Nacrt zakona: Deca mlađa od 10 godina ne mogu da budu sama na ulici

Appasionata

Aktivan član
Poruka
1.675
"Deca do deset godina starosti više neće smeti sama na ulicu, srednjoškolsko obrazovanje biće obavezno, a decu više niko neće smeti fizički da kažnjava, samo su neke od odredaba propisanih Nacrtom zakona o pravima deteta, o kojem će rasprava biti polovinom decembra, poručuju iz kancelarije zaštitnika prava građana.
Zamenica zaštitnika građana za prava deteta Tamara Lukšić-Orlandić kaže za „Blic nedelje“ da se po uzoru na mnoge zemlje ovim zakonom predlaže obavezno, ne samo osnovno već i srednje obrazovanje, jer se na taj način „može iskoračiti iz začaranog kruga neznanja i mirenja sa tim“.

- U nacrtu se nalazi i zabrana fizičkog kažnjavanja u svim sredinama, pa i u porodici. Dete treba gajiti u okruženju lišenom nasilja svake vrste - kaže Tamara Lukšić-Orlandić.
U vezi sa bezbednošću dece, predloženo je da deca mlađa od 10 godina ne mogu da budu sama na ulici, dok deca starija od 15 godina ne mogu biti na ulici posle 23 časa bez pratnje odrasle osobe."


San ili java?!

Još jedan u nizu neljudskih zakona kopiran sa Zapada.

Dete ima potrebu za istraživanjem, za ispitivanjem svoje snage, nekad nešto mora da uradi i za inat roditeljima, a sve to - da bi odraslo u zdravu osobu ili jedinku sigurnu u svoju vrednost
Da li to znači da naša deca do 10-te godine treba da žive u kućnom pritvoru? Šta je sa njihovim detnjstvom? Kome odgovara stvaranje atmosfere otuđenosti i straha.
 
stvarno nema logike
pa deca su u prvom razredu ite kako sposobna da idu sama u školu
ma čak i u zabavištu, al u 1. razredu sigurno
a tek igranje na ulici ispred kuće, sa drugom decom...
ma može samo i na igralište, al ovaj zakon neće dati detetu ni ispred kuće da izađe bez mame

ma na ovu platu jos cu morati da platim nekoga da mi odvede dete u skolu jer ja radim......stvarno nisu normalni....
 
pa znas kako, ja verujem da tu nije problem u roditeljevom nepoverenju prema detetu, vec se radi o strahu od pedofila, provalnika, ubica. umesto da propisuju adekvatne kazne kad je rec o zlocinima koji svakodnevno pune crnu hroniku oni decu trpaju u zatvore. i ovako nema pravde za ove neljude, a sad ce imati jos jedan razlog da im smanje kaznu jer roditelj ce verovatno biti kriv sto je dete od 10 godina pustio da ode samo u skolu.
 
pa znas kako, ja verujem da tu nije problem u roditeljevom nepoverenju prema detetu, vec se radi o strahu od pedofila, provalnika, ubica. umesto da propisuju adekvatne kazne kad je rec o zlocinima koji svakodnevno pune crnu hroniku oni decu trpaju u zatvore. i ovako nema pravde za ove neljude, a sad ce imati jos jedan razlog da im smanje kaznu jer roditelj ce verovatno biti kriv sto je dete od 10 godina pustio da ode samo u skolu.

Nazalost, bice da si u pravu.

I daj, izbaci ovo "Pa znas kako" na pocetku....iritira najuzasnije.

Inace, slazem se sa tobom....jutros citam novine....lik zlostavljao svoju cerku, na sudu nije pokazao da se kaje, objasnio je sudiji to sa "izgledala je tako privlacno"....dobio neku smesnu kaznu....eto ga za godinu-dve opet na slobodi. Takvima treba presuditi na drugi nacin tj. odvaliti ih od najgorih batina. :evil:
 
pa znas kako, ja verujem da tu nije problem u roditeljevom nepoverenju prema detetu, vec se radi o strahu od pedofila, provalnika, ubica. umesto da propisuju adekvatne kazne kad je rec o zlocinima koji svakodnevno pune crnu hroniku oni decu trpaju u zatvore. i ovako nema pravde za ove neljude, a sad ce imati jos jedan razlog da im smanje kaznu jer roditelj ce verovatno biti kriv sto je dete od 10 godina pustio da ode samo u skolu.

haha e takve uplasene bih odma na posmatranje..jer u njihovom okruzenju ne postoji ni1 od navedenih primera vec samo bespotrebna informacija dospela preko retardiranih medija..sve je to oduvek bilo prisutno samo smo imali svoje zivote
 
Sve debile ima naprave od dece

Ne samo decu i nas isto...Razmisljam ,sta da radi covek kad se dete razigra pa ta igra predje u bes,pocne da vuce zavese obara vazne a ima samo 4godine? kako ti takvo dete da postavis da te gleda u oci i objasnis mu sta nije dobro.mislim da ona jedna vaspitna,rukom po zadnjici nije nista strasno . Oni od te vaspitne prave nasilje nad decom . Na kraju ce svu decu strpati u domove i oteti ih od roditelja?
 
pa znas kako :lol:
nazalost imamo primera koliko hoces i u svom okruzenju..znas da je to sto ti nemas takvih primera je blagoslov :lol:

Jaoj, preklinjem te....nemoj molim te. Stvarno u startu pop*zdim kada vidim ili cujem ovo "pa znas kako". :evil:

Naravno da ima primera, Dzordzi ce malo drugacije razmisljati kada bude imao svoju decu. ;)
Nije nijednom iole savesnom roditelju svejedno i ne pusta niko rado svoju decu da idu sama na neka mesta, ali naveo sam primer iz moje okoline....mali ima 11 godina, ona mi njari u fazonu "Ne mogu ga ostaviti samog kuci", a treba da ode da obavi nesto i nece biti kuci sat-dva maksimalno. :roll:
 
Poslednja izmena:
Isto cu razmisljati kad budem imao decu jer ih imam u okruzenju gde ih nisu pustali tako do neke 10e godine ispred kuce da se igraju u NEPROMETNOJ ulici sa ostalom mladjom decom..isto je sve bilo i mnogo ranije kad sam odrastao i isao sam u bioskop u tim godinama..sad je samo sigurnije jer postoji mobilni da se u svakom trenutku zna gde je dete..dakle musko dete ima celulit od neaktivnosti..ne zna da vozi bicikl..da pliva..da nesto radi s loptom..na adi ne ume baciti kamen u vodu..nema otvoren pristup prema ostaloj deci koja se igraju i pentraju duplo mladja od njega..prvi put u tim godinama ulazi u gradski prevoz..jos da pomenem male cigancice koji zive na ulici i nista im se ne desava..toliko ne bih duzio dalje
 
Ta prica o debelim klincima, koji se ne krecu i vise pred kompjuterom i mobilnim nema ama bas nikakve veze sa ovom temom.
Nemoj da gresis dusu....navescu ti primer iz Nemacke. Mala devojcica (7-8 godina) je dosla iz skole, otac joj za dobru ocenu dao novac da kupi sebi lizalicu....mala otisla i nikad se vise nije vratila. I to nije neka zabacena sredina....supermarket, vise radnji u blizini, parking je tu, u sred bela dana je neko kidnapovao malu i do dan danas se ne zna gde je i sta je sa njom. Stavi se u poziciju tog oca, pa onda razmisli malo. Dzabe i mobilni, i kamere kojih je danas na svakom koraku, dzabe sto je brdo ljudi tu bilo, u sred bela dana....nije svejedno. Ja se ipak nadam da ces malo drugacije razmisljati kada budes imao svoju decu. Sto ne znaci da bi trebao da ih drzis u kucnom pritvoru, da se razumemo. ;)
 
Opet kazem da se necu osvrtati na izvor medija i takvih primera i ziveti u strahu praveci debile od dece..svakom od nas se moglo isto desiti pa nije..prema tome stvar izbora..ti ili ko drugi itekako nisi bolji i pazljiviji roditelj ako ga vezes za radijator i pazis od kidnapera

Greska u koracima, Dzordzi. Nije stvar izbora, nego stvar srece, sudbine, cega vec....nedaj Boze da se desilo nekom iz tvoje blize okoline....drugacije bi gledao na to. Nije se desilo nikom ni iz moje, ali kad samo cujem za takav slucaj, razmislim dobro! Bolje da sad razmisljam, nego kada za to bude prekasno! ;)
 
Cuo si samo zbog napretka tehnolgije i samo takve informacije ti kroje zivot..cuju mnogi i za pusenje da ubija pa puse pred decom:ok:

A dobro, nisam znao da su novine napredna tehnologija i da su izmisljene tek u ovom veku. :roll:
Daj, ajde malo bar razmisli....ja ti lepo pricam....ljudi su cesto u fazonu "ma nece se to meni desiti", a kad se desi proklinju Boga, sudbinu, sve zivo....kao "zasto bas ja?". Pamet u glavu. ;)

p.s.: saljem petogodisnju cerkicu samu 5 dana na ski-kurs ovde u Austriji...cisto da ne tripujes da sam u fazonu vezivanja dece za radijator. Aj ziv bio. ;)
 
Prost primer su ti deca u manjim sredinama i na selu..dakle do njih ne dolaze u ovoj bolesnoj meri nebulozne informacije..slobodno se krecu i ne zive u strahu..sama pesace kilometrima do skole i nazad..a taj koji kidnapuje isto tamo moze ici s tom namerom..ali ne ide

Imas bezbroj primera za otmice u ruralnim sredinama....kao i za incest, silovanja i ostale gadosti. Nije ni tamo sve idila kao sto mislis. (ovo nije rekla-kazala, pricam iz iskustva, jer sad zivim u manjem mestu, a pre toga sam ziveo dve decenije u milionskom gradu).
 
Da licno znas neki primer ne bi se smejala tako da i dalje prenosis medije:ok:

ok...ako si CITAO u medijima za onog pedofila iz starih ledinaca koji je dosao kod dece koja su bila sama kuci devojcica 8 godina i decak 3-4 godine odveo devojcicu kod sebe, inace zivi u komsliluku, silovao i zadavio dete dok su joj otac i majka koja inace radi na mestu koje se nalazi 3 kuce od njegove bili na poslu...e pa vidis to se desilo u mom bivsem komsiluku
i oakvim stvarima se ne smejem...
 

Back
Top