Dvadeset godina od zločina u bjelovarskoj kasarni

O tome da su Srbi bili ratnicki raspolozeni prema Srbiji ja koji sam rodjen tamo nemam pojma. A iz zivih usta sam slusao od ljudi koji su zivili ta vremena. Iz moje familije ih je bilo isto u srpskoj vojsci. Iz mog kraja je bilo nekoliko njih koji su bili u cetnicima i prije 1912, a dvojica su ratovala u prvom balkanskom ratu isto u cetnicima. Znam samo za jedan slucaj nekoga ko je ratovao na frontu prema Srbiji 1914. godine i to se upamtilo do dana danasnjeg - ostao je zigosan za sva vremena (valjda bi ga hvalili da je bilo tako kako ti kazes??).



Shvatas li ti uopste sta pricas? Jesi li ikad ista procitao o tome? Ljudima je bio noz pod grlu i isli su onome ko im je ponudio pusku. Nikakve tu ideologije nije bilo. Da se Draza nije guzio na Ravnoj gori, bez problema bi presli njemu, daleko prije nego drugoj strani. (Ako te zanima kako i zasto procitaj knjigu Pozar u Krajini koju je napisao Nikola Plecas-Nitonja, partizanski komandant koji je prebjegao cetnicima usred rata). U Lici je bio i dobar broj cetnika, da i oni isto nisu bili za Tita i partiju??

6. licka po prelasku u Srbiju bila je popunjena 90% Srbijancima. Da nisu Krcun, Rankovic, Djilas, Minic, Stambolici itd. bili isto Licani?



Da li smo mi dozivjeli sramotan poraz ili je to bilo nesto drugo? Od potpisivanja Vensovog plana pa do Bihaca i Grahova i Glamoca.



Tu pricu sam procitao jos poc. 90-ih, a prica se odnosila na Hrvate.

da je bilo sloge ko što nije,ne bi se ovaj dijalog vodio...a počelo je kako ne treba ubistvom Djordja Božovića Giške u Lici sa ledja.....podela na partizane i četnike se nastavila od tada do sada...
 
da je bilo sloge ko što nije,ne bi se ovaj dijalog vodio...a počelo je kako ne treba ubistvom Djordja Božovića Giške u Lici sa ledja.....podela na partizane i četnike se nastavila od tada do sada...

Pa nismo ga mi u Lici ubili. Za njim je smrtna presuda stigla iz Beograda.

Podjela izmedju cetnika i partizana nije u ovom ratu bilo u vojsci Krajine, osim negativnog odnosa prema onima koji su i dalje ostali komunjare i Jugosloveni (bivsi oficiri JNA).

Iz moje kuce je bilo i partizana i cetnika. Znam da niko od njih nije osramotio nase ime. Moj je djed bio u partizanima i po zavrsetku rata nije imalo vise nikakve veze ni sa komunom ni sa partijom. Niti sam ja ikad ista cuo iz njegovih usta ideoloski obojeno, a 1991. da je bio boljeg zdravlja bi bez problema nosio kokardu na kapi.
 
da je bilo sloge ko što nije,ne bi se ovaj dijalog vodio...a počelo je kako ne treba ubistvom Djordja Božovića Giške u Lici sa ledja.....podela na partizane i četnike se nastavila od tada do sada...

Ово је веома гњусна лаж.

Добровољци из Србије су одвлачили оружје из Лике за Београд - Вуку Драшковићу - погибија Гишке је посљедица њихових међусобних обрачуна. Личани с тим немају везе.
 
Наравно јер је у Војну Крајину спадао Госпић, Мркопаљ, Фужине, Равна Гора, Огулин, Карловац, Сисак, Крижевци, Вировитица......Што РСК није обухватала.

Велика је разлика у границама Војне Крајине и РСК.

У Војној Крајини није било Хрвата она се протезала од Карлобага до Темишвара.

Срби староседеоци и Срби избегли пред Турцима насељавали су простор - који је био празан - зато је и насељен - а насељен је Србима јер је Аустроугарска сматрала да су Срби вични ратовању и борбама против Турака - из тог разлога Срби су добили Статут и своја Војводства - као облик управе.

На подручје Крајине насељавани су првенствено Срби, па Немци, Мађари - касније је било повратника Крањаца и Хрвата те Словака, Чеха и Русина. Већина Нехрвата је похрваћена - нарочито Немци и Крањци - а Срби покрштавани- нека подручја Далмације, Лике, Горског Котара и читави Жумберак - са изузетком неколицине засеока.



Opet valjaš gluposti..

Ovo mi je dosta za sada..
 
Srpski dobrovoljci iz Like

Iz navedenog se vidi da na lickom prostoru srpskom narodu nikad nije bilo lako.Odrzavala ga je svest o nacionalnoj i verskoj pripadnosti zbog cega su dugo odolevali raznom napadima.Velika iskusenja dozivljavaju kada Austro-ugarska 1914 napada Srbiju,a krajiske Srbe povede u rat na svoju maticnu zemlju.Svaki protest i negodovanje protiv takve politike je zestoko kaznjavan,nijese imalo milosti ni prema zenama i deci.
Kao i drugi srpski etnicki prostori i lika je dala veliki br.dobrovoljaca za Srpsku vojsku u prvom sv.ratu.
U sastavu srpskih snaga na Solunskom frontu bile su dobrovoljacke jedinice u kojima je samo iz Lickog sela Divosela bilo 114 dobrovoljca,a iz sela Vrepca,Pavlovca i Zavidja 154 dobrovoljca.Zbog vise od 700 srpskih dobrovoljaca gradic Korenica je dobio kao nagradu 1924god.gimnaziju i bolnicu,sto je bilo velika stvar za srpski narod ove regije koja je bila pasivna odnosno nerazvijena.
Kraljevina SHS ,obavezala se da im dodeli zemlju ,sto nije moglobiti izvedeno odjednom.Tako su srpski dobrovoljci iz Like i njihove familije odlazile u Vojvodinu,Slavoniju,Kosovo i Metohiju i Makedoniju u etapama.Deo dobrovoljaca je uzeo zemlju i iselio se,deo se nije uspeo iseliti na dodeljenu zemlju,zbog toga sto ih je zatekao 2 sv.rat,kao sto je slucaj sa Pancevacim ritom.Deo uzima za kompenzaciju ponudjene obveznice sto je isplaceno delimicno,a najveci deo nije ni uspeo de dodje na red da dobije kompenzaciju ni u obveznicama.
Prema podatcima koji nisu kompletni najvise srpskih dobrovoljaca je dobilo zemlju u Vojvodini. Najvece selo lickih dobrovoljaca je Karadjordjevo u Banatu.Trenutno su nedostupni podatci o srpskim dobrovoljcima iz like koji su dobili zemlju u Slavoniji ,Makedoniji,Kosovu i Metohiji.
Pokusace se prezentirati postojeci podatci po administrativnim jedinicama koje su do 1991god bile opstine u Lici,a to su Gospic,Gracac,Donji Lapac,Korenica,Otocac.
U okviru opstine Gospic nalazi se nekadasnji srez Perusic sa svojim opstinama.U okviru opstine Korenica je nekadasnji srez Udbina sa svojim opstinama.U okviru opstine Otocac je nekadasnji srez Brinje sa svojim opstinama,kao i opstina Vrhovine.U okviru opstine Donji Lapac je Srb.

Banatsko Karadjordjevo,Aleksandrovo(pola Lale-pola Licani),Banatsko Visnjicevo,Velebit,Backi Gracac,Backi Brestovac,Prigrevica i naravno jos dosta sela gde u vecoj ili manjoj meri zive Licani!
Naravno treba pomenuti i Apatin,u kom pretezno zive Licani...




O nekom prebegavanju Južnih Slovena iz austrougarske vojske na stranu Srba, pogotovu u većim grupama, sve u svemu - nije bilo ni pomena o pomenu. Oni, pak, Južni Sloveni koji bi dopali zarobljeništva, samo su u retkim slučajevima pokazivali volje da se kao dobrovoljci prijave u srpsku vojsku. R. A. Rajs kaže (u svojoj knjizi "Šta sam video"), da je samo njih 70 krajem septembra 1914. godine, posle bitke na Ceru, izrazilo želju da se bori u redovima srpske vojske. Akademik LJubomir Stojanović iznosi jedan karakterističan slučaj koji se zbio u Mačvi, a koji se tiče razočaranosti legendarnog vojvode Vuka u nespremnost zarobljenih Srba u austrougarskim uniformama da se jave u dobrovoljce. Kad je on, posle jedne ljute bitke, iz gomile zarobljenika izdvojio Srbe na jednu stranu i pozvao ih da uđu u sastav njegove jedinice - niko, ama baš niko, nije hteo da se pozivu odazove. Ranjen u desnu ruku, vojvoda Vuk je tada levom rukom jednom od tih zarobljenika - "otčupao uvo".

Koliko se malo Južnih Slovena, palih u ropstvo 1914. godine, odlučilo za prijavljivanje u srpsku vojsku, svedoči i podatak da se od njih 20.000 - od čega više od 10.000 Hrvata - koliko ih je bilo zarobljeno tokom Kolubarske bitke, do 12. decembra 1914. godine, u dobrovoljce prijavilo svega 450 Srba i 22 Hrvata (broj austrougarskih vojnika u srpskom zarobljeništvu iznosio je tada inače 600 oficira i 43.317
Kada se uzme u obzir broj zarobljenih vojnika, dobrovoljaca je trebalo biti više.

Lička 79 pukovnija je imala velike gubitke u Srbiji. Koliko je u njoj bilo Srba??
 
Poslednja izmena:
Kada se uzme u obzir broj zarobljenih vojnika, dobrovoljaca je trebalo biti više.

Lička 79 pukovnija je imala velike gubitke u Srbiji. Koliko je u njoj bilo Srba??

Твој унук ће цитирати наводе Јове Капичића, Весне Пешић, Србљановићке итд..... и писаће о теби. Он ће веровати да су ти наводи истина.
 
ja za brata Srbina i život ću da dam a ima pravo i da se sporečkam...a Hrvate ko yebe...

Beč je slavio podvig poručnika Gojkomira Glogovca iz Bileće, koji je svojim mitraljezom čuvao odstupnicu trupama Druge bosansko-hercegovačke regimente. Posle bitke, pred njegovim mitraljezom izbrojali su 400 palih srpskih vojnika. Za svoj podvig Gojkomir je dobio najviše odlikovanje - proglašen je vitezom Marije Terezije i dodeljena mu je titula barona.

Kad brat Srbin uzme mašingeveru tu trava ne raste...
 
Ово је веома гњусна лаж.

Добровољци из Србије су одвлачили оружје из Лике за Београд - Вуку Драшковићу - погибија Гишке је посљедица њихових међусобних обрачуна. Личани с тим немају везе.

шта сам ја то слагао???да је Гишка убијен у Лици?то сви знају ....нешто друго????
 
Braćo Srbi, kada ste vas dvojica ovde, nasred bjelovarske kasarne opkoljene ustašama, krenuli ovako, jedan na drugoga, nama Hrvati ni ne trebaju !!! :eek:

Istina..

Kada se uzme u obzir broj zarobljenih vojnika, dobrovoljaca je trebalo biti više.

Lička 79 pukovnija je imala velike gubitke u Srbiji. Koliko je u njoj bilo Srba??

Moj pradjed je uvijek zalio sto ga ne poslase na Srbiju da prebjegne na drugu stranu. Mislim da to do kraja zivota nije prezalio. A bio je pjesadijski podoficir i smatrao je Austriju za svoju zemlju i borio bi se za nju do zadnje kapi krvi da je s kim drugim ratovala.

Od mog najboljeg prijatelja iz djetinjstva djed je poslat na Srbiju, presao na drugu stranu, presao Albaniju sa srpskom vojskom i vratio se preko Soluna. Kod kuce je bio osudjen na smrt a njegova familija je kroz svasta prosla.

Vec sam naveo da je sa materine stane jedan bio u srpskoj vojsci, dobrovoljac iz Amerike, kasnije prosao cijeli solunski front.

Od nikog nisam cuo da je neko zelio boriti se protv Srbije. Znam samo za jednoga sto je bio na frontu prema Srbiji i to se upamtilo i pricalo medju narodom do dana danasnjega.
 
Poslednja izmena:




glogovac.jpg



Ima li sličnosti??
 
шта сам ја то слагао???да је Гишка убијен у Лици?то сви знају ....нешто друго????

Па то за Гишку нема везе са личанима како ти пишеш. Већ са доласком добровољаца да би у Београд извлачили оружје.

Друго од изнимака правиш правила - па ће тако твоје дете писати о Србима из Српске као да су сви Срби у прошлом рату били попут Јована Дивјака или Јастреба.

Оној будали из Сјеничака (Гојку Николишу (генералу ЈНА, кои је ковао братство и јединство)) што је писао о Суџуку - кога данас Хрвати цитирају - цело село је, као србски добровољци исељено за Велику Греду након првог рата - јер су били добровољци у Србској војсци - Добровољац у србској војсци му је био и рођени брат....Посветио је писање Суџуку - а не осталим - јер би то шкодило братству и јединству.

Треће - кад ти је потребно, да улепшаш своју причу - и злочине Хрвата у Србији 1914. и 1915. г приписујеш Србима - ("они који су говорили исти језик").

Четврто наседаш на копирања овог усташе којем су очи закрвавиле - и настављаш дискусију на његовој страни - а то нити је истина нити има везе са истином....нпр. Глоговац је био Хрват.

Пето - изненадио би се кад би сазнао ко је и зашто поставио те текстове на "Српско Наслијеђе".
 
Istina..



Moj pradjed je uvijek zalio sto ga poslase na Srbiju da prebjegne na drugu stranu. Mislim da to do kraja zivota nije prezalio. A bio je pjesadijski podoficir i smatrao je Austriju za svoju zemlju i borio bi se za nju do zadnje kapi krvi da je s kim drugim ratovala.

Od mog najboljeg prijatelja iz djetinjstva djed je poslat na Srbiju, presao na drugu stranu, presao Albaniju sa srpskom vojskom i vratio se preko Soluna. Kod kuce je bio osudjen na smrt a njegova familija je kroz svasta prosla.

Vec sam naveo da je sa materine stane jedan bio u srpskoj vojsci, dobrovoljac iz Amerike, kasnije prosao cijeli solunski front.

Od nikog nisam cuo da je neko zelio boriti se protv Srbije. Znam samo za jednoga sto je bio na frontu prema Srbiji i to se upamtilo i pricalo medju narodom do dana danasnjega.

Ja sam ti samo iznio činjenice. Nije sve crno-bijelo na ovim balkanskim prostorima.

Ličani ( Srbi i Hrvati ) su bili uvijek dobar vojnički materijal.

Vojnici od zanata koji su izvršavali svoje vojničke zadaće.

Vidi se iz priloženog da su bili vjerni svom ćesaru, nisu svi prešli na srpsku stranu.

Poslije 1. rata nitko lud nije svoje dvojbe govorio pred rodbinom i cijelim selom..
 

Back
Top