Ko su poluvjerci iz Dušanovog zakonika?

Hrastovnik

Poznat
Poruka
9.375
6. О јереси латинској:

И за јерес латинску, што су обратили хришћане у азимство, да се врате опет у хришћанство, ако се нађе ко пречувши и не повративши се у хришћанство, да се казни како пише у закону светих отаца.

7. О јереси латинској:

И да постави Велика црква протопопе по свима градовима и трговима, да поврате хришћане од јереси латинске, који су се обратили у веру латинску, и да им даде заповест духовну и да се врати сваки у хришћанство.

8. О латинском попу:

И поп латински, ако се нађе, обративши хришћанина у веру латинску, да се казни по закону светих отаца.

9. О полувершима:


И ако се нађе полуверац, који је узео хришћанку, ако усхте, да се крсти у хришћанство, а ако се не крсти, да му се узме жена и деца и да им се даде део куће, а он да се изагна.

10. О јеретику:


И ко се нађе као јеретик, живећи међу хришћанима, да се ожеже по образу и да се изагна, а ко би га тајио, и тај да се ожеже.

http://www.dusanov-zakonik.com/

Iz Dusanovog zakonika jasno je da poluvjerci nisu rimokatolici, jer rimokatolike Zakonik definise kao latinsku jeres. Poluvjerci ne spadaju u kategoriju jeretika, jer bi ih kaznili po Zakoniku: zezenje po obrazu i bili bi istjerani iz zemlje.

Ko su dakle poluvjerci?
 
Poslednja izmena:
Iz Dusanovog zakonika jasno je da poluvjerci nisu rimokatolici, jer rimokatolike Zakonik definise kao latinsku jeres. Poluvjerci ne spadaju u kategoriju jeretika, jer bi ih kaznili po Zakoniku: zezenje po obrazu i bili bi istjerani iz zemlje.

Ko su dakle poluvjerci?

Ako nisu katolici, nisu bogumili tj. jeretici mogli bi biti eventualno pripadnici crkve Bosanske koja i nije bila jeretička ni patarenska, ali nije bila ni u kanonskom jedinstvu niti sa pravoslavnima niti sa katolicima, nekako mi oni prvi na pamet padaju kada se pomene izraz "poluverci". Možda je i u nekim krajevima Srbije postojalo takvih skupina koje nisu pripadale oficijelnoj crkvenoj organizaciji. Možda Sinod tog vremena nije bio tako ekspeditivan i praktičan kao ovaj današnji.
 
Ako nisu katolici, nisu bogumili tj. jeretici mogli bi biti eventualno pripadnici crkve Bosanske koja i nije bila jeretička ni patarenska, ali nije bila ni u kanonskom jedinstvu niti sa pravoslavnima niti sa katolicima, nekako mi oni prvi na pamet padaju kada se pomene izraz "poluverci". Možda je i u nekim krajevima Srbije postojalo takvih skupina koje nisu pripadale oficijelnoj crkvenoj organizaciji. Možda Sinod tog vremena nije bio tako ekspeditivan i praktičan kao ovaj današnji.

Tu lezi zec. Sinod kao crkvena institucija osnovan je prvi put tek u Rusiji u 17. vijeku. Ali da cujemo i ostale!
 
Ti sigurno misliš na starovjerce, pagane?

Из оног контекста делује као да, између осталог, те особе нису примиле крштење.
Латини треба [I]опет да се крсте[/I], а полуверци да се крсте. Док јеретици, по правилу, јесу примили крштење, али су отпали од правоверја.
 
Ako nisu katolici, nisu bogumili tj. jeretici mogli bi biti eventualno pripadnici crkve Bosanske koja i nije bila jeretička ni patarenska, ali nije bila ni u kanonskom jedinstvu niti sa pravoslavnima niti sa katolicima, nekako mi oni prvi na pamet padaju kada se pomene izraz "poluverci". Možda je i u nekim krajevima Srbije postojalo takvih skupina koje nisu pripadale oficijelnoj crkvenoj organizaciji. Možda Sinod tog vremena nije bio tako ekspeditivan i praktičan kao ovaj današnji.

Ima logike ako se to odnosi na Bošnjane; oni su u dosta izvora, kako pravoslavnih tako rimokatoličkih, nazivani poluvjercima. Neko je postavio citat od Bartola Kašića, čini mi se da je to bio Mrkalj:

Velekrat sam razmišljao i razgovarajući se s druzimi iziskovao, kojim bismo načinom najboljim i najugodnijim mogli upisati i izgovoriti naša besidenja slovinska; ne mogosmo nikakova posobita najći, s kojim bi se moglo ne samo svima rusagom, paček ni jednomu samomu ugoditi gradu. Jere svaki človik svoga grada govor i besidenje hvali: Hrvat, Dalmatin, Bošnjak, Dubrovčanin, Srbljin...Ovim dakle načinom odlučih ja pismo ovega Rituala ili Običajnika istomačiti naški, bivši ja govorio i općio s ljudmi od razlicih rusaga slovinskih hodeći po svitu, i ja sam njih ovaka govorenja razumio i oni su moja (krstjani, Rašijani, Srblji poluvirci i Turci).

Da li se pod 'Srbljima poluvircima' kriju upravo Bosnaci? Ipak treba imati na umu, ovo je već XVII stoljeće...

Koliko je vjerovatno da se iza njih kriju grkokatolici?
 
Из оног контекста делује као да, између осталог, те особе нису примиле крштење.
Латини треба [I]опет да се крсте[/I], а полуверци да се крсте. Док јеретици, по правилу, јесу примили крштење, али су отпали од правоверја.

Ah, pa onda su jednostavno ipak to definitivno bogumili - jer u bogumila, nema krštenja. z:)
 
Из оног контекста делује као да, између осталог, те особе нису примиле крштење.
Латини треба опет да се крсте, а полуверци да се крсте. Док јеретици, по правилу, јесу примили крштење, али су отпали од правоверја.

не видим да латини треба опет да се крсте (уосталом, то је уређено црквеним канонима). законик чак и не говори о њима, него о оним хришћанима (православцима) који су прешли у латинску веру. дакле, држава је толерисала Западну цркву, али је забрањивала прозелитизам латинских свештеника. ово ''јеретик'' може да се односи на бугарске богумиле или неке сличне њима, али ''полуверци'' очигледно нису јеретици, него нешто треће. они чак нису крштени, или су крштени на неки потпуно неприхватљив начин.
 
Ti sigurno misliš na starovjerce, pagane?

nemoj mi govoriti sta ja mislim. U Zakoniku fino pise:

"9. О полувершима:

И ако се нађе полуверац, који је узео хришћанку, ако усхте, да се крсти у хришћанство, а ако се не крсти, да му се узме жена и деца и да им се даде део куће, а он да се изагна."

Nisu pagani, nisu jeretici, nisu pravi vjernici, nego su poluvjerci.
 
Из оног контекста делује као да, између осталог, те особе нису примиле крштење.
Латини треба [I]опет да се крсте[/I], а полуверци да се крсте. Док јеретици, по правилу, јесу примили крштење, али су отпали од правоверја.

Jereticima nema zadrzavanja u Dusanovoj carevini. Jeritici po ucenju Crkve nisu poluvjerci. Poluvjeraca je bilo i u Rusiji pri prvim vijekovima primanja hriscanstva.Tamo su ih zvalli dvovjercima. Bilo ih je i prije raskola 1054. godine.
 
не видим да латини треба опет да се крсте (уосталом, то је уређено црквеним канонима). законик чак и не говори о њима, него о оним хришћанима (православцима) који су прешли у латинску веру. дакле, држава је толерисала Западну цркву, али је забрањивала прозелитизам латинских свештеника. ово ''јеретик'' може да се односи на бугарске богумиле или неке сличне њима, али ''полуверци'' очигледно нису јеретици, него нешто треће. они чак нису крштени, или су крштени на неки потпуно неприхватљив начин.

Crkva ne priznaje neprihvatljiva krstenje i ako je neko nekanonski krsten, to Crkva uopste nije priznavala za vjeru, nego je to bila jeres.Nikako ne mogu biti poluvjerci.
 
Sad mi jedan stručnjak za ovo reče nešto što me baš razočaralo... poluvjerci su katolici... čovjek se bavi ovim, on definitivno ovo zna, citiram ga:

то је превођење православних у католичку вјеру и за њих је резервисан термин "Латинска јерес" а они који су рођени као католици нису јерес латинска нити јеретици, они су полувјерци...
 
занимљиво је да законик пружа могућност полуверцу да се крсти и тако буде поштеђен протеривања (није предвиђена физичка казна), док за јеретика нема никакве поштеде- он има да се ожеже и протера, а онај ко га скрива- и он да се ожеже. стиче се утисак да су ''јеретици'' сматрани далеко опаснијим преступницима, а с обзиром да се обавезно протерују- вероватно су дошљаци.
 
занимљиво је да законик пружа могућност полуверцу да се крсти и тако буде поштеђен протеривања (није предвиђена физичка казна), док за јеретика нема никакве поштеде- он има да се ожеже и протера, а онај ко га скрива- и он да се ожеже. стиче се утисак да су ''јеретици'' сматрани далеко опаснијим преступницима, а с обзиром да се обавезно протерују- вероватно су дошљаци.

iz Bugarske ili sa zapada?!
 
Sad mi jedan stručnjak za ovo reče nešto što me baš razočaralo... poluvjerci su katolici... čovjek se bavi ovim, on definitivno ovo zna, citiram ga:
то је превођење православних у католичку вјеру и за њих је резервисан термин "Латинска јерес" а они који су рођени као католици нису јерес латинска нити јеретици, они су полувјерци...

ово није тачно. сви који нису православни- сматрани су јеретицима. у том смислу римокатолици су ''латинска јерес''. они нису прогоњени, нити се ово ''полуверци'' односи на њих. Западна црква је толерисана у Немањићкој Србији, само је забрањиван њен прозелитски рад, што је и разумљиво с обзиром да је државна вера била православна.
 
ово није тачно. сви који нису православни- сматрани су јеретицима. у том смислу римокатолици су ''латинска јерес''. они нису прогоњени, нити се ово ''полуверци'' односи на њих. Западна црква је толерисана у Немањићкој Србији, само је забрањиван њен прозелитски рад, што је и разумљиво с обзиром да је државна вера била православна.

ne, ne... Dušanov zakon poznaje:
- jeretike
- latinsku jeres
- poluvjerce

Poluvjerci su rimokatolici, kažu da ima neki dokument iz 13. vijeka gdje se o rimokatolicima govori kao o poluvjercima, a pravoslavni su pravovjerci...

Pometnju je uveo termin "latinska jeres"... to su rimokatolici koji su rođeni (i kršteni) kao pravoslavci...
 
ne, ne... Dušanov zakon poznaje:
- jeretike
- latinsku jeres
- poluvjerce

Poluvjerci su rimokatolici, kažu da ima neki dokument iz 13. vijeka gdje se o rimokatolicima govori kao o poluvjercima, a pravoslavni su pravovjerci...

Pometnju je uveo termin "latinska jeres"... to su rimokatolici koji su rođeni (i kršteni) kao pravoslavci...

да су којим случајем ''полуверци''- римокатолици, то би значило да је Душан наредио да прво крсти барски надбискуп и његових 7- 8 суфрагана, а онда и пола зетског и арбанашког приморја, или у противном да се протерају. о страним трговцима који су имали своје колоније по Србији и рударима Сасима да не говорим. дакле, глупости.

''полуверци'' су по мом мишљењу босански крстјани.
 
не видим да латини треба опет да се крсте (уосталом, то је уређено црквеним канонима). законик чак и не говори о њима, него о оним хришћанима (православцима) који су прешли у латинску веру. дакле, држава је толерисала Западну цркву, али је забрањивала прозелитизам латинских свештеника. ово ''јеретик'' може да се односи на бугарске богумиле или неке сличне њима, али ''полуверци'' очигледно нису јеретици, него нешто треће. они чак нису крштени, или су крштени на неки потпуно неприхватљив начин.

На ово сам и мислио, него сам се лоше изразио. Хвала на исправци & разјашњењу.
 
да су којим случајем ''полуверци''- римокатолици, то би значило да је Душан наредио да прво крсти барски надбискуп и његових 7- 8 суфрагана, а онда и пола зетског и арбанашког приморја, или у противном да се протерају. о страним трговцима који су имали своје колоније по Србији и рударима Сасима да не говорим. дакле, глупости.

''полуверци'' су по мом мишљењу босански крстјани.

Gdje piše da je Dušan to naredio, samo ako uzme hrišćanku za ženu... logično je... a latinska jeres se "vraća" u hrišćanstvo... ovo je shvatanje svih profesora Nacionalne istorije na Pravnom fakultetu u Beogradu...

I otkud bosanski krstjani u Raškoj???
 

Back
Top