Tradicionalni crnogorski recepti

brodet


1kg morske ribe,2dl ulja,3 glavice luka,2 cesnja bijelog luka,2 kasike paradajz pirea,1dl vinskog sirceta,1 kasika mrvica,so,biber u zrnu,persun.
Ribe se ociste,operu,izrezu na komade,posole i peku na vrelom ulju.Kad su pecene izvade se a na preostalom ulju isprzi se sitno seckan luk,dodaju mrvice,paradaiz,vinsko sirce sa sitno seckanim bijelim lukom,persunom,zrnima bibera i po potrebi se dolije malo vode.sve se prokuva zatim se stavi riba i kuva jos 10ak min.
Brodet je ukusniji ako se pravi od vise vrsta ribe,sipa,zubatac,cipol..a moze se pripremati i od jedne vrste,npr.vecih sardela.

salata od musulja

musulje zagrevati u poklopljenoj serpi dok se ne otvore.Izvadi im se meso,opere i zacini maslinovim uljem i seckanim crnim lukom.U salatu se umesa bijeli luk,sjeckani persun,so,biber i sok od pola limuna.

kacamak s pasuljem

500g kukuruznog brasna,solja kuvanog pasulja,2 glavice crnog luka,3 paradajza,3 svjeze paprike,so,biber,ulje.
Kukuruzno brasno kuvati u vreloj vodi dok ne zgusne.Kuvani pasulj se propasira i doda kuvanom kacamakuposoli,pobiberi i doda na ulju prepeceni luk,paradajz i paprika,kuva se jos kratko i sluzi vruce.
 
*misutka*:
green knight:
A dobri stari KACAMAK?
Kuvati krompir {kolicina po potrebi},i kad bude skoro gotov na njemu usuti oko 2-3 sake brasna psenicnog,i kuvati tako jos narednih pola sata,bez mijesanja na smanjenoj temp.Skloniti sa ploce,odbiti malo vode,i utuci krompir i brasno sa tucnjem,dok se ne sjedine u potpunosti.{kao pire samo tvrdje}.
U tiganju zagrijati mladi tek osoljeni sir dok se ne otopi i dobro ne protegne,i njemu dodati utuceni krompir.Smjesu dobro mijesati dok se ne sjedini. Napraviti i grebanice,po zelji, fantastican ukus!
Sluziti uz kisjelo mlijeko,ili kisjelu salatu- kupus, paprike- dobra kombinacija je i crni luk u glavicama! PRIJATNO!

Šta je to ? :oops:

Ako pitas za GREBANICE to ti je ono sto zagori na dnu serpe i sto moras da grebes da bi ga makla!Kad je upitanju kacamak one su mnogo ukusne! PROBAJ :D
 
green knight:
*misutka*:
green knight:
A dobri stari KACAMAK?
Kuvati krompir {kolicina po potrebi},i kad bude skoro gotov na njemu usuti oko 2-3 sake brasna psenicnog,i kuvati tako jos narednih pola sata,bez mijesanja na smanjenoj temp.Skloniti sa ploce,odbiti malo vode,i utuci krompir i brasno sa tucnjem,dok se ne sjedine u potpunosti.{kao pire samo tvrdje}.
U tiganju zagrijati mladi tek osoljeni sir dok se ne otopi i dobro ne protegne,i njemu dodati utuceni krompir.Smjesu dobro mijesati dok se ne sjedini. Napraviti i grebanice,po zelji, fantastican ukus!
Sluziti uz kisjelo mlijeko,ili kisjelu salatu- kupus, paprike- dobra kombinacija je i crni luk u glavicama! PRIJATNO!

Šta je to ? :oops:

Ako pitas za GREBANICE to ti je ono sto zagori na dnu serpe i sto moras da grebes da bi ga makla!Kad je upitanju kacamak one su mnogo ukusne! PROBAJ :D
uuf meni kad zagori nešto u šerpi...onda mi je cela šerpa jedna velika grebanica (za jednokratnu upotrebu) :lol: Pozdrav
 
*misutka*:
green knight:
*misutka*:
green knight:
A dobri stari KACAMAK?
Kuvati krompir {kolicina po potrebi},i kad bude skoro gotov na njemu usuti oko 2-3 sake brasna psenicnog,i kuvati tako jos narednih pola sata,bez mijesanja na smanjenoj temp.Skloniti sa ploce,odbiti malo vode,i utuci krompir i brasno sa tucnjem,dok se ne sjedine u potpunosti.{kao pire samo tvrdje}.
U tiganju zagrijati mladi tek osoljeni sir dok se ne otopi i dobro ne protegne,i njemu dodati utuceni krompir.Smjesu dobro mijesati dok se ne sjedini. Napraviti i grebanice,po zelji, fantastican ukus!
Sluziti uz kisjelo mlijeko,ili kisjelu salatu- kupus, paprike- dobra kombinacija je i crni luk u glavicama! PRIJATNO!

Šta je to ? :oops:

Ako pitas za GREBANICE to ti je ono sto zagori na dnu serpe i sto moras da grebes da bi ga makla!Kad je upitanju kacamak one su mnogo ukusne! PROBAJ :D
uuf meni kad zagori nešto u šerpi...onda mi je cela šerpa jedna velika grebanica (za jednokratnu upotrebu) :lol: Pozdrav


:lol: :wink:
 
Jelo je vise porijeklom iz Boke nego iz stare CG, ali probajte, ali obavezno probajte sir iz ulja! Prosto stavis mladi, domaci, kravlji polutvrdi sir u ulje. Neki stavljaju u maslinovo, moze i ova jeftinija verzija sa suncokretovim, nije nista losije, cak je i bolje za one koji su navikli na suncokret. Posuda treba da bude doro zatvorena, recimo poklopljena velika limenka kao one za boraniju "na veliko", puna ulja, oko tri sira, koliko vec stane i oko 3-4 mjeseca. Jeste dugo, ali se isplati. Ko ne vjeruje, dodjite kod mene da vam pokazem jer nisam sigurna da li u restoranima drze dovoljno dugo...

Onda riba pecena na luku, paprici, paradajzu, tzv pomidori, pa pri kraju prelijes jogurtom... Rekla mi baka.

Meso se pece sa tonom ruzmarina i obicno uz pomenuti krompir pod korom i kajmakom, njam!

Predjela su klasika - prsut, sir, vole da kazu da je sa Njegusa, ali ima i sa drugih lokacija da valja... Joj i masline svih vrsta - pecene, punjene, sa masu ulja, naravno maslinovog. To moj djed pravi to ulje tako sto masline cijedi ispod kamenog tocka na onaj divan stari nacin. To ulje je zdravo, bez dodataka i holesterola.

I ovo nije reklama za nase primorje :)
 
Ma da, sve mediteranske zemlje u probalnom pojasu imaju sličnu kuhinju.
Dalmatinsku tradicionalnu sam solidno izrabila, ali crnogorsku nisam čak ni isprobavala. Međutim, jednom prilikom mi je bivši kolega doneo kozji sir iz mešine! :shock:
Znam da zvuči bljakavo, bar je meni tako zvučalo kad mi je ispričao kako se pravi, međutim to su tako fine male žute kockice koje imaju izuzetno prijatan ukus (ni traga od bilo kakvog neprijatnog mirisa, da ne kažem 'pikantnog' :lol: ). I nisu tvrde! Smazali smo 2,5kg u roku od dva dana. :P
 
zorab:
Cula sam za cicvaru, cak sam i recept uzela, ali nikada nisam pravila.
Dakle, rastopi se mast, stavi se dobar stari beli sir, a kada se rastopi doda se belo kukuruzno brasno. Sve to se krcka i neprestano mesa dok se ne dobije glatka masa koja se odvaja od (dubokog) tiganja.
Kao sto se da primetiti, nemam mere jer mi je starija Crnogorka koju sam pitala za recept rekla sve "od oka" a za krisku sira je upotrebila neki lep lokalizam kojeg ne mogu da se setim, ali znam da mi se tada vrlo dopao.


e kako mislish belo, zar ima belo i zhuto..? ili mislis bas na brasno, a ne griz

da ovo je ok...znaci nisam otkrila ameriku..ipak evo vam moj konkurentan prozivod, cicvara, varijanta od ovog crnogorskog shefa.. on stavi kajmak umesto masti (mada malo je shteta kajmaka, lep je i sirov).. evo vam sve, ne znam koja je kolicina, mozda za 4 gladnije osobe...znaci to je neka varijanta masnijeg kachamaka

450g kajmaka, 400g jacheg sira (ja uzela zlatarski), belog, 125g psenicnog brasna, 125g kukuruznog b, pola litra vode, kasika soli

kajmak, voda i so se zagreju da prokljuca, onda se umesha brasno
to se mesha kasikom u istom smeru dok se ne zgusne (smanjite malo ringlu tj ja sam tako..da nije na najjacem), stalno treba meshati valjda da se ne zalepi-zgrudva...mozda da dodate vode ako pomislite da treba..videcete postane nekako kao kacamak..celina??? u receptu pise - masnoca iz kajmaka se izdvoji ali ja tako nesto nisam videla, ili je to to.
onda kad tako postane gusto ("kompaktno"? ;)) ) dodate sir, i onda jos mesate, dok ne bude gotovo (kaze razvlaci se ko zhvaka, mada nisam bas to tako videla jer je upao u masu)
ma znacetei sami da je dobro nekako, valjda je bitno da se to brashno rastvori

e onda se jede odma mada moze i posle..
 
i crnogorske novine "DAN" imaju svoj recept za cicvaru. sta kazete?

ako odete na prilozeni link, ima jos recepata ali malo ih je lokalnih.

http://www.dan.cg.yu/kuvar1.php?start=10&selected_id=14

Sastojci: 1 kriška punomasnog sira, kukuruzno brašno Priprema: Sir se stavi u šerpu i miješa dok se ne istopi. Polako se sipa kukuruzno brašno uz stalno miješanje. Sir i brašno se sjedine, a izdvoji se masnoća koja se ocijedi. Miješati stalno cicvaru dok se isprži i izmrvi. Skinite je s vatre i začinite masnoćom koju ste prethodno ocijedili. Jede se vruća.
 
zainteresovana:
Ma da, sve mediteranske zemlje u probalnom pojasu imaju sličnu kuhinju.
Dalmatinsku tradicionalnu sam solidno izrabila, ali crnogorsku nisam čak ni isprobavala. Međutim, jednom prilikom mi je bivši kolega doneo kozji sir iz mešine! :shock:
Znam da zvuči bljakavo, bar je meni tako zvučalo kad mi je ispričao kako se pravi, međutim to su tako fine male žute kockice koje imaju izuzetno prijatan ukus (ni traga od bilo kakvog neprijatnog mirisa, da ne kažem 'pikantnog' :lol: ). I nisu tvrde! Smazali smo 2,5kg u roku od dva dana. :P
E, tu moram da te ispravim. Dalmatinci kao proverene lenčuge imaju jadnu kuhinju u odnosu na ostatak zemalja koje izlaze na more. Sve što su jadno naučili naučili su pod italijanskom okupacijom, a i to prilično traljavo...
 

Slične teme


Back
Top