Agresivnost mladih

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Iako se ovo čini kao tema za filozofiju ili psihologiju, to je tema i za (savremenog) muškarca.

Kao razlog za povećanu agresivnost , koja usput budi rečeno je eksplodirala pre 3 godine , a ne sada, stručnjaci (stari , neiformisani, teoretičari) navode život u agresivnom okruženju i potencijalno rat....

A meni se više čini da je licemerje javnosti (pa i političke) i ogorčenost roditelja, zatim igranje (virtuelnih) nemilosrdnih igara, gde se život ceni kao par sekundi u proceduri LOAD last position, zatim neiskrena slika u američkim filmovima, gde se tako olako prelazi preko smrti , kao ponosnog rešenja za na bilo koji način nastao sukob.....

Pazite, ako ukinemo licemerje, sarkazam i cinizam , i sve prisutnu posledičnu apatiju kod starijih i revolt kod mladih, ukidamo jedan od važnih uzroka agresivnosti.
Sklonost Srba da teže nekom epskom svetu , klizeći lako u virtuelno, i računarske igrice (i još neki oblici hmmm) stvaraju prilično asocijalnu (komunikativnu , ali bez znanja kako da rešavaju sukobe, svadje, medjusobne odnose).

I na kraju filmovi.....Užasnut sam sa licemerjem pravde i demokratije koju sam sinoć video u nekom filmu na "Pinku" o TV sudjenju zločincu preko demokratskog glasanja.
------------------------------------------
Ko treba da traži i vuče inicijativu da nam se ne truju komšijska deca, a kasnije (ili i sada) i naša?

Možda sam ja mirodjija u svakoj čorbi , ali ne vidim ko bi drugi trebao da bude "problematičan" i "bundžija".

Naravno da ne možemo da ukinemo apatiju, licemerje sredine i političara, ali možemo naše , kao roditelja.
-Umesto: "Ma svi bre lažu, samo gledaju da odžepare, a ovamo nikog nije briga za tebe"
treba: "pojedinci koji se trude , ne vide se usled mnogo većeg broja pokvarenih (nikako uplašenih), ali polako će pametniji da se probijaju svojim kvalitetom ili pre snagom....

Epsko fantaziranje Srba već može da se zameni boljim upoznavanjem tradicije i naših mitova, običaja....

A filmovi i slobodno mogu da kažem nekulturne emisije (nekulturne zbog niskih strasti i odnosa ponašanja koje dominiraju u tim emisijama ili servirane od strane voditelja) su pod našim uticajem....

Muškarac ne nestaje onda kad potpiše bračni ugovor.... Muškarac ostaje muškarac ....I ovo je forum za njega , dom i porodica su malo specifičan forum, više okrenut ka unutra....
A možda vi niste imali problema sa odlančenim klincima , bilo da to bude samo neprijatnost , bilo da je i fizičkog oblika....
 
A možda neki među nama, npr ja, spadaju u odlančene klince. Mada se trudim da suzbijam svoju agresivnost, a i soler sam, pa me je lakše zaobići.
Pazi, ne mislim da je problem u američkim filmovima i video igricama, u ratu, sistemu, urušenim vrednostima. Ne samo u njima. Ako nastavim onu priču o pravilnim usmeravanjima, sve gore navedeno bi se moglo podvesti pod faktore koji navode ljudsku ličnost da teži ka dole (ako bi sa na gore označili njeno razvijanje u normalnu jedinku). Dakle nedostaju, kao što si istakao, oni drugi koji će joj davati odgovarajući smer (sve ovo shvatiti u grubim okvirima, nije moguće sve dovesti pod konac, a i da jeste tio više ne bi bilo to).
Postoji opasnost da, u nedostatku odgovarajućih, brigu o pravilnom usmeravanju društva preuzmu nekompetentni, čije delo, i pored eventualne dobre volje, može dovesti do neželjenih posledica. Problem je i u izboru odgovarajućih primera. Ako ih nemaš, gubiš sve argumente da preobratiš neupućene.
Ne bih se složio sa time da je problem dobio na značaju tek u poslednje 3 godine, niti samo u Srbiji, niti da je tolike širine. Samo da je toliko uočljiv da je jako teško videti onu drugu, svetliju stranu. Ljudima je lakše da primete nešto što im bode oči nego li nešto u šta se plaše da veruju.
 
na stranu sve to ali vesti su uvek vise negativne. imas 90% negativnih vesti i slucajno 10%. ok kao ne trba da zivimo u lazi je l, a da li ce se ljudi promeniti ako svaki dan slusaju takve vesti
ta moc medija bi mogla i pametno da se koristi samo da se neko time bavi recimo ako je problem ljudi kod nas to sto su malo vise lako cemo
ali opet ne valja nista ni menjati
 
E sad dragi savremeni muskarci, da probamo da predupredimo buduce probleme i sukobe savremenih muskaraca koji treba da stasaju:
Sta ste radili u situacijama kada vas je neko ugrozavao, jeste li uzvracali istom merom, sklanjali se s puta, pametniji popusta...
Sta su vas savetovali roditelji, ja sam jos daleko od tih problema ali ih se svejedno bojim.
Dajte neki primer iz svog iskustva, kako ste izlazili na kraj u ovakvim situacijama, i ako niste kako ste ih prevazisli.
 
Zavisno od situacije (koji šablonski odgovor), ali recimo sledeće:
-kod nekih crnogoraca koji su tražili rečima povod, izbacio ih iz standardnih situacija , zamislio ih i onda je napucavanje izgubilo draž.
-kod nekog klinca koji se zakačio sa mojim sitnim drugom, iako je otkačen nekako se rečima dogovorismo da ode i ne pravi gužvu.
-na bazenu kad su njih devetorica vaćarili i davili devojku 3 sata u vodi, a ni obezbedjenje ni spasioci nisu hteli da reaguju, pukao mi film , došao , izvukao devojku, oni gledali zbunjeno , dok se snašli , ja je izveo sa bazena sa drugaricom.
-najgore mi je sa sitnijom boranijom, oni uvek uzmaknu stavom, ali moraju da vrate nekim pakostima, što je izuzetno opasno i neprijatno kad ste sa devojkom
-jedanput grupa njih 7-8 i predvodnik , moj poznanik, reše da rasture žurku i klub koji smo zakupili iako me zna. E tu su radile rešetke, znači mi smo bili miševi, ali to je bilo najpametnije, kasnije je došla dupla interventna. Mnogo orna za tabanje, ali su izgladili situaciju...
-Kad su kod hale pionir zaustavljali i terali osobe da skidaju pantalone , malo se napraviš gluv, a i visina i stas pomažu.
-Kod okretnice 40, zvezdara, kad su kod prolaza sačekivali i skidali jakne i patike, isto stas i visina pomažu...
-Dok sam bio u osnovnoj imao sam u odelenju sina glavnog pajkana u gradu, mnogo krupan i mnogo i jak, i mnogo željan dokazivanja.Zeza, zeza, dok ne prekipi , a onda sam u naš odnos uveo pravilo:Kad god me čačne ima da ga udarim bar jedanput po faci, a kad god me udari ima da ga udarim bar tri puta po faci. Posle nekoliko tuča (gde sam ja više dobijao) znalo se da je on jači , ali i da mene ne dira.
---Tuča se uvek oseti bar deset minuta pre nego što počne....A ako se ne znaju onda bar minut....Sa minut vremena imaš vremena i da smiruješ i da se skloniš...

Ali tada su roditelji pričali deci , kad se tučeš , nek bude ferka, nemoj da ga osakatiš , ako već moraš da se tučeš, a posle toga ti slede batine , ako saznam da si prvi počeo....

Šta danas roditelji pričaju deci...
Nemoj ovo, nemoj ono , nemoj da se družiš , nemoj da praštaš, nemoj da se svadjaš...

Socijalna mudrost, svadjanje i mirenje , se ne stiču igranjem video igrica na kompu, već druženjem , igranjem , čarkanjem,kolektivnim sportovima, zajedničkim jurenjem suprotnog pola.....
 

Back
Top