Ko se razume u monitore?

Preporucio bih ti da kupis TFT 19" koji je mozda za nijansu manji od obicnog 21" ali ti je mnogo bolji. Cena je tu negde mozda je TFT malo skuplji. Sto se tice proizvodjaca najbolja iskustva imam sa Samsung-om :wink:
 
Pogledaj ove iz ViewSonic-ove Graphic serije.. G810/G810B i G220f/G220fB
http://www.viewsonic.com/products/desktopdisplays/crtmonitors/graphicseries/g220fb/
...mislim da je to ono što tražiš! Ja sa ovim prvim imam fenomenalna iskustva.. za grafički dizajn - prava stvar!
Što se kupovine u Beogradu tiče, probaj u Adacom, Kneza Miloša 7a (proveri adresu na www.adacom.co.yu)

Naravno, ni sa Samsung-om nema greške, a cene su.. tu negde
http://product.samsung.com/cgi-bin/nabc/product/b2c_product_detail.jsp?eUser=&prod_id=CF21GSBUK
Distributer u Beogradu - ERC Commerce Computers, Nikole Đurkovića 44
 
Кулиража:
Dovla:
Preporucio bih ti da kupis TFT 19" koji je mozda za nijansu manji od obicnog 21" ali ti je mnogo bolji. Cena je tu negde mozda je TFT malo skuplji. Sto se tice proizvodjaca najbolja iskustva imam sa Samsung-om :wink:
TFT za grafiku, oce to.

Zasto da ne??? Video sam gomilu ljudi koji rade te stvari na TFT-u. Kazu da im je malo teze nego na standardnom CRT-u ali isto tako kazu da posto TFT ne zraci ne ostecuju vid i da je glavobolja nestala otkako su presli na TFT. Te stvari se najcesce rade satima cak i preko 7-8 sati dnevno, a ogromna je razlika kad 8 sati gledas u CRT i kad 8 sati gledas u TFT. :wink:
 
Dovla:
Video sam gomilu ljudi koji rade te stvari na TFT-u.

A koju to "gomilu" ljudi? Navedi mi jednog. Voleo bih da vidim kako ćeš da ukalibrišeš paletu na TFT-u? Sekiricom? Kalibrator prosto eksplodira kad se prisloni uz TFT, bre!

TFT nema realne boje - onaj ko sedi pored dizajnera uopšte ne vidi iste boje kao i dizajner, što automatski znači da vide različite stvari.
Ljudi se godinama unazad muče da usklade izlaz na laseru ili osvetljivaču tako da boje budu što približnije originalu, a sad će neko da se tek-tako pomiri sa svim "vrlinama" TFT-a, samo zato što su fancy. Ma da.

Da ne pominjemo to što je na TFT-u maksimalna rezolucija (uglavnom) 1280x1024, što ga diskvalifikuje pri nekoj ozbiljnijoj pripremi u samom startu.

Ozbiljna štamparija nema dovoljno para da se zafrkava sa nekim polu-rešenjima, koja daju neizvesne rezultate. A TFT je upravo to.

Pozdrav
 
StORM48:
Dovla:
Video sam gomilu ljudi koji rade te stvari na TFT-u.

a sad će neko da se tek-tako pomiri sa svim "vrlinama" TFT-a, samo zato što su fancy.

Pozdrav

Prvo pitao si gde sam video te ljude? Video sam ih u cetiri pet stamparija kada sam ih obilazio radi informisanja oko stampanja novina.
I drugo samo da ti kazem da ja nisam osporio to da li je bolji CRT ili TFT nego sam bas razgovarao s tim ljudima koji su mi rekli da im je lakse da rade za TFT-om jer ih ne boli glava posle dugog rada jer TFT nema zracenje. Isto tako sam pitao i za boje kako se snalaze i rekli su mi da se vode dugogodisnjim iskustvom rada na CRT-u pa znaju sifarski kako koja boja izgleda a ako nisu bas sigurni odstampaju neki primerak na obicnom stampacu koji imaju kod sebe. I ja sam se isto tako cudio kad sam video ali eto ljudi su se navikli vremenom. :wink:
 
Hvala ljudi na savetima. Ja bih ipak radije kupio neki CRT monitor. Tacno je da TFT monitori imaju dosta prednosti, ali su mi neki graficari predlozili da se zbog kalibracije i drugih stvari (o kojima ste vi vec pisali, pa da ne ponavljam) opredelim za klasicni katodni "primerak". A tu je i pitanje cene!!! Tkdj. me interesuje sta mislite o modelima marke NEC i Mitshubishi?
Pozdrav
 
@Dovla
Ja sam rekao da mi navedeš jednog, ali si diplomatski izbegao odgovor. No, nema veze. Bitna je bila poenta. 8)

@gdzd968
Nec ima odlične profi monitore, jedino što se očajno teško nalazi. Štaviše, šuškalo se o Nec-ovom povlačenju FP serije iz proizvodnje, iz neobjašnjivih razloga. Alternative možeš da potražiš u vidu Viewsonica, Philipsa itd. Nemoj samo da te neko prevari i da pomene reči "Samsung" i "profi" u istoj rečenici.

Pozdrav
 
Philips, Sony monitori su najbolji za profi koriscenje. Ranije je bila serija Philips Briliance ali ne znam koliko su danas dobri... Nec je nekada bio dobar ali ne znam kako sad stoji jer ga nesto nema. Ali kako god bilo mislim da ces vrlo tesko kod nas naci 21' monitor
 
Prva stvar koju masa ljudi ovde očigledno ne razume: NE POSTOJI monitor koji je "najbolji za profi korišćenje".

Arhitekta koji radi u ArhiCAD-u, inženjer koji radi u CATIA, fotograf koji radi u PhotoShopu, prelamač teksta u redakciji dnevnih novina koji radi u Quarku, svi oni imaju različite potrebe a svi rade profi.

Naravno da postoje naročiti TFT monitori za DTP, ali su uglavnom nepristupačni prosečnom srpskom korisniku. Sve prednosti u vezi oštrine, maksimalne rezolucije i distorzije slike danas su na strani TFT-a. CRT i dalje vodi po pitanju vernosti boja, ali ta razlika se s vremenom smanjuje, tako da već postoje serije monitora koji se profesionalno koriste u svim gore navedenim primenama.

Moje lično mišeljenje je da je za DTP u svakom slučaju bolji bilo koji novi LCD, dok je za profesionalnu video produkciju i obradu fotografija još uvek CRT logičniji izbor, posebno ako se uzme cena u obzir jer malo ko ovde može da plati 2000 ili više evra za profi TFT rezolucije 1600 i više i odgovarajućeg kvaliteta boja, kontrasta i osvetljenja.
 
Hmm. Dosad još nisam video NI JEDAN SGI sa TFT-om, a koliko znam - budžet se ne postavlja kao pitanje kada se kupuje SGI.

Tako da pare nemaju nikakve veze sa ovim.

Kada je profi namena u pitanju, jedni te isti modeli monitora figuriraju u vrhu. Možda su neki manje ili više omiljeni kod nekih korisnika, ali generalno ne postoji klasa CAD ili klasa DTP monitora.

TFT nikada neće stići da uđe high-end tržište, zato što će u narednih par godina biti pregažen novim tehnologijama, kakve su OLED i SED. Ova potonja šije sve do sada viđene tehnologije, a rezultat je istraživanja konzorcijuma Sony-Toshiba. S obzirom da obe ove kompanije decenijama unazad postavljaju industrijske standarde kada su tehnologije u pitanju, rezultat se da naslutiti.

Pozdrav
 

Back
Top