Ako je tacno, bruka i sramota je.....

Hellen:
Свашта! Какве везе сад то има? :roll:


epa vidis Hellen:

U muslimanskom svetu svaki pravi vernik treba bar jednom da ode na hadziluk u Meku. Kod nas hriscana pravi hriscanin je onaj koji bar jednom poseti Hristov grob u Jerusalimu.

Nase finansijske prilike nisu takve da to mozemo sebi da priustimo.

Ali za nas Srbe je sramota da covek koji se nalazi na celu nase crkvene zajednice ni jednom nije posetio nasu najvecu svetinju, koju su psetili drugi crkveni zvanicnici mnogo manjeg ranga od njega.

Jasno mi je da je on trenutno suvise star za tako neso i da put moze da bude fatalan po njega, ali je velika sramota da on to nije ucinio ranijih godina.

Cak se prica i da ga hilandarski monasi nikada nisu prihvatali kao patrijarha, pa je zbog toga njegov put tamo izostao
 
Ovde je samo sramotan nachin na koji ti razmishljash. Kakve veze ovaj topic ima sa istorijom? I odakle ti ta suluda pricha da Njegovu svetost nisu prihvatili hilandarski monasi kao patrijarha? Chemu uopshte ove besmislene kritike? I sa kojim ciljem, pitam se pitam.. Za mene je autorova zlonamernost ochita i zbog toga mislim da ovu temu treba degazirati odavde na podforum Politika, jer joj na Istoriji svakako nije mesto.
 
Ajduk:
Ovde je samo sramotan nachin na koji ti razmishljash. Kakve veze ovaj topic ima sa istorijom? I odakle ti ta suluda pricha da Njegovu svetost nisu prihvatili hilandarski monasi kao patrijarha? Chemu uopshte ove besmislene kritike? I sa kojim ciljem, pitam se pitam.. Za mene je autorova zlonamernost ochita i zbog toga mislim da ovu temu treba degazirati odavde na podforum Politika, jer joj na Istoriji svakako nije mesto.


Namera mi nije bila zlonamerna, samo sam preneo ono sto sam cuo, da vidim da li bi neko izneo neke dokaze za to ili demantovao price. Ako covek zaista nikada nije posetio Hilandar mislim da postoji debeo razlog za to.

U pravu si, ovaj topik nema bas neke veze sa istorijom, ali ni sa politikom. Stavio sam ga ovde cisto zbog znacaja Hilandara za nasu istoriju.
 
AKHENATON:
Hellen:
Свашта! Какве везе сад то има? :roll:


epa vidis Hellen:

U muslimanskom svetu svaki pravi vernik treba bar jednom da ode na hadziluk u Meku. Kod nas hriscana pravi hriscanin je onaj koji bar jednom poseti Hristov grob u Jerusalimu.

Nase finansijske prilike nisu takve da to mozemo sebi da priustimo.

Ali za nas Srbe je sramota da covek koji se nalazi na celu nase crkvene zajednice ni jednom nije posetio nasu najvecu svetinju, koju su psetili drugi crkveni zvanicnici mnogo manjeg ranga od njega.

Jasno mi je da je on trenutno suvise star za tako neso i da put moze da bude fatalan po njega, ali je velika sramota da on to nije ucinio ranijih godina.

Cak se prica i da ga hilandarski monasi nikada nisu prihvatali kao patrijarha, pa je zbog toga njegov put tamo izostao


A kakveveze njegova poseta HILANDARU ima sa ISTORIOM?
Inace slazem se da je bruka ako nije posetio!
 
Guliverr:
AKHENATON:
Hellen:
Свашта! Какве везе сад то има? :roll:


epa vidis Hellen:

U muslimanskom svetu svaki pravi vernik treba bar jednom da ode na hadziluk u Meku. Kod nas hriscana pravi hriscanin je onaj koji bar jednom poseti Hristov grob u Jerusalimu.

Nase finansijske prilike nisu takve da to mozemo sebi da priustimo.

Ali za nas Srbe je sramota da covek koji se nalazi na celu nase crkvene zajednice ni jednom nije posetio nasu najvecu svetinju, koju su psetili drugi crkveni zvanicnici mnogo manjeg ranga od njega.

Jasno mi je da je on trenutno suvise star za tako neso i da put moze da bude fatalan po njega, ali je velika sramota da on to nije ucinio ranijih godina.

Cak se prica i da ga hilandarski monasi nikada nisu prihvatali kao patrijarha, pa je zbog toga njegov put tamo izostao


A kakveveze njegova poseta HILANDARU ima sa ISTORIOM?
Inace slazem se da je bruka ako nije posetio!



Vec sam objasnio zasto sam temu stavio na ovaj podforum, ali ocigledno da nisi video.
 
AKHENATON:
Nedavno mi je jedan prijatelj rekao da patrijarh srpski gospodin Pavle, nikada u svom zivotu nije posetio nasu najvecu svetinju manastir Hilandar. Ako je ovo tacno velika je sramota, jedino ako ne postoji dobar, ali stvarno dobar razlog za to.

Nije tacno. Svi pravoslavni patrijarsi i arhijepiskopi su bili na Svetoj Gori. Naravno i Njegova Svetost Patrijarh srpski i to mnogo puta.

Nikako ne stoji poredjenje Svete Gore i Meke. To je minimiziranje znacaja i kompleksnosti hriscanstva.

Hilandarski monasi postuju Patrijarha srpskog. To je prosto uvek bilo tako u srpskoj carskoj lavri. Ali, sam manastir nije pod srpskom crkvenom jurisdikcijom, vec je pod jurisdikcijom Vaseljenskog Patrijarha.
 
Ја лично не знам да ли је наш патријарх био у Хиландару, али хоћу даверујем да јесте.
И што је уопште битно да ли је био или није. Његова ствар. Хоће л његово путовање или непутовање утицати на твој живот као православног верника. Неће.
Мада поштујем да ти као прославни Србин (ако јеси, не знам и небитно ми је)имаш право да знаш да ли је тввој патријарх био у Хиландару. Збогом.
 

Back
Top