Zanimanje"prosvetni radnik"i njegovo pravo na živ

  • Začetnik teme da lontano
  • Datum pokretanja
D

da lontano

Gost
Dali neko od vas razmišlja o tome kako je postao pismen!!!Dali vam ikada prođe kroz glavu da je prosvetni radnik živo biće,ali vrlo ugrožena vrsta?
Da bi neko radio ovakav posao mora završiti mnogo razreda raznih škola,položiti ogroman broj ispita,biti veliki entuzijasta pa posle svega ući u školu i tu provesti ostataksvog života koji je i do tada bio tu,samo sa druge strane katedre?!Pritom za 20-25časova nedeljno x28(prosečno)po času u učionici,biti nasmejan,raspoložen,zanimljiv predavač biti plaćen kao socijalni slučaj!!!KO želi ovakav posao?
 
da lontano:
Dali neko od vas razmišlja o tome kako je postao pismen!!!Dali vam ikada prođe kroz glavu da je prosvetni radnik živo biće,ali vrlo ugrožena vrsta?
Da bi neko radio ovakav posao mora završiti mnogo razreda raznih škola,položiti ogroman broj ispita,biti veliki entuzijasta pa posle svega ući u školu i tu provesti ostataksvog života koji je i do tada bio tu,samo sa druge strane katedre?!Pritom za 20-25časova nedeljno x28(prosečno)po času u učionici,biti nasmejan,raspoložen,zanimljiv predavač biti plaćen kao socijalni slučaj!!!KO želi ovakav posao?

pismen? pise se da li.

izvini sto sam cepidlaka. :oops:

vecina nastavnika i nije bas nasmejano. naprotiv, imam samo nekoliko svetlih primera u okolini...
 
jeste da posao nije dobro placen, ali to je posao gde se namanje radi. Dnevno se radi u proseku 3.5 sati, a cak i tada se desava da se apsolutno nista ne uradi (verovatno ste imli nekog profesora koji celog casa ogovara kolege i tracari, a tek povremeno se resi nesto da uradi)Pored toga raspusti koliko hoces. S ozirom na to koliko se radi posao prosvetnog radnika je solidno placen. Ja smatram da uopste nije vazno koliko imas para (tek toliko da normalnije zivis), vec je najvaznije koliko slobodnog vremena imas, a prosvetni radnici ga imaju itekako. Govorim iz iskustva jer imam u familiji nekoliko prosvetnik radnika, a i sam studiram istoriju tako da cu verovatno i ja to biti. Kada sam birao svoj buduci poziv, trazio sam takav da se malo radi, bez fizickog napora i prosecne plate i zakljucio da je to sigurno prosveta. Posto sam jako voleo istoriju odlucio sam se za to.

NA KRAJU SAMO HOCU DA KAZEM DA TAJ POSAO IMA MNOGO VISE PREDNOSTI NEGO MANA.
 
Anonymous:
jeste da posao nije dobro placen, ali to je posao gde se namanje radi. Dnevno se radi u proseku 3.5 sati, a cak i tada se desava da se apsolutno nista ne uradi (verovatno ste imli nekog profesora koji celog casa ogovara kolege i tracari, a tek povremeno se resi nesto da uradi)Pored toga raspusti koliko hoces. S ozirom na to koliko se radi posao prosvetnog radnika je solidno placen. Ja smatram da uopste nije vazno koliko imas para (tek toliko da normalnije zivis), vec je najvaznije koliko slobodnog vremena imas, a prosvetni radnici ga imaju itekako. Govorim iz iskustva jer imam u familiji nekoliko prosvetnik radnika, a i sam studiram istoriju tako da cu verovatno i ja to biti. Kada sam birao svoj buduci poziv, trazio sam takav da se malo radi, bez fizickog napora i prosecne plate i zakljucio da je to sigurno prosveta. Posto sam jako voleo istoriju odlucio sam se za to.

NA KRAJU SAMO HOCU DA KAZEM DA TAJ POSAO IMA MNOGO VISE PREDNOSTI NEGO MANA.

To što ti pričaš važi za neodgovorne prosvetne radnike. Odgovorni ne rade par sati dnevno, jer se i kući spremaju za časove, tako da rade i više od 8 sati dnevno. Za vreme raspusta, oni takodje imaju obaveze u školi, recimo letnji raspust im zaista traje mesec ipo dana. A takve lenštine koji upropaste sve firme u kojima rade, a ne samo prosvetu , mogu da se nadju svuda. Za njih je svaki posao lak.
 
Ako posmatraš prosvetne radnike pojedinačno,sigurno ćeš naći i one kojima treba zabraniti da ulaze u školu.Međutim,mislim da je mnogo više onih koji svoj posao rade vrlo savesno.Dokaz postoji:koliko mladih se svake godine upišu na fakultete u Srbiji?Neko ih je debelo pripremao za to!Postoje i oni učenici kojima je većina predmeta "smor"i gubljenje vremena,pa se gradiva podsete tek pred upis na fakultet.
Tačno je da postoje raspusti.Raditi u kancelariji gde možeš i da ćutiš ako ti se ne priča,raditi u školi gde moraš da pričaš,pevaš...i kada si tužan,bolestan,zabrinut...kod kuće raditi pripreme za sledeći dan...nije jednako.
Prosvetnim radnicima treba skratiti radni vek u učionici,(35 god.pričati iste stvari)na maksimum 20g.,a ostatak pronaći rešenje!
 
Odgovor namenjen prvenstveno gostu i svima onima koji misle da je prosveta raj za lenstine:

1. Ja sam prosvetni radnik koji u skoli provodi dnevno po 6 i vise sati - dodjem na posao u 8-9 odem oko 3 ( nekad i oko 4 ) a nisam direktor skole. Veliki broj radnika u prosveti sve vise i vise vremena provodi na poslu, deca su sve gora i gora ( jer su roditelji sve gori i gori ), objektivno je potrebno vise vremena za koliko-toliko savestan rad i ljudi se vise trose. To sto ti mislis da smo jos u ranim 90-im sta da ti radim...
Naravno, postoje i rdje koje brisu kuci odmah cim odrze cas , a to su uglavnom profesori istorije, sto se blago tebi i tebi cini da ces da radis- zato vec i racunas da ces da radis 3,5 sata dnevno ...

2. Uciteljice I razreda su toliko opterecene administracijom da im treba jos jedno radno vreme da samo popune dnevnike.

3. Trenutno nase osnovno obrazovanje trpi tri reforme ( deca pohadjaju skolu po 3 nastavna plana i programa ) administracija trpi posledice promena poreskih i knjigovodstvenih sistema, zakoni se stalno menjaju, pedagosko psiholoske sluzbe imaju previse posla ( koji bi inace trebalo da obavlja zavod za socijalni rad ili ko lli vec ... ). Ako mislis da prosvetu ( konkretno osnovno obrazovanje ) cine samo " recitatori" koji odrze 3 casa pa idu kuci onda verovatno zivis u okruzenju u kojem , po mom misljenju, skole onda ne bi trebalo ni da postoje.

4. Na kraju, posto studiras istoriju, moracu da te razocaram cinjenicom da je istorija trenutno jedan od najnepopularnijih predmeta u osnovnoj skoli- ako bi se deca pitala koji bi predmet izbacila iz skole , jednoglasno bi to bila istorija. Razlog - vrlo prost, istoricari su najveci tradicionalisticko-nacionalisticki smorovi koje i ja tesko varim kao nastavnik pa pomisli kako je tek deci. Ono sto je najgore u svemu, oni toga uopste nisu svesni...

21. je vek...
 
Jadan ti po ceo dan provodis u skoli. E to vidis danas rade samo budale, svi pametni odrade posao i brisu, narocito ako predaju u srednjoj skoli. Gimnazija u kojoj sam isao je jedna od jacih u Srbiji (nije bitno koja ne bih da reklamiram), a profesori uglavnom odrade sta imaju pa brisu kuci. Tacno je da su ucitelji vise optereceni jer treba da spreme nekoliko razlicitih casova dnevno, ali kao profesor koji treba da ispredaje jednu do dve lekcije dnevno, moze da se spremi za predavanje za 30. min ako ima dara da objasnjava, jer to sto se uci u skoli je luk i voda u odnosu na to koliko se uci na studijama.

Drugo, tacno je da deca u osnovnim skolama ne vole istoriju, najvise zbog toga sto vecina profesora ne ume da im iznese to na jedan zanimljiv nacin. Preprosle godine sam boravio u Francuskoj u jednom malom mestu i bio u poseti njihovoj gimnaziji. Odusevio sam se nacinom predavanja profesora istorije. Svi su bili ukljuceni u razgovor, komentarisali, jednom recju bilo im je jako zanimljivo. Posle istorije su imali filozofiju i dosadjivali se svrljajuci, citajuci novine, stripove itd. jer je profesorka strasno nezanimljiva. Ocu da ti kazem koliko je vazan dar za objasnjavanje da bi odrzao deci paznju i ucinio svoj predmet zanimljivim bez nekog preteranog truda i kratkog radnog vremena.


Trece, istorija je poslednjih godina sve popularnija i sve vise ljudi pokusava da se upise. Kada sam je ja pre 2 godine upisivao, na jedno mesto su se prijavila 4 kandidata i svake godine taj broj se povecava.

Cetvrto, nije uopste tacno da su istoricari prepuni nacionalizma i da zbog toga smaraju. Pre nekoliko godina je na Filofskom fakultetu sprovedena anketa o tome koja studijska grupa ima najvise patriota odnosno nacionalista. Ocekivalo se naravno da to budu istoricari, ali je na kraju ispalo da su najzagrizenje nacionaliste psiholozi, a istoricari su bili na poslednjem mestu. TO JE ZBOG TOGA STO SE U NOVIJE VREME ISTORICARI NA FAKULTETU UCE DA OBJEKTIVNO I KRITICKI SAGLEDAVAJU STVARI,STO NIJE VAZILO ZA KUMUNISTICKI PERIOD KADA JE VRSENA PROPAGANDA NA SVE STRANE, A ISTORICARI SU BILI KO PORUCENI ZA TO I NA FAXU SU "TROVANI" KOJEKAKVIM GLUPOSTIMA.

Peto, imam u familiji vise prosvetnih radnika i nesto ne vidim da imaju obaveze preko leta. Doduse, imaju, ali tek od 20. avgusta kad krenu polaganja i upis nove skolske godine. Sto se tice zimskog i prolecnog raspusta, e tada stvarno nijedan od njih ne ide ne ide na posao.
 
P.S.

a da i to sto si napisao 21 je vek..., verovatno mislis na to da bi istorja trebala da se ukune. E vidis, u SAD zemlji koja je 1000000 puta razvijenija od neke tamo Srbije, istorija je nesto sto se jako ceni. Primera radi, jedan od uslova da dobijes americko drzavljanstvo jeste da polozis test iz njihove nacionalne istorije (jeste da je nema nista, svega 500. god., ali ipak je istorija).a ovde se to pogotovo nece desiti jer su Srbi narod koji stalno gleda unazad, a nikako da krene napred (na primer kad je u pitanju danasnja situacija na Kosovu, stalno se ponavlja kako je Kosovo kolevka Srbije i bla bla bla, umesto da se gleda sadasnjost i trazi se neko adekvatno resenje bez mesanja baba i zaba. To ti je jos jedan primer zloupotrebe istorije, jer ako pogledamo unazad na prostoru Kosova su ziveli razni narodi sto bi trebalo da znaci da ono ne prpada Srbima nego nekim drugim narodima koji su ovde ziveli pre doseljavanja Slovena na Balkan).......
 
P.S.

a da i to sto si napisao 21 je vek..., verovatno mislis na to da bi istorja trebala da se ukine. E vidis, u SAD zemlji koja je 1000000 puta razvijenija od neke tamo Srbije, istorija je nesto sto se jako ceni. Primera radi, jedan od uslova da dobijes americko drzavljanstvo jeste da polozis test iz njihove nacionalne istorije (jeste da je nema nista, svega 500. god., ali ipak je istorija).a ovde se to pogotovo nece desiti jer su Srbi narod koji stalno gleda unazad, a nikako da krene napred (na primer kad je u pitanju danasnja situacija na Kosovu, stalno se ponavlja kako je Kosovo kolevka Srbije i bla bla bla, umesto da se gleda sadasnjost i trazi se neko adekvatno resenje bez mesanja baba i zaba. To ti je jos jedan primer zloupotrebe istorije, jer ako pogledamo unazad na prostoru Kosova su ziveli razni narodi sto bi trebalo da znaci da ono ne prpada Srbima nego nekim drugim narodima koji su ovde ziveli pre doseljavanja Slovena na Balkan).......
 
Hm... ocigledno ja radim uglavnom sa budalama, pa sam se i sam zabudalio i to ekstremno! Samo, ovu " budalu " koja pise ove redove deca izuzetno vole a kolege cene sto nije slucaj sa " pametnim " profesorima.

Siguran sam da ce sutra MMF kad postavlja uslove za racionalizacijom broja zaposlenih u nasoj prosveti imati u vidu ovu podelu na " budale " i " pametne ".
Na zalost idu losi dani za " pametne " profesore jer ce u budzetu biti para samo za " budale "...


Zivo me zanima sta ces ti sutra kao " pametan " prof. istorije, kad odrndas 3-4 casa i pobegnes kuci, da radis? Spavas popodne pod novinama? Trujes se Zamkama,Klopkama i ostalim trovachinama sa raznih TV kanala? Davaces privatne casove istorije ?:-)

To sto si video u Francuskoj zove se aktivna nastava i drzi se i po nasim skolama ( drze je " budale " koje uce, rade i primenjuju nove nastavne metode - sto znaci da ti kao " pametan " covek tako sigurno neces raditi, jel'da? ) ali ti si neinformisan. Mozda i imas dara za predavanje ali tvoj odnos prema radu je vec sad aljkav.

Sto se tice istoricarskog smaranja- nista licno, ali smorovi ste nevidjeni. Dosad sam odradio bar 20-ak sto diplomskih sto seminarskih radova studentima istorije i to je nesto najgore sto sam radio u zivotu jer sam morao ( trebala mi je kinta ) ali rekao sam nikad vise -brze sam zavrsavao diplomske radove studentima tehnike od 100 strana nego istoricarske od 40! Kroz te radove upoznao sam polovinu profesora fakulteta ( tj. nacine njihovih razmisljanja ) i jasno mi je da vas oni maltene oblikuju prema sebi - ma deca su apsolutno u pravu...


P.S.

Sto se tice amerikanaca, do 90-ih su vazili za naciju u kojoj polovina njih ne zna ni ko je predsednik drzave tako da ta prica o nekom testu istorije ne znam koliko bi mogla da bude tacna, a ako i jeste, to je neka ziva smeska od testa.
 
Sa tvojim ,unapred pogrešnim ,načinom razmišljanja o tome "kako je lepo i lako biti prosvetni radnik"veruj mi nećeš dugo ostati u učionici!
Rad u srednjoj i osnovnoj školi je veoma različit:
1.Osnovna škola je obavezna škola,posle nje ne moraš više uopšte ići u školu ako nećeš!!!!
Samim tim se i način rada razlikuje.To što si ti imao nesreću da gledaš kako posle 2-3 sata rada tvoji nastavnici "brišu"iz škole,trebalo bi da se zapitaš u kakvu si ti to školu išao?Pretpostavljam da to nije bilo pravilo za sve zaposlene.
Ja sam prosvetni radnik,već 17 godina.Moje radno vreme je od 6-8 sati dnevno u školi(subote i nedelje kada su dopunske ili dodatne nastave ne računam).
Što se tiče letnjeg raspusta-svi imaju godišnji odmor.Nije slučajno što baš prosvetnim radnicima traje malo duže nego drugima(o tome su razmišljali i odlučivali veoma umni ljudi upravo zbog specifičnosti posla).Što se tiče ostalih slobodnih dana kaži mi koja institucija,firma ili...radi za vreme Božićnih ili Uskršnjih praznika bilo gde u svetu?Pritom ne zaboravi da su plaćeni 2-3 puta više nego mi!!!
A da li si nekada razmišljao o odgovornostima nastavnika za vreme radnog vremena?Grešiš ako misliš da je obaveza samo predavanje ili ispitivanje!Mi snosimoodgovornost za život te dece za vreme njihovog boravka u školi.
Veoma pogrešno razmišljaš,već sada dok još nisi ni siguran šta ćeš sutra raditi sa svojom diplomom.
Ašto se tiče Amerike svi mi dobro znamo koliko njih redovno završava svoje školovanje!
 
Ma daj, bre nemojte da mi se folirate, ko jos danas voli da radi. U svetu ljudi crnce po ceo dan, cak i subotom, dodju uvece kuci popiju dva piva i legnu da spavaju, pa sutra opet. Onda uzmu odmor dve nedelje (nikako vise) i odu na Havaje da bi rekli u ****** bio sam na Havajima. Bem ti ja Havaje ako crknu od rada preko godine. To ce jednog dana biti i kod nas, ali u prosveti tesko, jer ipak su deca u pitanju.

I nemojte da mi se folirate, prosvetari se zale na ovo, na ono, male plate, nemirnu decu itd., a kad pitas bilo kog od njih da li bi za 50% vecu platu presao u neku fabriku i radio od 8-17h, ni jedan nece da pruhvati samo zbog toga sto u fabrici moras da radis jer svakodnevno si odgovoran za neke stvari od kojih zavisi rad u fabrici i moras da radis i pored toga sto nisi za rad. Dok u prosvetti ako si celu noc pio jer ti je bila slava na pr. sutra mozes da mlatis praznu slamu sa decom, a lepo upises kao da si predavao pa sledeceg casa malo skratis pricu i ispredajes dve lekciuje ili izbacis jedan cas ispitivanja pa ispredajes ono sto nisi.

Verovatno ste jako mladi i zeljni rada i dokazivanja, ali kad nastupe problemi (zena, deca...) pocne da t se je*e za rad.
 
Da se razumemo, ja nisam napisao ovu prethodnu poruku, ali sve ostale jesam. Inace ovaj GOST pre mene je apsolutno u pravu.

E sad da ti odgovorim:

To za aktivnu nastavu nisi pravu, jer sam sam napomenuo da mi se jako dopala i da cu najverovatnije da je primenjujem, ali onako kako sam to video od profesorke u frncuskoj skoli. Bila je fenomenalna. Inace deca su imala 2 vezana casa istorije i na prvom je profesorka predavala tako dobro da je uspela da odrzi paznju i najnemirnijim ucenicima, a na drugom su komentarisali, raspravljali neke dogadjaje itd. Dok s druge strane profesorka filozofije je predavala dok su oni crtali i citali novine, a kad je zavsila terala ih je da komentarisu a oni je nisu fermali ni 2%.

Dakle, da bi bio dobar profesor ne treba da sedis u skoli od jutra do mraka nego da dobro predajes sto ti verovatno ne cinis. Na primer moja profesorka matematike se jadna lomila da nam objasni, ali uzalud. Ona poseduje ogromno znanje ali ne ume da ga prenese.

A sto se tice toga sta cu da radim u slobodno vreme evo ovako:

zamke i klopke ne gledam, politika me uopste ne zanima, cak ne koristim ni svoje gradjansko pravo da glasam jer mi je muka od raznih lovaca na vlast. Od kako sam stekao punoletstvo glasao sam samo jednom i to zbog toga sto se moj kum kandidvao za odbornika pa da ga podrzim.

Od novina citam samo politkin zabavnik i povremeno petkom kupim politiku zbog TV programa, ali je samo prelistam. Na televiziji pogleda povremeno neki film i seiju i neku naucnu emisiju i emisije zabavnog tipa.

Jako mnogo vremena provodim u pripodi. U slobodno vreme inace volim da setam sa devojkom, pijem kafu u kaficu, odem na izlet na jedno popodne kad je lepo vreme, na skijanje do obliznjeg planinarskog doma u zimu, zatim teretana, tenis i povremeno basket i niz drugih stvari. Ja sam po prirodi avanturista.
 
Od tolikih slobodnih aktivnosti ti stvarno neces ni imati vremena da radis, cccc... bas te zalim jadnog

Zatvaram ovu diskusiju jer je uzaludna, uz konstataciju da ce tvoj jedini kontakt sa skolom izgleda biti kad dodjes da na velikom odmoru prodajes proizvode teleshop-a i sl... Ne biva ni od tebe a ni od ovih ostalih gostova profesor

Zbogom
 
[

E pa vidiš ja slučajno nisam samo mlada i ambiciozna već i majka.Na moju veliku sreću ne pijem,ne slavim slavu pa i nemam mamurnih problema.Ali,kao prosvetni radnik i samohrana majka ja nemam,na žalost,ni za to jedno dete koliko treba.Sve što zaradim dajem na njeno obrazovanje,a hranimo se na čekove.Nisam neskromna pa da imam preterane prohteve,mislim da je 17000 din,podeljeno na dva dela više nego malo za život.Nemoj samo da mi kažešda su onda škola jezika,sport i muzička škola luksuz.Ja kao profesor znam koliko je obrazovanje važno u životu.
A to lupetanje i spajanje nastavnih jedinica su čista glupost.Čak i kada si na bolovanju manje od mesec dana,moraš da nadoknadiš svaki čas bez obzira što ti je plata umanjena za to vreme.
Verujte mi,nije prosvetni radnik neko iz vašeg komšiluka ko se ponaša neodgovorno merilo za profesiju.
 
U soku sam. Zar je moguce da mladi biraju profesiju koju ne cene, ne vole. Zbog takvih nam je problematican rad u skolama sa decom, roditeljima. Takvi prosvetni radnici koji kazu da ne zele da rade jos dok studiraju su bruka i sramota. Zbog takvih je prosveta na losem glasu. Sigurna sam da su mu roditelji , lenjivci prosvetni radnici. Nije ni imao na koga da se ugleda
 

Back
Top