Racunar koji je u komi (ne daje znake zivota)

klodovik

Početnik
Poruka
28
Elem, evo sta me muci:
Moja konfiguracija je sledeca:
1. Ploca ASUS A7V8X
2. Procesor Athlon XP 1700+
3. Napajanje 300 W (P4)
4. Graficka ASUS gForce2 64 mb
5. 256 mb RAM
Itd...
Ali, nije prosecnost moga racunara ono sto me muci. Muci me to sto ne radi. A to se desilo ovako:

Jednog lepog zimskog martovskog dana, meni se prilikom rada racunar sam resetuje. Ali, ne lezi vraze, pocne sistem (Win 2k) da se dize, prodje oko 2 minuta i racunar mi se sam iskljuci. Nakon toga, prestade doticna masina (stara oko 2 godine) da reaguje na spoljne nadrazaje, molbe, fizicko maltretiranje, izjave ljubavi itd. Tragedija.

Cinjenice su sledece:

1. Jedan od ventilatora u kucistu se neko vreme (recimo 1 mesec) cudno (glasnije) cuo, sto je trajalo desetak minuta nakon ukljucivanja, pa onda bivalo sve tise i prestajalo. Sam ventilator NIJE prestajao da radi. Pretpostavljam da je zvuk dolazio od ventilatora (iliti kulera, svejedno) napajanja, ali nisam 100 % siguran.

Nakon otvaranja kucista, koje je usledilo nakon peha:
2. Atmosfera unutar kucista je bila, cini mi se, toplija nego sto je normalno.
3. LED na ploci je ukljucen.
4. Nakon vadjenja kabla iz napajanja i njegovog ponovnog vracanja (hvala Bogu), pa zatim ukljucivanja racunara, kuleri na procesoru i grafickoj je neznatno pomere (takoreci "trznu"), ali to je sve. Inace stoje, a racunar ne daje druge znake zivota. Svaki sledeci pokusaj do ponovnog izvlacenja kabla napajanja NE pokrece gore pomenute kulere.
5. Kombinatorika sa vadjenjem i iskljucivanjem komponenti ne daje rezultate. Pod komponentama podrazumevam graficku, modem, memoriju, stampac, monitor, skener, CD ROM-ove i to je valjda to. Nisam probao bez procesora.
6. Osigurac koji se nalazi UNUTAR kutije napajanja NIJE izgoreo.

Sada ja ocekujem od vas, postovanih posetioca ovog foruma, da mi pomognete da resim ocigledan problem. Naime, moja pretpostavka je da je otkazalo napajanje (najverovatnije), ili ploca (manje verovatno, ali sve je moguce). Posto nemam para za bacanje (a ko ih ima?) voleo bih da vidim vase misljenje sto se ovoga tice.

Hvala unapred i
Sve najbolje
 
klodovik:
1. Ploca ASUS A7V8X

4. Nakon vadjenja kabla iz napajanja i njegovog ponovnog vracanja (hvala Bogu), pa zatim ukljucivanja racunara, kuleri na procesoru i grafickoj je neznatno pomere (takoreci "trznu"), ali to je sve. Inace stoje, a racunar ne daje druge znake zivota. Svaki sledeci pokusaj do ponovnog izvlacenja kabla napajanja NE pokrece gore pomenute kulere.

Pa eto racunar ti sam kaze da je vreme za upgrade.

Tesko ces nekom sok metodom probuditi komp bez novih komponenti.

Kupi novo napajenje, neku normalnu plocu i ocisti kuler.

Ako ne onda ti ne ostaje nista drugo nego da zajmis od nekoga napajanje i da probas. Ako proradi ok ako ne opet ok. Znas na cemu si.
 
Tzar:
klodovik:
1. Ploca ASUS A7V8X

4. Nakon vadjenja kabla iz napajanja i njegovog ponovnog vracanja (hvala Bogu), pa zatim ukljucivanja racunara, kuleri na procesoru i grafickoj je neznatno pomere (takoreci "trznu"), ali to je sve. Inace stoje, a racunar ne daje druge znake zivota. Svaki sledeci pokusaj do ponovnog izvlacenja kabla napajanja NE pokrece gore pomenute kulere.

Pa eto racunar ti sam kaze da je vreme za upgrade.

Tesko ces nekom sok metodom probuditi komp bez novih komponenti.

Kupi novo napajenje, neku normalnu plocu i ocisti kuler.

Ako ne onda ti ne ostaje nista drugo nego da zajmis od nekoga napajanje i da probas. Ako proradi ok ako ne opet ok. Znas na cemu si.

Da se razumemo, ne zelim ja nista za dzabe, samo necu da kupim novo napajanje, a da se ispostavi da je ploca. Nisam bas u mogucnosti da pozajmljujem od ljudi njihovo napajanje.

P.S. Sta fali ploci?
 
konsultacija sa nekim ortakom elektrotehnicarom, neka meri izlazne vrednosti na napajanju, a ti konsultij literaturu ili net koliko bi trebalo da iznose snaga i napon napajanja.U stvari, neka on daje samo napon, pa mozes da ga iskljucis.U principu, slazem se sa dijagnozom kolege, ali tipujem na napajanje uz napomenu da si, ako sam u pravu, imao srece.
 
Posto je sa ovim usranim ATX napajanjima komp stalno pod naponom, probaj sledece:
1. Iscupaj komp iz struje, sacekaj neko vreme ubodi nazad uticnicu pa ga kresni. Ako krene znaci da ti je BIOS vrisnuo i da menjas plocu;
2. Ponovi postupak pod brojem jedan ali pre vracanja uticnice isprazni BIOS (zove se i CMOS). Ako imas knjizicu od maticne ploce, u njoj potrazi odeljak o CMOS-u, nalaze se tri stubica i jedan dzamper koji je navucen na dva stubica. Izvadi taj dzamper pa ga prebaci u drugu poziciju, tj. da navuces dzamper na srednji i drugi krajnji stubic. Sacekaj par minuta (dva, tri) i vrati dzamper na svoje mesto. Zatim vrati uticnicu u zid i vidi da li se nesto desava. Ako krene da dize sistem, udji u BIOS i podesi sve parametre, jer su se sva podesavanja izgubila.

E, zlatna vremena dok se koristilo AT napajanje-kresnes napajanje, ako radi CD onda je crkla ploca, ako ne radi nista onda je crklo napajanje.
A cemu sluzi ATX-samo da ti se sam ugasi komp i da mozes da ga bacas u hibernaciju. Sranje
 
klodovik:
E, da, zaboravih. Ako neko ima savet kako da uz pomoc stapa i kanapa utvrdim sta je crklo, bio bih vrlo srecan da ga "cujem".

Imam ja!!!
Uzmes stap i za jedan kraj vezes kanap, drugi kraj kanapa vezes za kuciste i tako ga odvuces u servis gde ce ti reci sta je nije u redu!

Nije da hocu da ispadnem pametan ali ocigledno je da ces ti svojim neznanjem samo pogorsati stvar!

Naime: to sto ti se ventilatori cimaju pri prikljucivanju napajanja na plocu je znak da u istom ima struje koje ne bi smelo da ima kada se to radi a sto je idealna situacija za crkavanje ploce!!!
Poz.
 
sonne:
klodovik:
E, da, zaboravih. Ako neko ima savet kako da uz pomoc stapa i kanapa utvrdim sta je crklo, bio bih vrlo srecan da ga "cujem".

Imam ja!!!
Uzmes stap i za jedan kraj vezes kanap, drugi kraj kanapa vezes za kuciste i tako ga odvuces u servis gde ce ti reci sta je nije u redu!

Nije da hocu da ispadnem pametan ali ocigledno je da ces ti svojim neznanjem samo pogorsati stvar!

Naime: to sto ti se ventilatori cimaju pri prikljucivanju napajanja na plocu je znak da u istom ima struje koje ne bi smelo da ima kada se to radi a sto je idealna situacija za crkavanje ploce!!!
Poz.

Ako si mislio da sam na kompu sa atx napajanjem POVEZANIM u strujnu mrezu cupao i vracao napajanje NA PLOCU, pogresno si me razumeo. Ono sto sam ja radio je iskljucivanje racunara IZ strujne mreze, pa ponovno prikljucivanje. Nakon toga se ventilatori cimaju, naravno kad pritisnem taster za ukljucivanje racunara.
 
To kada se prikljuci napajanje (prekidac ako ga imas na svom napajanju) i "TRZNE" coolere to je sasvim normalno.
Trzanje se desilo zato sto je ostalo nesto struje u napajanju (tacnije KONDENZATORU) i zato ga cimne jer se kondenzator brzo isprazni. Inace kondenzator sluzi da "ispegla napon" i smanjuje varnicenja prilikom paljenja.
Slazem se sto je SONNE rekao, odnesi u servis lepo i videces sta ne valja. E sad moze ti biti bilo sta....ja sam imao slican slucaj samo sto je meni bio crn ekran i nije mogao vise ni bios da pokrene. Kasnije sam saznao da mi (Kung-Fu) napajanje posle 2 godine sluzbe resilo da posalje 3.5 volta na jednoj "fazi" umesto 1.5 :(. I tako sam ostao bez NF7-s posle samo 5 dana :( Na najgori nacin sam naucio da oni koji daju po 50 eura samo za napajanje NISU BUDALE.......NAPROTIV..... A mogu ti reci da sa dobrim napajanjem, cela masina radi stabilnije (nema zapucavanja i gluposti)
 
sonne:
Imam ja!!!
Uzmes stap i za jedan kraj vezes kanap, drugi kraj kanapa vezes za kuciste i tako ga odvuces u servis gde ce ti reci sta je nije u redu!

To je i bila prva ideja koja mi je pala na pamet, a odma za njom je usledila druga:

KOLKO CE TO DA ME KOSTA?

Necu suvise da kukam, ali, studentski zivot je tuga pregolema kad se nema para. Kolko bi mogla sigurna DIJAGNOZA u nekom servisu da me kosta?

P.S. Pare su mi jedini problem!
 
ovako...posle svega sto sam cuo...

otvori kuciste...ocisti sve unutra ,jako dobro ocisti..kulere...plocu...sve...
izvadi kabal koji napaja plocu,izvadi memoriju...
ocisti takodje i nju..(cipove...gumicom za brisnje)

e sad ovako...odradi Clear Cmos-a,sa malim dzamperom u blizini baterije na ploci...procitaj,prespoj na par sekundi...i vrati dzamper na svoje mesto...

e kada si sve to uradio proveri kablove...u kucistu...i moja preporuka ili kupi bolji kuler ili osavi otvoreno kuciste...

e onda upali racunar...i probaj da li ce da radi...
(MEMORIJU PROVERI OBAVEZNO da li lepo lezi u svom kucistu) i graficku obavezno...

ako nista posle svega ovoga ne upali,javi se ponov ovde :wink:
 
El Muerte:
Na najgori nacin sam naucio da oni koji daju po 50 eura samo za napajanje NISU BUDALE.......NAPROTIV..... A mogu ti reci da sa dobrim napajanjem, cela masina radi stabilnije (nema zapucavanja i gluposti)
That's true.
Ja sam isto to iskusio kada sam hteo da se pohvalim drustvu kako sam napravio light-show u kucistu i to s dve neonke :lol: obe su se ugasile, a kartica na koje se kaci je gorela....i gorela.
 

Back
Top