Visok pritisak ili nesto drugo?

Zabrinuta za sebe

Početnik
Poruka
3
Vidim da ovde ima ljudi koji su dosta upuceni u medicinsku problematiku, pa resih da se upravo njima obratim. Naime, imam 30 godina i pre manje od godinu dana mi je ustanovljena hipertenzija. Pila sam Concor nekoliko meseci, a sada pijem po 1/2 Presolola dnevno po preporuci kardiologa. Ipak i pored te terapije povremeno, u stvari gotovo svakodnevno osecam slabost, lupanje srca pri i najmanjem naporu sto sve zajedno rezultira losim raspolozenjem i nezadovoljstvom. Da li je to sve vezano sa hipertenzijom ili je u pitanju jos nesto?
Pozdrav svima unapred
 
Zabrinuta za sebe:
Vidim da ovde ima ljudi koji su dosta upuceni u medicinsku problematiku, pa resih da se upravo njima obratim. Naime, imam 30 godina i pre manje od godinu dana mi je ustanovljena hipertenzija. Pila sam Concor nekoliko meseci, a sada pijem po 1/2 Presolola dnevno po preporuci kardiologa. Ipak i pored te terapije povremeno, u stvari gotovo svakodnevno osecam slabost, lupanje srca pri i najmanjem naporu sto sve zajedno rezultira losim raspolozenjem i nezadovoljstvom. Da li je to sve vezano sa hipertenzijom ili je u pitanju jos nesto?
Pozdrav svima unapred

Da li u medjuvremenu dok ste pili ili pijete ove lekove - kontrolisete pritisak (kod kuce, u DZ)? Slabost i lupanje srca mogu da budu i simptomi niskog pritiska, a ovaj moze da nastane zbog uzimanja lekova za snizavanje pritiska ako nisu dobro izbalansirane doze.....Da li ste mozda trudni? Valalo bi uraditi krvnu sliku i gvozdje - malaksalost i lupanje srca mogu da budu i od anemije....Kad ste poslednji put bili na kontroli kod kardiologa, lekara opste prakse, radili lab. analize i EKG?
Ako internisticki pregledi pokazu normalne rezultate mozda je problem psiholoske prirode; psihicka i emotivna iscrpljenost takodje mogu da se manifestuju kroz slabost, lupanje srca, neraspolozenje i strah.
Pozdrav.
 
Zelim da Vam zahvalim na brzom odgovoru, a sto se tice postavljenih pitanja: pritisak cesto merim i uglavnom je u redu 120/80, 120/70... Trudna nisam, ciklusi su mi uglavnom u redu mada mi se desavaju i hormonski poremecaji koji rezulturaju izostankom ciklusa po 55-60 dana. Pre 10 meseci mi je radjena laboratorijska analiza krvi, kao i hormoni stitne zleyde i svi nalazi su bili u granicama, osim sto je LDL holesterol bio na gornjoj granici. Bio mi je preporucen UZ bubrega na koji nikad nisam ni otisla, te neznam da li bi bilo dobro da ga ipak uradim. U stalnom sam strahu da ce mi se nesto dogoditi, da bolujem od neizlecive bolesti, a onda svaki pa i najmanji bol prerasta u strah. Na poslednjoj kontroli kod kardiologa, dr mi je rekla da je i moja hipertenzija na nervnoj bazi i da posetim psihijatra. Poslusala sam je, otisla kod specijaliste, ali nista osim saveta, cak ni lekovi. Sada razmisljam da ponovo odem na konsultaciju do psihijatra, obzirom da uzimam bromazepam povremeno, ali da ne primecujem znacajnije promene. Takodje, cula sam da bromazepam utice na smanjenje libida pa me zanima da li je to tacno?
Srdacan pozdrav.
 
Zabrinuta za sebe:
Zelim da Vam zahvalim na brzom odgovoru, a sto se tice postavljenih pitanja: pritisak cesto merim i uglavnom je u redu 120/80, 120/70... Trudna nisam, ciklusi su mi uglavnom u redu mada mi se desavaju i hormonski poremecaji koji rezulturaju izostankom ciklusa po 55-60 dana. Pre 10 meseci mi je radjena laboratorijska analiza krvi, kao i hormoni stitne zleyde i svi nalazi su bili u granicama, osim sto je LDL holesterol bio na gornjoj granici. Bio mi je preporucen UZ bubrega na koji nikad nisam ni otisla, te neznam da li bi bilo dobro da ga ipak uradim. U stalnom sam strahu da ce mi se nesto dogoditi, da bolujem od neizlecive bolesti, a onda svaki pa i najmanji bol prerasta u strah. Na poslednjoj kontroli kod kardiologa, dr mi je rekla da je i moja hipertenzija na nervnoj bazi i da posetim psihijatra. Poslusala sam je, otisla kod specijaliste, ali nista osim saveta, cak ni lekovi. Sada razmisljam da ponovo odem na konsultaciju do psihijatra, obzirom da uzimam bromazepam povremeno, ali da ne primecujem znacajnije promene. Takodje, cula sam da bromazepam utice na smanjenje libida pa me zanima da li je to tacno?
Srdacan pozdrav.

Obzirom da su Vam analize i pregledi u granicama normale, deluje da su Vase tegobe zaista na nervnoj bazi i da je psihijatar osoba kojoj treba da se obratite za pomoc. Ipak, lab, analize su dosta davno radjene, za 10 meseci mnogo je toga moglo da se promeni - pa ne bi bilo lose da ih ponovite. Interesantno je i zasto dolazi do poremecaja ciklusa i hormonskih poremecaja koji izazivaju kasnjenja ciklusa od po dva meseca - poseta ginekologu takodje je indikovana. Ako Vam je preporucen UZ bubrega svakako ga uradite da se iskljuce i eventualni (mada malo verovatni) probl;emi sa bubrezima, i da budete potpuno mirni da ste telesno zdravi. Svi ostali strahovi su posledica potisnutih i nerazresenih psihickih i emotivnih konflikta i problema. Bromazepam u principu ne izaziva pad libida, ali obzirom da ima delimicno sedativni efekat moze na tom osnovu da snizi seksualnu zelju.

Pozdrav i Vama, i ne panicite: ne bolujete ni od kakve teske neizlecive bolesti, Vasi rezultati ukazuju na to da ste telesno zdravi i da sve Vase tegobe dolaze 'iz glave'.
 
Sada ponovo imam veliku dilemu. Trenutno sam u 6. nedelji trudnoce, koju bih zelela da zadrzim, ali me brine to sto sam neposredno po zavrsetku poslednjeg ciklusa pila Hemomycin zbog nekakvog virusa koji me je uhvatio. Takodje, od prilike u istom periodu sam pila Presolol (nekih 5-6 dana)i Bromazepam (2 nedelje), pa me trenutno zanima da li postoji ikakva opasnost za plod.
Takodje, posto imam hipertenziju (za koju kazu da je na "nervnoj bazi")zanima me da li je uopste preporucljivo da zadrzim trudnocu i sta sve da uradim da ne dodje do drasticnog povecanja kilograma u trudnoci, posto vec sad imam nekih desetak kilograma viska. Molim dr ili nekog od njenih kolega da mi sto pre odgovore jer se stvarno brinem, a takodje molim sve one koji su imali slicna iskustva da ih ovde podele samnom.
Puno hvala svima unapred.
 
Zabrinuta za sebe:
Sada ponovo imam veliku dilemu. Trenutno sam u 6. nedelji trudnoce, koju bih zelela da zadrzim, ali me brine to sto sam neposredno po zavrsetku poslednjeg ciklusa pila Hemomycin zbog nekakvog virusa koji me je uhvatio. Takodje, od prilike u istom periodu sam pila Presolol (nekih 5-6 dana)i Bromazepam (2 nedelje), pa me trenutno zanima da li postoji ikakva opasnost za plod.
Takodje, posto imam hipertenziju (za koju kazu da je na "nervnoj bazi")zanima me da li je uopste preporucljivo da zadrzim trudnocu i sta sve da uradim da ne dodje do drasticnog povecanja kilograma u trudnoci, posto vec sad imam nekih desetak kilograma viska. Molim dr ili nekog od njenih kolega da mi sto pre odgovore jer se stvarno brinem, a takodje molim sve one koji su imali slicna iskustva da ih ovde podele samnom.
Puno hvala svima unapred.
E ovako, svom ginekologu cete reci sta ste uzimali od lekova, kad tacno i u kojim dozama pa bi trebalo da Vas uputi u genetsko savetovaliste.
Ono postoji u gaku-u Visegradska a verovatno i u Frontu...elem, tamo ce Vam tacno reci da li su ovi lekovi kontraindikovani u trudnoci i da li postoji opasnost da su ostavili trag na bebi.
Za hemomycin ne morate da brinete ali nisam sigurna za presolol i bromazepam(koje su doze bile u pitanju i koliko dana je uzimana terapija?).
Sto se tice hipertenzije, mlada ste zena, probajte da se opustite ,da uzivate u svojoj trudnoci, postoje lekovi koji su dozvoljeni za snizavanje pritiska u trudnoci i ako bude potrebe oni ce Vam biti ordinirani od strane ginekologa.
I opet ponavljam, nerviranje morate da zaboravite.
 
dr:
Za hemomycin ne morate da brinete ali nisam sigurna za presolol i bromazepam(koje su doze .

Hemomycin je antibiotik iz grupe makrolida (sličan eritromicinu) koji se kod trudnoće na zapadu POTPUNO izbačen iz upotrebe kod trudnica. Metoprolol-tartarat (Presolol) nije uputno koristiti u trudnoći jer prolazi placentu, te može utjecati čtetno na formirati ploda. U trudnoći se najčešće kao antihipertenziv upotrebljava verapamil, što će vam svaki iskusni ginekolog i sam savjetovati. Znači SMJESTA se obratite iskusnom ginekologu, a na ostale svjete zaboravite.
Pozz, dipl.ph spec, analiticar
 
To da li je hemomycin na zapadu izbacen ili nije uopste nije bitno, bitno je da li ce se njoj zbog upotrebe tog leka savetovati prekid trudnoce...sto nece naravno i s te strane naravno da zena ne treba da brine.
A sto se tice antihipertenziva u nasim ginekolosko akuserskim klinikama antihipertenziv koji se ordinira trudnicama je iskljucivo metil dopa.
Ostavimo sad sa strane sta se u svetu radi, bavimo se time sta se kod nas svaki dan primenjuje.
 
dr:
To da li je hemomycin na zapadu izbacen ili nije uopste nije bitno, bitno je da li ce se njoj zbog upotrebe tog leka savetovati prekid trudnoce...sto nece naravno i s te strane naravno da zena ne treba da brine.
A sto se tice antihipertenziva u nasim ginekolosko akuserskim klinikama antihipertenziv koji se ordinira trudnicama je iskljucivo metil dopa.
Ostavimo sad sa strane sta se u svetu radi, bavimo se time sta se kod nas svaki dan primenjuje.

Lekar koji ima iskustva u svome poslu u Jugoslaviji neće propisati Eritromicini ni Hemomicin svome pacijentu, u to sam siguran. Metil dopa, koja prolazi kroz placentarnu barijeru nije rado viđen lek kod hipertenzije u trudnoći, za razliku od verapamila, jer se time ne atakuje na adrenergički sistem djeteta...Pročitajte malo ili se raspitajte kod svojih koleginica, pa onda iznosite podatke... :roll:
 
A Vi kolega procitajte ponovo postove na ovoj temi ...cisto da shvatite da je zena uzimala lek a da nije znala da je drugom stanju pa onda da se bavimo pustom teorijom.
Slozicete se da je teorija jedno a praksa nesto sasvim drugo.
Hvala Bogu pa nam farmaceuti ne rade u ginekoloskom savetovalistu, broj prekida trudnoca bi nam bio drasticno veci.
I ponovo ponavljam... uzimanje hemomycina ne ugrozava vitalni razvoj ploda i to je bila osnovna poruka ove teme( da se ne doticem sta se radi kod trudnica alergicnih na peniciline koje treba leciti...)
 
Pozdrav, imam 26 godina, pre 8 meseci sam rodila dete, u 9 mesecu i dva meseca nakon trudnoce sam imala povisen pritisak i to je pocelo polako da se smiruje... Ali recimo na mesec, mesec ipo kako kada, mi ipak ponekad skoci na vrednost 150/100, on polako pocne da raste ali ja se uplasim i verovatno zbog toga dobije tu vrednost, radila sam dosta analiza snimala bubrege srce, stitnu zlezdu sve ok, ali on se ipak povremeno vraca , neki savet? Hvala
 
Pozdrav, imam 26 godina, pre 8 meseci sam rodila dete, u 9 mesecu i dva meseca nakon trudnoce sam imala povisen pritisak i to je pocelo polako da se smiruje... Ali recimo na mesec, mesec ipo kako kada, mi ipak ponekad skoci na vrednost 150/100, on polako pocne da raste ali ja se uplasim i verovatno zbog toga dobije tu vrednost, radila sam dosta analiza snimala bubrege srce, stitnu zlezdu sve ok, ali on se ipak povremeno vraca , neki savet? Hvala
Biće da medicina pritisak još ne zna dovoljno dobro, i izgleda da se masa ljudi na pogrešan način i tretira... Dobro, za koleginicu koja je otvirila temu je malo složenija situacija, al za tebe slovi pitanje aktivnksti. Da li dva puta sedmično poštuješ standarde aktivnosti? Makar dva puta. A ako ne, ta varijacija u pritisku ti nije ništa zabrinjavajuće.
I naravno da treba da se potrudiš oko adekvatnih aktivnosti.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, imam 26 godina, pre 8 meseci sam rodila dete, u 9 mesecu i dva meseca nakon trudnoce sam imala povisen pritisak i to je pocelo polako da se smiruje... Ali recimo na mesec, mesec ipo kako kada, mi ipak ponekad skoci na vrednost 150/100, on polako pocne da raste ali ja se uplasim i verovatno zbog toga dobije tu vrednost, radila sam dosta analiza snimala bubrege srce, stitnu zlezdu sve ok, ali on se ipak povremeno vraca , neki savet? Hvala

Idi kod kardiloga, neka ti stavi onaj holter koji meri pritisak 24 sata, tek ces tada znati kako stvarno stoe stvari.
I lekar ce sam kada bude video tvoje vrednosti videti i znati sta je za tebe najbolje.
 
Idi kod kardiloga, neka ti stavi onaj holter koji meri pritisak 24 sata, tek ces tada znati kako stvarno stoe stvari.
I lekar ce sam kada bude video tvoje vrednosti videti i znati sta je za tebe najbolje.
Neretko kardilolozi daju pogrešne terapije. Ako ona ponekad ima povišeni pritisak, a nema aktivnosti, to onda nije nikakav problem. Problem bi bio kad bi on njoj preko toga prepisao lekove, kao što znaju. Ona prvo mora da vidi da li joj pritisak stabilan sa proporcijana treninga koje su preporučene.
A ako joj je to mrsko, onda ni lekove ne treba da koristi. Drugo bi bilo da je to stalna hipertenzija.
 
Ili recimo da trenira jedno vreme čisto da vidi kako će pritisak da joj radi. Ako se to tada normalizuje, ona onda može da bude mirna što se tiče pritiska i kada ne trenira. Čak je i bolje da pritisak varira ako ljudi nisu u treningu!
Totalno je to pogrešno uopšte i tretirati. Možda tek kad bude imala pedeset godina.
 
I naravno što bih još mogao da preporučim ovoj mladoj dami da ako misli da počne sa treningom, da prvih par treniga odrađuje u laganom ritmu. Da sigurno ne prenagli sa tempom. Dakle to se odnosi na kardio treninge. I treba da se prati taj preporučeni ritam od bar dva puta sedmično po jedan sat- pa možda i malo duže.
I ono što je jako bitno je; ili da se trenira tim tempom, ili da se ne trenira uopšte. Najgore je ako se neredovno trenira, tipa jednom u dve sedmice, pa još i sa nekim ozbiljnijim tempom. To je načisto loše za regulaciju, i pre svega za srce.
A za mladu damu iz uvodnog posta je poželjna dodatna komunikacija. A stvar dodatno komplokuje i trudnoća.
Mada može da se proba sa biciklom i krosom ako ima fitnes klub.
 
Neretko kardilolozi daju pogrešne terapije. Ako ona ponekad ima povišeni pritisak, a nema aktivnosti, to onda nije nikakav problem. Problem bi bio kad bi on njoj preko toga prepisao lekove, kao što znaju. Ona prvo mora da vidi da li joj pritisak stabilan sa proporcijana treninga koje su preporučene.
A ako joj je to mrsko, onda ni lekove ne treba da koristi. Drugo bi bilo da je to stalna hipertenzija.

Ljudi i rade, imaju porodice, decu, razne obaveze, ne razumem zasto nekome preproucujes treninge.
Kardiolozi ne daju nikada pogresne terapije, mogu samo da daju lek protiv visokog pritiska bez da
se upustaju u detalje, od kud, zasto, ali pogresan lek sigurno ne prepisuju.
 
Ljudi i rade, imaju porodice, decu, razne obaveze, ne razumem zasto nekome preproucujes treninge.
Kardiolozi ne daju nikada pogresne terapije, mogu samo da daju lek protiv visokog pritiska bez da
se upustaju u detalje, od kud, zasto, ali pogresan lek sigurno ne prepisuju.
Blago rečeno- ne postoji pravi lek za varijacije u pritisku. To je jednostavno prirodna stvar. I za nešto prirodno lekovi ne treba ni da se izmišljaju. Drugo je to što kardiolozi ni ne znaju za prirodu stvari. I ne mora trening, al naravno da je bolje. A trening preopričujem samo kao privremenu meru pomoću koje će da se vidi da li je u pitanju deregulacija. Ako vidi da trening pomaže, to znači da tu lekovi ne trebaju ni kad se ne trenira. Iako pritisak varira.
Problem je ustvari ako izvan treninga pritisak ne varira.
To kardiolozi izgleda masu ljudi pogrešno leče.
 
Blago rečeno- ne postoji pravi lek za varijacije u pritisku. To je jednostavno prirodna stvar. I za nešto prirodno lekovi ne treba ni da se izmišljaju. Drugo je to što kardiolozi ni ne znaju za prirodu stvari. I ne mora trening, al naravno da je bolje. A trening preopričujem samo kao privremenu meru pomoću koje će da se vidi da li je u pitanju deregulacija. Ako vidi da trening pomaže, to znači da tu lekovi ne trebaju ni kad se ne trenira. Iako pritisak varira.
Problem je ustvari ako izvan treninga pritisak ne varira.
To kardiolozi izgleda masu ljudi pogrešno leče.
Ima i to dobar lek za stabilizaciju aritmije i visokog pritiska.Concor,ali on se kupuje,a moze i Tansec,on ide na recept i placa se samo participacija.Ja ga pijem redovno.Znaci taj lek je i za regulaciju rada srca i za regulaciju krvnog pritiska.
 
Ima i to dobar lek za stabilizaciju aritmije i visokog pritiska.Concor,ali on se kupuje,a moze i Tansec,on ide na recept i placa se samo participacija.Ja ga pijem redovno.Znaci taj lek je i za regulaciju rada srca i za regulaciju krvnog pritiska.
To jednostavno ništa ni ne treba da se reguliše. I pre svega ne u njihovim godinama. Drugo je to kad je iksan u poodmakrim godinama pa se prioriteti menjaju. Ovo kad mladi počnu da se igraju sa tableticama, tu je ozbiljan rizik za slabljenje srca.
Srce jednostavno na neki način mora da dobija opterećenje. A varijacija u pritisku je jedan od načina da se to i postigne kako bi srce kako tako ostalo u formi.
To jednostavno ne valja da srce nikad ne bude opterećeno.
Neverovatno je kako kardiolozi to nisu ustanovili.
A i aritmije su kako koja.
 
To jednostavno ništa ni ne treba da se reguliše. I pre svega ne u njihovim godinama. Drugo je to kad je iksan u poodmakrim godinama pa se prioriteti menjaju. Ovo kad mladi počnu da se igraju sa tableticama, tu je ozbiljan rizik za slabljenje srca.
Srce jednostavno na neki način mora da dobija opterećenje. A varijacija u pritisku je jedan od načina da se to i postigne kako bi srce kako tako ostalo u formi.
To jednostavno ne valja da srce nikad ne bude opterećeno.
Neverovatno je kako kardiolozi to nisu ustanovili.
A i aritmije su kako koja.
Neki su rodjeni za vise sportova,a neki ne smeju uopste da se naprezu.I nema veze koliko ima godina,ako mu je ili njoj potreban lek za regulaciju pritiska,to uopste nema veze sa godinama,vec sa problemom samog srca.
 
Neki su rodjeni za vise sportova,a neki ne smeju uopste da se naprezu.I nema veze koliko ima godina,ako mu je ili njoj potreban lek za regulaciju pritiska,to uopste nema veze sa godinama,vec sa problemom samog srca.
Pa dobro jel ti čitaš šta ja pišem?!
Veliko je pitanje da li to uopšte treba da se reguliše i da se upravo sa tom metodom slabi srce. A da li si rođem za sport, pa ne treba tu ne znam šta za fitnes.
A ako neko baš nije u mogućnosti da se kreće zbog neke hendikepiranosti, njemu u trijestoj godini sigurno ne bih preporučio da remeti prirodni fotnes za srce sa tabletama koje će na to da utiču.
Inače je lako moguće da je srce kao organ na vrhu prioriteta što se tiče evulucije.
I to je jednostavno priroda tako napravila da ono može da se održava.
Kardiolozi tu skroz pogrešno raspoređuju neke stvari.
 
Pa dobro jel ti čitaš šta ja pišem?!
Veliko je pitanje da li to uopšte treba da se reguliše i da se upravo sa tom metodom slabi srce. A da li si rođem za sport, pa ne treba tu ne znam šta za fitnes.
A ako neko baš nije u mogućnosti da se kreće zbog neke hendikepiranosti, njemu u trijestoj godini sigurno ne bih preporučio da remeti prirodni fotnes za srce sa tabletama koje će na to da utiču.
Inače je lako moguće da je srce kao organ na vrhu prioriteta što se tiče evulucije.
I to je jednostavno priroda tako napravila da ono može da se održava.
Kardiolozi tu skroz pogrešno raspoređuju neke stvari.
Imaju i mladji ljudi,pa i deca problema sa srcem,pa ne smeju da treniraju nista,a moraju da koriste lekove.Ja tebi opet kazem da za te probleme uopste nisu vazne godine.Te prolazne faze sa problemom sa pritiskom,jednostavno treba prestati sa bilo kakvim treninzima,vec samo lagana setnja,ali problemi sa pritiskom su retko prolazni,vrate se kada se najmanje nadas.Mnoge bolesti sto je nekada bilo pripisano srednjim godinama,sada pocinju i sa decom i pre puberteta,tako da vise godine nisu vazne,jer bolesti ne biraju godine.
 
Imaju i mladji ljudi,pa i deca problema sa srcem,pa ne smeju da treniraju nista,a moraju da koriste lekove.Ja tebi opet kazem da za te probleme uopste nisu vazne godine.Te prolazne faze sa problemom sa pritiskom,jednostavno treba prestati sa bilo kakvim treninzima,vec samo lagana setnja,ali problemi sa pritiskom su retko prolazni,vrate se kada se najmanje nadas.Mnoge bolesti sto je nekada bilo pripisano srednjim godinama,sada pocinju i sa decom i pre puberteta,tako da vise godine nisu vazne,jer bolesti ne biraju godine.
Tebi izgleda nije jasno da ja o varijacijama pritiska ne pričam kao o bolesti. To je čak i nešto što je zdravo. I to uopšte ne treba da se sprečava, a kamo li da se leči.
To je prosto prirodna regulacija održanja srca. Stvarno ne znam šta tu još treba da ti se crta¿¡
A drugo je to što kardiolozi više ne znaju ni šta da misle o tome.
Znači nikakva tretiranja tog fenomena u tim godinama ni ne trebaju, čak će tako i dodatno da se oslabi srce!
 

Back
Top