moramo dok smo ydravi i veseli i da sebi osiguramo , pored svih poleta,planova ocekivanja lijepih noci, odmora po morima i planinama, slavama i rodjendanima...
To je ,-tako, Zlatna mi Iris...
 

Back
Top