Tradicionalni crnogorski recepti

Cula sam za cicvaru, cak sam i recept uzela, ali nikada nisam pravila.
Dakle, rastopi se mast, stavi se dobar stari beli sir, a kada se rastopi doda se belo kukuruzno brasno. Sve to se krcka i neprestano mesa dok se ne dobije glatka masa koja se odvaja od (dubokog) tiganja.
Kao sto se da primetiti, nemam mere jer mi je starija Crnogorka koju sam pitala za recept rekla sve "od oka" a za krisku sira je upotrebila neki lep lokalizam kojeg ne mogu da se setim, ali znam da mi se tada vrlo dopao.
 
zorab:
Cula sam za cicvaru, cak sam i recept uzela, ali nikada nisam pravila.
Dakle, rastopi se mast, stavi se dobar stari beli sir, a kada se rastopi doda se belo kukuruzno brasno. Sve to se krcka i neprestano mesa dok se ne dobije glatka masa koja se odvaja od (dubokog) tiganja.
Kao sto se da primetiti, nemam mere jer mi je starija Crnogorka koju sam pitala za recept rekla sve "od oka" a za krisku sira je upotrebila neki lep lokalizam kojeg ne mogu da se setim, ali znam da mi se tada vrlo dopao.

Neuspeo pokusaj duhovitosti :P
 
To sa mikrotalasnom moze da vazi za skoro svakog muskarca koji ostane sam u kuci. Ne mora nuzno da bude Crnogorac. Ali, ako je stereotip o lenjosti Crnogoraca tacan, onda vredi reci da su, upravo zbog toga, Crnogorke izuzetno vredne zene. Rade za dvoje, sve i uvek.
A setila sam se jos jednog jela. To je projara u koju se nasece zelje. A tacan naziv ne znam, na zalost. Zelje se opere, krupno isece, posoli i ostavi malo da odstoji. Posle se iscedi i stavi u masu za projaru. Moze u celu, a moze u jednu trecinu mase, pa se onda u dublju posudu u kojoj se pece sipa jedna trecina "zute" mase, pa onda ova "zelena", pa se zavrsi sa zutom.
A za projaru recept je sledeci: na casu zutog kukuruznog brasna stave se dve psenicnog, 2-3 jaja, manje od case ulja, casa kisele vode, izmrvljen dobar beli sir, prasak za pecivo, so. Masa mora da bude zitka, pa ako nije doda se onaj sastojak koji po oceni domacice nedostaje, npr. jos malo brasna, ili malo ulja, kisele vode itd.
 
:wink: Tradicionalni CRNOGORSKI recepti?!...ma dajte, da li to uopste postoji? To je otprilike ono: obariti rastan i krompir, normalno bez zaprske ili blitvu i krompir i, eventualno preliti sa malo ulja...e jeste, stvarno je komplikovano...
 
kaliray:
Molim vas ako neko moze da mi posalje recepte za tradicionalna crnogorska jela. Ona prava, stara...
Hvala unapred.

:oops: 8) Dakle, naravoucenije, nikada ne treba biti iskljuciv... Kopajuci po svojim "kuvarima" naletela sam na prirucnik "Tradicionalna kuhinja Crne Gore" iz kojeg prenosim, meni najlepse, recepte. Istovremeno se izvinjavam zbog prethodne primedbe...

"Balsica tava

Telece meso bez kostiju 1 kg, sargarepa 100 gr, crni luk 100 gr, persun ½ veze, 1 list lorbera, soli po ukusu, jaja 3 k0m, mileram ili pavlaka 200 gr, 5 dl mleka.
Meso iseci na komade od po 100 gr (2 kom. Po porciji), kuvati sa korenastim povrcem, posoliti po ukusu i nakon kuvanja procediti. Zatim ga sloziti u tavu (tepsiju) namazanu puterom i staviti da se zapece u rerni 8 do 9 minuta. U medjuvremenu napraviti preliv od jaja, mleka i pavlake pa preliti meso da se skoro prekrije. Zapeci da dobije rumenu boju.


Bamije na ulcinjski nacin

Telece meso 140-160 gr po porciji, najbolje od buta ili plecke, iseceno na manje kocke. Crni luk ocistiti iseci sitno i dinstati sa mesom. Dodati po ukusu soli, mlevenog bibera i aleve paprike. Naliti vodom i ostaviti da se lagano krcka, dodati malo paradajza iseckanog na kocke, dosta seckanog persuna. Krckati 30 minuta.
U medjuvremenu pripremiti bamije. Ocistiti ih, oprati, lagano prodinstati, propeci, sa crnim lukom uz dodatak zacina (so, biber, vegeta). Kada su skoro mekane, skloniti ih sa vatre. Meso sloziti u keramicku ciniju sa bamijama i zapeci u pecnici na 200 stepeni 15-tak minuta. Servirati toplo.


Bokeljski brodet

1 do –1,5 kg sardina ili gavica (papalina), ociscenih, 0,5 – do 1 kg crnog luka, riblja supa, maslinovo ulje, belo vino, celer, persun, beli luk, so, biber, vegeta.
Crni luk iseci na listove i proprziti u 1,5 dl maslinovog ulja. Dodati celer, persun, vegetu, crveni biber i beli luk. Na to poredjati ribu. Preko ribe staviti ostatak crnog luka celera i ostalog. Zaliti belim vinom ili ribljom supom, dodati jos ulja, tako da tecnost bude skoro do vrha. Na jacoj vatri pustiti da prokljuca, a onda na tihoj kuvati minimum 2 sata. Sto duze to bolje!


Japraci

1 kg rastana, 400 gr juneceg mesa, 2 dl ulja, 150 gr crnog luka, 80 gr rize, soli bibera i persuna po potrebi, 200 gr suvog mesa po zelji.
Sveze, zdrave i mlade listove rastana odvojiti od stabljike i odstraniti zadebljali deo lista. Oprati u hladnoj vodi i prokuvati, blansirati u slano-kiselo zacinjenoj vodi. Kada su postali savitljivi, blansirani su izvaditi ih i staviti u hladnu vodu, da zadrze boju, gde ih cuvamo do upotrebe.
Junece meso od vrata ili plecke odvojiti od kostiju i zilica i sitno iseckati. Crni luk sitno iseckati. Rizu (pirinac) probrati i oprati. U odgovarajucu posudu, na zagrejanu masnocu staviti iseckani crni luk da se proprzi. Na proprzeni luk dodatni iseckano meso i sve zajedno isprziti. Kada su luk i mesi isprzeni dodati rizu i jos malo sve zajedno prziti. Meso zaciniti solju, mlevenim biberom i persunom i pustiti da se prohladi.
Na svaki list rastana staviti po malo mase i savijati (kao sarmice). Dobijene rolade redjati u serpu, izmedju njih poredjati malo suvog mesa, naliti vodom i pustiti da prokljucaju. Kuvati 2 sata na blagoj vatri. Na kraju u rastopljenoj masnoci proprziti brasno sa biberom i preliti japrake. Ostaviti da se krcka jos neki minut. Sluziti sa kiselim mlekom.


Krap u tavu

Krap od 2,5 do 3 kg, 2 kg ociscenog crnog luka, 250 gr suvih sljiva, 1 kisela jabuka kozara, 1 dunja, 1 kasicica crvenog bibera, 125 gr paradajz pirea, 1 kasika secera, 4 kasike vinskog sirceta, 3 kasike brasna, 2 case vode, soli po potrebi, pola litra ulja.
Krapa narezati sa obe strane, posoliti i staviti na ulje da se pece u rerni. Za to vreme na drugom delu ulja dinstati crni luk, pa postepeno dodavati: 3 kasike brasna, i kasicicu bibera, paradajz pire, 2 case vode, sljive prethodno potopljene u vrucu vodu, jabuku i dunju isecenu na kockice, 1 kasiku secera, 4 kasike vinskog sirceta, soli po potrebi. Kada je krap skoro pecen preliti ga ovom smesom i ostaviti da se dopece oko pola sata dok se fino ne upihtija.


Pastrmka u kiselom mlijeku

4 komada pastrmki, porcijara, od 250-300 gr, 2 litra blagog kiselog mleka, 6-7 cenova belog luka, sitno iseckanog, malo soli.
Pastrmke ocistiti i isprziti na ulju. U kiselo mleko staviti seckan beli luk i so i promesati. U dubljoj tepsiji isprzenu, jos toplu, pastrmku, preliti tako spremljenim kiselim mlekom, tako da je svaka pastrmka prekrivena mlekom. Po povrsini preliti kasikom ulja u kome je przena pastrmka i posuti sa malo crnog bibera. Tepsiju prekriti i ostaviti 4-5 sati u frizideru.


Rastan na koljenicu

Rastan dobro oprati, rukama odstraniti stabljiku i zadebljale delove, raskomadati takodje rukama i staviti u vrelu vodu da se bari. U isto vreme obariti suvu svinjsku kolenicu, komad suve slanine i komad suve svinjske glave. Kada se sve ovo obari doda se rastan i kuva (najbolje u kotlu na ognjistu). Na pola kuvanja doda se nekoliko oljustenih polovina krompira. Paziti da se rastan ne prekuva, a soliti ako treba.


Vasojevicki jurdum

Pravi se od cistog, nekuvanog, ovcjeg mleka koje se posoli po ukusu. Uz neprestano mesanje kuva se na umerenoj vatri, dok se citava povrsina ne prekrije penom. Tada se skida sa vatre. Kada se ohladi ovo mleko je jako gusto i ukusno, moze se sluziti na kraju jela.


Paprike u jurdumu

Paprike oprati, izvaditi im peteljke, sloziti u drvenu posudu da stoje 2-3 dana. Zatom naliti jurdum i jos malo posoliti. Ostaviti da stoje 15-20 dana, a onda sluziti."












 
Dozvolicete da su Crnogorci valjda nesto jeli kad su preziveli do danasnjih dana!? I da bi to sto su pripremali s kolena na koleno moglo da se nazove tradicionalnom kuhinjom?
Eto, na primer, Meksikanci imaju kukuruz, pasulj i ljute papricice, kombinuju to na razne nacine, a nemaju zaprsku. Bice da je to karekteristika njihove tradicionalne kuhinje?
Doduse, jasno je da bez sarme nema ni tradicije... :lol:

edit: Dakle, Neno S, priznajem da si lafica! Taman napisah odgovor na prvi post, a ti se vec ispravila.
Srrrrdacan poz. :) :)
 
NenaS:
:wink: Tradicionalni CRNOGORSKI recepti?!...ma dajte, da li to uopste postoji? To je otprilike ono: obariti rastan i krompir, normalno bez zaprske ili blitvu i krompir i, eventualno preliti sa malo ulja...e jeste, stvarno je komplikovano...

to je dalmatinsko..odnosno primorsko...pa ako ti jedesh zaprshke na letovanju onda OK
moze i tikvice i krompir...i beli luk ide
crnogorsko bi bilo nesto tipa ovog bolda tipa pecheni krompiri u ljusci i kajmak tj sir...to su davali na zabljaku u hotelu. ako je kajmak crnogorski ili je to iz srbije shtagod
 
jagodica:
NenaS:
:wink: Tradicionalni CRNOGORSKI recepti?!...ma dajte, da li to uopste postoji? To je otprilike ono: obariti rastan i krompir, normalno bez zaprske ili blitvu i krompir i, eventualno preliti sa malo ulja...e jeste, stvarno je komplikovano...

to je dalmatinsko..odnosno primorsko...pa ako ti jedesh zaprshke na letovanju onda OK
moze i tikvice i krompir...i beli luk ide
crnogorsko bi bilo nesto tipa ovog bolda tipa pecheni krompiri u ljusci i kajmak tj sir...to su davali na zabljaku u hotelu. ako je kajmak crnogorski ili je to iz srbije shtagod

:lol: :lol: E, slatko sam se nasmejala... Koliko ja znam - Crna Gora ima more. A takodje koliko znam RASTAN su "izmislili" crnogorci, pod uslovom da ZNAS sta je to! A da umes da citas, kad vec ne umes da mislis, pises i brojis videla bi da sam u postu ISPOD ovog (znas li sta znaci :ispod?), napisala vise tradicionalnih recepata iz Crne Gore koji, gle cuda, imaju cak i zaprsku...
 
pa ne znam da su ga izmislili ali ti valjda znas posto se bavis poreklom biljaka!!! izvini!!!!!! u stvari bog je izmislio rashtan a ne crnogorci! e dala si recepte bash si riba je l su bamije iznutrice :( a ono na j to je pavlaka od ovcjeg mleka u stvari je l tacno. polizi mi... sladoled..da li je bolji od pavlake ili jaja???
neobicno mi je bilo da se zaprska koristi na moru, posto ta jela poznajem bez...logicnije je mozda da se u kraskim predelima to koristi. treba im jacha hrana. riba na masti? HA??? ti volish zaprsku onako bez toga jelo i nije jelo??? jedva cekam da probam eh kad bi me zvala..... :( mogu da mashtam..... :)
 
Bamije su neko okruglasto povrcasce, jednom sam cak i jela. Vrlo je ukusno.
Znam da ovo nije iskljucivo crnogorski recept, ali opran neoljusten krupan krompir presecen na pola, protljan po preseku solju, pecen u rerni (zlatna kozica) pa na vruc stavljen kajmak - kakva je to milina za nepca!
 
jagodica:
pa ne znam da su ga izmislili ali ti valjda znas posto se bavis poreklom biljaka!!! izvini!!!!!! u stvari bog je izmislio rashtan a ne crnogorci! e dala si recepte bash si riba je l su bamije iznutrice :( a ono na j to je pavlaka od ovcjeg mleka u stvari je l tacno. polizi mi... sladoled..da li je bolji od pavlake ili jaja???
neobicno mi je bilo da se zaprska koristi na moru, posto ta jela poznajem bez...logicnije je mozda da se u kraskim predelima to koristi. treba im jacha hrana. riba na masti? HA??? ti volish zaprsku onako bez toga jelo i nije jelo??? jedva cekam da probam eh kad bi me zvala..... :( mogu da mashtam..... :)

:? :( :shock: Jedino sto mogu da ti posavetujem je da HITNO zakazes pregled kod nekog zaista dobrog PSIHIJATRA!!!
 
Sastojci za 6 porcija
1,5 kg jagnjećeg mesa od plećke ili bubrežnjaka
1,5 l mleka
3 cele sargarepe
2 lovora
5-6 zrna bibera
1 kg krompira
peršun, so

Priprema
Meso operite, stavite u lonac i prelijte mlekom. Dodajte celu sargarepu, lovor, biber i so po ukusu.
U drugom loncu skuvajte oljušten krompir.
Kada je meso kuvano, izvadite ga iz lonca,
iscite, stavite u dublju posudu i dodajte celi kuvani krompir i sargarepu.
Prelijte proceđenim mlekom u kome se kuvalo meso i ukrasite peršunom.
 
A dobri stari KACAMAK?
Kuvati krompir {kolicina po potrebi},i kad bude skoro gotov na njemu usuti oko 2-3 sake brasna psenicnog,i kuvati tako jos narednih pola sata,bez mijesanja na smanjenoj temp.Skloniti sa ploce,odbiti malo vode,i utuci krompir i brasno sa tucnjem,dok se ne sjedine u potpunosti.{kao pire samo tvrdje}.
U tiganju zagrijati mladi tek osoljeni sir dok se ne otopi i dobro ne protegne,i njemu dodati utuceni krompir.Smjesu dobro mijesati dok se ne sjedini. Napraviti i grebanice,po zelji, fantastican ukus!
Sluziti uz kisjelo mlijeko,ili kisjelu salatu- kupus, paprike- dobra kombinacija je i crni luk u glavicama! PRIJATNO!
 
green knight:
A dobri stari KACAMAK?
Kuvati krompir {kolicina po potrebi},i kad bude skoro gotov na njemu usuti oko 2-3 sake brasna psenicnog,i kuvati tako jos narednih pola sata,bez mijesanja na smanjenoj temp.Skloniti sa ploce,odbiti malo vode,i utuci krompir i brasno sa tucnjem,dok se ne sjedine u potpunosti.{kao pire samo tvrdje}.
U tiganju zagrijati mladi tek osoljeni sir dok se ne otopi i dobro ne protegne,i njemu dodati utuceni krompir.Smjesu dobro mijesati dok se ne sjedini. Napraviti i grebanice,po zelji, fantastican ukus!
Sluziti uz kisjelo mlijeko,ili kisjelu salatu- kupus, paprike- dobra kombinacija je i crni luk u glavicama! PRIJATNO!
Baš sam skoro čula za taj recept...nisam imala pojma da Crnogorci prave kačamak sa krompirom...kažu da je mmmmmm, prste da poližeš...probaću
 
green knight:
A dobri stari KACAMAK?
Kuvati krompir {kolicina po potrebi},i kad bude skoro gotov na njemu usuti oko 2-3 sake brasna psenicnog,i kuvati tako jos narednih pola sata,bez mijesanja na smanjenoj temp.Skloniti sa ploce,odbiti malo vode,i utuci krompir i brasno sa tucnjem,dok se ne sjedine u potpunosti.{kao pire samo tvrdje}.
U tiganju zagrijati mladi tek osoljeni sir dok se ne otopi i dobro ne protegne,i njemu dodati utuceni krompir.Smjesu dobro mijesati dok se ne sjedini. Napraviti i grebanice,po zelji, fantastican ukus!
Sluziti uz kisjelo mlijeko,ili kisjelu salatu- kupus, paprike- dobra kombinacija je i crni luk u glavicama! PRIJATNO!

Šta je to ? :oops:
 

Back
Top