potrebna dokumenta za izvoz neke robe iz srbije, pogledajte:

andrei

Zainteresovan član
Poruka
134
Dokumenta koja prate robu pri izvozu su:
Ugovor sa partnerom kome se roba prodaje, overen u Privrednom Sudu
(uskoro će to biti notari)
Paritet po kome se roba izvozi a koji je naveden u ugovoru
Izvozna faktura sa tovarnim listom
Tarifni brojevi svih delova robe koja se izvozi, koji su potrebni špediteru tj. carinarnici za pravljenje izvozne deklaracije (carini su takođe potrebni podaci o robi, podnosiocu zahteva, korisniku,...). Ta deklaracija se takođe naziva Jedinstvena Carinska Isprava koju treba da popuni ili izvoznik ili špediter
Sertifikat o poreklu robe izdaje i overava Komora (ranije PKJ, sada PKS). U slučaju da roba ima preferencijalno poreklo (bilateralan sporazum između naše i strane zemlje), sertifikat treba da overi državni organ, tj. carina
Uverenje o visoj sili: izdaje Komora (PKS)
Uverenje o robi koja se uvozi radi izvoza u okviru posla posredovanja u spoljnotrgovinskom prometu
Sertifikat o kvalitetu: izdaje odgovorna kontrolna kuća
Ako se roba izvozi na paritetu EX Works, izvozniku nije potreban CMR
Ako je paritet DDU, DDP, CIF mora da prevoznik popuni CMR i vrati nakon izvoza overen primerak da je roba stigla do kupca
EUR1: dokument koji izdaje carinarnica, tj. carinska ispostava gde se roba izvozno carini, a koji se daje kao olakšica za uvoz (u stranu zemlju) bez carinskih dažbina, samo za robu domaćeg porekla
ATA karnet, potvrda o privremenom uvozu i izvozu robe (još nije u primeni)
Potvrda o registraciji firme (nije izvozni dokument, nego se izdaje u slučaju da preduzeće koje nastupa na inostranom tržištu treba da dostavi dokaz o registraciji). Potvrdu izdaje Privredni Sud\

Razumete?
 
intra:
Sta da se razumije? Krajnje je vrijeme da se u trgovinu uvede red.

Naravno da treba da se uvede red - ali ne mogu se pred IZVOZNIKE NASE ROBE stavljati
nesavladive prepreke - a da se pri tome dozvoli potpuno nekontrolisani uvoz HILJADE
KONTEJNERA RAZNORAZNOG BOFL DJUBRETA SA ZAPADA - svaka drzava brani svoju proizvodnju
i izvoz podstice. Kod nas ocigledno u pitanju Dinkiceva veoma zla namera.
 
ma kakav jos red je to? to sluzi da gusi preduzetnistvo, da moze da se snalazi i radi samo ko ima neke veze i ljude, a ne bilo ko. ne znam kako se do sada radilo, mada znam rezultate, ali ja sam se zaprepastio kad sam video ovu i ovakvu listu i to na sajtu naseg ministarstva u naslovu kao olaksavanje izvoza, tako nesto.
Ne razumem, mi nemamo neku zamivljivu robu za izvoz, svuda smo prepreceni dazbinama, a kad i pronadjes nesto da izvezes treba ti tri meseca vremena i tri zaposlena samo za papire...
 

Back
Top