Zarko Korac i Norveska

osveta 1912

Primećen član
Poruka
822
Evo malocas je Zarko Korac na prvom programu TVNS u emisiji Danice Vucinic baljezgao o tome kako su Norvezani pre 100 godina bili jako siromasni ali su se izvukli i postali jedna od najbogatijih zemalja sveta zahvaljujuci svojoj vrednoci i marljivosti, i kaze da nismo ni mi Srbi nista manje vredni niti smo gluplji od Norvezana, da bi nakon samo dva minuta nastavio sa starom mantrom kako EU nema alternativu...

Cekajte bre, koga on zeza? Pa Norveska nikada nije bila niti ima nameru da postane clanica EU, i upravo je primer Norveske dokaz da jedna zemlja moze da se razvija van ove tvorevine. Znam da bi neko rekao da Norveska ima naftu, ali i mi imamo ogromna rudna bogatstva na Kosmetu, kao i dosta plodne zemlje u Vojvodini sto Norvezani pak nemaju...
 
Evo malocas je Zarko Korac na prvom programu TVNS u emisiji Danice Vucinic baljezgao o tome kako su Norvezani pre 100 godina bili jako siromasni ali su se izvukli i postali jedna od najbogatijih zemalja sveta zahvaljujuci svojoj vrednoci i marljivosti, i kaze da nismo ni mi Srbi nista manje vredni niti smo gluplji od Norvezana, da bi nakon samo dva minuta nastavio sa starom mantrom kako EU nema alternativu...

Cekajte bre, koga on zeza? Pa Norveska nikada nije bila niti ima nameru da postane clanica EU, i upravo je primer Norveske dokaz da jedna zemlja moze da se razvija van ove tvorevine. Znam da bi neko rekao da Norveska ima naftu, ali i mi imamo ogromna rudna bogatstva na Kosmetu, kao i dosta plodne zemlje u Vojvodini sto Norvezani pak nemaju...

NORVEŠKA od nafte ostvaruje 27% svog BDP-a.
Bez tih 27%, norveški BDP bi iznosio oko 39000USD po glavi stanovnika.
39000USD po glavi stanovnika nemaju recimo: Nemačka, UK, Francuska, Italija,
Španija, Grčka i tu su negde Šwedska, Belgija i Danska koja toliko i ima.

E sada, poenta je u tome što Norveška ima zaleđinu u SAD-u, Norveška je NAJPOUZDANIJI SAD saveznik u EU i pomoću tog saveza štiti svoje interese od EU, u kojoj bi morala svoje prirodno bogatstvo od koga BUKVALNO ŽIVI da preda na upravu evropskim institucijama.

Norveška je država SIROVINSKE ekonomije, izvozi SIROVINE i od toga zarađuje BASNOSLOVNE SVOTE NOVCA.

Norveška je JOŠ JEDAN DOKAZ pored onog da se moše i izvan EU a to je da se i sa SIROVINSKOM ekonomijom može leo živeti.

Norveška se JAKO RAZLIKUJE od EVROPE, to će vam potvrditi svako ko je bio recimo u Nemačkoj ili Francuskoj i u Norveškoj, u svakom smislu te reči.
Ljudi su drugačiji, dosta mirni i imaju malo neobične FACE koje se meni dopadaju, naročito ženske, priroda je PRELEPA kao i nacionalna muzika, koja ima dosta sličnosti sa eskimskom muzikom i muzikom naroda sa severa Sibira.
Šta više u Norveškoj i živi solidan broj eskima.

JEDINA STVAR KOJA MI SE NE SVIĐA JE TA. ŠTO JE ZEMLJA PRETRPANA ZAMOTANIMA i to od 2007-e godine na ovamo.
Pre 2006/7-e Norvežani su činili 96% a sada čine tek 82% stanovništva.

Od stranaca najviše je:
1.Šweđana, oko 170000
2.Finaca, oko 140000
3.Pakistanaca, oko 96000-100000
4.Poljaka
5.Iračkih i turskih Kurda, oko 65000-70000

Ima i dosta Nemaca i Britanaca, zajedno oko 80000.

Nas, Srba, ima oko 3000.
 
norvežani narod sa najopuštenijim i bezbrižnim licima ,takodje fin i kulturan
bole njih za evropsku uniju i za rad posle tri sata
samo skupe im cigare i alkohol
Tamo je skupo SVE, ali su plate jeftine pa se lepo živi.
Nisam mislio da su im lica opuštena nego imaju neki specifičan izraz koji se meni dopada. Nisu svi takvi ali je to ipak karakteristicno za Norwesku pa i užu Skandinaviju.
Moj lični utisak, ne mora to svakome da se dopada.
Recimo, jedna od činovnica policije Osla koja je često izlazila u vestima nakon onog masakra ima takvu facu. Ima ih mnogo.
 
Tamo je skupo SVE, ali su plate jeftine pa se lepo živi.
Nisam mislio da su im lica opuštena nego imaju neki specifičan izraz koji se meni dopada. Nisu svi takvi ali je to ipak karakteristicno za Norwesku pa i užu Skandinaviju.
Moj lični utisak, ne mora to svakome da se dopada.
Recimo, jedna od činovnica policije Osla koja je često izlazila u vestima nakon onog masakra ima takvu facu. Ima ih mnogo.

mislio sam na bezbriznost kad rekoh opustena lica , nisu namrgodjeni , ne zure ........
moj utisak mada sam tamo kratko i recimo zbog posla malo izolovan(kuća poso,kuća poso)
 
Људи моји, како се Жарко Кораћ јуче на ТВ НС1 на-упетао, па то превазилази и машту да један психолог који је професор БУ може да изрекне то што је Кораћ изрекао!!! Како је могуће да га студенти уопште слушају, сем ако им је то вежба за ...НЕШТО. Њему се потпуно непознати садржаји неких основних појмова којима се иначе одређују разлике између човека и не-човека. И то је професор! Мало више од фуј!
 
norveska ima naftu. pa kad je cena nafte visoka, onda se isplati vadjenje nafte. pre poskupljenja nafte norveska je bila samo jedna od skromnih evropskih drzava
poznanik mi je letos tamo radio, a i sad radi, orisao je pre par nedelja opet
 
norveska ima naftu. pa kad je cena nafte visoka, onda se isplati vadjenje nafte. pre poskupljenja nafte norveska je bila samo jedna od skromnih evropskih drzava
poznanik mi je letos tamo radio, a i sad radi, orisao je pre par nedelja opet
Očigledno nisi čitao moj post ovde.
Prihodi od nafte čine oko 27% norveškog BDP-a.
Bez tih 27% norveski BDP iznosi oko 39000USD po glavi stanovnika.
Za primer:

Nemačka 36500-37000 sa ovom greškom
Francuska 34000-35000
UK 35000-36000, Engleska oko 40000-41000
Šwedska 36500
Italija 29000
Španija 27000-28000
Grčka 27000-28000
Danska 39000
Holandija 41000
Belgija 38000
Finska 34000
Šwajcarska 47000(sa Bankama, bez njih ne znam...).
Norweška nez nafte, oko 39000
Norweška sa naftom, oko 52500

Dakle Norweška je i bez UDELA PRIHODA od nafte jedna od ekonomski najrazvijenijih država Evrope ako ne računamo:Nemačke i francuske Pašaluke i Nahije od 50 hiljada stanovnika.
DALEKO je od NAJINDUSTRIJALIZOVANIJE DRŽAVE SVETA ali je EKONOMSKI JEDNA OD NAJRAZVIJENIJIH.
 
Ok, laze sebe, a nesvesno i nas.

Koliko ima stanovnika Norveska, koliko je prihod od nafte bio bitan za razvoj drzave?

http://ino.komora.net/LinkClick.aspx?fileticket=hCNlzs7n7zE=&tabid=2036&mid=4952&language=sr-Latn-CS

Koga zanima evo izvestaja privredne komore Srbije o Norveskoj.


Zbližavanje EU i Rusije preko Arktika


Norveška predstavila plan za izgradnju gasnog polja na Barencovom moru
Hamerfest, (Euroobserver) - Zajednički norveško-ruski gasni projekti na
Barencovom moru mogli bi pomoći otopljavanju budućih odnosa Evropske
unije i Rusije, budući da Norveška teži da svoj energetski socijalni model
proširi na istok. "Tesna saradnja Norveške i Rusije u regionu mogla bi biti u
interesu obeju zemalja i čitave Evrope", rekao je norveški ministar energetike
Od Enoksen.
Izvesno je da bi predloženom saradnjom norveške državne kompanije Statoil i
Norsk Hidro ruskom Gaspromu pomogle da razvije masivno polje gasa
Stokman u arktičkom krugu. Vrednost projekta koji bi mogao da bude okončan
2015, iznosi više od 30 milijardi evra. Projekat bi podrazumevao podelu ofšor
tehnologije s Rusijom, ohrabrujući Moskvu da preuzme novi norveški
"Integrisani menadžment plan za Daleki sever", budući ključni izvor
snabdevanja Evrope i Sjedinjenih Država. Plan koji je u aprilu usvojen u Oslu
predviđa najveće moguće uvećanje proizvodnje nafte i gasa, štiteći
istovremeno arktičku divljinu, bakalare i podelu "kajmaka" s lokalnim
zajednicama.
Međutim, plan ima i političku konotaciju. Norveške diplomate objašnjavaju da
ukoliko bi Rusija na severu usvojila nordijske vrednosti društva i zaštite
životne sredine, Moskva bi lako mogla biti približena usvajanju širih evropskih
normi tržišne ekonomije. "Projekat ovih dimenzija je kao višedecenijski brak.
On zahteva političko poverenje obeju strana", izjavio je norveški zvaničnik.
Norveška unapređuje svoje odnose s Rusijom nakon sukoba dugog 35 godina
oko bogatih naftnih polja na 173.000 kvadratnih kilometara na Barencovom
moru. Razgovori su počeli 2005., posle dvogodišnjih pukotina, uz povećani
promet na norveško-ruskoj granici, što svedoči o unapređenju
poslehladnoratovskih odnosa.
"Pregovori o teritoriji trajali su 30 godina, pa ćemo verovatno postići rešenje
za narednih 30 godina", kazao je norveški diplomata u sangviničnom
nordijskom stilu, suprotnom provokativnim izjavama iz Poljske i SAD o ruskoj
energetskoj politici.



Ugovor između Norsk hidro i iranske države


Predstavnici norveškog naftnog giganta „Norsk hidro“ i iranske državne
kompanije “Iranijan nešenel oil kampani” su potpisali ugovor o istraživanju
nafte u jugozapadnom delu Irana.




Norwežani su u isto vreme JAKO PRAGMATIČAN i PRE SVEGA ŠTEDLJIV NAROD ali i jako POMORLJIV i PITOM.
Norveška je bogata PRE SVEGA jer:

1.DUGO NIJE RATOVALA(bilo je sukoba na njenoj teritoriji ali to je samo na nekoliko lokacija na krajnjem severu zemlje gde je Hitler imao neke
njegove FIXNE ideje zbog kojih je Nemačka i propala tada.
2.Saradjuje sa SAD, za razliku od nas, oni su se odavno uhvatili u koštac sa TADAŠNJIM TENDENCIJAMA i profitirali od toga, dok smo mi raspravljali
o samoupravljanju i ostalom.
Kao štp se sada POLAKO, POSTEPENO i SISTEMATSKI pripremaju za novi period u Svetu, za šta su potvrda i neki delovi ovog texta
3.Narod je JAKO RAZUMAN, to sam uočio po FACEBOOK profilima, večina njih je u skladu sa navedenim opisom.
4.Možda i najvažnije, narod je JAKO ŠTEDLJIV tamo, možda i najviše u Evropi.
Tamo gde ne treba SE NE ŠTEDI ali SVUGDE GDE GOD MOŽE SE UŠTEDI.
Pa su tako za EUROSONG u Norweškoj ljudi imali utisak da dolaze u skromno razvijenu zemlju, sudeći prema raskoši bine za izvođače ali i drugim stvarima.

Meni lično nije cilj da od Srbije napravim Norwešku u smislu materijalnog bogatstva
građana, jer znam da sa tim ODMAH po DEFAULTU dolaze i loše stvari:

-DECA i LJUDI od 120kg, 40 i više posto stanovništva
-Gomila ZAMOTANIH, kojima ta ekonomska klima odgovara za razmnožavanje, a znamo da se mi Srbi JAKO sporo razmnožavamo u uslovima materijalnog blagostanja.
-Radno vreme od 12-13 sati UZ OBAVEZAN PREKOVREMENI rad, što se meni kao Srbinu NE SVIĐA.
Hoću POTPUNO POŠTENO i ODGOVORNO da radim 8 sati dnevno i da poslem IDEM KUĆI POTPUNO BEZBRIŽAN i ODMARAM CEO DAN bez IKAKVIH OBAVEZA na POSLU.
Za taj rad mi je dosta 600EUR mesečno, ko više želi, neka radi više i JAKO MI JE VAŽNO da SVI U SRBIJI imaju MINIMUM 250EUR po članu porodice, dakle ne mora biti 1000 već 250 ALI SVE PORODICE u SRBIJI.
 
Očigledno nisi čitao moj post ovde.
Prihodi od nafte čine oko 27% norveškog BDP-a.
Bez tih 27% norveski BDP iznosi oko 39000USD po glavi stanovnika.
Za primer:

Nemačka 36500-37000 sa ovom greškom
Francuska 34000-35000
UK 35000-36000, Engleska oko 40000-41000
Šwedska 36500
Italija 29000
Španija 27000-28000
Grčka 27000-28000
Danska 39000
Holandija 41000
Belgija 38000
Finska 34000
Šwajcarska 47000(sa Bankama, bez njih ne znam...).
Norweška nez nafte, oko 39000
Norweška sa naftom, oko 52500

Dakle Norweška je i bez UDELA PRIHODA od nafte jedna od ekonomski najrazvijenijih država Evrope ako ne računamo:Nemačke i francuske Pašaluke i Nahije od 50 hiljada stanovnika.
DALEKO je od NAJINDUSTRIJALIZOVANIJE DRŽAVE SVETA ali je EKONOMSKI JEDNA OD NAJRAZVIJENIJIH.

da, tako izgleda kad se pojednostavi. ali ako sklonis pare od nafte, tesko da ce biti toliko bdp. ne ide to aritmeticki. te pare od nafte su zamajac. i portugal i irska su imali visok standard, dok je trajalo spekulisanje, kad su spekulanti povukli pare malo drugacije izgleda, pa i spanija.
kako moze biti `DALEKO je od NAJINDUSTRIJALIZOVANIJE DRŽAVE SVETA ali je EKONOMSKI JEDNA OD NAJRAZVIJENIJIH.
nije mi namera da se kacim, samo piskaram
 
Norweska ima oko 4,5 miliona stanovnika a nafta je igrala značajnu rolu u razvoju zemlje ali i bez nje bi kao što sam rekao NNorwška bila razvijena i bogata zemlja.

Ovde imas jednu gresku, Norveska je sada bogata jer se izgradila koristeci prihode od nafte, da li bi bila bogate i bez nafte, ne mozes da znas.

Naravno, ovim ne umanjujem sposobnost Norvezana, jer i druge zemlje imaju naftu, ali nemaju razvoj koji ima Norveska.
 
Evo malocas je Zarko Korac na prvom programu TVNS u emisiji Danice Vucinic baljezgao o tome kako su Norvezani pre 100 godina bili jako siromasni ali su se izvukli i postali jedna od najbogatijih zemalja sveta zahvaljujuci svojoj vrednoci i marljivosti, i kaze da nismo ni mi Srbi nista manje vredni niti smo gluplji od Norvezana, da bi nakon samo dva minuta nastavio sa starom mantrom kako EU nema alternativu...

Cekajte bre, koga on zeza? Pa Norveska nikada nije bila niti ima nameru da postane clanica EU, i upravo je primer Norveske dokaz da jedna zemlja moze da se razvija van ove tvorevine. Znam da bi neko rekao da Norveska ima naftu, ali i mi imamo ogromna rudna bogatstva na Kosmetu, kao i dosta plodne zemlje u Vojvodini sto Norvezani pak nemaju...

Samo sto si ti pomesao Kraljevinu Svedsku sa Kraljevinom Norveskom, on je rekao Svedska ( koja je u EU ), masovna emigracija za USA pocetkom proslog veka je bila iz Svedske za Ameriku a ne iz Norveske. Norveska je najbogatija zemlja u Evropi zbog nafte i gasa koja ima najvise tih sirovia u Evropi i zato su van EU, post-komunisticka unistena REPUBLIKA Srbija puna Cvorovica i rusofila, nema niti gas niti naftu da bi se uopste mogla porediti sa Kraljevnom Norveskom. Danasnja ruska KGB kolonija Srbija je na nivou Kazakstana, Moldavije, Albanije, Uzbekistana...koji su van EU.... kakva crna Kraljevina Norveska.
 
Poslednja izmena:
Samo sto si ti pomesao Kraljevinu Svedsku sa Kraljevinom Norveskom, on je rekao Svedska, masovna emigracija za USA pocetkom proslog veka je bila iz Svedske za Ameriku a ne iz Norveske. Norveska je najbogatija zemlja u Evropi zbog nafte i gasa koja ima najvise tih sirovia u Evropi i zato su van EU, Srbija nema niti gas niti naftu da ibi se uopste mogla porediti sa Norveskom. Srbija je na nivou Kazkstana, Moladvije, Albanije, Ubzekistana...koji su van EU kakva crna Kraljevina Norveska.

Ti mene zajebavas? Govorio je o Norveskoj i vise puta je spomenuo, a Norveska je inace do pre sto godina bila pod Svedskom vlascu (od 1814 do 1905 kada je stekla nezavisnost), a pre 1815. je bila 300 godina pod vlascu kraljevine Danske.
 
da, tako izgleda kad se pojednostavi. ali ako sklonis pare od nafte, tesko da ce biti toliko bdp. ne ide to aritmeticki. te pare od nafte su zamajac. i portugal i irska su imali visok standard, dok je trajalo spekulisanje, kad su spekulanti povukli pare malo drugacije izgleda, pa i spanija.
kako moze biti `DALEKO je od NAJINDUSTRIJALIZOVANIJE DRŽAVE SVETA ali je EKONOMSKI JEDNA OD NAJRAZVIJENIJIH.
nije mi namera da se kacim, samo piskaram

Znaš kako, ako....
Englezima i holandjanimaoduzmemo: Juznoafričku republiku, Bocvanu(Dijamanti) i Indiju(začini i svila koji su u tovreme bili skoro ravni dijamantima) i Indokinu, AMERIKU..
Nemcima: Konstantinopolj(FRIDRIH BARBAROSA), Namibiju, Zanzibar i Ganu
Francuzima, Tunis, Francusku Gvajanu, Senegal i MNOGO ŠTO ŠTA
itd itd...
Danas NI JEDNA od ovih zemalja ne bi bila ni PRISMRDETI onom što još uvej jesu ili su bile do pre 10-15 godina.

Norwežani su bili i moreplovci i pirati i vojni plaćenici i pljačkaši ali nisu svoj PRVI MILION zaradili na pljački i otimačini već pomoću nafte.
NE SPORIM, da su i Englezi i Francuzi i Nemci doneli MNOGO otga dobrog i pozitivnog u svoje kolonije ali su PERFIDNO ODNELI MNOGO VIŠE nego što su DONELI.
Bez tog ODNOŠENJA SIGURAN SAM ne bi bili ono što su danas.

OPET PONAVLJAM,
NORVEŠKA BEZ NAFTE IMA 39000USD, svake godine ima oko 150 milijardi INCOME i NEUPOREDIVO manje OUTCOME-a.
Šta bi bilo da nije bilo je DRUGA PRIČA.

RUSIJA bi danas VRLO VEROVATNO bila SLIČNA ŠWEDSKOJ da komunisti nisu UBILI PETRA STOLIPINA ali UBILI SU GA, došao je LENJIN, njega je ubio STALJIN i ispalo je to što je ispalo.
Sada PUTIN pare vraća u pravi tok i stvari idu brzo nabolje. TAČKA.
 
Ovde imas jednu gresku, Norveska je sada bogata jer se izgradila koristeci prihode od nafte, da li bi bila bogate i bez nafte, ne mozes da znas.

Naravno, ovim ne umanjujem sposobnost Norvezana, jer i druge zemlje imaju naftu, ali nemaju razvoj koji ima Norveska.
FAKAT su ovih 53000USD(nominal BDP) i tu bih stavio TAČKU.
Norweška mi se ne sviđa toliko zbog NOVCA koji ima, već zbog:KLIME, ATMOSFERE, pejzaža, MENTAITETA, ČISTOĆE cele države, NE-INDUSTRIIJALIZOVANE, NEZAGAĐENE države u kojoj se dobro i lagodno živi.
Nema stresa, nema ratova, nema nestabilnosti, OSIM.... ZAMOTANIH!.
TO MI NEKAKO UBIJA SVE OSTALO. Toga do 2006. nije bilo ali nažalost od 2006. su Norwežani sa 96% pali na 82% u svojoj državi. Od ovih 18%, 10% su evropljani i 9% NE -evropljani. Zamotanih ima oko otprilike 6-7%.
Da NISU ZAMORANI. i da ne ODŽAČARE APSOLUTNO mi ne bi smetali ali...?.
A i nekako mi ne ide to.. ARAPI i SNEŽNA IDILA, imam osećaj kao da je i tu nekako narušena neka ravnoteža u prirodi ako mogu tako da kažem.
Arapi mi nekako treba da budu u Siriji i Iraku a ne u Norweškoj.
Sve se danas pomešalo i pobrkalo...:dash:
 

Back
Top