Priča o Slonu i miševima

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Poželeli miševi da imaju svog zaštitnika i pomoćnika u slonu, videli kako je jak i koliko može puno da ponese težine surlom. Slon pristane . Kad su došli do mišije rupe, slon nije mogao da prodje jer je ogroman. Rešili miševi da ga po svaku cenu uguraju. Probali, probali , ali nikako da uspeju da proguraju.
Onda se miševi sete da možda noge smetaju i da će lakše proći ako ih skrate.
Izgrickali mu noge, ali opet nikako da prodje.
Razmišljali miševi i setiše se da im ni stomak slona nije toliko bitan , izgrickaše i njega , slon je jaukao , ali niko od miševa nije obraćao pažnju i shvatao ozbiljno reči slona.
Ostade glava i surla.
Ali opet glava ne može da prodje .
I dodjoše miševi na ideju da izgrickaju i glavu , ionako im treba snažna surla.
Izgrickaše glavu i surla prodje kroz rupu.
Zadovoljni i sretni bejahu neko vreme.
Onda se surla sasuši i raspade.
Opet nezadovoljni podjoše u potragu za novim zaštitnikom i spasiteljem....
Nekako im se zmija učini najsličnija slonovoj surli, a mogla je i lako da prodje kroz rupu.

Od tada se slonovi plaše miševa, a kako su prošli miševi čuće se ako neko preživi.
 
Tuzni_patak:
Poželeli miševi da imaju svog zaštitnika i pomoćnika u slonu, videli kako je jak i koliko može puno da ponese težine surlom. Slon pristane . Kad su došli do mišije rupe, slon nije mogao da prodje jer je ogroman. Rešili miševi da ga po svaku cenu uguraju. Probali, probali , ali nikako da uspeju da proguraju.
Onda se miševi sete da možda noge smetaju i da će lakše proći ako ih skrate.
Izgrickali mu noge, ali opet nikako da prodje.
Razmišljali miševi i setiše se da im ni stomak slona nije toliko bitan , izgrickaše i njega , slon je jaukao , ali niko od miševa nije obraćao pažnju i shvatao ozbiljno reči slona.
Ostade glava i surla.
Ali opet glava ne može da prodje .
I dodjoše miševi na ideju da izgrickaju i glavu , ionako im treba snažna surla.
Izgrickaše glavu i surla prodje kroz rupu.
Zadovoljni i sretni bejahu neko vreme.
Onda se surla sasuši i raspade.
Opet nezadovoljni podjoše u potragu za novim zaštitnikom i spasiteljem....
Nekako im se zmija učini najsličnija slonovoj surli, a mogla je i lako da prodje kroz rupu.

Od tada se slonovi plaše miševa, a kako su prošli miševi čuće se ako neko preživi.

U ovoj prici ja slona dozivljavam kao Boga, zmiju kao djavola, a miseve kao ljude... ostalo zakljucite sami...
 
Ovaj, ako im slon po samoj svojoj fizionomiji nije odgovarao, a zmija jeste, dodjes do toga da misevi i nisu trazili slona, vec su na njega naisli. :twisted:
A kad su nasli ono sto su trazili, nisu znali sta ce s tim. Vremenom su naucili valjda. Ili ce.
 
S_K_V_O:
Ja ovu pricu dozivljavam kao metaforu sa vezanu za politiku.

To je metafora vezana za funkcionisanje društvenih zajednica.
Iz ove priče vam sleduju i efekat "Alije Djerzeleza", i "lezi lebo da te jedem" , zatim projekcije ličnih egocentričnosti u egocentričnost društva, Makijavelizam kod društva i njegov poguban uticaj na ISTAKNUTE pojedince bili oni dobri ili loši.
Tu su kao posledice navedenih i osobina većite lakomosti naroda koji se oslanja na tudje snage , a ne na svoje pa makar i male.
I posledica trošenja istaknutih pojedinaca je na kraju propadanje jedne društvene zajednice.
I za kraj "gde nema mačke , tu miševi kolo vode"

Iz ovakvih pričica se mogu izvesti eseji o društvenim odnosima , a nalaze se u bajkama i basnama angole, nigerije, i ostalih "bušman" glupih crnačkih naroda u Africi.
A jedino po čemu su glupi je zato što nisu u "vašem" kalupu.
 
Tuzni_patak:
Poželeli miševi da imaju svog zaštitnika i pomoćnika u slonu, videli kako je jak i koliko može puno da ponese težine surlom. Slon pristane . Kad su došli do mišije rupe, slon nije mogao da prodje jer je ogroman. Rešili miševi da ga po svaku cenu uguraju. Probali, probali , ali nikako da uspeju da proguraju.
Onda se miševi sete da možda noge smetaju i da će lakše proći ako ih skrate.
Izgrickali mu noge, ali opet nikako da prodje.
Razmišljali miševi i setiše se da im ni stomak slona nije toliko bitan , izgrickaše i njega , slon je jaukao , ali niko od miševa nije obraćao pažnju i shvatao ozbiljno reči slona.
Ostade glava i surla.
Ali opet glava ne može da prodje .
I dodjoše miševi na ideju da izgrickaju i glavu , ionako im treba snažna surla.
Izgrickaše glavu i surla prodje kroz rupu.
Zadovoljni i sretni bejahu neko vreme.
Onda se surla sasuši i raspade.
Opet nezadovoljni podjoše u potragu za novim zaštitnikom i spasiteljem....
Nekako im se zmija učini najsličnija slonovoj surli, a mogla je i lako da prodje kroz rupu.

Od tada se slonovi plaše miševa, a kako su prošli miševi čuće se ako neko preživi.

Aha. Neki nikada nece shvatiti.

(glupi misevi, hihihi :twisted: )
 
MUDRICA:
sailor:
Slon je budala kada je dozvolio misevima da ga upropaste, a jos veca je budala ako nije naucio da moze da ih pogazi umesto da ih se plasi :!:

Pa to je vec pitanje tvog dozivljaja straha.
Ja se npr. plasim visine. Visina kao visina nije opasna, ali je ja u toj situaciji osecam ugrozeno. Moj strah nije opravdan, ali opet postoji.

Ma i ti si budala kad si dozvolio da neko remeti tvoj san i mir sirenama i ratom. Tebe to ne interesuje i ne ugrožava. A ni mrava se ne plašiš. Jeste li primetili razliku u ponašanju prema mravima kad stojite i kad ležite....Iako niste imali dodira sa crvenim mravima ratnicima .....

A da ne govorim da se u priči slonovi plaše miševa zbog njihovih zuba ili zbog.....
 
Slon predstavlja coveka koji izgleda dominantno, ali u stvari je slabic i budala, pa dopusta da drugi u svemu preuzmu inicijativu. Misevi su ona vrsta ljudi, koja tvrdoglavo radi po svom ne misleci o rezultatima i na kraju ostane bez icega, ali ih boli uvo za to, pa idu dalje...
 
Mene je ovo podsetilo na neke izraze koji su prešli u poslovice.
Već zvuči kao fraza, a daleko je od toga - Svaka revolucija jede svoju decu.
A može i nešto prizemnije - "Za ideale ginu budale".
Ili nešto domaće - Vuk dlaku menja, ali ćud nikada.
Ima toga još. A da li će se promeniti? Teško. "Ljudska duša je ponor neizmerni." Ovo zadnje je parafraza.
 
Tuzni_patak:
MUDRICA:
sailor:
Slon je budala kada je dozvolio misevima da ga upropaste, a jos veca je budala ako nije naucio da moze da ih pogazi umesto da ih se plasi :!:

Pa to je vec pitanje tvog dozivljaja straha.
Ja se npr. plasim visine. Visina kao visina nije opasna, ali je ja u toj situaciji osecam ugrozeno. Moj strah nije opravdan, ali opet postoji.

Ma i ti si budala kad si dozvolio da neko remeti tvoj san i mir sirenama i ratom. Tebe to ne interesuje i ne ugrožava. A ni mrava se ne plašiš. Jeste li primetili razliku u ponašanju prema mravima kad stojite i kad ležite....Iako niste imali dodira sa crvenim mravima ratnicima .....

A da ne govorim da se u priči slonovi plaše miševa zbog njihovih zuba ili zbog.....
Ovo je vec zamena teza. Ako je neko toliko velik zasto je pristao, posustao ...predao, reako bih ?
 

Back
Top