Nizak pritisak.

shomyy

Početnik
Poruka
16
Imam 23 godine i od skoro nizak pritisak, 100 sa 70. Zanima me koliko je to i da li je opasno za moje godine ili ne? Inace prosle godine na prolece sam merio prvi put pritisak u zivotu i bio je normalan, a evo sad je odjednom pao. To sam osetio jer sam odjednom primetio da sam pospan tokom dana, a i dobio sam povremene vrtoglavice, narocito kad naglo ustanem iz kreveta ili iz fotelje sto nije bio slucaj ranije. Koji je najbolji nacin da podignem sebi pritisak, malo mi je rano za neke tablete, zar ne? Ovo me sve zanima jer kada jos malo krene toplije vreme, moracu da pocnem da pijem antihistaminike protiv urtikarije, a oni i ovako snizavaju pritisak i od njih sam pospan, a ja vec imam nizak pritisak, znaci bicu pospan duplo vise. Hvala unapred!
 
Sa niskim pritiskom kuburim vec 20 god. od svoje 18-te godine.Obicno je 90/60. Sta pomaze? Obavezno doruckuj,smanji ili izbaci cigarete,izbegavaj zagusljive prostorije, guzve, sparno i toplo vreme. Potrudi se da uvek imas nesto slano sa sobom(ja praktikujem da uvek sa sobom nosim flasicu sa slanom vodom ili cips za ne daj boze)i konzumiraj dosta vode. Mada mi neki put pomaze i slatko,to prosto osetis organizam ti sam to "trazi" Kada osetis pad pritiska potrudi se da umijes hladnom vodom lice,vrat,ruke,zglobove ili pak izadji na svez vazduh. Desavalo mi se da kad putujem i nemam vodu pri sebi jednostavno naslonim celo na prozor kola i ruke ohladim na taj nacin i onda prelazim njima po vratu.Naravno najvaznije je da se javis lekaru i da ti on nesto preporuci. Ovo sve gore je samo preventiva kad se nadjes negde na putu,na ulici itd. da pomognes sebi jer se meni x puta desavalo da se i onesvestim kad dodje do naglog pada pritiska tako da ne stignem ni da trepnem, mada sam se sad izvestila i odmah osetim simptome tako da ih preduhitrim. :D
 
Tvoj pritisak sad sa 100/70 nije uopste bitnije nizak, standardi su se pomerili u medicini sto se pritiska tice, pa je tvoj daleko blize normali nego recimo 140/90 koji se do pre pola dekade smatrao normalnim. U svakom slucaju uzimanje antihistaminika moze da ti predstavlja problem, trudi se da unosis dosta tecnosti (minimum za tebe je 2 litra, kao sto se preporucuje i svima ostalima, ali obzirom da ni svi ostali ne popiju, ili retko piju 2 litra vode, ako uspes da ispostujes ovo vec ce biti dobro), leto je, moze da jedes slane supe (iz kesice ili domace), paradajz salatu (so i feta sir!), no ipak vodi racuna da ne preterujes ni sa velikom kolicinom soli. Slana voda je ok, sto gore rece neko, ali je malo gadnog ukusa pa nisam sigurna koliko ces to bas 'voleti'.
Kad pocnes da pijes antijhistaminike ako ti pritisak jos bude padao a neophodno je da ga meris bar 2 nedelje u kontinuitetu svakog dana kad pocnes da ih pijes, uzmi u apoteci Effortil tabletice, i uzimaj ih uz antihistaminike. One ce ti regulisati pritisak (podizu nizak, ne cine nista kod normalnog). Mozes i Ditamin, tbl. ili kapi. Ali to sve samo ako ne uspes da reguloises pritisak tecnoscu i solju, a bude ti jos padao. Vodi racuna da ne ustajes naglo, ni iz lezeceg niti iz sedeceg polozaja, ali svakako gledaj da sebi podignes pritisak na nivo da ti se ne vrti u glavi i da nemas nesvestice, jer mozak pati od nedostatka kiseonika a to prosto nije ni dobro niti potrebno.
POzdrav i zelim ti ugodno leto sa sto manje problema.
P.s. Izbegavaj jako sunce i izlaganje suncu bez kape! Neka ti kosa bude mokra ako moras da izlazis po velikoj vrucini.
 
Imam nizak pritisak vec godinama. Mislim da je cak i nasledno, posto mi i majka takodje ima nizak pritisak. Nekad bude 95/45, ali ga dobro podnosim. Obocno se moze regulisati cak i prirodno bez lijekova, vjerovatno zbog mojih godina. Gusti sok recimo od breskve mi jako pomogne.
 
ja imam nizak pritisak, najcesce 90/60, i osim sto se decenijama budim tek posle druge kafe, nemam nekih drugih problema :).
jedan kardiolog mi je pre 20-tak godina rekao da - ako mi treba "budjenje na brzinu" - suvam jaku crnu kafu, i samo malko posolim, onako - sa dva prsta, tek-tek. veruj da to zaista deluje, za 5 minuta puna forma :). no, rekao mi je da to ne radim posle 40-45-te godine.... :).

kazu da su ljudi sa konstitutivno niskim pritiskom dugovecni... koje od srca i tebi zelim, dete :)).
svako dobro :).
 
Shomyy,
posto si primetio iznenada da ti je pritisak nizak,a jos si i vrlo mlad, kod tebe je potreban jedan lekarski pregled koji bi se zavrsio ultrazvukom srca.
Izbegavaj naglo ustajanje iz kreveta i moj ti je savet da za taj pritisak od 100/70mmHg.(koji je ustvari normalan) ne pijes nikakve lekove!!!
 

Back
Top