Navikavanje na nosu

sidarta

Obećava
Poruka
86
Imam sina od 17 meseci,na nosu lepo sedne odsedi kolko treba ali cim mu stavim pelenu sve odradi u nju.Zna za sta sluzi nosa jer kaze sta treba da uradi ali nikad nista.Sta da radim da vec jednom napuni nosu. :?
 
i moja cerka je radila slicno.za odvikavanje od nose je najbolje leto.pusti dete da ide po kuci bez pelene i bez gaca.onda ga stavljas na nosu kad god osetis da je momenat.al ne drzi ga dugo da ne bi zaboravio cemu sluzi nosa.desice se da se pokaki na pod al sta sad(ako imas tepih skloni ga)najpre ce da nauci da kaki jer taj osecaj brze registruju od potrbe za piskenjem.piskenje ide malo sporije.i kad jednom pocnes nikako ne odustaj jer kad odustanes sledeci put ces morati sve iz pocetka.
srecno
 
zaboravih da dodam:kad uradi to na nosu onda ga pohvali(al ne pravi senzaciju od toga) stavljaj njegovu omiljenu igracku na nosu,mozes da stavis nosu pored wc solje pa kazi da mama i tata to rade na wc solju pa bi trebalo i on posto je vec veliki decak i te fore da se oseti bitnim
 
Има још времена. Кажу да код дечака то иде још мало спорије него код девојчица. Немој га дуго држати на ноши, али га стављај чешће. Кад успе, обавезно аплауз и похвала!
А на лето, кад буде довољно топло, једноставно му скини пелене...онда ће осетити мокро кад се упишки и неће му бити пријатно...па ће се и сам сетити да треба да тражи ношу.
Само полако и стрпљиво. :)
 
Ama bas nista! Stavljajte ga na nosu da se navikava i ne ocekujte od njega previse, deca sve do 3. godine zivota nemaju fizioloski razvijene sfinktere pa se smatra da nije ni potrebno insistirati da ih se pre toga nauci na nosu. Naravno, zbog svog komfora (a ranije i zbog novca za pampers, ili jos ranije zbog platnenih pelena) roditelji cesto forsiraju decu na nosu i nemali br puta pohvale se da su im deca 'vec sa 6 meseci isla na nosu!' - to prosto nije ni prirodno ni pozeljno, i predstavlja frustraciju za dete. Period od 2. do 3. godine zivota predstavlja period borbe sa roditeljima i ocvrscavanja volje i licnosti deteta, 'ne' je cesta (skoro najcesca :roll: ) rec u recniku, a izbacivanje fecesa i urina predstavlja nacin komunikacije sa roditeljima kojima se moze dati ili uskratiti 'dragoceni sadrzaj' za koji dete smatra da je njegov telesni deo kojim je fascinirano, a u isto vreme shvata da je to nesto sto kod roditelja izaziva paznju, ushicenje ili nezadovoljstvo. Dakle, ne frustrirajte dete da mora 'to' da obavi u nosu, budite nezni i podrzavajuci, jasni u reakcijama i pustite da sfinkteri deteta dobiju svoju fiziolosku zrelost - dete ce u jednom trenutku samo prihvatiti nosu i postace mu neugodno u pelenama. Ne brinite previse i ne opterecujte se. Jedino sto je to opterecenje za porodicni budzet, sto se pampersa tice, ali sta da radite...
 
Uh, i ja se ubih sa pelenama. Moja cerka, od 23 meseca kaze - svi kake u nosu, i baka, i deda (nabroji nas sve zive), i na kraju doda - a Ana nece.

I nema sanse da ode na nosu... imam utisak da se inati, mada je niko ne prisiljava niti malteretira sa nosom.
 
schatje:
Uh, i ja se ubih sa pelenama. Moja cerka, od 23 meseca kaze - svi kake u nosu, i baka, i deda (nabroji nas sve zive), i na kraju doda - a Ana nece.

I nema sanse da ode na nosu... imam utisak da se inati, mada je niko ne prisiljava niti malteretira sa nosom.

Pa nista, kazi joj lepo "ne moras, ali svi smo mi mirisljavi jedino Ana smrduckaaaaaa!" - nesto tog tipa, je l' ako vidi da te to nervira i dotice, onda ce to biti oruzje kojim te moze tuci. Ne obracaj paznju na to, samo se bez ljutnje mrsti, zacepljuj nos i tako to, kad je presvlacis - ali BEZ ljutnje i agresije, kao da te to ne uznemirava previse! Ona jednostavno isteruje svoju volju i moc da nesto (jedino nesto na svetu u ovom trenutku!) ne zavisi od tebe, vec samo od njene volje - da li ce, ili nece kakiti u nosu tebi za nagradu. Ne uzbudjuj se, docice to na svoje!
 
moja devojcica,ima 2,5 god...i ponasa se isto kao i ANA,a i zove se tako :lol:
kada sam joj rekla da smo svi cisti,samo ona smrdi,ona je ladno,pokazala na svog brata i rekla nije ana,to je paja!!!
muku mucimo,kada joj se hoce ide na nosu,kada nece nema sanse...
ja eto cekam lepse vreme,pa da je razgolitim....
 
:lol:
Ma svasta sam probala... I gacice sa barbikom pa ono... ajde sad u nosu, da ne upiskimo barbiku, i tako te fore... Kad pitam, hoces nosu? kaze da hoce, ali cim krenem po nju cujem - ne ne ne ne... Imam utisak da ce krenuti u skolu, a ja za njom sa nosom.
Ako neko ima DOBAR recept, ono... pliiiiz :)

Pozdrav za sve male Ane, a i ostale koji nece na nosu :)
 
Ja sam pocela sa dve i po godine krajem juna cim se zavrsila skolica. On je rodjen u januaru pa mi je sa godinu i po dana bilo rano odnosno moj sin apsolutno nije bio spreman dok je sa dve i po godine sve super proslo. Bukvalno je za deset dana ukapirao sta i kako i sve je bilo ok.
Mislim da ne treba insistirati pogotovo kod tako male dece sa godinu ili godinu i po dana.
Moj sin ziv nije hteo da sedne nosu pa nisam insistirala nego sam ga ja stavljala direktno na wc solju ako smo u kuci, a napolju smo “salivali travicu”.
Nisam ja nista puno objasnjavala nego sam mu jednostavno skinula pelene i obukla mu gacice, pitala da li mu je lepo u gacicama, kako nije vruce itd. Tek kad se nekoliko puta upiskio ukapirao je o cemu se radi, plakao i brinuo se i hteo da odmah obrisemo sve i presvucemo na sta sam mu ja govorila da ne treba nista da se brine da je on super i da sam sigurna da ce brzo nauciti, ali da mora reci da mu se piski.
Iako je sve proslo ok i jako brzo, nakon pocetnih progresa, nasih pohvala i tapsanja, recimo nakon mesec dana imali smo period u kom ga je mrzelo da prekida igru da bi piskio. To je deci gubljenje vremena, pa sam morala da ga podsecam jer je uvek pustao koju kapljicu u gace pa tek onda govorio da mu se piski.
Kakenje je doslo malo kasnije, recimo mesec dana nakon piskenja, jer je to za decu malo teze. Medjutim, sa gledanjem njegove kake (ni slucajno na nosi, nego samo na wc solji) od strane cele familije, tapsanje itd. se i to sredilo. Ja sam ga pustala da pusti on vodu sto ga je jako zabavljalo, i govorila mu da njegova kaka ide da se sretne sa kakama sve ostale dece koja kake u wc solju :D
 
sidarta:
Imam sina od 17 meseci,na nosu lepo sedne odsedi kolko treba ali cim mu stavim pelenu sve odradi u nju.Zna za sta sluzi nosa jer kaze sta treba da uradi ali nikad nista.Sta da radim da vec jednom napuni nosu. :?
Prestani da brines s tvojim detetom je sve u redu! dakle, ovo nisam ja smislila vec deciji psiholozi: mozes dete rano nauciti na nosu, da piski u odredjeno vreme, nakon sto jede ili sta vec, ali to je uslovni reflex i nema veze sa voljnoscu. tek sa 2-2,5 god dete pocinje da kontrolise te radnje i moze da ih odgodi ako zeli. Tek tada imas cemu da ga ucis. Do tada se samo frustriras a mozda to prenosis i na dete.
 
Kad je moje dete imalo 6-7 meseci,cim je pocela lepo da sedi,pocela sam da je stavljam na nosu.Samo da sedi da oseti pod sobom tu podlogu.Prvi put joj je bilo cudno,drugi put se mrstila ali sam joj okolo stavila igracke pa smo se jedno 10 min,tako igrale.Onda 2,3 put u istom danu.Proslo je 10ak dana dok nije uradila posao u nosu.Imala sam vremena i posvetila sam maksimalno vreme da ovo nauci.Nikad nije odbijala da sedne na nosu,vremenom joj je postalo normalno da se malo igra sedeci na njoj.U medjuvremenu smo naravno stavljali pelene i po 4,5 puta je skidali i stavljali na nosu pa sedeli i cekali.Onda je sve cesce pocela da posao obavlja u nosu.Pelene smo nosili intezivno do prvog rodjendana i one su sve cesce ostajale suve.Par meseci posle prvog rodjendana poceli smo da ih skidamo preko dana i koristimo samo nocu.Vec tada je po nekad znala da kaze "daj njonju"ali joj se sto puta desilo da odradi u gace.Nisam je grdila,samo je presvucem i kazem kako je lepo sto su cite gacice a one prljave su grozne i ona se mrstila svaki put kad ih vidi.Sa 16 meseci skinuli smo pelene i nocu jer je preko dana vec sama znala da trazi nosu,bez problema.Par puta se upiskila nocu u krevetac,i opet bez galame.U sred noci sam menjala posteljinu i ves.Ona bi ujutru videla prljav ves i gadila se,ubrzo je prestala i nocu da piski u krevetac.Kada je posla u jasle sa nekih 17 meseci bila je jedina koja nema pelene.Nekoliko puta mi je rekla kako je ona velika a ostala deca su mala,zato sto piske u pelene i naravno i ona se upiskila u gace u vrticu.Posle ovih par situacija vise se nikad nije upiskila ili ukakila u gacice.Mislim da je jako vazno da se dete sto ranije stavlja na nosu samo da sedi,bez opterecenja da nesto uradi.Sigurna sam da nije nikakva frustracija vezbanje sedenja,samo treba biti uporan i strpljiv a odradjeni posao u nosu ocekivati tek posle nekoliko meseci,nikako pre.Sigurna sam da je jako kasno navikavati dete da SEDI na nosi tek sa 17-18 meseci,jer su onda rezultati daleko sporiji.Moj slucaj je imao relativno brzo resenje ali joj je i dan dans problem silazenje niz stepenice iako ima 2,5god.Tako da drage mame imate u vidu da je svako dete za nesto vise a za nesto manje sposobno,ali u svakom slucaju pocnite da stavljate na SEDENJE svoje lucice sto pre. :D
 
U pravu su kad vam kazu da treba da sacekate da dete napuni dve godine.Moja devojcica je u tom periodu prestala da koristi pelene,mada sam je ja stvljala na nosu od osmog meseca i nista samo sam se nervirala.Kazu "samo treba imati zivaca". Onog momenta kad rodis dete istovremeno ulazis i u raj i u pakao, zato SRECNO PUTOVANJE!
 

Back
Top