Da li ste za legalizaciju marihuane?

Da li ste za legalizaciju marihuane?

  • Da

  • Ne


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Pozdrav svima! :)

Apsolutno se zalažem za legalizaciju marihuane.
Smešno mi je što kada se priča o ovoj temi dosta ljudi zamišlja legalizaciju marihuane tako da se džoinit dele na svakom koraku od vrtića do staračkog doma i da će preko noći svi postati naduvani zombiji tj. nešto ovako:
Mislim da je idiotski da bilo ko drugi pogotvo država odlučuje šta će njeni punoletni građani stavljati u sebe, tj. šta će raditi sa svojim telom. Takođe je idiotski, a uz to i jako licemerno da su supstance opasnije od marihuane, alkohol i duvan, dozvoljene dok je marihuana zabranjena. Mislim da prohibicija stvara mnogo više problema nego što rešava. S obzirom da je posedovanje krivično delo, zakon pravi kriminalce od ljudi koji to zapravo nisu. Dešava se da neko za par grama marihuane dobije sličnu kaznu kao lopov ili silovatelj i da ide u zatvor sa njima i sa dilerima, pljačkašima, ubicama. Takav zakon stvara i nove prave kriminalce. Kad neko ko je bio u zatvoru zbog marihuane izađe iz zatvora, ima dosije. Dosta poslodavaca, a država (kod nas je najveći poslodavac) uvek traži potvrdu o neosuđivanosti i retko ko zapošljava krivično gonjene. Takvi ljudi ne mogu da nađu posao i onda se neki od njih okreću dilovanju i ostalim aktivnostima. Imaju još uvek možda stare kontakte, a i novostvorene iz zatvora, a ni pare nisu male... Još jedan problem uzrokovan prohibicijom je taj što dosta dilera marihuane diluje takođe i teže droge i samim tim su korisnici izloženi tim drogama, što ne bi bio slučaj da mogu marihuanu legalno da kupe u prodavnici koja bi prodavala samo nju.
 
Marihuana može da pospeši stvaranje psihoze ako se prekomerno upotrebljava. Posebno kod osoba koje su skloni psihozi, taj proces će biti dosta ubrzan.

Naravno, ako se neko ograniči i ne preteruje u njoj, onda je sve ok. Ali retko ko ima takav karakter da neki porok svede na razumnu meru.
 
Jasno je iz dosadašnjih istraživanja da postoji određena veza između određenih psihičkih problema i bolesti i marihuane. Ljudi često smeću sa uma da uzročno posledična veza nije jedina veza koja postoji. Da jeste onda bi u društvima u kojima se više koristi marihuana nužno bilo više psihoze i povećanje korisnika bi pratilo i povećanje broja obolelih, što nije slučaj. Interesantno je kako se uvek kada se priča o marihuani pominje psihoza, a nikad se ne pomene da ni alkohol po tom pitanju nije ništa bolji. Pazi, nisam rekao da je marihuana potpuno bezbedna, rekao sam da je bezbednija od alkohola i duvana. Nisam jedan od onih koji smatraju da je konoplja bogom dana biljka koja bi rešila sve probleme čovečanstva samo da je legalna. Nije sve za svakoga, pa tako ni marihuana nije za svakoga. Na prvom mestu nije za mlade ljude u intenzivnom razvoju, prventsveno maloletnike (ispod 18), možda čak ne bi trebalo ni ljudi ispod 20 da je koriste. Nije za psihičke bolesnike, jer često pogoršava simptome kada se uzima rekreativno, na svoju ruku (U okviru terapije pod nadzorom lekara je druga stvar, zapravo ima naznaka da može pomoći pri tretiranju nekih bolesti - šizofrenije, bipolarnog poremećaja...). Nije za ljude kojima ne prija i koji je ne žele.

Znam da je uvraženo mišljenje da su ljudi stoka koja ne ume da stane, međutim mislim da je to dosta problematično mišljenje. Što se tiče problematičnih korisnika marihuane, razni izvori, između ostalih, izveštaju UN o drogama navodi da je njih 10%. Kao što dosta ljudi pije, ali su alkoholičari u manjini tako je i sa marihuanom.
 
a kako biste opisali high stanje?
čitao sam da dejstvo trave ima dve komponente
jedna je stoned
a druga high

zaključio sam do sam u svom skromnom iskustvu bio samo stoned - mutilo mi se malo u glavi, kao kad se čovek nadimi običnim dimom
ali razlika je što su mi se sušila usta i apetit mi se otvorio....
za high komponentu ne znam, niti mi je bilo do smejanja, niti sam se lepo osećao itd....
otuda nisam ni poželeo da je ponovo uzmem, priznajem da me malo čudi tolika fascinacija ljudi sa mj....
možda nisam kompatibilan sa mj pa mi zato nije legla, a možda mi samo treba još iskustva....
 
@ mekflaj:

Rad trave zavisi od više faktora, za početak od same trave. Mada među naučnicima nije do kraja postignut konsenzus, oko toga da li postoji više vrsta u rodu Cannabis (Cannabis sativa, Cannabis indica, Cannabis ruderalis) ili je Cannabis monotipski rod sa jednom vrstom (Cannabis sativa), koja ima 3 podvrste (Cannabis sativa ssp. sativa, Cannabis sativa ssp. indica, Cannabis sativa ssp. ruderalis) korisnici i uzgajivači raspoznaju sative, indike i ruderalis. Sative su visoke, uspevaju u toplijim regijama i daju "cerebral high", indike su niže, žbunastije, uspevaju u hladnijim regijama i daju "body high". Ruderalis je patuljasti kanabis prilagođen jako hladnim uslovima i on ne cveta u zavisnost od fotoperioda, već u zavisnosti od starosti. Mada je THC glavni aktivni sastojak bez koga ne možeš da se naduvaš, nije jedini. Konoplja ima preko 60 kanabinoida, od kojih mnogi deluju zajedno sa THC-om stvarajući osećaj napušenosti. CBD je uz THC najzastupljeniji kanabinoid. Sative i indike se razlikuju po odnosu CBD:THC, indike imaju taj odnos 4-5 puta veći nego sative. Kako sative, indike i ruderalisi mogu da se ukrštaju konoplja ima mnogo (preko 300) sorti koje mogu biti čiste sative, čiste indike i hibridi (Ruderalis se retko upotrebljava i bitan je za uzgajivače, ne za korsinike). Svaka od tih sorti ima specifičnu genetiku od koje delimično zavisi sastav kanabinoida, a od kojih opet zavisi efekat. Efekat takođe zavisi i od uslova u kojima je biljka rasla, od toga kada se obere, kako se osuši, da li je oprašena ili ne. Ulična trava kod nas u velikoj većini slučajeva dolazi od ljudi kojima je dupe zinulo jedino za pare i nemaju pojma niti ih zanima da naprave kvalitetan proizvod. Ne brinu o usevu, ne vade mužijake pa je trava puna semenki, beru kad stignu, ne suše kako treba, uvaljuju lišće... Ljudi koji to rade sa velikom pažnjom i posvećenošću najčešće gaje za sebe, eventualno za prijatelje. Kvalitet purnja onaj ko voli da sadi - što bi rekao Ajs Nigrutin. Ako hoćeš kvalitet moraš sam da gajiš ili da odeš negde gde je sve to mnogo razvijenije nego kod nas (Holandija, Kanada, neke države u SAD-u, Jamajka, Indija...). 99% srpskih dilera nema blage veze o svemu ovome. Skank kod nas zovu svaku malo bolje uzgojenu travu (uglavnom indoor) što nema veze sa mozgom, jer je skank samo jedna od preko 300 sorti. Napušenost zavisi i od okruženja (set and setting). Npr. duvanje napolju povećava šanse da budeš paranoičan zbog realnog straha od policije. Duvanje kad si u bedaku generalno ne valja, jer najčešće samo produbljuje bedak tj. pojačava raspoloženje u kome si već. Društvo takođe utiče. Biti u društvu isto naduvanih ili generalno veselih i prijateljski nastrojenih ljudi je mnogo različito nego biti u društvu ljudi koji ti prebacuju, zameraju ti i osuđuju te. Što se smejanja tiče, najčešće se ljudi smeju nekim odvalama u razgovoru sa drugim ljudima ili nekim stvarima na filmu, seriji, stvarima koje su i inače smešne. Možda se nisi ni naduvao, često se dešava da se iz raznih razloga ljudi prvih par puta uopšte ne naduvaju. Ili očekuju previše, ne znam ti ja šta, pa i ne provale, ili ne zanju kako da puše jer inače ne puše, ili popuše premalo ili nešto deseto... Ima ljudi kojima stvarno ne leži. Npr. Frank Zappa je probao 10 puta i nijednom mu se nije svidela i nije je više ni pušio. Ne treba forsirati, duvati jer da bi se dokazao nekome, jer neko to od tebe očekuje, da bi bio poseban. Šta god da radiš ne forsiraj, gledaj da se što više informišeš i uvek imaj na umu da je u Srbiji marihuana ilegalna i da te može dovesti u probleme sa zakonom! Odlazimo u off topic jer tema je ipak legalizacija. Ako te interesuje više o ostalim aspektima marihune, guglaj, pokreni novu temu, idi na forume posvećene marihuani (ima ih brdo, uglavnom stranih, mada ima i 1 domaći).
 
a kako biste opisali high stanje?
čitao sam da dejstvo trave ima dve komponente
jedna je stoned
a druga high

zaključio sam do sam u svom skromnom iskustvu bio samo stoned - mutilo mi se malo u glavi, kao kad se čovek nadimi običnim dimom
ali razlika je što su mi se sušila usta i apetit mi se otvorio....
za high komponentu ne znam, niti mi je bilo do smejanja, niti sam se lepo osećao itd....
otuda nisam ni poželeo da je ponovo uzmem, priznajem da me malo čudi tolika fascinacija ljudi sa mj....
možda nisam kompatibilan sa mj pa mi zato nije legla, a možda mi samo treba još iskustva....
Jeste, jeste... Treba ti iskustvo.
Samo se ti zajebavaj i stiči iskustvo. To ti je najvažnije iskustvo koje ćeš da stekneš.
 
Evo sad malopre sam slučajno čuo na vestima na Pinku da osobe koje konzumiraju hašiš i marihuanu često vrše krivična dela te kako su to vrlo opasne droge i osobe. :hahaha:
Tako se kroji mišljenje neobrazovih i ograničenih.
Naravno, nije bilo pomena o heroinu ili spidu i ostalim sranjima koja uništiše silne živote a bila je priča o drogama i dekriminalizaciji posedovanja u Hrvatskoj, ispada da su meridžejn i derivati teži oblici, mislim, preteraše ga.
Očekujem, kao i obično kad se digne hajka na mariuanu, porast zavisnika od teških narkotika. Država i odgovorni rade to već decenijama, proveren amerikanski recept.
Чињеница да се у неким сегменитма крши ѕакон о наркотицима, није аргумент против истог.
 
Ja redovno skoro godinu dana pa nista,jos sam prosao 4.33,zainteresovan sam za mnoge stvari,nisam mrsav uopste,i to je laz da marihuana smanjuje interesovanje za mnoge stvari,ja bas volim da citam i da gledam razne stvari,dobar sam djak,sta fali?Alkohol je smrt,neko je rekao da casica rakije i jedna buksna ne mogu da se porede i da je jace ovo,pa dzaba kad danasnja deca piju po 10-12 casica sve do bolnice,a buknsa se jedna sprzi najmanje 3 kod mene ali sve umereno..
 
No-Smoking-No-Drinking-No-Drugs.jpg


just-say-no3.jpg


"Slika govori više od hiljadu reči" .... :lol:
 
Ja redovno skoro godinu dana pa nista,jos sam prosao 4.33,zainteresovan sam za mnoge stvari,nisam mrsav uopste,i to je laz da marihuana smanjuje interesovanje za mnoge stvari,ja bas volim da citam i da gledam razne stvari,dobar sam djak,sta fali?Alkohol je smrt,neko je rekao da casica rakije i jedna buksna ne mogu da se porede i da je jace ovo,pa dzaba kad danasnja deca piju po 10-12 casica sve do bolnice,a buknsa se jedna sprzi najmanje 3 kod mene ali sve umereno..
Није ти ништа, ништа ти није...ал није да није.
Зујаћеш ти брате ко мува без главе и буцко од 55 кила, с краткотрајним памћењем на нули, без когнитивних способности...
Али ОК шта је 15-20 година, ионако не вреди живети после тридесете.
 
Није ти ништа, ништа ти није...ал није да није.
Зујаћеш ти брате ко мува без главе и буцко од 55 кила, с краткотрајним памћењем на нули, без когнитивних способности...
Али ОК шта је 15-20 година, ионако не вреди живети после тридесете.
Ovo je tačno. Posledice nisu uvek odmah uočljive. Prvobitni pozitivan efekat može da se pretvori u negativan u drugoj sferi.
Uvek se postavlja pitanje odnosa pozitivnog i negativnog.
Kao i lekovi. Nešto leči, a nešto kvari. Kao što rekoh - pitanje mere.
 
Није ти ништа, ништа ти није...ал није да није.
Зујаћеш ти брате ко мува без главе и буцко од 55 кила, с краткотрајним памћењем на нули, без когнитивних способности...
Али ОК шта је 15-20 година, ионако не вреди живети после тридесете.

Ovo ostalo možda jeste tačno, ako se baš pretera, ali da marihuana utiče na kilažu to nema veze sa mozgom.

Apsolutno nikakvog dodira nema upotreba marihuane i smanjenje telesne težine, pa makar svaki dan pušio 10 džointa.
 
Ovo ostalo možda jeste tačno, ako se baš pretera, ali da marihuana utiče na kilažu to nema veze sa mozgom.

Apsolutno nikakvog dodira nema upotreba marihuane i smanjenje telesne težine, pa makar svaki dan pušio 10 džointa.
Ovo jeste tačno. Konzument marihuane ne izgleda ispijeno i propalo. Ne utiče na smanjenje kilaže, štaviše.
Ali suština ljudska nije u kilaži.
 
Stetnost (manja od alkohola, cigareta ili kafe):
Drug_danger_and_dependence.png

Legalna u sledecim zemljama(tamno plave i plave):
Izvor Wikipedija.

Marihuana i te kako moze da izazove (bar kod mene, u slucaju da je redovno (dan-za-danom) koristim duzi period) uzasno lose posljedice, koje korisnik i ne karakterise tako, ali poslije nekog vremena kad prestane da pusi (ili kako vec konzumira), i kad prodje neko vrijeme, onda on shvati koliko se glupo ponasao i odnosio prema zivotu. Sto se tice price o "povecanoj afekciji" koju "intelekt ne moze da suzbije", da, izaziva povecanje nagona/zelja/htjenja, i mislim da samnjuje intelekt za 5 jedinica ako se redovno pusi, ali povecanje afekcija nije nikako nesto lose, to je nesto dobro.
Lose posledice dugog pusenja dan-za-dan su:
Neodgovornost prema zivotu, zanemarivanje planova o buducnosti, povecan prag za osjecaj zadovoljstva (da bi te nesto zadovoljilo treba da bude bas exkluzivno) i iritabilnost (od buke, prica), i, sto je najgore, smanjeno interesovanje za razmisljanje o temama koje zivot krase, kao sto su druzenja, muskozenski odnosi, nova saznanja itd.. U mom slucaju i: fiks-ideje (Deluzije) da te neko ko te bas ili donekle voli ne voli, kao racionalizacije za agresiju prema i dragim i osbama koje to nisu nicim zasluzile.

I da ispravim ozimana: marihuana nisu steroidi, ni opijati, nego drugo nesto je tu ono sto je psihoaktivno, ove dvije vrste droga sto je pomenuo su posebna klasa. I jedan savjet svima koji puse Kanabis, da to ne rade, nego da ga vaporizuju, sto je isto nacin pusenja, samo se mora nabavit vaporizer, jer pusenje unistava mnogo % psihoaktivnih stvari u kanabisu, jer cigara gori na 700 stepeni, a psihoaktivne stvari iz kanabisa na toliko stepeni se dobrim dijelom unistile ili presle u druga nepsihoaktivna jedinjenja. I sto je najvaznije kod vaporizacije: "efekti" su prijatniji, sto znaci da je proporcija kanabinoida i kanabinola bolja. Nisu sve psihoaktivne stvari koje sadrzi marihuana prijatne, cak mislim da i THC sam po sebi (po onome sto sam citao) izaziva anksioznost, mada u kombinaciji sa drugim stvarima povecava euforiju itd., znaci bitna je proporcija psihoaktivnih stvari.

STO SE TICE SMANJENJA INTELIGENCIJE:
Testovima se moze utvrditi da osobe na marihuani sporije razmisljaju, ali ja tvrdim da bolje razmisljaju, jer prave manje logickih gresaka, sto testovi koje ja znam nisu uzimali u obzir, nisu se bavili sa tim. Ali, bolje razmisljaju samo u slucaju da ne puse predugo dan-za-danom, bar je takvo moje neko misljenje, na osnovu iskustva kojeg se sjecam.
 
Poslednja izmena:
Ovo jeste tačno. Konzument marihuane ne izgleda ispijeno i propalo. Ne utiče na smanjenje kilaže, štaviše.
Ali suština ljudska nije u kilaži.
Ja sam se "osusio" kad sam svaki dan pusi 8 dzointa (nekad i 3 puta vise), jer nisam htio da jedem jer su efekti mnogo jaci na prazan stomak, i kad uzmes da jedes poslije dozinta relativno nepreobilan obrok, ali ne ni bas mali, efekti naglo bivaju smanjeni. Ne sjecam se kako je kad jedes upravo prije dzointa.
 
Ja sam se "osusio" kad sam svaki dan pusi 8 dzointa (nekad i 3 puta vise), jer nisam htio da jedem jer su efekti mnogo jaci na prazan stomak, i kad uzmes da jedes poslije dozinta relativno nepreobilan obrok, ali ne ni bas mali, efekti naglo bivaju smanjeni. Ne sjecam se kako je kad jedes upravo prije dzointa.
Pa posle toliko dimljenja, čudo da se i ne osušiš. Mogao si u tu prostoriju gde pušiš da okačiš i slaninu da se suši o istom trošku.
 
a kako biste opisali high stanje?
čitao sam da dejstvo trave ima dve komponente
jedna je stoned
a druga high

zaključio sam do sam u svom skromnom iskustvu bio samo stoned - mutilo mi se malo u glavi, kao kad se čovek nadimi običnim dimom
ali razlika je što su mi se sušila usta i apetit mi se otvorio....
za high komponentu ne znam, niti mi je bilo do smejanja, niti sam se lepo osećao itd....
otuda nisam ni poželeo da je ponovo uzmem, priznajem da me malo čudi tolika fascinacija ljudi sa mj....
možda nisam kompatibilan sa mj pa mi zato nije legla, a možda mi samo treba još iskustva....
Mozda koristis neke ljekove u kombinaciji sa njom?
 
Kao klinac sam balavio sa ekipicom buksne, ali sada to samo povremeno radim( ako uleti na dva, tri meseca).
Tada sam i bio za legalizaciju, klinacki ... Sada kada sam omatorio malo i poceo zrelije da razmisljam, shvatio zasto ne.
Bio sam pre mozda dve, tri godine u debati o legalzijaciji marihuane. Ukratko cu samo reci zasto sam protiv, ali moram da naznacim da nisam protiv marihuane, vec protiv njene legalizacije.
Kao prvo i prvo sve sto NASA drzava uzme u ruke, to propadne, tako bi bilo i sa travom. Bila bi skuplja, mnogo skuplja, ali bi zato bila dosta slabija. Mi nismo Amsterdam, to ljudi moraju shvate !
Drugi i veoma vazan stav je da se ljudi varaju da nema nista stetno u pusenju trave. Ima, nazalost... Zasto kasljemo, dok je pusimo ? Barem sam ja iskasljavao dusu dok se zavrsi krug... Trava sagoreva sa mnogo vecom toplotom nego cigara i onda kada dim inhaliramo u pluca, dok prolazi kroz grlo, ono nam se suzava i susi. Ajde, nece nikom nista biti ako povremeno kao je popusi malo, ali oni koji konstantno puse mogu sebi da upropste zdravlje. Legalizacija bi samo to mogla da omoguci !
Trece, koju svi verovatno znaju, je da mozak pocinje da se "topi". Pocinjes da zaboravljas stvari, da ti se neke proste stvari objasnjavaju po par puta i tako dalje. Imam cist primer drugara koji se tako danas ponasa.

Ima jos tu stavki, ali me mrzi da pisem. Ovo su po meni najbitnije zasto ne bi. Ja nisam protiv droge, vec protiv njene legalizacije !
 
Kao klinac sam balavio sa ekipicom buksne, ali sada to samo povremeno radim( ako uleti na dva, tri meseca).
Tada sam i bio za legalizaciju, klinacki ... Sada kada sam omatorio malo i poceo zrelije da razmisljam, shvatio zasto ne.
Bio sam pre mozda dve, tri godine u debati o legalzijaciji marihuane. Ukratko cu samo reci zasto sam protiv, ali moram da naznacim da nisam protiv marihuane, vec protiv njene legalizacije.
Kao prvo i prvo sve sto NASA drzava uzme u ruke, to propadne, tako bi bilo i sa travom. Bila bi skuplja, mnogo skuplja, ali bi zato bila dosta slabija. Mi nismo Amsterdam, to ljudi moraju shvate !
Drugi i veoma vazan stav je da se ljudi varaju da nema nista stetno u pusenju trave. Ima, nazalost... Zasto kasljemo, dok je pusimo ? Barem sam ja iskasljavao dusu dok se zavrsi krug... Trava sagoreva sa mnogo vecom toplotom nego cigara i onda kada dim inhaliramo u pluca, dok prolazi kroz grlo, ono nam se suzava i susi. Ajde, nece nikom nista biti ako povremeno kao je popusi malo, ali oni koji konstantno puse mogu sebi da upropste zdravlje. Legalizacija bi samo to mogla da omoguci !
Trece, koju svi verovatno znaju, je da mozak pocinje da se "topi". Pocinjes da zaboravljas stvari, da ti se neke proste stvari objasnjavaju po par puta i tako dalje. Imam cist primer drugara koji se tako danas ponasa.

Ima jos tu stavki, ali me mrzi da pisem. Ovo su po meni najbitnije zasto ne bi. Ja nisam protiv droge, vec protiv njene legalizacije !
Ali ako je vaporizujes, onda sagorijeva na mnogo manjim, a efekat je mnogo bolji. Vaporizer ne pretvara travu u pepeo, i sav dim ide u tebe, a ne napolje, i ne preporucujem vaporizaciju sa alu-folije (kao sto vaporizuju Heroin, folija se presavije nekoliko puta, pa se ispod stavi upaljac, i crpaljkom se vucu dimovi) jer je aluminijum otrovan za mozak. (Unistava nervne celije valjda)
 

Back
Top