Antidepresiv za anksioznost

perakle

Zainteresovan član
Poruka
112
Juce mi je prepisano da pijem AD Zoloft zbog jakih nervoza koje su mi se pojavile pre nekog vremena (verovatno usled emocionalne preforsiranosti) koje se manifestuju kao konstantna jaka napetost celog organizma u toku celog dana, koja mi onemogucava normalno funkcionisanje. To ide dotle da ne mogu mirno da sedim i da se koncentrisem na bilo sta vec bih samo setao, uopste negde se kretao da bih smanjio tu napetost. Depresivnih faza (cini mi se) nemam.
Lekar mi je prepisao antidepresiv Zoloft i to 25 miligrama prvih 6 dana a posle 50, jednom dnevno.
Pijem ga vec dva dana i osecam neprijatne nuspojave, pre svega vrtoglavicu, poremecaj vida i nervozu (ne znam da li je ovo povezano sa lekom posto to svakako imam).
Takodje sam dobio i Ksalol 0,25 mg da pijem.
Interesuje me da li je jos neko iskusio ovakve posledice tog leka, da li je to normalno i prolazno i PRE SVEGA da li ce mi taj lek zaista pomoci oko moje nervoze posto mi zasada samo pravi vece probleme nego koristi (ipak ga pijem samo dva dana)?

Molim vas samo dobronamerne komentare.
Hvala
 
Poslednja izmena:
Juce mi je prepisano da pijem AD Zoloft zbog jakih nervoza koje su mi se pojavile pre nekog vremena (verovatno usled emocionalne preforsiranosti) koje se manifestuju kao konstantna jaka napetost celog organizma u toku celog dana, koja mi onemogucava normalno funkcionisanje. To ide dotle da ne mogu mirno da sedim i da se koncentrisem na bilo sta vec bih samo setao, uopste negde se kretao da bih smanjio tu napetost. Depresivnih faza (cini mi se) nemam.
Lekar mi je prepisao antidepresiv Zoloft i to 25 miligrama prvih 6 dana a posle 50, jednom dnevno.
Pijem ga vec dva dana i osecam neprijatne nuspojave, pre svega vrtoglavicu, poremecaj vida i nervozu (ne znam da li je ovo povezano sa lekom posto to svakako imam).
Takodje sam dobio i Ksalol 0,25 mg da pijem.
Interesuje me da li je jos neko iskusio ovakve posledice tog leka, da li je to normalno i prolazno i PRE SVEGA da li ce mi taj lek zaista pomoci oko moje nervoze posto mi zasada samo pravi vece probleme nego koristi (ipak ga pijem samo dva dana)?

Molim vas samo dobronamerne komentare.
Hvala

Sta da ti kazem sto neznas? carobni stapic ne postoji pa mislim da te je Dr snimo i odrediuo terapiju koja ce morati da potraje i donese poboljsanje ali nazalost ne preko noci. Budi uporan ,posavetuj se i sa drugim doktorom i nadji sebi neki ventil ,trci,setaj, pecaj...mada takav si covek emotivan i ranjiv.
 
Bez brige samo sve je to normalno za anksioznost.Svaki AD :( u pocetku donosi pogorsanje tj nuspojave.Cim se organizam navikne bices kao pre bolesti.Samo budi uporan i preguraj ovaj pocetak to je najbitnije posle je sve ok.Pokusaj da radis nesto sto te opusta.
Sve sam to vec prosla i znam da ti nije lako.:bye:
 
Hvala vam na zainteresovanosti :)
Trenutno, jedini ventil mi je sto volim da prosetam, jeste da nije po prirodi vec po gradu medju gomilom ljudi, al daj sta das.
Puno mi znaci da nisam sam u ovome i sto ima jos ljudi koji su prosli kroz ovo (nazalost), posto vecina ljudi ne moze da shvati kolike su to muke, pa samim time cesto nailazim na osudu na ovaj ili onaj nacin.
 
Juce mi je prepisano da pijem AD Zoloft zbog jakih nervoza koje su mi se pojavile pre nekog vremena (verovatno usled emocionalne preforsiranosti) koje se manifestuju kao konstantna jaka napetost celog organizma u toku celog dana, koja mi onemogucava normalno funkcionisanje. To ide dotle da ne mogu mirno da sedim i da se koncentrisem na bilo sta vec bih samo setao, uopste negde se kretao da bih smanjio tu napetost. Depresivnih faza (cini mi se) nemam.
Lekar mi je prepisao antidepresiv Zoloft i to 25 miligrama prvih 6 dana a posle 50, jednom dnevno.
Pijem ga vec dva dana i osecam neprijatne nuspojave, pre svega vrtoglavicu, poremecaj vida i nervozu (ne znam da li je ovo povezano sa lekom posto to svakako imam).
Takodje sam dobio i Ksalol 0,25 mg da pijem.
Interesuje me da li je jos neko iskusio ovakve posledice tog leka, da li je to normalno i prolazno i PRE SVEGA da li ce mi taj lek zaista pomoci oko moje nervoze posto mi zasada samo pravi vece probleme nego koristi (ipak ga pijem samo dva dana)?

Molim vas samo dobronamerne komentare.
Hvala

По овоме што си написао, мислим да те погрешно лече. Ти немаш симптоме депресије већ анксиозности. Треба да узимаш анксиолитике док симптоми не прођу а не антидепресиве. Осим тога, анксиолитици су лекови са врло мало нежељених дејстава и мале токсичности, док су антидепресиви много тежи лекови.
Отиђи ти још код неког специјалисте...
 
По овоме што си написао, мислим да те погрешно лече. Ти немаш симптоме депресије већ анксиозности. Треба да узимаш анксиолитике док симптоми не прођу а не антидепресиве. Осим тога, анксиолитици су лекови са врло мало нежељених дејстава и мале токсичности, док су антидепресиви много тежи лекови.
Отиђи ти још код неког специјалисте...

Koliko je meni poznato, i antidepresivi i sedativi (benzodiazepini) spadaju u kategoriju anksiolitika sa tim sto AD imaju malo nezeljenih dejstava dok su benzodiazepini oni koji imaju mnogo teze posledice (ksalol je jedan od njih)
 
Koliko je meni poznato, i antidepresivi i sedativi (benzodiazepini) spadaju u kategoriju anksiolitika sa tim sto AD imaju malo nezeljenih dejstava dok su benzodiazepini oni koji imaju mnogo teze posledice (ksalol je jedan od njih)

Antidepresivi su posebna grupa lekova tj.ne ulaze u kategoriju anksiolitika, neželjena dejstva su im brojna i teža u odnosu na anksiolitike.
 
Antidepresivi su posebna grupa lekova tj.ne ulaze u kategoriju anksiolitika, neželjena dejstva su im brojna i teža u odnosu na anksiolitike.

Znam da su se ranije prepisivali AD "stare generacije" koji su bili veoma delotvorni ali su imali niz losih nuspojava...kazu da su ovi "nove generacije" slabije delotvorni pa se zato piju duze vreme, ali takodje da imaju mnogo manje nezeljenih dejstava.
Meni su npr. i neuropsihijatar i lekar opste prakse rekli da je to ok lek bez nekih losih dejstava.
 
Антидепресив јесте лек избора код анксиозности. ;)
Раније се анксиозност лечила анксиолитицима али због развијања зависности анксиолитици се већ дуже времена убаце само у почетку лечења анксиозности уз антидепресив, а после се пацијент лечи само антидепресивом.
Тако да твој психијатар није ништа омашио.
О нежељеном дејству антидепресива сам ти оставила чланак.

Антидепресиви не спадају у анксиолитике. То су две засебне групе лекова. ;)
 
Антидепресив јесте лек избора код анксиозности. ;)
Раније се анксиозност лечила анксиолитицима али због развијања зависности анксиолитици се већ дуже времена убаце само у почетку лечења анксиозности уз антидепресив, а после се пацијент лечи само антидепресивом.
Тако да твој психијатар није ништа омашио.
О нежељеном дејству антидепресива сам ти оставила чланак.

Антидепресиви не спадају у анксиолитике. То су две засебне групе лекова. ;)

Антидепресив НИЈЕ лек избора код анксиозности, а камоли лек ПРВОГ избора.;)
Золофт се користи искључиво за следеће индикације:
-депресија,
-панични поремећај са или без агорафобије,
-опсесивно-компулсивни поремећаји.

Нежељених дејстава има чак 21...;)

Анксиозност се лечи анксиолитицима и то зна чак и обичан лекар у примарној здравственој заштити који има макар један дан радног стажа...;)

Овде имаш линк за национални водич "Терапијске смернице за лечење депресије"...http://www.minzdravlja.info/downloads/2008/Sa Zdravlja/dokumenta/Vodici/DEPRESIJA.pdf

Када имаш времена прочитај, не може да ти шкоди...;)
 
Антидепресив НИЈЕ лек избора код анксиозности, а камоли лек ПРВОГ избора.;)
Золофт се користи искључиво за следеће индикације:
-депресија,
-панични поремећај са или без агорафобије,
-опсесивно-компулсивни поремећаји.

Нежељених дејстава има чак 21...;)

Анксиозност се лечи анксиолитицима и то зна чак и обичан лекар у примарној здравственој заштити који има макар један дан радног стажа...;)

Овде имаш линк за национални водич "Терапијске смернице за лечење депресије"...http://www.minzdravlja.info/downloads/2008/Sa Zdravlja/dokumenta/Vodici/DEPRESIJA.pdf

Када имаш времена прочитај, не може да ти шкоди...;)

Тема је анксиозност, а не депресија.

Аха и ти си овом: "Терапијске смернице за лечење депресије" доказао да се анксиозност не лечи антидепресивима?
Наравно да ниси. ;)
Немамо разлога да расправљамо, јер сам ја управу.

Antidepressant agents are the drugs of choice in the treatment of anxiety disorders, particularly the newer agents that have a safer adverse effect profile and higher ease of use than the older tricyclic antidepressants (TCAs), such as selective serotonin reuptake inhibitors (SSRIs). Antidepressants that are not FDA-approved for the treatment of a given anxiety disorder, such as nefazodone and mirtazapine still may be beneficial. Older antidepressants, such as TCAs and monoamine oxidase inhibitors (MAOIs), also are effective in the treatment of some anxiety disorders.

A Cochrane review of second-generation antipsychotic drugs found that quetiapine and risperidone were effective when combined with antidepressants; however, adverse side effects were also reported.[97]

http://emedicine.medscape.com/article/286227-overview



Видим да користиш "стручну" литературу са другог форума? ;)
Користим разну литературу, почев од оне факултетске преко специјализованих интернет сајтова до стручне литературе писане од стране релевантних лица.
Сајт на који алудираш јесте релевантан. Пишу га лекари.

Њихов став се поклапа са оним што пише Medscape:

Lečenje

Lečenje anksioznih poremećaja je moguće na dva načina. Najpre, mogu se lečiti lekovima. Ranije se smatralo da se mogu otkloniti davanjem lekova za smirenje tipa Benzedina, Bromazepama, Lorazepama i sl. Danas je terapijski pristup lečenju anksioznih poremećaja u potpunosti drugačiji. Naime, osnovni lekovi za sanaciju tegoba su antidepresivi i to dominantno oni koji spadaju u grupu selektivnih inhibitora ponovnog preuzimanja serotonina. Lekovi za smirenje se uključuju samo u početku i veoma brzo izbacuju iz terapije obzirom da imaju veoma izuzetan potencijal za razvoj zavisnosti ako se dugo i bez kontrole uzimaju. Ako se razvije zavisnost, to postaje nov problem i bolest koju je, nažalost, znatno teže lečiti od samog anksioznog poremećaja. Za lečenje anksioznih poremećaja kognitivno bihejvioralna terapija je metod izbora u odnosu na sve ostale psihoterapije. Kod značajnog broja pacijenata moguće je pomoći mu samo pomoću ove psihoterapijske metode. Međutim, najbolji rezultati se postiži kombinacijom medikamentozne i kognitivno bihejvioralne terapije, s obzirom da medikamenti brže oslobađaju pacijenta od patnje, dok im kognitivno bihejvioralna terapija daje mogućnost da nauče kako da kontrolišu strahove i bez lekova, produžavaju remisiju i smanjuju verovatnoću nastanka nove epizode bolesti.

Онај водич за депресију ти је из 2004. године...малко је остарио. ;)

п.с. ако имамо неки проблем, слободно ми пошаљи пп, не устручавај се
 
Ја сам теби дао линк ка Водичу да укапираш разлику између депресије и анксиозности...Иначе, водичи се не пишу сваке године као што мислиш, него се поступа по њима све док се не промени медицинска доктрина...Из неких области, медицинска доктрина се мења после 50 година...
То се не учи на факултету, има времена, када почнеш да радиш у пракси казаће ти се само...;)
Корисник је лепо написао да је нервозан и напет, јасно је да нема ама баш никакве симптоме депресије, таква анксиозност се врло успешно санира малим почетним дозама анксиолитика који су, уз правилну употребу, јако захвални лекови са минималним нежељеним ефектима.
Јако је неозбиљно да, као модератор са једног форума, преносиш "стручне и научне" информације са другог форума да неко не би сутра настрадао од "штампарске грешке"...;)
Још је неозбиљније да копираш изводе СмПЦ-а из ФДА. Ако у САД влада "доктрина" да целокупну популацију треба држати на антидепресивима, не значи да је то Богом дано...То што у САД узимају антидепресиве као бомбоне, то је због тога што потрошњу тих лекова подстиче једна врло јака фармацеутска компанија...
А Золофт је "само" 10 пута скупљи од Бенседина, зато је он "популаран" за лечење свега и свачега...;)
Научићеш, има времена, пракса је чудо (ако је доступна)...;)
 
А ја сам теби дала доказ да се анксиозност лечи антидепресивима. ;)
Иначе, ти си у пракси, лечиш људе па си компетентан да дајеш савете?
Од кад?
Не мораш да ми одговараш.
 
Juce mi je prepisano da pijem AD Zoloft zbog jakih nervoza koje su mi se pojavile pre nekog vremena (verovatno usled emocionalne preforsiranosti) koje se manifestuju kao konstantna jaka napetost celog organizma u toku celog dana, koja mi onemogucava normalno funkcionisanje. To ide dotle da ne mogu mirno da sedim i da se koncentrisem na bilo sta vec bih samo setao, uopste negde se kretao da bih smanjio tu napetost. Depresivnih faza (cini mi se) nemam.
Lekar mi je prepisao antidepresiv Zoloft i to 25 miligrama prvih 6 dana a posle 50, jednom dnevno.
Pijem ga vec dva dana i osecam neprijatne nuspojave, pre svega vrtoglavicu, poremecaj vida i nervozu (ne znam da li je ovo povezano sa lekom posto to svakako imam).
Takodje sam dobio i Ksalol 0,25 mg da pijem.
Interesuje me da li je jos neko iskusio ovakve posledice tog leka, da li je to normalno i prolazno i PRE SVEGA da li ce mi taj lek zaista pomoci oko moje nervoze posto mi zasada samo pravi vece probleme nego koristi (ipak ga pijem samo dva dana)?

Molim vas samo dobronamerne komentare.
Hvala

На твом месту не бих узимала овај антидепресив пре него што ме прегледају бар још 2 психијатра и при том им не бих рекла да сам већ била код неког на прегледу и да ми је прописана терапија...
Имам утисак да је твој преглед био рутински...
Што би се народски рекло "залепио ти терапију" па трпи све негативне ефекте

Сви лекови који се користе у психијатрији имају нежељених дејстава, разних.
Прочитај мало више овде : Антидепресиви, сероксат, золофт, мапротилин, ципралекс...

Корисник Перакле се чуди зашто су му прописали антидепресив за анксиозност?
Чудим се и ја..?
Ја га не бих упутила да прочита нежељене ефекте па да се сложи с њима и трпи их...
Написала сам горе шта бих му саветовала и као лекар и као човек...
 
Што се чудиш кад се анксиозност званично лечи антидепресивима?
Је л' треба да изигравам психијатра?
Је л' треба да саветујем да не узима терапију преписану од релевантног лица , а да при томе немам појма колико му је тешко стање?
Како ти из перспективе форумаша можеш да закључиш да је тај преглед био рутински? И да је његово стање до те мере лагано да, уствари, не захтева антидепресив? Ја толико себи не допуштам слободне процене.

Још ће ме неко, на крају, напасти да дајем савете који се косе са званичном доктрином.

Глорина, давај савете какве желиш. ;) То је твоје право. Али и моје право је да дајем савете у складу са мојим мишљењем и савешћу.
 
Poslednja izmena:
А ја сам теби дала доказ да се анксиозност лечи антидепресивима. ;)
Иначе, ти си у пракси, лечиш људе па си компетентан да дајеш савете?
Од кад?
Не мораш да ми одговараш.

Нисим ми дала никакав "доказ". Доказ није непотписано шкрабање са другог форума или "званична" доктрина САД где сваку здраву особу која испољава знаке нервозе кљукају антидепресивима најновије генерације, који су, наравно најскупљи. На пабмеду и медлајну има доста стручних и озбиљних радова где је наведено да терапија антидепресивима не постиже задовољавајуће резултате у лечењу анксиозности.
Људи се у Републици Србији лече у складу са препорукама републичких стручних комисија и лекари су дужни да лекове прописују у складу са звамнични индикацијама, а не зато што их неко "подмазује". Уосталом, мало по мало, па контрола ухвати лекаре који прописују скупе лекова за оно за шта нису регистровани и онда им здравствена установа у којој раде одбија од плате укупан износ неправилно прописаних лекова. Такође, јако је неетички да у картону сваког човека који се мучи са тренутном нервозом пише да се лечи од депресије...;)
Од тебе сам компетентнији свакако, јер сам преко 20 година у здравственом сектору и више знам од неког вечитог студента медицине који се још пре више од две године овде представљао као лекар, специјалиста судске медицине...;)
А видим да овде људе који пате од протрузије лумбалног дискуса плашиш и одмах упућујеш на операцију код неурохирурга...Страшно....
Надам се да ћеш једног дана да добијеш посао и да имаш прилике да "лечиш" пацијенте на сопствену одговорност...;)
 
Још ће ме неко, на крају, напасти да дајем савете који се косе са званичном доктрином.

Тебе нико не напада, боље то посматрај са ведрије стране..старије и искусније колеге желе да те едукују...;)
Што се тиче "званичне докрине", свака држава има сет аката којим се то уређује ( Протоколи, Водичи, Стандарди, Смернице, Листа лекова са индикацијама и сл).
Званична доктрина у Србији није оно што ти изгуглаш са јевтиних сајтова који објављују сумњиве и непроверене информације или опен аксес публикација.
Уосталом, чуди ме да ти као борац против америчке доктрине, у покушају да се "чупаш" користиш управо њихове податке?;)
 
anksioznost vodi u depresiju ...ksalol je dat u pravom trenutku ali i antidepresiv ,ksalol se izbacuje kad proradi ad...kod svakog se nuspojave manifestuju na drugaciji nacin...anksiolitici ne lece anksioznost ,to su obicni sedativi koji u kombinaciji sa ad ubrzavaju dejstvo ad tako da kada ad preuzme nervni sistem osoba se lakse nosi sa strahovima i trazi resenje,ni ad nije lek ali bolji push up i lakse se ide napred ,dok sedativi samo otklone trenutni fizicki osecaj straha ,svet postane ruzicast,stwaraju weliku zawisnost kada se koriste wise meseci ,a odvikwanje je tesko kao kod heroina.....0,25mg ksalola je 25mg bromazepama,diazepama,anksioznost lecena sedativima moze da preraste u hronicnu
 
Anksioznost i Panicni poremecaji nisu isti problemi,treba ix ograniciti...u tom slucaju panicni poremecaji se lece anksioliticima,a ne antidepresivima... zoloft je dobar antidepresiv , perakle terapija ti je ok,izdrzi nuspojave,izbacice ksalol iz terapije ,bice sve ok.
 
Poslednja izmena:
Ovako, ovo stanje mi nije nepoznato posto sam vec imao ovakav period u zivotu. Pojavilo se pre jedno pet-sest godina i trajalo je oko dve i po godine.
Iskustvo je bilo zaista uzasno, prvi osecaj kad se ujutru probudim je bio neizdrziva nervoza koja me je terala da direktno iz kreveta idem na trcanje bilo +40 ili -20 C.
To mi je ujedno bio i poslednji osecaj pred spavanje. San mi je dolazio na oci jedino ako se dobro izmorim u toku dana, znaci nekoliko tura trcanja dnevno.
Bio sam kod psihijatra i prepisana mi je terapija bromazepanom. Osetio sam trenutno olaksanje i sve je izgledalo sjajno. Medjutim, dozu sam polako morao da povecavam i razvio sam zavisnost. Kroz pakao sam prosao da bih se skinuo sa tog zla i staro stanje mi se vratilo (nije nigde ni otislo).
U medjuvremenu sam pokusavao razne druge metode (prosao sam kroz sva moguca lekarska ispitivanja), kiropraktiku (navodno mi je jedan prsljen na vratu bio pomeren), bioenergetiku i jogu. Joga mi je jedino donekle pomogla posle duzeg perioda, ali ne u potpunosti.
Ta silna nervoza me je castila i gastritisom i refluksom zeluca usled cega sam bio zaglavio i u bolnicu na par dana zbog neizdrzljivih bolova u stomaku. Tri dana sam se hranio preko infuzije.

Zbog svega ovoga sam poprilicno nerad da se vracam na sedative i pokusavam na sve moguce nacine da izbegnem uzimanje tog Ksalola. Sve nade polazem u tal AD, naravno uz promenu stila zivota. Zato me i zanima da li taj AD leci nervozu i koja su iskustva drugih ljudi. Nisam valda univerzalan slucaj?
 
Ovako, ovo stanje mi nije nepoznato posto sam vec imao ovakav period u zivotu. Pojavilo se pre jedno pet-sest godina i trajalo je oko dve i po godine.
Iskustvo je bilo zaista uzasno, prvi osecaj kad se ujutru probudim je bio neizdrziva nervoza koja me je terala da direktno iz kreveta idem na trcanje bilo +40 ili -20 C.
To mi je ujedno bio i poslednji osecaj pred spavanje. San mi je dolazio na oci jedino ako se dobro izmorim u toku dana, znaci nekoliko tura trcanja dnevno.
Bio sam kod psihijatra i prepisana mi je terapija bromazepanom. Osetio sam trenutno olaksanje i sve je izgledalo sjajno. Medjutim, dozu sam polako morao da povecavam i razvio sam zavisnost. Kroz pakao sam prosao da bih se skinuo sa tog zla i staro stanje mi se vratilo (nije nigde ni otislo).
U medjuvremenu sam pokusavao razne druge metode (prosao sam kroz sva moguca lekarska ispitivanja), kiropraktiku (navodno mi je jedan prsljen na vratu bio pomeren), bioenergetiku i jogu. Joga mi je jedino donekle pomogla posle duzeg perioda, ali ne u potpunosti.
Ta silna nervoza me je castila i gastritisom i refluksom zeluca usled cega sam bio zaglavio i u bolnicu na par dana zbog neizdrzljivih bolova u stomaku. Tri dana sam se hranio preko infuzije.

Zbog svega ovoga sam poprilicno nerad da se vracam na sedative i pokusavam na sve moguce nacine da izbegnem uzimanje tog Ksalola. Sve nade polazem u tal AD, naravno uz promenu stila zivota. Zato me i zanima da li taj AD leci nervozu i koja su iskustva drugih ljudi. Nisam valda univerzalan slucaj?

Драго ми је што си написао генезу своје болести. ;)
Сад је сасвим јасно да нити си прегледан на брзину нити си био код психијатра који не ради савесно свој посао.
А мени се још једном потврдило да кад су у питању психичка обољења, на форуму, не може да се прецизно утврди колико је исто озбиљно развијено.
Велики поздрав и савет је, такође, когнитивно бихјвиорална терапија тј. психотерапија.
Те ирационалне страхове мораш научити да савладаш, а то сама терапија не може.
 

Back
Top