Limfni cvorovi, Znojne zlezde ili...?

Bobi N

Obećava
Poruka
99
Pozdrav,

Pre nekoliko dana na sredini vrata sa desne strane, sasvim slucajno, napipao sam neku kao gumenu lopticu. Velicine je mozda oko pola centimetra. Nije narocito ni meka ni tvrda, rekao bih da moze malo da se pomera. Nisam siguran, ali moze biti da je "to" od uvek na vratu.

Posto sam jako veliki panicar i mozemo reci i hipohondar, jako sam se zabrinuo. Da muka bude jos veca posle noci u kojoj sam malo spavao, primetio sam da me boli desni pazuh. Ubrzo se tu razvio otok koji se do uvece povukao. Koza je bila malo crvena, otok bolan na dodir. Bolelo je malo i kada podizem ruku. Uglavnom do uvece se povuklo. Velicina je bila tolika da se samo gledanjem, bez pipanja otok jedva nazirao (mozda ni toliko).

Dan nakon toga, krece otok pod levim pazuhom! Blago crvenilo koze, za par sati je nastao otok bolan na dodir i prilikom podizanja ruke. Ovaj otok je bio malo veci od desnog, koza se onako malo uzdigla. Mogao sam i da napipam nesto oteceno ispod koze.

Bitno: bol ispod pazuha mi se javljao sa vremena na vreme. Zbog toga sam prestao sa brijanjem jedno vreme. Tada mi se nista ovakvo nije dogadjalo. Pre svega ovoga ponovo sam obrijao pazuhe, mozda dva tri dana pre svega. A na dan pre izbijanja otoka pod pazuhom stavio sam antiperspirant, i to sa prilicne blizine, direktno na kozu.

U frci i panici pozvao sam jednog lekara i sve mu ispricao. Po onome sto sam mu rekao on je zakljucio da se najverovatnije radi o zapusenju znojnih zlezdi. Rekao mi je da nanesem hloramfenikol. Tako sam i uradio i ubrzo je bol i otok u levom pazuhu poceo da se smiruje. Desni se vratio u roku od 24h od pocetka bola.

U levom pazuhu jos malcice osecam bol kad pritiskam to mesto gde je bilo zariste toga svega i mogu da napipam nesto sitno ispod koze.

Pre mesec dana vadio sam krv i sve je bilo uredu sem nesto povecanog broja antitela stitne zlezde.

Na sta vam sve ovo lici? Da li je rec samo o znojnim zlezdama ili sam u problemu?!
 
Vjerovatno ti je od antiperspiranta,kod mene je bila slicna situacija,prije 10 dana sam stavio stik ispod pazuha i poslije 5-6 sati mi se pojavila velika "kvrga" koja je bila bolna pri podizanju ruke,za 3-4 dana je proslo.A sto se tice vrata,na vratu imam 3-4 zlijezde (kao i jednu malu ispod pazuha) vec 3 godine (od kako sam primijetio a mozda od ranije,posto sam dosta mlad) :)
 
Poslednja izmena:
Ma, 'oladio sam se od straha. Najgore je sto sam upao u zacarani krug - non stop se pipkam, osluskujem, analiziram... Na taj nacin verovatno i nadjem stvari na telu koje su uvek bile tu, ali ranije jednostavno nisam obracao paznju.

Velicina "toga" na vratu je tolika da se ni ne nazire kad se gleda vrat. Tek kad se krene u pipkanje moze se napipati... Za takvu izraslinu ce mi verovatno svaki lekar reci da ne brinem. Ali mene proganjaju misli "sta ako naraste", sta ako ovo, sta ako ono...

Otok ispod desnog pazuha, koji je bio i manje bolan, se skroz povukao. Ovaj levi se isto povukao, ali ja i dalje mogu da napipam ispod koze nesto i to me ubija u pojam trenutno. Ne mogu zbog toga normalno da jedem, radim, funkcionisem. Totalno sam se opteretio ovim.

Nadam se samo da ce se uskoro i to sto jos postoji pod levim pazuhom uskoro povuci... A sto se tice ovoga na vratu, koliko je normalno imati opipljive stvarcice na njemu? Dakle, spolja se ne vidi ali moze se napipati... Je l' to uobicajeno ili je znak necega nenormalnog?
 
Vjerovatno ti je od antiperspiranta,kod mene je bila slicna situacija,prije 10 dana sam stavio stik ispod pazuha i poslije 5-6 sati mi se pojavila velika "kvrga" koja je bila bolna pri podizanju ruke,za 3-4 dana je proslo.A sto se tice vrata,na vratu imam 3-4 zlijezde (kao i jednu malu ispod pazuha) vec 3 godine (od kako sam primijetio a mozda od ranije,posto sam dosta mlad) :)

Mozes mi reci gde ti se tacno nalaze te 3-4 zlezde? Kolike su? Kakve su?
 
Mozes mi reci gde ti se tacno nalaze te 3-4 zlezde? Kolike su? Kakve su?

Kako cu ti sad objasnit :)...jedna lijevo od vratnog prsljena,gdje kosa prestaje da raste,druga na istom mjestu na desnoj strani od prsljena,jos jedna po sredini vrata sa desne strane :)...najveca velicine mozda 1 cm,ove druge dvije su manje,isto tako kao sto si ti opisao,kao da su gumene i nisam siguran mogu li da se pomijeraju bas zato sto su nekako "gumene" i ne mogu tacno da odredim.Bio sam i ja zabrinut kad sam prvi put to primijetio ali evo proslo je dosta godina tako da se nadam da nije nista ozbiljno :)
 
Molio bih nekog strucnog da odgovori, ako moze... Dakle, sta imamo:

- Anksiozan sam, imao vise panicnih napada u poslednjih par meseci
- Verovatno hipohondar: svi moji strahovi i napadi panike izazvani su zabrinutoscu za zdravlje i zdravstvenim problemima osoba iz okruzenja.
- U poslednja tri meseca imao sam jako tezak period, umisljao sam da imam izmadju 5 - 10 opasnih bolesti.
- Napipao sam na vratu limfnu zlezdu za koju ne mogu reci da je uvelicana. Ne vidi se okom, oseti se tek kad se pipa. Moze lako biti da je tu od uvek.
- Pre mesec dana imao jaku upalu grla, bio sam promukao ceo jedan dan.
- Visok sam oko 183cm, imam 71 kg. To sto mi fali koji kilogram verovatno olaksava napipavanje zlezde?
- Pod pazuhom, posle upotrebe antiperspiranta izasao manji bolan otok. Prvo pod desnim, zatim pod levim. Povukli se potpuno u roku od 24-48 sati.
- Doktor kojem sam to opisao preko telefona rekao mi da se najverovatnije radi o zapusenju znojnih zlezdi.
- Zlezdu na vratu sam napipao pre skoro nedelju dana, od tada se njeno stanje ne menja.
- Pre mesec dana vadio krv, svi rezultati su bili ok.
- Do pre par dana (dok se nisam uhvatio za zlezdu) isao u teretanu, lepo sam trenirao, osecao da imam snage. Pocela da mi se vraca misicna masa.

Ne mogu da prestanem da se pipkam i da guglam o zlezdi. Znam da to nikako nije dobro, ali strah me totalno obuzeo. Danima vec mislim samo na to, ne jede mi se, bojim se da spavam. Napade panike vise i ne primecujem, to mi je postalo normalno stanje. Situacije u kojima ne mislim na moguce oboljenje su jako kratke.

Ako ima neko strucan, molio bih ga za komentar. Ja trenutno nisam u stanju trezveno da razmisljam.
 
Имам лимфну жлезду отечену годинама, на врату.
Сам си дао одговор, вероватно је твоја нервоза+паника+анксиозност+хипохондрија у питању. :)
Наравно, мора др да пипне жлезду да би могли 100% да будемо сигурни да је то због прележане упале грла.
 
Хвала на одговору, Софија!

Причекаћу још који дан па ћу код доце на препипавање.

Као што сам рекао, месец дана пре него што сам напипао то на врату вадио сам крв и сви резултати су били јако добри. Да ли је могуће да сада нешто озбиљно није уреду самном, а да су резултати крви пре само месец дана били добри? Мислим, зар се то не би показало на резултатима од пре месец дана?

Напипао сам жлезду пре две недеље. До тада сам био јако добро, од тад јако нерасположено. Сем тога немам неких нарочитих погоршања стања. Трчим на 4 спрат без проблема, имам кондиције. Да ли би све то тако било да нешто није уреду? Јесу ли две недеље довољно времена па да могу да кажем "аха, прошло је две недеље, моје стање је исто - не погоршава се, дакле није ми ништа".

Позз!
 
Нешто размишљам - је л` могуће да је цело ово моје стање изазвано хроничним умором? Већ дуго премало спавам и радим по цео дан. Јурим рокове и напет сам. Уз то прилично сам се изоловао и осамио. Прочитао сам негде да хронични умор може изазвати отицање лимфних жлезди на врату, чини ми се...
 
Хвала на одговору, Софија!

Причекаћу још који дан па ћу код доце на препипавање.

Као што сам рекао, месец дана пре него што сам напипао то на врату вадио сам крв и сви резултати су били јако добри. Да ли је могуће да сада нешто озбиљно није уреду самном, а да су резултати крви пре само месец дана били добри? Мислим, зар се то не би показало на резултатима од пре месец дана?

Напипао сам жлезду пре две недеље. До тада сам био јако добро, од тад јако нерасположено. Сем тога немам неких нарочитих погоршања стања. Трчим на 4 спрат без проблема, имам кондиције. Да ли би све то тако било да нешто није уреду? Јесу ли две недеље довољно времена па да могу да кажем "аха, прошло је две недеље, моје стање је исто - не погоршава се, дакле није ми ништа".

Позз!

Отечена жлезда која боли и покретна је у односу на подлогу не значи ништа. ;)
Прегледаће те др и процениће ситуацију.
 
Kakav sam mazgov! Potpuno sam zabravio jednu stvar, na koju me je posetila kutija sirupa protiv kaslja. Pa 10 dana pre napipavanja zlezde bolelo me grlo (pio sam fervex i sisao one tabletice) i posle toga sam kasljao kao magarac, pio sam sirup protiv kaslja... Skroz sam zaboravio na ovu epizodu, setio sam se samo jos gore upale grla koju sam imao dve tri nedelje pre ove upravo opisane... Zlezda na vratu je sigurno zbog toga izasla, a ja je napipao i poceo da je njakam svaki dan pa sam je jadnu ko zna koliko iziritirao. Najbolje ce biti da vise nista ne cackam oko vrata....
 
Ма ћути, данима сам ван себе :)

Поред те једне на врату постоји још једна жлезда - гуменаста, сасвим мала. На неких центиметар од ове спорне. Претпостављам да јој је место ту... Сутра мој лекар долази, па ће ме препипати. Уз то. мало се и ознојим у току сна. Буде ми мокро чело и груди мало. То су за мене наравно симптоми "ноћног знојња", а вероватно се ради само о напетости. Будим се 5 пута током ноћи и одмах пипам врат и проверавам да ли сам се ознојао. Пре неко вече ме је пробудио кошмар - сањао сам да ме боли и лева страна врата. У магновењу сам се пипао по том месту и стварно као да сам осетио бол. Међутим, када је свануло и када сам се разбудио како ваља схватио сам да нема ни говора о нечему чудном на другој страни врата. Претпостављам да је то знојење на нервној бази, јер сам се тотално преоптеретио жлездом.

Опет ми се мисли враћају на умњак. Загледао сам га поново - чим се појавио био је жуто браон, никад није изашао до краја, задњи део му је остао у деснима. Уз то не прати сасвим линију осталих зуба, него "вуче" према споља. Види се да му није место ту где јесте. Зубарка је пре неки дан рекла да је за вађење. Надам се да је он или моје сталне упале грла (грло ме често болуцка по пар дана па прође) узрок појаве жлезда...
 
Прође месец и по` дана, па реко` да се јавим :)

Препипао ме доктор још онда и рекао да му та моја жлезда делује нормално и да немам шта да бринем. Једно време сам био миран и готово да нисам ни мислио на жлезду, али последњих дана сам опет почео да се пипкам по врату :( Час ми се учини да се жлезда смањила, час се уплашим да је порасла. Уствари, највероватније је она иста све време, а све остало је мој субјективни доживљај. Често себе ових дана затичем нерасположеног и забринутог. Размишљам како би било фантастично да једноставно немам ништа на врату, да та жлезда не може да се напипа.

Све у свему, прошло је око два месеца од када сам напипао жлезду сасвим случајно (ко зна колико је већ ту...?) Све ово време њена величина, покретљивост, тврдоћа и остало су исти. Осећам се јако добро, сем што ме ту и тамо боли грло, немам никаквих проблема. Моје питање је следеће: да је ова жлезда знак нечег озбиљног да ли би до сада дошло до неке промене на њој? И да ли би се ја све ово време осећао потпуно здраво да нешто није како треба?
 
Прође месец и по` дана, па реко` да се јавим :)

Препипао ме доктор још онда и рекао да му та моја жлезда делује нормално и да немам шта да бринем. Једно време сам био миран и готово да нисам ни мислио на жлезду, али последњих дана сам опет почео да се пипкам по врату :( Час ми се учини да се жлезда смањила, час се уплашим да је порасла. Уствари, највероватније је она иста све време, а све остало је мој субјективни доживљај. Често себе ових дана затичем нерасположеног и забринутог. Размишљам како би било фантастично да једноставно немам ништа на врату, да та жлезда не може да се напипа.

Све у свему, прошло је око два месеца од када сам напипао жлезду сасвим случајно (ко зна колико је већ ту...?) Све ово време њена величина, покретљивост, тврдоћа и остало су исти. Осећам се јако добро, сем што ме ту и тамо боли грло, немам никаквих проблема. Моје питање је следеће: да је ова жлезда знак нечег озбиљног да ли би до сада дошло до неке промене на њој? И да ли би се ја све ово време осећао потпуно здраво да нешто није како треба?


Ma opusti se,imam iste takve 3 zlezde na vratu vec dvije godine :)
 
Прође месец и по` дана, па реко` да се јавим :)

Препипао ме доктор још онда и рекао да му та моја жлезда делује нормално и да немам шта да бринем. Једно време сам био миран и готово да нисам ни мислио на жлезду, али последњих дана сам опет почео да се пипкам по врату :( Час ми се учини да се жлезда смањила, час се уплашим да је порасла. Уствари, највероватније је она иста све време, а све остало је мој субјективни доживљај. Често себе ових дана затичем нерасположеног и забринутог. Размишљам како би било фантастично да једноставно немам ништа на врату, да та жлезда не може да се напипа.

Све у свему, прошло је око два месеца од када сам напипао жлезду сасвим случајно (ко зна колико је већ ту...?) Све ово време њена величина, покретљивост, тврдоћа и остало су исти. Осећам се јако добро, сем што ме ту и тамо боли грло, немам никаквих проблема. Моје питање је следеће: да је ова жлезда знак нечег озбиљног да ли би до сада дошло до неке промене на њој? И да ли би се ја све ово време осећао потпуно здраво да нешто није како треба?
brate.......:amen::hahaha1:
 
Не, немам никакве симптоме, нити тегобе. Осећам се потпуно здраво. На врату ништа није видљиво све док скроз не накривим главу на контра страну, онда се на врату види мала испупчина на месту где је жлезда. Док држим главу нормално ништа се не примети.

Вероватно ми је жлезда остала таква још од детињства, када сам стално имао бронхитис. Да нисам без потребе "копао" по врату не бих ништа ни пронашао... Ваљда ће све бити ок :)
 

Back
Top