FORENZICAR?!

  • Začetnik teme zvoncica87
  • Datum pokretanja
mislim da ne postoje osnovne studije tog smera. medjutim, drugarica mi je pricala da je slucajno, trazeci neki smer na novosadskom univerzitetu za poslediplomske studije nasla i taj.
 
Zasto bi neko uopste zeleo da postane FORENZICAR???

Nadam se da to nije zbog one serije koja se vrti na prvom kanalu i nadam se da ljudi shvataju kakav je to posao.

Ono sto se prikazuje na televiziji daleko je od stvarnosti....mislim sve je tamo hiper ultra mega giga fancy....a u stvari je to jedan gadan i iznad svega KASAPSKI posao!
 
Wieczeslaw:
Zasto bi neko uopste zeleo da postane FORENZICAR???

Nadam se da to nije zbog one serije koja se vrti na prvom kanalu i nadam se da ljudi shvataju kakav je to posao.

Ono sto se prikazuje na televiziji daleko je od stvarnosti....mislim sve je tamo hiper ultra mega giga fancy....a u stvari je to jedan gadan i iznad svega KASAPSKI posao!

hmm KASAPSKI posao??? nisi bas dobro upucen forenzicari istrazuju mesto zlocina,sakupljaju dokaze i analiziraju ih a ne kasape nista :D
mozda si mislio na patologe :D to jeste grozan posao ali neko mora i to da radi
pozdrav
 
WOW i ja bih MNOGO volela da postanem forenzicar i veruj mi htela sam da postavim isto pitanje, ali mislim da u ovoj zelji postoji samo sudska medicina i mislim da je to patologija, a da bas forenzika ovde ni ne postoji.
Taj posao je najjaci na svetu i drago mi je da se jos neko interesuje za to!!!
ako neko zna da li postoji neki fax za to nek javi!
Inace mozes da nadjes na netu svasta. Ja sam bas nasla neke osnovne stvari, tj. koje su osnovne oblasti forenzike i sta one obuhvataju sa cool primerima!
 
WOW i ja bih MNOGO volela da postanem forenzicar i veruj mi htela sam da postavim isto pitanje, ali mislim da u ovoj zemlji postoji samo sudska medicina i mislim da je to patologija, a da bas forenzika ovde ni ne postoji.
Taj posao je najjaci na svetu i drago mi je da se jos neko interesuje za to!!!
ako neko zna da li postoji neki fax za to nek javi!
Inace mozes da nadjes na netu svasta. Ja sam bas nasla neke osnovne stvari, tj. koje su osnovne oblasti forenzike i sta one obuhvataju sa cool primerima!
 
Patologija i sudska nisu ista stvar. Postoje kao dve odvojene specijalizacije na medicinskom fakultetu, i funkcionisu kao dva odvojena instituta. Ne znam da li negde postoji obucavanje (skolovanje) za forenzicara, ali nasa sudska obuhvata mnogo aspekata vezanih za ovo polje.
 
Posto je i mene zanimala slicna tematika, raspitala sam se malo i ustanovila par stvari na tu temu:
1. Forenzicar moze biti: pravnik, pandur i medicinar (mozda jos neko ali za ove sam sigurna)
2. U zavisnosti od toga koje polje forenzike te konkretno zanima, bice i tvoj izbor struke posto studije za forenzicara ne postoje
3. Primera radi, pravnici izucavaju neka polja u okviru kriminalnog prava, rade delimicno i balistiku, panduri se opet vise bave balistikom, a sudska medicina obdukcijom leseva, i utvrdjivanjem povreda kod prezivelih.
Ovo su, naravno, samo grube crte, da pokusam malo da te usmerim. Nadam se da ces se odluciti za nesto sto tebi najvise odgovara, a mislim da je ova vrsta nauke veoma interesantna i drago mi je sto vidim da se jos neko interesuje osim mene.
 
Na fakultetu za fizicku hemiju u cetvroj godini ima predmet forenzicka fizicka hemija sa svim neophodnim stvarima za rad kao forenzicar... Pretpostavljam da bi i sa diplomom fizikohemicar ili Dipl. fizikohemicar mogao da se radi taj posao.... Mene isto interesuje to, tako da ako ima jos neko neke informacije neka kaze... :D
 
Aman vise sa tom forenzikom! To nije nikakva posebna nauka vec predstavlja primenu raznih drugih naucnih disciplina u kriminalistici. Tako imas sve i svasta pocev od forenzicke genetike, botanike, lingvistike, balistike, hemije, fluida i ko zna sve cega ne. I zar zaista mislite dda to moze da se strpa u studije jednog fakulteta. Ono sto u nasoj zemlji rade forenzicari je iskljucivo prikupljanje uzoraka sa mesta zlocina i to rade za to obuceni policajci. Sve dalje od toga rade strucnjaci iz odgovarajuce oblasti. Neki od njih jesu stalno zaposleni u BIA (npr geneticari i hemicari), ali neki se povizavaju uu zavisnosti od slucaja (koliko stalno zaposlenih inzenjera poljoprivrede mislis da BII treba)? U svakom slucaju, deco, ne zanosite se serijama nego izaberite konkretno zanimanje, jer vam je ono za ceo zivot!!!!!
 
Aman vise sa tom forenzikom! To nije nikakva posebna nauka...

... mada se na engleskom zove forensic science...

... vec predstavlja primenu raznih drugih naucnih disciplina u kriminalistici...

Zadivljeni smo sto to znas!! :worth::worth::worth::klap:

Ja to ne sporim, a pravo da ti kazem nisam primetio da je neko na forumu preterano zastupao suprotnu tezu od tvoje.

I zar zaista mislite da to moze da se strpa u studije jednog fakulteta...

Ne, verujem da vecina nas to ne misli. Linkovima sam tek uputio onog koga to zanima da upozna primere mesta gde se znanja koja se mogu primeniti kao forenzika mogu steci.

 
... mada se na engleskom zove forensic science...



Zadivljeni smo sto to znas!! :worth::worth::worth::klap:

Ja to ne sporim, a pravo da ti kazem nisam primetio da je neko na forumu preterano zastupao suprotnu tezu od tvoje.



Ne, verujem da vecina nas to ne misli. Linkovima sam tek uputio onog koga to zanima da upozna primere mesta gde se znanja koja se mogu primeniti kao forenzika mogu steci.


Trebalo je mozda ja da citiram, posto se moj post nije odnosio na tvoje linkove vec na prvu poruku u temi i bio je upucen svim klincima koji misle da je ono sto vide na televiziji stvarno stanje stvari. A sto se forensic science tice, isto tako se kaze i life science kao zbirni pojam za hemiju, biologiju, biohemiju, medicinu pa se ne odnosi na jedan jedini fakultet.
 

Back
Top