Da li ste za legalizaciju marihuane?

Da li ste za legalizaciju marihuane?

  • Da

  • Ne


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Stvarno me plaši moć sredstava javnog informisanja..:lol:
...čovek može svašta da pročita i što je još gore, da poveruje...

и ја сам био жртва интернет манипулације, новинских чланака...:( док ме није опичило, али човек се хвата за сламку и у подсвести и у свести знајући да су шансе мале скоро никакве, страх нас тера да будемо лаковерни и наседамо на маркетиншке трикове који датирају још од прастарих времена, небитно је који је век и какву технологију имамо и даље смо исти у свести.

а најбољи су исцелитељи они који су излечили покојног перу, покојног ђоку, покојну милеву:)
 
I opijumske makove je legalno saditi i piti caj od njih (m n o g o bolji rekreativni efekat od trave) pa ljudi to ne rade. Kolko ja znam legalno je, ako kazes da je to cvjetni aranzman, ili za caj. A i ako nije legalno, policajac nije obucen da to prepoznaje, a kucici nisu dresirani da to detektuju... pa ga ljudi ipak malo ko uzgajaju.
 
I opijumske makove je legalno saditi i piti caj od njih (m n o g o bolji rekreativni efekat od trave) pa ljudi to ne rade. Kolko ja znam legalno je, ako kazes da je to cvjetni aranzman, ili za caj. A i ako nije legalno, policajac nije obucen da to prepoznaje, a kucici nisu dresirani da to detektuju... pa ga ljudi ipak malo ko uzgajaju.
Mak nije dozvoljeno uzgajati. I opijumske materije izazivaju zavisnost, pored toga što je psihoaktivna supstanca.
U maku je je najzasupljeniji morfin, a zatim kodein.
 
Kolko ja znam dozvoljeno je. A i pogledaj spot za "avlije avlije" od Zorice... naravno, izaziva uzasnu zavisnost, ali ako ga koristis recimo svaki treci dan ne, mada zavisi i od nacina upotrebe. U maku su najzastupljenije nepsihoaktivne stvari, a Kodein je mnogo zastupljeniji nego Morfin - neznam odakle ti dezinformacija da je Morfin zastupljeniji. A pored kodeina i morfina sadrzi i tebain, ako je ova vrsta Orijentale, ne znam sad tacan naziv, onda i oripavin. A neki kazu i za noskapin da je psihoaktivan, ali to se jos ne zna sa sigurnoscu ja mislim...

A i ako nije dozvoljen, niko ti nece i ne moze zabranit da ga posijes negdje na neku livadu ko zna gdje, ili u sumi na livadi ili brijegu, ili u blizini kuce (ali van dvorista), i sanse da ce neko da ti ga krade ili da ce uopste da zna za sto se I KAKO to koristi su 0.099%, ja mislim da ne moras ni da ga zalivas a ako ga beres u ranu zoru nema te policije koja ce tad da te vidi...
 
Poslednja izmena:
@ LBarbara: Nisi lepo uradila domaci, zabranu turistima su hteli da uvedu konzervativci koji nisu vise na vlasti. Nova vlada je odlucila da to pitanje prepusti lokalnim vlastima, tako da se u Amsterdamu a i u mnogim drugim gradovima idalje dimi: http://www.iamsterdam.com/en-GB/press-room/city-of-amsterdam-press-room/dossier-coffeeshops/faq
http://www.globalpost.com/dispatch/...amsterdam-cannabis-law-coffee-shops-marijuana

A sto se tice ucenja na tudjim greskama, slazem se da treba da ucimo na njima. Mogli bi za pocetak da naucimo nesto iz prohibicije u SAD pocetkom 20. veka, kao i iz trenutne strategije Portugala sto se tice droga. Tu su i Svajcarska, Spanija, Ceska... Cak su i u Hrvatskoj dekriminalizovali male kolicine za licnu upotrebu. Ima tu i istocnih zemalja, Rusija je isto dekriminalizovala do 6g marihuane, Iran ima zdravstvene programe za pitanje narkomanije na kojima bi neke Evropske zemlje, Srbija prva, trebalo da im zavide.

@ glavapunaendorfina: Jeste vape zdrava alternativa pusenju ali je velika investicija (za onaj pravi sto radi na struju i sto mozes da podesavas temperaturu). Druga alternativa su oni portabilni sto se greju upaljacem, ali ne znam koliko se to isplati... Tu su uvek kolaci i ostale poslastice kad se odmaraju pluca :)
 
Nije velika, ja mislim oko 100-200 E (pak trave od koga se moze napraiviti 4 "pristojna" dzointa je nedje 5, a nedje 10 E u CG), ali manje kolicine mogu da te urade znacajno jace nego iste kolicine kad ih pusis ko dzointe, drugacije, i bolje. Ne znam, za one koji puse svaki dan se sigurno isplati. Jos ako stavljaju pola duvana pola trave u dzoint (to se i ne zove dzoint nego "spliff" ja mislim na nekim bas dobrim forumima o drogama, to kad stavis i duvan),

E, a da bi se napravio BAS DOBAR puter od Kanabisa, treba li da biljka (tj. hedovi) bude svjeza, a ne suva, ili da se ako je kupis suvu 4 dana drzi u frizderu i kvasi i cim upije vodu opet i opet, da bi "nabujala"? I kako ide to kvasenje, da li se samo stavi pod cesmu da se "oblozi" vodom, ili se stavlja u neku posudu sa vodom, ili sta?
 
Poslednja izmena:
Kolko ja znam dozvoljeno je. A i pogledaj spot za "avlije avlije" od Zorice... naravno, izaziva uzasnu zavisnost, ali ako ga koristis recimo svaki treci dan ne, mada zavisi i od nacina upotrebe. U maku su najzastupljenije nepsihoaktivne stvari, a Kodein je mnogo zastupljeniji nego Morfin - neznam odakle ti dezinformacija da je Morfin zastupljeniji. A pored kodeina i morfina sadrzi i tebain, ako je ova vrsta Orijentale, ne znam sad tacan naziv, onda i oripavin. A neki kazu i za noskapin da je psihoaktivan, ali to se jos ne zna sa sigurnoscu ja mislim...

A i ako nije dozvoljen, niko ti nece i ne moze zabranit da ga posijes negdje na neku livadu ko zna gdje, ili u sumi na livadi ili brijegu, ili u blizini kuce (ali van dvorista), i sanse da ce neko da ti ga krade ili da ce uopste da zna za sto se I KAKO to koristi su 0.099%, ja mislim da ne moras ni da ga zalivas a ako ga beres u ranu zoru nema te policije koja ce tad da te vidi...
Možeš da ga sadiš gde hoćeš ako te ne uhvate :)
Ima 25 psihoaktivnih alkaloida.
 
Z A K O N
O PSIHOAKTIVNIM KONTROLISANIM SUPSTANCAMA

Gajenje biljaka

Član 58.

Zabranjeno je gajenje biljaka iz kojih se mogu dobiti psihoaktivne kontrolisane supstance, kao i njihov promet i posedovanje, osim pod uslovima propisanim ovim zakonom i propisima donetim za sprovođenje ovog zakona.

Zabranjeno je:

1) gajenje vrsta i varijeteta konoplje (rod Cannabis) koji mogu sadržati više od 0,3 % supstanci iz grupe tetrahidrokanabinola;

2) gajenje grma koke iz porodice Erythroxylon;

3) gajenje maka (Papaver somniferum L, Papaveraceae);

4) gajenje biljke kat iz roda Catha (Catha edulis);

5) gajenje biljke pejota (Lophophora williamsii);

6) gajenje pečuraka iz roda Psilocybe koje sadrže halucinogeni alkaloid psilocibin;
 
Niko nije rekao da ne postoji verovatnoća da bi ta izvedena jedinjenja iz marihuane mogla da budu delotvorna
protiv nekih oboljenja pa i kancera ali pušenje i legalizacija marihuane tj. slobodna prodaja je nešto sasvim drugo..
Pa jeste drugo.
Ali ovde je reč o legalizaciji marihuane za slobodnu upotrebu.
Problem je što se ovde ljudi opredeljuju na osnovu šturih informacija i jednostranog sagledavanja mogućnosti legalizacije.
Tim pre što je godinama stvarana fama o tome kako je to opasna droga. Sada se zna da nije, ali se i dalje vuku tragovi podsvesne odbojnosti.
Kada bi mene neko pitao da li je bolje pustiti da tu drogu upotrebljava svako po svome nahođenju ili da je niko ne koristi, ja bih bio za ovo drugo.
Ali, to je nemoguće, jer to samo može biti na nivou lepe želje. To što ja želim da je niko ne koristi, ili to zakon ne dozvoljava, ne znači da je niko i neće koristiti. Zar praksa to ne pokazuje.
E sad se postavlja drugo pitanje. Da li korisnike marihuane treba kriminalizovati i tretirati kao korisnike heroina (koji jeste veoma opasna droga)? Ja mislim da ne treba.
Možda se na neki način može legalizovati, s tim da maloletnim licima bude strogo zabranjena.
Da objasnim zašto je ovo bolje nego sadašnje stanje.
Trenutno maloletna lica lako dolaze do marihuane, a pošto je nelegalna plaćaju relativno visoku cifru.
Šta se dobija pomenutom legalizacijom za koju mislim da će maloletna lica teže da dolaze u njen posed?
Zakonom mogu biti propisane visoke kazne za one koji maloletnim licima daju marihuanu.
Za ovu svrhu pominjem prohibiciju od koje su kriminalci imali najveću korist.
Pošto bi marihuana bila legalizovana, kriminal više ne bi imao interesa za nju. Ni sama cena im više ne bi bila interesantna. Rizik davanja maloletnim licima bi bio suviše visok u odnosu na dobit koja se tim rizikom ostvaruje. A i zašto bi neko ulazio u rizik da proda maloletniku, kada može legalno da prodaje svima ostalima.

I napomena.
Najkritičnija grupa korisnika su maloletne osobe kod kojih dejstvo marihuane može trajno da poremeti mentalne funkcije (na prvom mestu memorija).
U starijem uzrastu to nije tako kritično i trenuni uticaj na kratkotrajnu memoriju ne ostavlja izražene dugoročne posledice.
Međutim, postoje i takvi mentalni sklopovi gde je marihuana kontraindikovana. Ovo ne mogu eksplicitno da tvrdim, ali iz onoga što znam, moguće je da je tako. Zato bi po meni bilo poželjno da ko god hoće da koristi marihuanu bude pregledan i registrovan kao korisnik. Do sada se koristila nasumce bez obzira da li je kontraindikovana sa nekim psihološkim profilom, niti je ko o tome vodio računa.

Ovo su moji argumenti, a cenim da je strčno razmatranje ono koje treba da da neke odgovore sa raznih aspekata, a ne da se svako pravi pametan.
 

Back
Top