Zdravstveni radnici Austrija, Nemacka, itd.

gile031

Zainteresovan član
Poruka
144
Ajde da probam ovde da iznesem jedno misljenje,odnosno predlog.

Cuh skoro da je u Srbiji nezaposleno oko 20 000 zdravstvenih radnika raznoraznih profila. Ja sam jedan od njih.Obicno kazu daj da dodjes do prvog posla posle ces sve lakse,i ustedeti,i otici preko i ostalo sto naumis. Medjutim ja,kao i par poznanika, a zajedno sa ostatkom 20-ak hiljada kolega u zadnje vreme verovatno trpimo strasnu nemogucnost da dodjemo do zaposlenja,situacija postaje sve losija i losija u zdravstvu pa tako ima da sanjas da dodjes do bilo kakvog posla u struci,kad nema onda nema,meni ne polazi za rukom vec 1,5god sa visom skolom ali kad vidim one sa doktorskom diplomom koji cekaju po par godina cutim jer kako li je tek njima. Vec je i budali jasno da je jedina sansa otici preko,sto i cujem na svakom koraku i ta mi ideja uopste ne pada tesko,cak naprotiv.

Dosta sam na forumima,sto pratio sto ucestvovao,sto se pripremao u svemu vezanom za Norvesku jedan duzi period,ocekivao da u medjuvremenu dobijem posao pa polako spremim kud sva deca tu i mali Mujo. Ne treba pametovati i bistriti previse pa ne reci da je Norveska trenutno najbolja destinacija za nas medicinare,pojavljivati se sa predlozima drugih zemalja i opcija jer ako negde ide lakse a vazi za najbolje cemu komplikovati i kontrirati.

Ali vremenom sam shvatio da sve to ide uzalud ako nemas ono najbitnije,pare. Svaka cast svima ali svi koji odlaze ili su u procesu odlaska vec rade u Srbiji pa imaju neka ledja da svoje ideje sprovedu ili makar pokusaju u tome, a i sve da ne uspeju imaju se cemu vratiti da rade nazad, ali pitanje je kakve su sanse za onih 20 000 koji nemaju sredstva da to izvedu niti posao koji im ovde daje kakvu-takvu sigurnost. A prema ciframa kojima se ovde barata bez 3-5 hiljada eura se ne isplati nista pokusavati kad se radi o Norveskoj. Tako da od cele te price verovatno dosta njih ukljucujuci i mene, ma koliku zelju imalo na kraju odustane i pokusava ili nesto ovde cekati sto je opet cisto gubljenje vremena ili naci neku sigurniju ili jefitniju opciju za otici.

Sad ce verovatno neko reci “pa snadji se,pozajmi” i slicne stvari,sto je ok, ali isto tako verujem da svi znaju koliko je proces odlaska dugacak put da bi em visio o koncu da li ces uspeti a onda i kome i kako vratiti ono sto si uzeo,ako prvo nadjes nekoga da te ceka toliko dugo,sa sve tvojim ucenjem jezika koje za nase uslove nije bas pristupacno svakom gradjaninu a i treba dosta vremena za to.

Posto se sve svodi na to da su nam vrata u drugim zemljama zatvorena,nemoguce je otici,ili moguce pa pretesko,ili prosto neke destinacije nisu zanimljive vecini ljudi pa ih ne pominju javno i o njima se ne prica ajde da vidimo ipak kakve su sanse negde otici sa postojecim znanjima jezika i koliko toliko finansijski prihvatljivijim zemljama za pocetak,bilo o kom zdravstvenom radniku da se ovde radi.

Moja je ideja da je mozda bolje otici negde gde mozda i nije tako sjajno za nas medicinare,pa premostiti jedan period,pa ko kaze,mozda onda sa nekim iskustvom i ustedjevinom preci u Norvesku,nista nije zauvek,nego nastaviti besposlicariti i cekati da nam ovde nesto padne s neba i da se promeni.

Konkretno moj slucaj je da govorim engleski odlicno,a da sam iz ciste radoznalosti poceo uciti nemacki pre izvesnog vremena,nakupio neke literature i bez ikakve pomoci,apsolutno ne znajuci nista o jeziku nakon nekog vremena savladao osnove i dosao negde do A2 nivoa,baratam osnovama,gramatikom i dobrim fondom reci,dalja nadogradnja i ucenje sada vec ide dosta lakse.

Predpostavljam da uz dodatno ucenje ovog jezika i uz engleski to ipak predstavlja dobar osnov za otici negde gde su engleski i nemacki govorni jezici.

Ako neko zna neki drugi jezik sigurno je da ce mu usteda i u vremenu a narocito novcu znaciti i da bi se trebao okrenuti takvim zemljama gde se jezik koji zna prica.

Sto se engleskog jezika tice najbolje opcije su sigurno one prekokeanske: USA,Kanada,Australija,N.Zeland….problem je nepriznavanje diploma,ponovni ispiti,skolovanje itd ali pogodnosti su poznat jezik i mogucnost da radite sve i svasta kad se docepate neke od tih drzava pa makar mozete da se snadjete,sto je verovatno i nas najveci problem kad je u pitanju Evropa,radne dozvole,ili radi u struci ili se vrati kuci,nazalost prilicno smo ograniceni po tom pitanju….e sad za novajlije problem je takodje i bodovni sistem jer ako nemate radnog iskustva tesko je dokopati se neke od ovih zemalja itd…oni koji su bolje upoznati sa tim znaju mnogo vise i mnogo bolje tu problematiku.

U Evropi ostaje UK i Irska a ja bas nesto i ne znam da ima tamo nasih zdr. radnika,nisu bas u deficitu,niti znam da je ko probao otici,koliko shvatam trenutno za non-EU dobiti radnu dozvolu u UK je sci-fi. Ali opet,ima verovatno onih bolje upoznatih sa tom temom.

Krenuh da ucim nemacki i prateci neke njihove sajtove pa i nase vidim da je u Austriji i Nemackoj prilican deficit medicinskih radnika a posto je to nekako standardna destinacija nasih emigranata decenijama nekako mi se cini da je tamo koliko-toliko lakse otici.

U vezi sa Nemackom nisam bas puno detalje kupio ali bolnicari pre svega a zatim medicinske sestre su veoma trazene,zatim lekari. Kako doci do posla i radne dozvole nisam uspeo da dokucim jer oni obicno kukaju da im treba svega i svacega a kako da neko zainteresovan dodje niko pojma nema da objasni.

Takodje sam procitao na njihovom sajtu da su bolnicari i medicinske sestre prilicno lose placeni za njihove uslove i da je i to jedan od razloga zasto to niko nece da radi.Cak je bila i javna rasprava gde je valjda neki ministar rekao da su to poslovi “koje svako moze da radi” pa valjda ni ne zasluzuju bolji status od onog koji imaju.Koliko je ta tvrdnja tacna veliko je pitanje,ali je cinjenica da se ti profili prilicno tesko bore za bolji polozaj. Zato sto se tice drugih,rad.tehnicari,fizioterapeuti,lekari imaju daleko bolje plate prema onome sto se da videti na netu i dosta su bolje kotirani. No,verujem da je i tu put slican onom koji prolaze nasi ljudi u Norveskoj,krenes od dna pa polako stepen po stepen.

Sto se plata tice postoje razni sajtovi sa statistikama ali koji je relevantan koji ne nisam ni sam siguran pa ne bih reklamirao nijedan,sto se linka za izracunavanje plata tice nije los

http://www.nettolohn.de/

ako nekome zatreba.

Trenutno je izgledno da ce u Austriji uskoro situacija za razliku od Nemacke biti nesto povoljnija sto se papira tice s obzirom na pojavu Rot-Weiss-Rot karte koja je privremena zamena za famoznu boravisnu dozvolu. U EU vam niko ne spori da je npr. vase zanimanje trazeno i da ima posla ali prethodno morate vec imati boravisnu dozovolu u drzavi u kojoj trazite posao a koja je stecena na neki drugi nacin od ranije. Zato valjda i postoji talas odlazaka u Norvesku jer se boravisna dozvola dobije pronalaskom posla a u EU morate vec imati dozvolu za boravak pre nego trazite posao sto je nama odavde nemoguca misija. Zato oni vama kazu,da posla ima,a kad kazete da nemate boravisnu dozvolu fino vam se zahvale i to je to.

Pojava Rot-Weiss-Rot karte ima za cilj da se gradjanima iz drzava koji nisu u EU omoguci pristup trzistu rada u Austriji u trajanju od 6 meseci,tokom kojih vi imate pravo da trazite posao,na nacin kao i kolege u Norveskoj, nakon cega ako ostvarite radni odnos dobijate dozvolu za ostanak.Dakle cilj je da se sistem boravisna dozvola-posao,zameni ,odnosno obrne kako bi bio resen problem deficitarnog kadra koji ne mogu da obezbede ni iz ostalih drzava clanica EU.

Karta se izdaje u ambasadama Austrije a kriterijum za njeno izdavanje je bodovni sistem koji je vise pro forme jer je prag za njeno dobijanje prilicno lako dostizan ako imate odredjena potrebna zanimanja.

http://www.migrant.a...ng-2011-bks.pdf

Karta se izdaje u nekoliko kategorija i njena primena je pocela 1.7.2011. godine ali samo za high-tech strucnjake i ostale visoko obrazovane no do kraja 2011. godine prema austrijskim informacijama izdato je samo 256 dozvola.

Znatno masovnije izdavanje dozvola ocekuje se pocetkom primene na kategoriju deficitarnih zanimanja za koje se ocekuje da lista bude objavljena a izdavanje karti da krene od 1.5.2012. najranije.

Sto se tice zdravstva ocekuje se da ce pre svega biti trazeni bolnicari i medicinske sestre a za ostale profile definitivno treba sacekati objavu liste kao i proceduru priznavanje edukacije odnosno polaganja eventualne razlike prilikom nostrifikacije. Do sada za one koji su hteli raditi u Austriji kao bolnicari bila je potrebna minimum srednja medicinska skola i polozen drzavni ispit dok je za medicinsku sestru bila potrebna dodatna nostrifikacija,uz naravno prvi uslov posedovanja boravisne dozvole.

U njihovom zdravstvu situacija je prilicno obrnuta u odnosu na Nemacku pa tako bolnicari i medicinske sestre imaju dosta bolji status i plate su dosta bolje nego u Nemackoj ali zato doktori i ostali profili za razliku od Nemacke su nize placeni jer nema toliko izrazene potrebe za njima.

Zakonski okviri plata u Austriji za sva zanimanja mogu se naci na

http://bis.ams.or.at...ufsbereiche.php

primer za bolnicara

http://bis.ams.or.at...eruf.php?id=674

medicinsku sestru

http://bis.ams.or.at...eruf.php?id=348

s tim da su iznosi plata bruto a neto iznos se moze izracunati na sledecem linku

http://www.cpu-infor...ruttonetto.html
 
Okviri za plate se menjaju prema potrebama na trzistu rada i poslednja promena je pravljena nesto malo pre Nove Godine gde su bruto cifre za vecinu zdravstvenih profesija ostale iste ili pak smanjene za profesije sa visom skolom (zbog cega sam napomenuo da vecina profesija mozda ipak bolje prolazi u Nemackoj izuzev 2 o kojima govorim) dok su za bolnicare i medicinske sestre uvecane. Konkretno do pre mesec dana okvir za platu bolnicara je bio 1430-1650 eura bruto a sada je predjasnji maksimum postao minimum koji se garantuje i ide do 2100 eura bruto,za sestre je tako bilo 1600-1900 eura a sada je pomereno sa 1900-2700 eura sto po meni predstavlja znak i donekle pripremu da se stimulise zaposljavanje i privlacenje radne snage tog profila pred pokretanje izdavanja RWR karte.

Nekome su cifre mozda niske ko vec radi ovde,to definitivno nije Norveska i njihov standard, ali nama koji nemamo nikakav posao i mozda trazimo jeftiniju alternativu,su za pocetak sigurno sasvim ok kad se uporede troskovi zivota i uzme cinjenica da se tek pocinje.

Takodje je vrlo bitno da je uslov za dobijanje RWR karte samo A2 nivo nemackog sto ne znaci da ce vam neko sa tim nivoom znanja i dati posao,u svakom slucaju cak i taj nivo potrebnog znanja ce biti ukinut jer je Evropski parlament ocenio da je zahtev za znanjem jezika pre dolaska u zemlju diskriminatorski prema potencijalnom stranom radniku.Dakle za razliku od Norveske niko vas nece uslovljavati perfektnim znanjem jezika za posao,sto ne znaci da ga ne trebate znati niti uciti ali opet nece biti ni presudan u dobijanju posla.

Ovo je mozda otislo presiroko,bice onih koji ce sigurno naci neke zamerke na iznesene cinjenice,sto se mene tice diskusija i ispravke su dobrodosle,bice onih kojima ce ovo mozda biti od koristi a nisu bili upoznati i naterati ih da razmotre,sve sto sam izneo su informacije koje sam dobio u visemesecnom kontaktu sa ljudima koji su vec tamo i uz pomoc ljudi koji rade u drzavnim sluzbama a odgovaraju na pitanja koja vas zanimaju a vezano za papirologiju,zaposlenje itd.

Moj cilj je da kreiram temu gde bi se javili i oni koji znaju mnogo vise, da pomognu,kao i oni koji bi bili zainteresovani da probaju da urade nesto u vezi odlaska na rad napolje jer se i do sada povremeno pojavljuju teme vezane za odlazak zdravstvenih radnika u Austriju,Nemacku,Ameriku,Kanadu,UK itd na ovom forumu no ne uspevaju da zazive.

Konkretno ja sam prvi zainteresovan za ovu pricu i voleo bih da udruzim misljenja i sve ostalo po tom pitanju sa grupom ljudi koja bi bila zainteresovana da pokusa isto.

Pozdrav!
 
pozdrav kolega!....najpre da ti kazem da znam kako ti je bez posla,jer sam i ja nakon zavrsene vise medicinske cekao na posao u struci oko 2 god..
....a i sad radim na odredjeno tako da nikad ne znam sta me ceka...
To za Austriju ti je najpametnija opcija, o kojoj sam i sam razmisljao,ali....moj problem je sto ne znam jezik ..ni jednu jedinu rec z:(...
ali mislim da svako ko ima priliku treba da proba...jer ovde posla za zdr.radnike nece biti jos dugo...osim ako ti stric nije direktor neke bolnice...

nego ne rade ti ovi linkovi?!
 
Pozdrav i tebi!

Predpostavljam da onda znas kakva je frustracija u pitanju i nemogucnost izbora....odnosno nacin da se nadje izlaz iz rupe u koju smo upali....bolje ne siriti o tome:)

Ja znam engleski odlicno ali kao sto sam napisao slabe su opcije trenutno sa njim a nemci i austrijanci ipak nekako decenijama imaju dosta rupa za otici i srediti papire ma kako god tesko bilo pa sam poceo uciti nemacki iako sam jednom rekao da to nikad u zivotu nema da se desi jer mi zvuci odvratno,da vidis kako se navikne uvo na to posle nekog vremena,jos ti postane interesantan :D

Dakle sreca je da su ta zanimanja jos uvek trazena i moze se naci nacin da se ode nekako,pogotovo ako u Maju krene ovo za Austriju. Sto se jezika tice oni su uvek imali tu manu po meni da su dozvoljavali dolazak bez znanja jezika pa kasnije ucenje i integraciju kad si vec tamo,to je mozda mana,mozda nije,zavisi kako gledas.

U zvanicnoj brosuri ces procitati da je uslov za jezik dobro znanje engleskog ili A2 nivo nemackog koji pocetnik moze na kursu da savlada za nekoliko meseci. Dakle sa te strane ne trazi se perfekcionizam kao sto se zale kolege iz Norveske da im traze kvalitet znanja u startu kao da je maternji, "svabe" su ipak uvek bile labave po tom pitanju. Da stvar bude jos smesnija pre par nedelja je evropski parlament ocenio da je i zahtev za A2 nivo znanja jezika kao uslov dolaska u Austriju "diskriminatorski" prema strancu koji konkurise za posao i stoga je odredjeno da ce uslov znanja nemackog u ovom programu biti u potpunosti povucen.....to bi trebalo da znaci da jezik nece biti nikakav uslov mada ja mislim da ipak bez bar tog pocetnog nivoa znanja zbog samog sebe ne bi trebalo rizikovati a kao sto rekoh da se savladati brzo. Sve u svemu nece niko zatezati oko toga a ono osnovno se ipak da nauciti u nekom kracem vremenskom periodu.

Hvala za info,sad videh da ne rade linkovi,ne znam zasto ih je forum "progutao" nisam ni primetio,sad cu ih opet ovde napisati

http://www.nettolohn.de/ Kalkulator plata za Nemacku

http://www.migrant.at/aktuell-recht.../kriteriengeleitete-einwanderung-2011-bks.pdf Informacije o RWR karti

Zakonski okviri plata u Austriji za sva zanimanja mogu se naci na

http://bis.ams.or.at/qualibarometer/berufsbereiche.php

primer za bolnicara

http://bis.ams.or.at/qualibarometer/beruf.php?id=674

medicinsku sestru

http://bis.ams.or.at/qualibarometer/beruf.php?id=348

s tim da su iznosi plata bruto a neto iznos se moze izracunati na sledecem linku

http://www.cpu-informatik.at/Joomla/index.php/gratis-online-rechner/calcbruttonetto.html
 
Da,visa u Zemunu

Napisao sam lepo za diplome,za bolnicare nije potrebno priznavanje diplome vec samo minimum srednja opsti smer uz drzavni ispit,za sve ostale smerove ide nostrifikacija ukljucujuci i sestre/tehnicare koja se sastoji od par predavanja i ispita no pitanje je kako ce biti to menjano posto ako vec zele tu radnu snagu sigurno je da ce morati da olabave sa priznavanjem diploma jer dzaba im program useljavanja kad se niko ne zeli baktati pola godine-godinu na papirologiju i priznavanje edukacije.

Cinjenica je da cak i u Norveskoj pocinju svi kao bolnicari pa onda prelaze dalje,tako je i u drugim zemljama,da je lakse sigurno bi tamo svi isli,ali je svuda isto po tom pitanju
 
gile031 , tema je odlicna i zaista je pozdravljam. Mnogo pomaze i navijam za to da se dalje razvija. :) Tu ce ljudi, nadam se, naci pozitivne odgovore i slobodno mogu reci spasiti se iz Srbije koja ne pruza nikakvu perspektivu.
Vremenom sam shvatio da je mnogima od nas najveca kocnica u zivotu posedovanje "crvene knjizice" odnosno srspkog pasosa. Ipak sve mora ostati u skladu sa nickom koji koristim , pa se nadam da cemo se svi izvuci.
 
Zna li neko kakva je procedura oko nostrifikacije diplome u Sloveniji?Moja zena je na putu da dobije njihovo drzavljanstvo ima Visu natri godine za babice u Cupriji zavrsene i cetiri godine radnog staza?

Za lekare ili za srednji kadar?
Ako je za lekare mislim da se sada ne isplati raditi to jer je (u kontaktu sam sa kolegama-prijateljima) deficit kompenzovan, a od 1.juna (znaci prekjuce) je stupio na snagu zakon o zabrani zaposljavanja u njihovom javnom sektoru odnosno zdravstvu jer su uvedene izrazene mere stednje. Koliko bi te mere trajale , tesko je reci, ali svakako ne mane od godinu dana.
E sad ako je u pitanju srednji medicinski kadar to moze biti drugacije pa ako je neko upucen bilo bi dobro da pomogne informacijom.
 
Pozdrav svima !! Da li jeko radio skoro nostrifikaciju za Austriju ???
Takodje, da li neko ko zna moze da objasni put do samog zaposlenja. Citam po raznim forumima, ali nigde konkretno nisam nasao neki pouzdan odgovor. Da li je prvo potrebno naci bolnicu i tu dobiti posao, pa onda sa njima sredjivati papire ili obrnuto, prvo nostrifikacija pa onda trazenje posla. I da, da li je nakon svega tesko dobiti radnu dozvolu (ili boravisnu vizu) ne znam tacno kako stvari funkcio nisu u Austriji ???
- Meni je inace jedna zemlja iz Evropske Unije priznala diplomu Vise Medicinske, ali nazalost ne mogu nikako da dobijem posao. Javio sam se na milion oglasa i zvali su me na telefon i kontaktirali ali cim cuju da sam iz Srbije posle toga je svaki kontakt zavrsen. Za tu zemlju je inace jako komplikovano dobiti radnu dozvolu, pa se okrecem ,,laksim,, varijantama...
Inace, postavicu jedan text koji sam nasao u kome pise da bi u narednom periodu trebalo mnogo lakse biti nostrifikovati diplomu...

U Austriji će se formirati centralna institucija za priznavanje stranih univerzitetskih diploma, a jedna od prednosti takvog koraka jeste brži put do priznate diplome. Ovo je rezultat istraživanja Komore za rad i radno pravo (Arbeiterkammer Wien) u Beču: migranti su na austrijskom radnom tržištu zapostavljeni i degradirani.

Akademicima iz tzv. trećih zemalja koje nisu članice EU, u budućnosti se treba olakšati put do priznavanja stečene diplome, kako navode ministar nauke, Karlheinz Toechterle i sekretar integracijskih pitanja, Sebastian Kurz.

Prvi korak: centralna ustanova za pitanja nostrifikacije stranih diploma. Postojeća služba u Ministarstvu za nauku i obrazovanje (NARIC) će se preurediti u tu svrhu. To podrazumijeva da u budućnosti akademici iz zemalja koje ne pripadaju EU neće morati sami tražiti univerzitet koji je zadužen za njihov zahtjev, već će ga moć podnijeti u ovoj centralnoj ustanovi. Odatle će biti usmjereni u visoku školu ili univerziet koji je zadužen za to. Također će maksimalno vrijeme čekanje za nostrifikaciju iznositi tri mjeseca, umjesto dosadašnjih šest. Unvierziteti su se već složili s ovim promjenama.

Zasebna institucija za medicinare

Prema Toechterle, za medicinare je potrebno formirati zasebnu ustanovu, jer od 200 godišnjih zahtjeva za nostrifikaciju, pola otpada na medicinsku struku. Tri medicinska unvierziteta u Beču, Innsbrucku i Grazu trebaju spojiti svoje informacije i kapacitete glede ovog pitanja, kako bi se proces nostrifikacije značajno ubrzao.

Za one struke koje za izvršavanje rada u Austriji nije potrebno nostrificirati, kao npr. diploma informatičara, najbolje je izvršiti uporedbu: NARIC, nebirokratskim putem, u roku od nekoliko dana uporedi kojem nivou obrazovanja (bachelor, master, diplomski studij...) strana diploma odgovara austrijskoj. „Integracija funkcionira kroz rad i uspjeh", kaže Kurz. „Dokaz o uspjehu se mora tražiti, ali ako je već jednom dokazan u inostranstvu, onda je to dovoljno. Ko je stekao dobro obrazovanje u inostranstvu, ne treba kod nas raditi kao taksista."

malo sam skratio text, ali ko hoce, moze ceo da procita ovde...

http://www.studiraj.eu/ba/studiranjee/austrija/734-stizu-olaksice-nostrifikacija-diplome-u-austriji
 
@ alfa romeo koja ti je zemlja priznala diplomu i ako mozes da nam pojasnis proceduru? Koji si smer zavrsio i po kom programu?

Irska mi je priznala diplomu. Ali sve u svemu, mrka kapa. Ne mogu da dobijem posao, jer mi za posao traze radnu dozvolu, za radnu dozvolu mi traze licencu a za licencu traze da imam posao. I tako u krug. Uglavnom, za posao u Irskoj je potrebna radna dozvola, i bez nje se ne moze dobiti posao. Mene zovu agenti, ispricamo se fino i onda me pitaju da li imam pasos EU, i kad im kazem da nemam, vise se ne javljaju...

Diplomirao sam na visoj medicinskoj 2008, smer visi radioloski tehnicar. Znaci nije program po Bolonji. Proces nostrifikacije je bio vrlo jasno napisan na sajtu njihove radioloske institucije, i sve je bilo lepo objasnjeno. Papiri su se slali nekoj gospodji, ona to pregleda i onda ako je sve tu i ok, ona ih prosledi na nostrifikaciju. Sada vise ne stoji objasnjenje na sajtu, vec mail o te gospodje, pa pretpostavljam da se sa njom malo treba dopisivati tj. ona salje listu potebnih dokumenata. Inace, sam proces je trajao oko godinu i dva meseca a za to vreme su mi trazili 5 ili 6 puta dodatne papire... Plate razbijaju koliko su dobre, bar za moju struku, i mnogo su vece nego u Austriji ili Nemackoj, ali sta vredi, kad nemoes otici tamo :(
Zato se okrecem Austriji, krecem na Nemacki jezik, kontaktirao sam neke ljude, pa se nadam da ce nesto biti. Inace, takodje sam posle Irske slao papire na nostrifikaciju za Italiju, jer mi je prijateljica vec bila nasla posao, a Italijani zabari smrdljivi mi nisu priznali diplomu, tj. traze da zavrsim jos 2 semestra dodatno kod njih i polozim nekih 8 ispita...
 
Drugari,ima li ko kavu korisnu i proverenu informaciju kako najbrze otici u austriju i zaposliti se kao medicinska sestra?
svaka informacija mi je dobrodosla. Ne mogu vise da gubim vreme u ovoj besmislenoj drzavi koja je prakticno ispod svakog standarda i radim za 300 evra kao sestra kad znam da negde sa 12-ocasovnim smenama mogu veoma pristojno i kvalitetno da zavim?! Dakle,ako vladate bilo kakvim informacijama,pisite,mene zanima konkretno Salzburg. Divan grad.
 
Hej drugari,
ja godinama pokusavam da odem odavde i sada se nadam se nazire neko svetlo. Naime otisao sam u Graz u Arbeitsamt i pricao sa covekom. Rekao da sam iz Srbije da cu imati diplomu i da zelim da se preselim i radim u Austriji. Fino me saslusao (na nemackom) i odstampao mi dva lista na kojim pipse sta nam je potrebno za RWR dozvolu. Na tom papiru stoji lista zanimanja koja im trebaju u 2012. godini. Na kraju liste su Krankenschwester i pflegeri. Dakle prvo diploma, dokaz da znate bilo engleski bilo nemacki, svi ti sretifikati prevedeni, nostrifikacija (po njemu treba da biste i poceli da radite iako sam cuo od nekih da su to radili u hodu).
Dakle postoji shema bodovanja, max je 75, min je 50 bodova da biste uopste aplicirali za RWR. Dakle ta lista na kojoj smo je do kraja godine, pretpostalvjam da ce onda izbaciti novu. Oda me je uputio da odem dole kod saltera i da na kompu poglerdam oglase, nadjem tamo neku bolnicu, tj ono sto mi odgovara i oni treba da vam daju ponudu, tj da hoce da vas zaposle. To naravno prilazete za RWR, bez toga nista.
U datom trenutku za negovatelje i tehnicare je bilo 166 otvorenih radnih mesta od kojih je podosta bilo ab sofort iliti ODMAH!
Gde mi zivimo....
Dakle to je neki put, a ovo je link da vidite tacno cene taksi i sta je potrebno za nostrifikaciju - link ka tome sam nasao na biltenu koji sam pokupio u Gracu na AMS.
http://www.verwaltung.steiermark.at/cms/dokumente/11680416_74834942/f7b06170/nost2.pdf

Puno pozdrava i nadam se da ce neko sa vise iskustva podeliti to sa nama jer nam je svima u cilju da odemo, zar ne ; ) ?
 
Chuj loodice, nemam pojma gde ti zivis, ali plata od 1800-1900 eur bruto je itekako luksuz sa Srbiju...a buduci da je litra mleka 59 centi, milka 99 centi, gorivo 1.5 eur...a kvalitet od nas dalekoooo, mislim da bi pola Srbije sutra otislo...da ne spominjem cene u H&M, Zari itd itd...

Ajd uzdravlje!

Jeste Salzburg je prelep grad to si u pravu ali nebi se bash neshto ovajdila od te Austrije...
 
Aj sad malo informacija iz prve ruke... zavrsio sam za med. tehnicara, i zivim u austriji od 2007 godine. Radim u tekstilnoj industriji. Zasto? I ja sam tako mislio kao i vi... Cim sam dobio prvu boravisnu dozvolu ja skupim papire, odhitam u landesregierung u odeljenje za zdravstvo da im predam papire i vidim kakve su sanse za posao... Tamo me ljubazno docekaju dvojica starijih ljudi, saslusaju, sve akceptiraju, a onda mi kazu da je sve to lepo, ali moram prvo da nostrifikujem diplomu, i daju mi listu uslova sta sve treba da ispunim... Napominjem da sam vec bio odradio kurs a1 i a2 jezika na njihovom univerzitetu jel bez toga me ne bi ni primili. Vidim ja sta mi sve treba i bacim se na skupljanje papira... Prvo sam morao da uzmem iz srbije , iz medicinske skole sav fond predmeta i casova koje sam pohadjao za 4 godine. onda sam iz bolnice uzeo potvrdu da sam volontirao 6 meseci i polozio drzavni ispit. Onda sam isao u pravnu sluzbu da mi daju listu odeljenja gde sam sve radio, na kojim poslovima i koliko dugo (zato sto sam imao oko 6 godina staza u bolnici, otisao sam u austriju sa poslom za stalno u srbiji, pa kasnije dao otkaz)... da se ne zeznete, ti svi papiri iz skole ili radnog mesta koji vam trebaju za inostranstvo (u mom slucaju at) moraju biti odstampani u nekoj posebnoj formi dokumenta, ali to oni znaju. Osim originala (diploma , svedocanstva) koje prihvataju u originalnom obliku. Za diplomu, i svedocanstva ne moram ni da pricam da treba, to se podrazumeva. E, posto sam to sve skupio, vratim se ja u austriju i sledeci korak je bio da te sve dokumente prevedem kod njihovog ovlascenog prevodioca (znaci nemojte slucajno prevoditi u srbiji, nece vam priznati). To zadovoljstvo kosta otprilike 10-20 e po stranici u zavisnosti od broja reci itd.... Sa tim papirima sam onda ponovo otisao u landesregierung gde sam im sve predao, i onda sledi drugi deo. Oni te papire predaju nekoj osobi, nekom referentu bem li ga, koji izracunava sta ja imam a sta mi treba. Sad lupam primera radi, radi mi imamo u srednjoj mikrobiologiju, oni nemaju. to ti ne priznaju... Oni imaju neku socijalnu medicinu, mi nemamo- to moras kod njih da odradis. Onda npr mi imamo internu medicinu po programu 200 casova ukupno, oni 300 casova- moras odraditi jos 100 casova... itd itd... Naravno taj referent mi je uzeo oko 200 eura da mi izracuna sta mi treba a sta ne treba, i to je trajalo nekih mesec i po dana, valjda da sve sabere .lol. Na kraju su me opet pozvali i ispalo je da moram ici oko 2 godine kod njih u skolu da bi odradio tu razliku predmeta i radio kao BOLNICAR , sto je najnizi nivo. Kad sam zvao skolu ispalo me otprilike da bi me jedna skolska godina izasla oko 5000e samo skolarina itd (ne racunam zivot, prevoz, kiriju , jelo pice itd itd...) Tu sam odustao i resio da cekam neka bolja vremena, u medjuvremenu sam nasao neku solidnu firmu gde imam dobar posao, dobro placen, pa me medicina vise ni ne interesuje. E sad, da ne ispadne sve tako crno, navescu da ja zivim u pokrajini Vorarlberg gde se drze zakona kao pijan plota, i kada nesto krenes, moras sve raditi po PS-u. to dosta otezava stvar. U becu npr i tom delu austrije je malo nizi standard, pa su samim tim i sanse tamo vece da se bilo sta zapocinje. I sada jos jedan informacija iz prve ruke koja ce vam jako puno znaciti, i licno ja da moram sad pocinjati iz pocetka krenuo bih odatle. Bio sam skoro u poseti rodbini u hannoveru, u nemackoj, i pricaju mi da je tamo deficit medicinskog osoblja oooogroman. Doneli su zakon da primaju med. osoblje i doktore bez nostrifikacije diplome, samo da sto pre privuku broj ljudi koji im fali. Jedini uslov je da se ima neko predznanje iz nemackog, posao se dobija odmah, to je ustvari neka vrsta obuke u startu da se nasi ljudi prilagode njihovom sistemu rada, ko obuku prodje dobro, taj moze racunati na posao bez problema... Plata je 900e za med. sestre i tehnicare (za vreme obuke) s tim da klinicki centar u hannoveru ima u svom kompleksu i stanove za svoje osoblje (koji dodju iz drugih zemalja) i stanovanje je BESPLATNO, sto je jedna velika stavka, jel ne moras od plate davati za stan. Ko prodje obuku i krene raditi, plata je naravno veca, a za dalje zavisi sve od ambicija... Eto, nadam se da sam bar nekome pomogao ovim svojim iscrpljujucim tekstom :)
 
Timemachine,
hvala ti mnogo, naravno...nedavno su izbacili tu RWR kartu kako bi olaksali svima nama...nadam se da ce sve ici malo lakse. Tamo i pise da nostrifikaciju radi sada Universitetska klinika neka...tako da se to sada i ne radi na AMS...nemam pojma, znam samo da je ovde lose, da ja zavrsavam skolu i odo ma gdegod...
Koje su cene stanova npr...hvala ti.
 
I to je to,u zadnja 2-3 posta je stalo ono sto ja vec mesecima pokusavam da razresim kada je u pitanju Austrija,po ovom starom je tesko komplikovanje i prilicno skupo,pretesko otici dok po novom sa RWR kartom sve izgleda lako,poenta je sto svi pricaju razlicite price i prosto kad gledas i skupljas sa strane nemas pojma sta je tacno sta nije,meni su konkretno rekli da ovi austrijanci pojma nemaju o RWR karti niti ih zanima da se bakcu oko toga kad je posao u zdravstvu u pitanju. Drugi predlazu da se proba na taj nacin itd....Ali relevantnih info i zvanicnih vrlo malo,sve se svodi na rekla kazala,a nekome ko bi krenuo u tu avanturu a verujem da govorim u ime dosta njih nije bas igranje upustati se u ucenje jezika,placanje putovanja,papira i sto stvari a da nema pojma ni da li ce uraditi na kraju ono sto je naumio a znamo kakva nam je finansijska situacija....
 
Hajde ljudi da vidimo sta moze da se uradi... Ja sam ovde na licu mesta, trenutno sam nocna smena, imam vremena preko dana , pa cu ove nedelje gledati da odem ponovo do landesregierunga, i da se raspitam da li je doslo do nekih promena i da li je olaksana nostrifikacija diplome... Da budem iskren , za ru RWR kartu nisam jos ni cuo, moguce je lako da su nesto olaksali ako im treba radne snage... Eto , ne obecavam nista na brzinu, najkasije 10og idem na kontrolu u taj grad pa ako ne do tada, oticicu tada da vidim kako stvari stoje.
@jatavedas: sto se tice cene kirije, ja ti mogu reci ovde, za moju pokrajinu da su cene malo vece nego u ostatku austrije zbog toga sto je standard malo veci ali samim tim i plate su vece... primera radi, jedna garsonjera oko 20-25m2 (za samca) izadje oko 300-400e, zavisi od lokacije, i da li su u kiriju uracunati i dodatni troskovi (obicno voda, grejanje i smece idu uz kiriju). Austrijanci imaju jos jako nezgodan obicaj da od novih stanara zatevaju kauciju (u slucaju ako se sta pokida u stanu) koja moze iznositi i do tri mesecne kirije...Inace, kirija i rezije i osiguranje auta su najskuplja stavka, sve drugo (hrana, odeca, obuca, hemija, tehnika itd itd) je mnooogo jeftinije nego u srbiji. Neki veliki trgovinski lanci imaju i svoje da kazem "socijalne" marke, tako naprimer lanac SPAR ima svoju marku budget gde je prehrana jos jeftinija i od ove normalne prehrane... Sto se tice prevoza, mreza javnog saobracaja je razgranata do detaljai jako su tacni, tako da ti auto za prvu ruku ne bi ni trebao. Ja sam se javnim prevozom vozio dosta dugo, dok nisam preveo dozvolu, i nikada nisam imao problema. E,da.. kad spomenu AMS, ja kada sam se prvi put prijavio na AMS kao novi radnik, dobio sam svoju beraterin, i kada sam joj rekao da sam zavrsio medicinsku skolu i da bi voleo raditi u struci ako je ikako moguce (misleci pri tom da ce mi ona pomoci, i dati neke smernice gde da idem i da se obratim), ona je samo slegnula ramenima i ponudila mi iz kompjutera nekih par poslova uglavnom baustele i firme za ciscenje... u prevodu, ako hoces bolji posao trazi sam, maltene kao i nas biro... Tako da se uopste nisam uzdao u njih kada sam video koliko su nezainteresovani da te informisu
@gile031: upravo to sto si rekao je i najbitniji faktor... da bi se sve to skupilo, i doslo na svoje, treba puno vremena, zivaca, ucenja, a Bogami i novaca, i niko ti nista ne garantuje... Znaci, mozes da se ubijas, sakupljas, naucis jezik perfekt, potrosis gomilu para, da bi te na kraju oni glatko odbili. Ovo sa tom novom RWR kartom je dobra solucija ako je zazivelo i oticicu i raspitati se bar zbog vas, posto mene smatraju vec integrisanim... ako ikakvu informaciju mogu dobiti, podelicu je sa vama, to je najmanje sto mogu uciniti za zemljake.
 
Premalo je info sa lica mesta i zbog toga je previse sve kontradiktorno i ljudi svasta pricaju,gledajte za Norvesku je stvar prilicno jasna jer su ljudi skupili info i idu po utabanoj putanji i rezultat je jasan,dok je za Austriju i Nemacku sve individualno i dosta nejasno.Jedni kazu,probaj ovako,drugi probaj onako a ja znam bar 10 ljudi koji bi nesto probali ali prosto ne zele da rizikuju pare koje ni nemaju jer nemaju posao da bi uleteli u nesto nejasno,razumem ih. neki od njih su i krenuli da uce Norveski jer prosto ako vec trose vreme i pare zele jasno da znaju da ce dobiti neki rezultat a ne da se igraju

Moj nemacki je izmedju A2 i B1 i bilo bi mi mnogo lakse da krenem u tom pravcu a i jeftinije,uostalom i brze nego za Norvesku ali prosto nemam blage veze odakle da krenem jer nijedna ustanova ne daje jasne info,zadnje sto se vrti je ta nostrifikacija koja je blago receno glupost jer ko ima pare da dolazi iz zemalja van EU i sedi pola godine i Austriji da nostrifikuje diplomu a pritom nema pravo da radi ni kao bolnicar......ta RWR bi trebala doneti promene ali za sada nista novo iako je krenula pre par meseci za deficitaran kadar....

Verujem da bi timemachine-u dosta ljudi bilo zahvalno kad bi saznao neke konkretne info sta moze a sta ne moze
 

Back
Top