Fudbalska liga SFRJ - o svemu po malo

Želio bih da još nešto malo prokomentarišemo. Ta liga je trajala nekih 45 god. e sad pogledajte rezultate u Evropi neko ih je tamo fino postavio nije to ni blizu kako neki idealizuju tu ligu i kvalitet. Pogledajte koliko su se puta oprostili već u prvom kolu od evropskih kupova naši timovi i to u onom sistemu gdje pobjediš 4-5 protivnika i osvojio si neki Kup a "naši klubovi" imaju praktično samo 2 trofeja za 45 godina. Malo, jako malo i uzmemo li da reprezentacija praktično ništa nije uradila, zapitajte se da li je to baš toliko jaka liga bila.

Nema to je sve po ključu igrano, režim je imao svoje favorite a ponekad zarad bratstva i jedinstva uskočio je i neki drugi klub na pobjednički tron. Štele su ogromne bile u ligi. Posjeta je bila veća ali ne zaboravimo da je to bilo vrijeme kada an TV nisi mogao "za lijeka" što bi se reklo naći sporta, imali smo 2 kanala, društvo samo od sebe pomalo zatvoreno tipično za socijalizam...

Sve u svemu kvalitet i boljih igrača je bilo, posjete su bile veće nego danas ali ni blizu ideala koji joj neki prišivaju, mnogo toga je bilo trulo - u državi Danskoj :)

Ja sam postavio;)
Imas prava sto se Evrope tice ono sto se stvarno moze nazvati uspesima jeste:
Crvena Zvezda 1/2 finale KES sezona 1956/1957
Dinamo Zagreb 1/2 finale KPK sezona 1960/1961
Crvena Zvezda 1/2 finale KSG sezona 1961/1962
Dinamo Zagreb finale KSG sezona 1962/1963
OFK Beograd 1/2 finale KPK sezona 1962/1963
Partizan finale KES sezona 1965/1966
Dinamo Zagreb pobeda KSG sezona 1966/1967[/B]
Crvena Zvezda 1/2 finale KES sezona 1970/1971
Hajduk Split 1/2 finale KPK sezona 1972/1973
Crvena Zvezda 1/2 finale KPK sezona 1974/1975
Crvena Zvezda finale KU sezona 1978/1979
Radnicki Nis 1/2 finale KU sezona 1981/1982
Hajduk Split 1/2 finale KU sezona 1983/1984
Zeljeznicar Sarajevo 1/2 finale KU sezona 1984/1985
Crvena Zvezda pobeda KES sezona 1990/1991
Crvena Zvezda 1/2 finale KES sezona 1991/1992

Finala su boldovana,a trofeji i podvuceni i ofarbani
 
Ja sam postavio;)
Imas prava sto se Evrope tice ono sto se stvarno moze nazvati uspesima jeste:
Crvena Zvezda 1/2 finale KES sezona 1956/1957
Dinamo Zagreb 1/2 finale KPK sezona 1960/1961
Crvena Zvezda 1/2 finale KSG sezona 1961/1962
Dinamo Zagreb finale KSG sezona 1962/1963
OFK Beograd 1/2 finale KPK sezona 1962/1963
Partizan finale KES sezona 1965/1966
Dinamo Zagreb pobeda KSG sezona 1966/1967[/B]
Crvena Zvezda 1/2 finale KES sezona 1970/1971
Hajduk Split 1/2 finale KPK sezona 1972/1973
Crvena Zvezda 1/2 finale KPK sezona 1974/1975
Crvena Zvezda finale KU sezona 1978/1979
Radnicki Nis 1/2 finale KU sezona 1981/1982
Hajduk Split 1/2 finale KU sezona 1983/1984
Zeljeznicar Sarajevo 1/2 finale KU sezona 1984/1985
Crvena Zvezda pobeda KES sezona 1990/1991
Crvena Zvezda 1/2 finale KES sezona 1991/1992

Finala su boldovana,a trofeji i podvuceni i ofarbani


u KSG-u su sve do zadnjih sezona sudjelovali samo velesajamski gradovi tako samo natjecanje nikako ne zaslužuje biti svrstano u skupinu velikih natjcanja.
KSG je ukinut i osnovano je novo natjecanje tako da ni usporedbe kup uefa-europska liga nemaju nikakvog smisla.
to su nepobitne činjenice, a sve ostalo su nečije želje i mokri snovi.
 
Slažem se, samo nije bila nego je i danas. Dinamo je bio nakon nezavisnosti a guran je i u Jugi u određenoj mjeri kao član "velike četvorke"... danas mislim ipak da Mamić i Bandić tu drže konce da se država ne miješa toliko a nije ni potrebno

Ma nije Zvezda danas nikako, cim su izgubili to sto su imali nakon raspada Juge propali su totalno danas je ipak Partizan privilegiraniji u odnosu na Zvezdu. I Dinamo je u odnosu na Hajduk jer Mamic je vladar cjelokupnog Hrv nogometa.
 
Želio bih da još nešto malo prokomentarišemo. Ta liga je trajala nekih 45 god. e sad pogledajte rezultate u Evropi neko ih je tamo fino postavio nije to ni blizu kako neki idealizuju tu ligu i kvalitet. Pogledajte koliko su se puta oprostili već u prvom kolu od evropskih kupova naši timovi i to u onom sistemu gdje pobjediš 4-5 protivnika i osvojio si neki Kup a "naši klubovi" imaju praktično samo 2 trofeja za 45 godina. Malo, jako malo i uzmemo li da reprezentacija praktično ništa nije uradila, zapitajte se da li je to baš toliko jaka liga bila.

Nema to je sve po ključu igrano, režim je imao svoje favorite a ponekad zarad bratstva i jedinstva uskočio je i neki drugi klub na pobjednički tron. Štele su ogromne bile u ligi. Posjeta je bila veća ali ne zaboravimo da je to bilo vrijeme kada an TV nisi mogao "za lijeka" što bi se reklo naći sporta, imali smo 2 kanala, društvo samo od sebe pomalo zatvoreno tipično za socijalizam...

Sve u svemu kvalitet i boljih igrača je bilo, posjete su bile veće nego danas ali ni blizu ideala koji joj neki prišivaju, mnogo toga je bilo trulo - u državi Danskoj :)

Rekao bih odlicno primjeceno..ipak cini mi se da smo bili u top 10 liga a danas tome ne mozemo ni prismrditi, novac i globalizacija su ucinili svoje i danas mi zivimo prakticki od prodaje igraca,
 
u KSG-u su sve do zadnjih sezona sudjelovali samo velesajamski gradovi tako samo natjecanje nikako ne zaslužuje biti svrstano u skupinu velikih natjcanja.
KSG je ukinut i osnovano je novo natjecanje tako da ni usporedbe kup uefa-europska liga nemaju nikakvog smisla.
to su nepobitne činjenice, a sve ostalo su nečije želje i mokri snovi.

Samo kazes? Ono kao ispada da je to bilo natjecanje srot klubova, ajde procitaj opet sto sam postavio

Pobjednici

1955.-58. Barcelona
1958.-60. Barcelona
1960./61. A.S. Roma
1961./62. Valencia CF
1962./63. Valencia CF
1963./64. Real Zaragoza
1964./65. Ferencvaros
1965./66. Barcelona
1966./67. Dinamo Zagreb
1967./68. Leeds United
1968./69. Newcastle United F.C.
1969./70. Arsenal
1970./71. Leeds United

Dinamo je bio dugo vremena jedini jugoslavenski klub koji je osvojio jedan od europskih kupova: Kup velesajamskih gradova 1967. nakon pobjede u finalu nad Leeds Unitedom, a prije toga je eliminirao njemački Eintracht Frankfurt, talijanski Juventus, rumunjski Dinamo Bukurešt, škotski Dunfermline, čehoslovački Spartak Brno. Godine 1963. bio je finalist istog natjecanja izgubivši u istom natjecanja od španjolske Valencije.

Kup velesajamskih gradova je međunarodno nogometno natjecanje klubova predstavnika europskih država koje je započeto 1955. godine, a posljednje izdanje odigrano je u sezoni 1970/71. Ukinuto je u korist Kupa UEFA. Prvo izdanje zamišljeno je kao dvogodišnje natjecenje ali se protegnulo na tri godine. I slijedeća dva izdanja, 1958-60. i 1960-61., održana su kao natjecanja gradskih vrsta, a od sezone 1961-62. postaje jednosezonsko klupsko natjecanje u koje je svaki član UEFA-e imao pravo poslati do tri sudionika. Broj sudionika, konkurencija i ugled stalno su rasli. Od sezone 1971-72. organizaciju preuzima UEFA i mijenja mu naziv u Kup UEFA. Zagrebački Dinamo bio je pobjednik natjecanja 1967. i finalist 1963


Prije nego optuzis nekoga za mokre snove preporucujem da se ipak malo raspitas i informiras. Istina da je to sto kazes za velesajamske gradove bilo, ali samo u pocetku gdje su sudjelovali klubovi iz 10 gradova ali kasnije je ugled stalno rastao i kvaliteta klubova i definitivno to nije bilo samo sajamsko natjecanje kako neciji drugi mokri snovi zele prikazati i obezvrijediti neciji uspjeh...

Tako i ja mogu reci da je Zvezda imala mnogo srece 1991 jer Engleski klubovi nisu ucestvovali te godine zbog kazne, Napoli je igrao bez suspendiranog Maradone, Real je imao nikakvu ekipu, protiv Bayerna je bilo i srece a protiv Marseilla odigran bunker i pobjeda na penale, a meni ne pada napamet da obezvrijedim uspijeh jer su postali prvaci Europe i ne razumijem zasto neki imaju tu potrebu
 
u KSG-u su sve do zadnjih sezona sudjelovali samo velesajamski gradovi tako samo natjecanje nikako ne zaslužuje biti svrstano u skupinu velikih natjcanja.
KSG je ukinut i osnovano je novo natjecanje tako da ni usporedbe kup uefa-europska liga nemaju nikakvog smisla.
to su nepobitne činjenice, a sve ostalo su nečije želje i mokri snovi.

nisu velesajamski gradovi vec klubovi iz pomenutih gradova.....jeste,u dobrom procentu slucajeva nisu igrali najjaci iz lige,ali ne moze se reci da je takmicenje bilo slabo ako pogledamo ko ga je osvajao i igrao,ako pogledamo format to je ustvari isto sto i kup uefa........e sad vi Splicani cete uvek osporavati Dinamu to,kao sto partizanovci osporavaju kes Zvezde........ali cinjenica je da je osvojeno.........
 
Napoli bez Maradone :D Tada je Maradona uveliko krenuo da smrka,i nije bio ni za k...A to sto su se Englezi tukli,i ubijalni,to je njihova krivica. Nas ti isti Englezi nazivaju huliganima,a na njihovim stadionima osamdesetih su redovno ginuli ljudi...Jednom je ubijen klinac od 14 godina... Na utakmici FA kupa 1989 poginulo je 96 navijaca Liverpula...
 
Napoli bez Maradone :D Tada je Maradona uveliko krenuo da smrka,i nije bio ni za k...A to sto su se Englezi tukli,i ubijalni,to je njihova krivica. Nas ti isti Englezi nazivaju huliganima,a na njihovim stadionima osamdesetih su redovno ginuli ljudi...Jednom je ubijen klinac od 14 godina... Na utakmici FA kupa 1989 poginulo je 96 navijaca Liverpula...
Istina je sve ovo ali netko moze reci eto Englezi nisu igrali, konkurencija je bila definitvno slabija, zapravo mnogi to i kazu i to je cinjenica nebitno koji je razlog ali to ne umanjuje Zvezdin uspjeh, to sam htjeo da kazem. A Maradona je bio suspendiran sto ne znaci da unatoc smrkanju ne bi barem u tom pocetku jos uvijek pruzao dobre partije, on se dugo unistavao i to je jedan dugi proces, no nije to sad bitno uopce.
 
Samo kazes? Ono kao ispada da je to bilo natjecanje srot klubova, ajde procitaj opet sto sam postavio

Pobjednici







Prije nego optuzis nekoga za mokre snove preporucujem da se ipak malo raspitas i informiras. Istina da je to sto kazes za velesajamske gradove bilo, ali samo u pocetku gdje su sudjelovali klubovi iz 10 gradova ali kasnije je ugled stalno rastao i kvaliteta klubova i definitivno to nije bilo samo sajamsko natjecanje kako neciji drugi mokri snovi zele prikazati i obezvrijediti neciji uspjeh...

Tako i ja mogu reci da je Zvezda imala mnogo srece 1991 jer Engleski klubovi nisu ucestvovali te godine zbog kazne, Napoli je igrao bez suspendiranog Maradone, Real je imao nikakvu ekipu, protiv Bayerna je bilo i srece a protiv Marseilla odigran bunker i pobjeda na penale, a meni ne pada napamet da obezvrijedim uspijeh jer su postali prvaci Europe i ne razumijem zasto neki imaju tu potrebu

U pravu je rizzo 11, Kupa sajamskih gradova je takmičenje iz kojeg je Kup UEFA nastao, ali to nije isto takmičenje. Nije reč o tome da neko umanjuje rezultat Dinama, reč je o tome da se pravilno vrednuje. Realno, prestiž tog takmičenja nije bio tako veliki. Treba imati na umu da klubovi koje si naveo kao pobednike danas zaista izgledaju kao impozantan spisak, ali u to vreme nije bilo tako. Ni Barselona, a pogotovu Valensija, nisu bile u samom vrhu evropskog fudbala. To su bili klubovi koji su potpuno bili u klasi najjačih klubova lige SFRJ. Kup Sajamskih gradova je bio kao neki embrion iz kojeg je nastao kasnije daleko više cenjen Kup UEFA.
 
Da, priznajem da je 12 minuta pretjerano, to se moze procitati pa sam eto i ja to prisvojio sto mi nije slucaj jer inace se uvijek trudim biti nepristan i posten. Snimku imam u posjedu, dobio sam je u nasljedje i opet sam je pregledao, po mojim saznanjima produzena je 6,7 minuta sto i sam si rekao je bilo netipicno za ono vrijeme, cak i sami igraci Olimpije kao recimo Prosen ce ti danas reci da je sudac dozvolio igru sve dok Partizan nije zabio gol, pa nije se uzalud ta Jugo liga zvala Balkanska krcma.

Hajduk je bio te sezone mnogo jaci od Partizana, sto dokazuje i ovo

0414007.42.jpg
a sjeti se i legendarne recenice Ivica nakon utakmice... 'Bit ćemo prvaci samo ako nam dozvole!'..eto kako je prorocki to rekao.

Dinamo je takodjer 11 puta bio viceprvak, a mnogo puta je bio i ostecen i to su cinjenice kao i da Zvezda daleko najprivilegiraniji tim, mislim ajmo realno pogledati situaciju u bivsoj Jugi gdje je sve islo u Beograd..od privrede do sporta no to je sad vec politika pa ne bi u to..ali sve su to cinjenice a ima mnogo ljudi koji to jos pamte

Nemoguće je danas dokazati da je ta utakmica bila nameštena a još nemogućnije da nije bila. Jedino što ostaje je zdrav razum i saznanje da se prvenstva ne
nameštaju tako što sudija čeka da neka ekipa da gol. Partizan je u tih 15 godina osvojio dve titule tako ne znam koliko ima smisla govoriti da je bio nešto privilegovan. O privilegijama uglavnom govore oni što gube. Što ne znači da privilegovanih nije bilo.

Realno, najprivilegovanija je bila Crvena zvezda, ali to nije bilo tako kako se danas zamišlja da je "država" stajala iza nekoga. Republička podrška klubovima (svaka republika podržavala "svoj" klub, Partizan podržavala JNA) je prestala u prvoj polovini 50-ih godina, kada je o tome doneta politička odluka, osim u slučaju Crvene zvezde koja je uživalal direktnu podršku Srbije još neko vreme. O tome piše i Vladimir Dedijer koji je u to vreme bio i član rukovodstva CZ.

Međutim, vremenom je ta direktna podrška prestala ali se nastavila na drugi način. U Srbiji je biti u rukovodstvu nekog (fudblaskog) kluba bilo stvar društvenog prestiža. Najistaknutiji funkcioneri (ali, na primer, i lekari) su bili srećni da budu u upravi CZ. U to vreme, to su uglavnom bili policajci, ali i uticajni privrednici koji su se tada opet regrutovali iz redova bivših policajaca. Onda su oni svoj društveni uticaj koristili u interesu svoga kluba, dakle CZ. Nije, dakle reč o direktonoj pomoći države, nego indirektnoj.

Međutim, ovde je najvažnije shvatiti da to ne da nije bilo sramota nego se svaki klub upravo ponosio time što uspeva da ostvari tako veliki uticaj u društvu. I ako pogledate, ni danas u suštini nije mnogo drugačije, ni u drugim zemljama uključujući i zapadne. Real Madrid je takođe bio ogoljeni državni projekat Frankovog režima.

Partizan uopšte nije prepoznavan kao srpski klub. Smešno je što ga u Hrvatskoj vide kao srpski klub a navijači CZ sa svoje strane uživaju kada mogu da kažu da je osnovan u Zagrebu i da je jedan od predsednika bio Tuđman. U suštini, Grobari se ni danas ne guze da su ne znam kakvi veliki Srbi. To prepuštaju navijačima CZ. Partizan je bio klub JNA. Već od početka 60-ih, pa i ranije, to nije bila naročita privilegija jer, suprotno onome što se obično misli, vojska nije imala tako velik uticaj u društvu. Uglavnom se svodilo na to da nekom igraču odlože odsluženje vojnog roka. Partizan je bio zabavište za generale i to je verovatno bio realan hendikep bar koliko i privilegija.

Savim je pogrešno gledati na tadašnju ligu iz današnje perspektive i u relacijama Srbija - Hrvatska. Istina je da je ta liga bila veoma korumpirana, ali to prosto ne može da se sagledava u smislu da je neka republika za to bila odgovornija od druge. Čuveni slavko Šajber, uzeo je Partizanu praktično dve titule i poklonio ih Zvezdi i Vardaru, a bio je, ako se ne varam, Hrvat.

Sticajem nekih ličnih prilika, znam da je i Zvezdi i Partizanu stalna mušterija za nameštanje utakmica bio znate ko? NK Osijek. Dovoljno je pogledati rezultate koje je imao sa recimo CZ. Čim vidite da je u istoj sezoni i kod kuće i u Beogradu sa Zvezdom odigravao nerešeno jasno vam je o čemu se radi.
 
Ma nije Zvezda danas nikako, cim su izgubili to sto su imali nakon raspada Juge propali su totalno danas je ipak Partizan privilegiraniji u odnosu na Zvezdu. I Dinamo je u odnosu na Hajduk jer Mamic je vladar cjelokupnog Hrv nogometa.

Rekao bih ti još koju na tu temu ali ima tu jedan dečko koji me proziva da mrzim Zvezdu i Partizan, pa neću, pogrešno oni to shvate ;) :D

Bilo bi interesantno da kažeš na temi regionalna liga tvoj lični ali i stav grupe o tom takmičenju.
 
Poslednja izmena:
Danas to ne bi uspelo......razloga je vise.....ostavimo po strani ratove......danas je drugacija atmosfera u ljudskom drustvu,sve se vrti oko novca danas nema te klime zadovoljnog naroda,igara,pesama,sistem "radis 8 sati 8 si s prijateljima 8 spavas" odavno ne funkcionise narod ovde ne moze da prezivi sve je manje interesovanja za fudbal,pogotovo ovakav,kvalitet je slab jer nismo u stanju da zadrzimo igrace,dolaze stranci ocajnog kvaliteta,"navijaci" od celokupne istorije kluba znaju navijacke pesme,infrastruktura uopste nije napredovala naprotiv dotrajalo je to sto je imalo
Liga je bila ok spajala ljude i delila ih,ali gradovi su se osecali "premijerligasima" san igraca bio je da uspeju s tim klubom i da se otisnu u veliku cetvorku.......danas imamo igrace koji sa 16 godina odlaze napolje gde propadnu i bivaju zaboravljeni,a onda se vrate i igraju tamo gde su pocinjali.......jos me cudi kako ovaj Markovic u partizanu,ali nece dugo,ove zime nece moci zbog punoletstva ali vec na leto ili sledece zime budite uvereni bice odveden
 
Danas to ne bi uspelo......razloga je vise.....ostavimo po strani ratove......danas je drugacija atmosfera u ljudskom drustvu,sve se vrti oko novca danas nema te klime zadovoljnog naroda,igara,pesama,sistem "radis 8 sati 8 si s prijateljima 8 spavas" odavno ne funkcionise narod ovde ne moze da prezivi sve je manje interesovanja za fudbal,pogotovo ovakav,kvalitet je slab jer nismo u stanju da zadrzimo igrace,dolaze stranci ocajnog kvaliteta,"navijaci" od celokupne istorije kluba znaju navijacke pesme,infrastruktura uopste nije napredovala naprotiv dotrajalo je to sto je imalo
Liga je bila ok spajala ljude i delila ih,ali gradovi su se osecali "premijerligasima" san igraca bio je da uspeju s tim klubom i da se otisnu u veliku cetvorku.......danas imamo igrace koji sa 16 godina odlaze napolje gde propadnu i bivaju zaboravljeni,a onda se vrate i igraju tamo gde su pocinjali.......jos me cudi kako ovaj Markovic u partizanu,ali nece dugo,ove zime nece moci zbog punoletstva ali vec na leto ili sledece zime budite uvereni bice odveden

Samo jačati domaću ligu u svakom smislu. Toplu vodu ne treba izmišljati već je izmišljena, samo oni koji vode savez trebaju imati petlju da preduzmu korake koji će ligu i cjelokupan fudbal staviti na pravi put
 
Tako i ja mogu reci da je Zvezda imala mnogo srece 1991 jer Engleski klubovi nisu ucestvovali te godine zbog kazne, Napoli je igrao bez suspendiranog Maradone, Real je imao nikakvu ekipu, protiv Bayerna je bilo i srece a protiv Marseilla odigran bunker i pobjeda na penale, a meni ne pada napamet da obezvrijedim uspijeh jer su postali prvaci Europe i ne razumijem zasto neki imaju tu potrebu
Malo si neinformisan...1991. je iz Italije ucestvovao Milan,koji imao drim-tim... Njih je Marsej izbacio u cetvrtfinalu..
 
:)
Nije ni Olimpik bio blistav na tom mecu (jedno od gorih finala).....
A sto se tice Bajerna,bilo je i trenutaka kada je ta sreca uzimala vec vidjene uspehe.......tim golom vratilo se celom jugoslovenskom fudbalu sve......setimo se samo zelje protiv onih madjara......

Pa sad, ne verujem da su navijači Želje osetili neku satisfakciju kada se Zvezdi vratilo... :) A uzgred, ne sećam se nikakvih Mađara protiv Želje, na šta misliš?
 
Da, ali za sreću protiv Bajerna i bunkericu protiv Olimpika je u pravu. ;)

Ma koja sreca protiv Bajerna, odgledajte bar reportazu, mogli smo samo u prvom poluvremenu u BG da im damo 3-4 komada sta smo sve promasivali. E sad, oni i jesu imali 2 1000% sanse, to stoji, ali kad se sabere sve zasluzeno smo ih izbacili. A u finalu Olimpik jeste diktirao tempo, ali bez nekih velikih sansi za gol.
 

Back
Top