Vojna akademija - RTS

Погледао 4. епизоду. Доста лоших, али и пар добрих ствари. Имам утисак да су сценарио писали Доктор Џекил и Мистер Хајд, с тим што овај други почиње да добија рунде тј. епизоде. Идемо редом. Фамозни секс је прилично искарикиран да би се дошло до назови смешне ситуације. Наравно да је тако нешто могуће, али за ноћну шетњу до женске спаваонице би требало добро потплатити дежурне (војника и официра!) да зажмуре, тражити исто од собних колегиница и при том бити дебил па не отићи пре устајања. Једноставнији начин сигурно постоји, што значи да је ово чиста будалаштина. Згода са роњењем у мањој мери је карикатура, али свакако нереална, дотични би морао да влада макар прсним стилом на површини да би онако ронио а дозвољавам да краул није савладао што га чини полупливачем. Оно што ме највише нервира су потпуно идиотски дијалози старешина - кадет, па оно са пуковником професором (Тихомир Станић) и Стошићем је могуће само у некој каубојској средњој школи. На цивилном факултету би могао у најмању руку да се опрости од полагања тог испита код истог професора, а у Академији...?!:evil: Још један пример најприземнијег хумора је случај "гаће". Оједи јесу чест случај, будући војници треба то да знају и да очекују да се нађу у непријатној и смешној ситуацији, али скидање гаћа посред круга, па макар иза живе ограде, опет чист дебилизам. Да је место дешавања терен па још и некако, у касарни би га најнормалније пустили/послали на 2 минута да реши шта има. Има још будалаштина, али доста и ово.
За разлику од неких форумаша, сцену реферисања код начелника и разговор са професором математике видим у позитивном светлу. Прво, тенденција "статистика наша дика" итекако постоји у Војсци (и не само њој), али када начелник одустаје од притиска на професора уз признање да је "најбољи кога смо икада имали", онда то потврђује речи професора да они треба да ствaрају елиту, али и исте такве речи у поздравном говору начелника новим кадетима! Када на ово додамо солидну сцену са часа самоодбране, онда долазимо до онога што би требало да буде поента целе ове приче (серије): из Академије излазе само врхунски и свестрано обучени и оспособљени официри, елита Војске и државе! Да прича не би била превише патетична и досадна треба убацити и разне згоде, незгоде, прекршаје па и озбиљне проблеме, али водећи рачуна да се не пређе у јефтин, приземни хумор и претерано искривљену слику о животу у Војсци. На пример, велики број кадета који чека код младе психолошкиње (ваљда се тако сада каже?!) је потпуно логичан, чак и да се на прегледима дешава неко изокола набацивање, и то би могло да прође, али докторка Готовуша са раздрљеним мантилом је на Војну академију залутала са "Наше мале клинике" или тако неке будалаштине.
Све у свему, има још неке наде, али чини ми се да нас још доста глупости чека до краја, а какве ће то ефекте имати на слику о Војсци, интерес за Војну академију, тешко је рећи, можда не треба судити сувише строго, какви су на челу државе добро је да имамо и ово што имамо од Војске и државе, добро је да и ово мало позитивних порука може негде да прође. А да су дали ово Драгoјeвићу да режира, Сергеј Трифуновић, Ђуричко и слични да глуме, ко зна...:sad2::think:
 
Poslednja izmena:
E stvarno preteraste pojedini sa kritikama. kao sto je neko i pre mene rekao ovo nije dokumentarac o vojsci, vec serija ko ja treba da ima neku radnju.. Sad da li je to skidanje gaca iza zbunja ili kradja bostana, seks... Kad bi prikazivali bas sve kako jeste ne bi bilo interesantno
 
Пошто сам пре више година и сам завршио академију, потрудићу се да дам један реалан суд. Серија је промашена и не видим смисао ниучему након првих пар епизода. Ево у чему видим проблем:
1. Кадетима се превише ствари дозвољава већ на почетку школовања.
2. Какву поруку о части будућег официра шаљемо промискуитетним појединцима. Какву част приказује девојка/кадеткиња која на почетку школовања и то испред носа својих уснулих колегиница има сексуални однос са кадетом ког зна једва пар дана.
3. Какви су то љубавни односи официр/кадет? Питам вас није ли то забрањено?
4. Кадети се туку а њихов командир то само прокоментарише и то је то!?
5. Кадет упознаје докторку и после дан/два са истом има сексулани однос.Да појасним у војсци докторке такође имају официрски чин ( мало је цивилних лица)!?
6. Ја још нисам видео да неко изводи праву обуку са овим кадетима. Лежање на трави по цео дан је овде приказано као обука. Сцена са преживљавања је срамотна. Јест' да су пилоти, али што је много, много је.
7. Кадети краду сељацима лубенице, исти их јуре пушкама. Да ли би капетан требао да побегне у аутобус и побегне заједно са кадетима? Која порука се шаље овом сценом? Лубенице могу да краду у сивом дому или Породичном благу, а ово би требало да буде серија која представља припаднике елитне војне установе.
8. Видео сам неколико сцена са директним одбијањем наређења старешини!?
9. Пуковник држи наставу, кадет се са истим спрда а приликом одговарања лежећи на клупи малтене обраћа се пуковнику. Јес' да су пилоти али што је много, много је.
10. Зашто у серији није приказан неки род који је војнички у правом смислу те речи? Имамо неколико борбених авиона у војсци, а ми приказујемо авијацију у серији.
Могао сам изнети сигурно још 20ак озбиљних грешака и промашаја, али нисам могао да куцам толико. Сваки припадник Војске ће се сложити самном, јер зна шта је све прошао на путу до официрске звездице. Оваквим приказивањем академије и војничког живота обезвређен је и наш труд којим смо завршили школу. Да сам се на академији потукао са неким био бих избачен катапултом одатле, да сам само прокоментарисао неко наређење (а камоли одбио) отпушавао бих чучавац недељу дана, а никако не бих био саветован, као што се то фура у овој серији. На крају колико официра од главних ликова има презиме које се завршава са ИЋ? Мислите о томе...
 
Узгред буди речено, један форумаш је овде одлично приметио: врло интересантну улогу има амерички фудбал (одакле уопште некоме идеја да убаци то). Хтео сам да додам: људи ако хоћете да снимите добар војнички филм, реалан, можда са ликовима у тоталном клишеу али надасве поучан погледајте руске филмове снимане у задњих пар година.
 
Пошто сам пре више година и сам завршио академију, потрудићу се да дам један реалан суд. Серија је промашена и не видим смисао ниучему након првих пар епизода. Ево у чему видим проблем:
1. Кадетима се превише ствари дозвољава већ на почетку школовања.
2. Какву поруку о части будућег официра шаљемо промискуитетним појединцима. Какву част приказује девојка/кадеткиња која на почетку школовања и то испред носа својих уснулих колегиница има сексуални однос са кадетом ког зна једва пар дана.
3. Какви су то љубавни односи официр/кадет? Питам вас није ли то забрањено?
4. Кадети се туку а њихов командир то само прокоментарише и то је то!?
5. Кадет упознаје докторку и после дан/два са истом има сексулани однос.Да појасним у војсци докторке такође имају официрски чин ( мало је цивилних лица)!?
6. Ја још нисам видео да неко изводи праву обуку са овим кадетима. Лежање на трави по цео дан је овде приказано као обука. Сцена са преживљавања је срамотна. Јест' да су пилоти, али што је много, много је.
7. Кадети краду сељацима лубенице, исти их јуре пушкама. Да ли би капетан требао да побегне у аутобус и побегне заједно са кадетима? Која порука се шаље овом сценом? Лубенице могу да краду у сивом дому или Породичном благу, а ово би требало да буде серија која представља припаднике елитне војне установе.
8. Видео сам неколико сцена са директним одбијањем наређења старешини!?
9. Пуковник држи наставу, кадет се са истим спрда а приликом одговарања лежећи на клупи малтене обраћа се пуковнику. Јес' да су пилоти али што је много, много је.
10. Зашто у серији није приказан неки род који је војнички у правом смислу те речи? Имамо неколико борбених авиона у војсци, а ми приказујемо авијацију у серији.
Могао сам изнети сигурно још 20ак озбиљних грешака и промашаја, али нисам могао да куцам толико. Сваки припадник Војске ће се сложити самном, јер зна шта је све прошао на путу до официрске звездице. Оваквим приказивањем академије и војничког живота обезвређен је и наш труд којим смо завршили школу. Да сам се на академији потукао са неким био бих избачен катапултом одатле, да сам само прокоментарисао неко наређење (а камоли одбио) отпушавао бих чучавац недељу дана, а никако не бих био саветован, као што се то фура у овој серији. На крају колико официра од главних ликова има презиме које се завршава са ИЋ? Мислите о томе...

Потписујем од речи до речи!
 
Узгред буди речено, један форумаш је овде одлично приметио: врло интересантну улогу има амерички фудбал (одакле уопште некоме идеја да убаци то). Хтео сам да додам: људи ако хоћете да снимите добар војнички филм, реалан, можда са ликовима у тоталном клишеу али надасве поучан погледајте руске филмове снимане у задњих пар година.

Da ,gdje baš nađoše ragbi? Ima li u čitavoj Srbiji deset ljudi koji to igraju? :)
 
Serija je totalna nebuloza, ako vec prave seriju o zivotu na akademiji onda neka prikazu pravi zivot kadeta za primer bi dao seriju "band of brothers", serija koja prikazuje pravo ratno stanje, u kojoj nema spletki i ostalih gluposti jednostavno prikazuje RAT.
 
Serija je totalna nebuloza, ako vec prave seriju o zivotu na akademiji onda neka prikazu pravi zivot kadeta za primer bi dao seriju "band of brothers", serija koja prikazuje pravo ratno stanje, u kojoj nema spletki i ostalih gluposti jednostavno prikazuje RAT.

Апсолутно си у праву. Истина јесте да су ''Браћа по оружју'' ратна прича, али ''Академија'' нема потребну дозу здраве војничке дисциплине. Стиче се утисак да нам је Војска мека,а од кадета прави спрдњу. Искрено, сматрам да су у целој причи највише заказали ''стручни консултанти'', јер ако кренемо и од неких фундаменталних војних знања видећемо много неправилности. Ко је у војсци био '91 или 2001 свеједно из авиона види да је кадет неправилно изашао из просторије са старешинама, не поздравља како треба,а момак са све опремом улази у амбуланту на преглед. Зато ја не кривим сценаристу и глумце. Стручне консултанте треба окривити, јер нису утицали на режисера да такве ствари исправља. Заиста се трудим да не будем озлојеђен, али све ми ово делује као тинејџ-зајебанција...:zcepanje:
 
Пошто сам пре више година и сам завршио академију, потрудићу се да дам један реалан суд. Серија је промашена и не видим смисао ниучему након првих пар епизода. Ево у чему видим проблем:
1. Кадетима се превише ствари дозвољава већ на почетку школовања.
2. Какву поруку о части будућег официра шаљемо промискуитетним појединцима. Какву част приказује девојка/кадеткиња која на почетку школовања и то испред носа својих уснулих колегиница има сексуални однос са кадетом ког зна једва пар дана.
3. Какви су то љубавни односи официр/кадет? Питам вас није ли то забрањено?
4. Кадети се туку а њихов командир то само прокоментарише и то је то!?
5. Кадет упознаје докторку и после дан/два са истом има сексулани однос.Да појасним у војсци докторке такође имају официрски чин ( мало је цивилних лица)!?
6. Ја још нисам видео да неко изводи праву обуку са овим кадетима. Лежање на трави по цео дан је овде приказано као обука. Сцена са преживљавања је срамотна. Јест' да су пилоти, али што је много, много је.
7. Кадети краду сељацима лубенице, исти их јуре пушкама. Да ли би капетан требао да побегне у аутобус и побегне заједно са кадетима? Која порука се шаље овом сценом? Лубенице могу да краду у сивом дому или Породичном благу, а ово би требало да буде серија која представља припаднике елитне војне установе.
8. Видео сам неколико сцена са директним одбијањем наређења старешини!?
9. Пуковник држи наставу, кадет се са истим спрда а приликом одговарања лежећи на клупи малтене обраћа се пуковнику. Јес' да су пилоти али што је много, много је.
10. Зашто у серији није приказан неки род који је војнички у правом смислу те речи? Имамо неколико борбених авиона у војсци, а ми приказујемо авијацију у серији.
Могао сам изнети сигурно још 20ак озбиљних грешака и промашаја, али нисам могао да куцам толико. Сваки припадник Војске ће се сложити самном, јер зна шта је све прошао на путу до официрске звездице. Оваквим приказивањем академије и војничког живота обезвређен је и наш труд којим смо завршили школу. Да сам се на академији потукао са неким био бих избачен катапултом одатле, да сам само прокоментарисао неко наређење (а камоли одбио) отпушавао бих чучавац недељу дана, а никако не бих био саветован, као што се то фура у овој серији. На крају колико официра од главних ликова има презиме које се завршава са ИЋ? Мислите о томе...

Lepo si rekao. Pogotovo deo o doktorki, devojkama i odbijanju naredjenja. Tako se ne ponašaju ni u običnoj školi. Uostalom, s obzirom da onaj ko napusti ili ga izbace treba da plati sve što ej do tada ,, pojeo i popio" besplatno, a cifra nije nimalo prijatna, kadeti treba da budu više uplašeni i manje drski.
 
Lepo si rekao. Pogotovo deo o doktorki, devojkama i odbijanju naredjenja. Tako se ne ponašaju ni u običnoj školi. Uostalom, s obzirom da onaj ko napusti ili ga izbace treba da plati sve što ej do tada ,, pojeo i popio" besplatno, a cifra nije nimalo prijatna, kadeti treba da budu više uplašeni i manje drski.

Ствар је заправо врло проста. Требало је режију и глумце ставити пре снимања серије у праве војничке услове, не по принципу да буду војници већ да прате, ослушкују и скидају реалне односе и ситуације. Роберт Де Ниро је пре улоге у филму Таксиста месец дана радио као прави таксиста да би упио што више материјала за своју улогу, а камоли да се једна сложена средина као што је војска олако представи. Ова глумачка екипа је само обучена у униформе а и даље пичи цивилни живот који неубедљиви капетани само посматрају.
 
zabavno vas je citati :)
da li ste vi svesni da je to zabavna serija,a ne dokumentarac?
znaci sasvim ok bi bilo i da uvedu svemirca u seriju.necete valjda da skocite e to nije tacno,kad sam ja bio na akademiji,nije bilo svemiraca!!!
pa sta?
reziser prica jednu pricu ,onako kako on zeli,nije duzan da iznosi tacne cinjenice
 
zabavno vas je citati :)
da li ste vi svesni da je to zabavna serija,a ne dokumentarac?
znaci sasvim ok bi bilo i da uvedu svemirca u seriju.necete valjda da skocite e to nije tacno,kad sam ja bio na akademiji,nije bilo svemiraca!!!
pa sta?
reziser prica jednu pricu ,onako kako on zeli,nije duzan da iznosi tacne cinjenice

Наравно да је забавна, само представља институцију, мало ли је? Ако неко жели да убаци свемирца нека серију назове Свемирци у војсци али ако жели да убаци глупаву плавушу нека буде Плавуша у војсци па да се сити исмејемо. Ово је ипак прича која мора бити испричана као реална а не да се крије иза озбиљног наслова пласирајући нам неке небулозе. Нико не тражи да се снима документарац али ово је далеко од смисла академије и објективног приказивања војничког живота. Ова глумачка екипа на екрану делује као гомила која не би могла да одбрани ни 2 нацртане овце а камоли своју државу.
 
citam ovu temu i imam jedno pitanje svima kome se svidja ova serija : DA LI STE VI NORMALNI?
serija je toliko glupa da nemam reci da bih opisao osecaj koji imam posle gledanja iste. Ajde to sto nema veze sa stvarnim zivotom na akademiji, sto odbijaju naredjenja, sto nije realno prikazana akademija, nego serija je dasadna i nekvalitetno uradjena. Imao sam tolika ocekivanja za ovu seriju ali sam prosto razaocaran, a evo razloga. Prvo, i najvaznije scenario je nezanimljiv, prepun klisea, stereotipa, dijalozi su dosadni i prazni... Scenario je napisao Gordan Mihic koji je stvarno imao kvalitetne serije i filmove, ali ne moze scenario za seriju o tinejdzerima da pise deda od 74 godina koji nema pojma kako danas mladi pricaju i kako se ponasaju. Cak mislim da je napisao seriju samo da bi mogao da gurne cerku da glumi posto je nekvalitetna glumica i nema gde da glumi. serija je ocajno montirana, muzika je dosadna i zamorna, a gluma je sranje... Svakom kome se svidja ova serija je blago retardiran i trabao bi da pocne da malo vise cita knjige i da se obrazuje jer ovakva serija moze da se svidja samo glupim napaljenim balavcima i neobrazovanim ljudima.
ps. ja samo pratim seriju posto ove godine konkurisem za akademiju i zelim da vidim kako izgleda ta ustanova
zao mi je sto se ova serija vicini svidja i zato sto cu da imam veliku konkurenciju zato sto su oni bas sad resili da snime ovu seriju
 
Zato sto je to istinita prica, jedna kadetkinja je oformila ragbi tim :D

помињемо рагби, мислимо ли на исто? Ово што пиче у серији је амерички фудбал, а то што је оформила тим, благо њој! Надајмо се да ће бити тако добар официр као што је рагбиста. Без трунке мушког шовинизма, имао сам прилику да гледам наше нове женске официре и нисам импресиониран уопште. Ко се уопште сетио да у борбене родове ставља жене?
 
Od pada saksije sa terase , defacto poginu vishe ljudi nego od ugriza velike bele ajule , pa opet nisam cuo da se snimio film sa opakom saksijom ubicom u glavnoj ulozi ...

Igrana serija , nezavisno shto obuhvaca radnju u ozbiljnoj instituciji kao Vojna Akademija po defoaltu mora da sadrzi 300 grama ljubavi , 200 grama smeha , 150 grama sexa , 50 grama mrznje , 200 grama spletki , ...itd ...

Serija kada bi obuhvacala realni zivot pitomaca , bi se zvala dokumentarna a ne igrana ...

Po meni komentari protiv serije ne piju vodu , nezavisno shto serija je 2 minus , jer po toj logici svi panduri i vatrogasci u SAD trebaju lomiti koplja oko toga koliko puta je Brus Vilis spasao svet ... obican NYPD drot ...
 
Realno, moze da se gleda, sta smo sve gledali, nije strasno. S druge strane, izgleda kao da je sklepana za 2 dana. U mom razredu je zanimljivije nego ovde (ako su hteli da ispadnu zanimljivi). Ako su hteli da prikazu VA, opet su unistili, jer i malo dete vidi da je sprdnja. I onda opet ne dodjosmo do poente cemu sve ovo? Iskreno, ocekivala sam vise. Ja bih bolju seriju napravila, ako nista, bar bih se bolje informisala pre pocetka snimanja. Sve sam ovo vec rekla, zar ne?
 
Poslednja izmena:

Back
Top