Saobracajni fakultet?da ili ne?help!

M

Mariah

Gost
Maturant sam matematicke gimnazije i polako pocinje da me hvata panika na temu:"Sta da upisem,a da to ne bude PMF?".Malo sam istrazivala i ozbiljno pocela da se interesujem za Saobracajni fakultet.Zanima me vase misljenje uopste o tom faksu,i iskustvo(ako ga imate).Na primer,da li je tezak prijemni?kakva je konkurencija?vase misljenje o odseku za logistiku(i sta je to,zapravo)?,da li je,uopste to tezak fakultet i koliko je tesko naci posao?
 
Da pocnem od prijemnog - ako hoces da upednes na budzet trebace ti ukupno verovatno oko 60 poena, sve zavisi koliko se ljudi prijavi.Da li je prijemni tezak?To je individualno, nekom jeste, nekom nije ali sigurno nije lak. Smer biras tek kad upises 2 godinu (sve ti zavisi od uspeha na prvoj godini) tako da imas vremena da razmislis. Inace logistika ti je smer gde ucis da organizujes prevoz u svim vrstama saobracaja, sto ti samo ime kaze(po meni najlaksi smer). U sustini fakultet nije los, drustvo je dobro, tako da ako ne ucis barem se mozes zezati. Toliko od mene, pozdrav za buducu koleginicu :wink:
 
Zile, a zbog cega je generacija 85 upisala fax i odmah odabrala smerove? Cini mi se da smo mi samo bili probna generacija sto se tice tog nacina odabira smerova. Svaka sledeca generacija ponovo studira po starim pravilima, dakle opredeljuju se odmah zar ne? Cuo sam na faksu neke brucose kako vec pricaju o svojim smerovima. Ne bih da lupetam, ali mislim da se sve vratilo na staro, dakle zajednicka nastava je ukinuta. Ako bas gresim ispravi me.
 
A sto se tice samog faksa...zaista drustvo jeste odlicno. Tacnije, valjda se moja generacija takva potrefila, mada verujem da je i generalno tako. Mada, ako si zavrsila matematicku gimnaziju mislim da neces imati problema sa najtezim predmetom na prvoj godini, iliti matematici :) . Na kraju je ipak diskutabilno da li ces pobeci od PMF-a jer je mata na saobracajnom prilicno teska. Naravno, nije u rangu PMF-a, utoliko sto pstoji mata1 a PMF ima citave segmente matematicke nauke kao predmete. Ali, svakako, uz Fizicki fakultet mozda i najteza matematika na BU, ne racunajuci PMF. Barem iz moje perspektive, ali i iz prespektive jos oko 300 do 400 studenata koji su ili obnovili godinu zbog nje, ili proveli mnoge ne prespavane noci :wink: . Sala naravno, ne bih da te obeshrabrujem. Predlazem ti da se detaljno informises i da pokusas da sagledas svaku pojedinost o mogucnostima koje nudi sam fakultet. Jer pogledaj, saobracaj kao jedna od grana privrede ima vrlo specificnu proizvodnju koja je mnogima nerazumljiva. Zaista, deluje malo cudno u pocetku kada se sam saobracaj, i uopste, pojam proizvodnje dovode u zajednicki kontekst, medjutim itekako saobracaj jeste posebna vrsta proizvodnje jer ipak stvara neku upotrebnu vrednost kada promeni mesto necemu. Upravo zbog toga kod nas se jos uvek ne ceni dovoljno, i onoliko koliko zasluzuje, inzenjer saobracaja. Jos uvek ne shvatamo vaznost tog posla. Nazalost, inzenjer elektrotehnike je daleko primamljivija ponuda u oblasti telekomunikacija od inzenjera saobracaja svakoj firmi, i pored toga sto je sasvim jasno da se telekomunikacije i saobracaj dovode u sasvim istu ravan. Ali dobro...zato nam u nekim autenticnim smerovima nema premca...inzenjer zeleznickog,drumskog i avio saobracaja kao i logistike. Uglavnom, budi malo dalekovida pa pokusaj da svhatis odmah sve prednosti i mane koje nudi nas fakultet u opstim uslovima naseg drustva. Na kraju, ja ti ga toplo preporucujem, jer veruj, osim ovih malih nedostataka koje sam napisao, ima mnogo vise pozitivnih stvari zbog kojih bi mogla da se odlucis za njega...a mislim da je bolje predociti nekome i onu "tamniju" stranu. Ali ne treba ona da te pokoleba... :) Pozdrav!
 
Pazi,ne bezim ja od matematike kao predmeta,nije mi frka,smatram da sam dobro 'potkovana' sto se tice toga...nego,ja sam vise za neke konkretnije stvari...ne mogu sebe da zamislim kao profesora matisa,sutra...grrrr,daleko bilo :shock: ....nisam to ja...A posebna je prica to sto sebe ne vidim ni u ovoj zemlji,nazalost :( ,mada,ko zna sta ce biti za 4-5 godina...Tako,da,mislim,da je to-to,sto se mene tice,ja odlucila! :D Svesna sam,naravno,toga da ni jedan faks nije savrsen,narocito ne kod nas.Hvala na opsirnom izlaganju.. :wink: ..samo,buni me sada ta stvar oko biranja smera...u vezi toga nisam nacisto,mislila sam da imam posle jos godinu da odlucim...
 
Pozdrav Maraja:) ili kako vec. Definitivno je i generaciji 85. prva godina opsta, odnosno oni pohadjaju tzv. zajednicku nastavu. Verujem da ce i sledece godine biti tako onda. Mada, mi kada smo se upsilivali rekli su nam kao da je to "pilot" projekat, tacnije, probni pokusaj. Medjutim, definitivno ce postati ustaljena praksa. Imaces godinu dana da se odlucis...da cujes komentare, iskustva, i da uhvatis sto bolji prosek cisto da se ne maltretiras da li ces upisati odredjeni smer ili ne :wink:. Inace, ako ti je potrebna bilo kakva pomoc ti se javi pa cu da vidim sta mogu da uradim. Pozdrav :)
 
Hello!Eve me :wink: U,ovo je k'o bog,mislim ovih godinu dana fore sto se tice smera....ma odlicno...
Sta bih volela da radim?pa,pravo da ti kazem,nemam pojma...u sustini,volela bih ja i na aerodromu i u nekoj luci da se nadjem...ali,ne razmisljam previse o tome...prosto,smatram da su planovi za neku dalju buducnost(tj.za dalje od dve godine) ako zivite u Srbiji...nesto krajnje apstraktno..nazalost :cry:
Inace,ja sam Marija iz KG-a.
Pozdrav
 
Aha...pa,pazi,nije to stvar toga da znas sta ces posle sa tim pa da trpis i na silu studiras nesto u cemu se nisi pronasao...nema to smisla...jer onda se neces naci i u samom tom poslu koji je usko vezan za tvoju struku...i radices ceo zivot nesto sto ne zelis..ili se neces zaposliti u struci..i onda ti je celo studiranje,pa i ako zavrsis na takav nacin,dzabe(dobro,ne bas dzabe,ali...tu je negde,mislim na usku povezanost sa strukom)....
desava se cesto da ljudi otkriju,tek kad krenu na faks,da to nije za njih...i pronadju tek posle nesto sto im lezi...godinu dana izgubljenih,u tom slucaju nije strasno u odnosu na promasen zivot...dobro,mozda se pregrubo izrazavam;dobro,sigurno se pregrubo izrazavam..ali,kapiras sta hocu reci ...
i ja ne odbacujem mogucnost da ce se to meni desiti;a i to je individualna stvar...svako ce na poseban nacin da podnese faks i sve sto on nosi(i dobre i lose strane)...i sigurno postoje ljudi na saobracajnom koji ce ti reci da im nije dosadno i da se nisu pokajali sto su ga upisali...
to je neko moje (skromno)misljenje...
ma,ne znam...komplikovan je,bre ovaj zivot,do bola...
 
Dobra je stvar i okolnost sto imamo godinu dana vremena za izbor smera jer je svaki od smerova izrazito poseban i svaki nudi drugacije uloge. Mada, ja sam bio ubedjen da su posle upisa moje generacije ukinuli takav nacin odabira smerova, medjutim nesto sam se preracunao :) Kao sto sam ti i napisao u prethodnom postu, saznao sam od ovih mladjih da imaju zajednicku nastavu, tako da imaces vremena verovatno dobro da razmislis i da se odlucis.
Trebalo bi da znas da su prve dve godine na saobracajnom opste-tehnickog karaktera. Figurisu prirodno-tehnicki predmeti i po koji predmet iz uze struke. Takodje, predmeti su u prve dve godine uglavnom isti uz sasvim mala odstupanja. Npr. avio i vodni smer ce imati mehaniku 2 dok ostali smerovi nece. Dakle, uglavnom ces biti u vezi sa katedrom za opste-tehnicke nauke i jurices po njihovim kabinetima. I veruj mi, bices srecna do bola kada zavrsis sa tim profesorima i asistentima jer ce ti ljudi jednog dana izgoreti od sujete koja ih obuzima :) .
I upravu si kada kazes da na saobracajnom verovatno ima ljudi i koji su se pokajali i koji uzvaju i srcem rade sve svoje obaveze na faksu. Poznajem dosta i iz jedne i iz druge grupe. Ja, licno, sam se malo razocarao kada sam shvatio koje su opcije saobracajnog inzenjera. Recimo, mene je privukao drumski saobracaj...stvar individualnog i subjektivnog opazanja naravno. Mada, malo sam znao o samom fakultetu kada sam se upisivao pa je mozda i to doprinelo blagom nezadovoljstvu. Jer posle druge godine zaista pocinje prava i sustinska saobracajna nauka. Dakle tek tada pocinjes da ucis kako da sa lakocom i uz sigurnost da savladjujes vreme i prostor :wink:
Uglavnom, to je dobra nauka, krajnje pragmaticna, ali kod nas dovoljno neiskoriscena i neprihvacena, nazalost. Aerodrom, luka, carina, terminal, neki institut, zeleznicka stanica...pa zasto da ne? :) Uglavnom, da nema nas ne bi bilo ni onoga sto zovemo normalnim zivotnim tokovima :wink: . Opet krajnje subjektivno, ali i cinjenicno hehe. Btw, ja sam Vladimir, drago mi je :)
 
Hej,Dovla :wink: (mogu tako da te zovem,zar ne?)ti si '84.?ili sam ja pogresno skontala koja je to 'tvoja generacija'....
Uuuu...profana i asistenata te 'vrste'(jer,to je posebna vrsta) ima svuda...ma,to su,bre,u stvari,bolesni ljudi..pa moja gimnazija ih je puna...ja sam se trudila uvek da ih kuliram maksimalno,jer,sa njima nema,brate,postene saradnje...a ne mozes da pobegnes,ima ih,mnoze se k'o ludi :twisted:
E,pa,Dovla,mi cemo se videti na faksu next year! :lol:
E,ako mi verujes,jedva cekam,smucila mi se vise ova gimnazija,potrebna mi je promena...jeste meni opusteno 8) drustvo i sve to,zezanje do daske...ali,opet...ma,znas,verovatno se svi tako manje-vise uzvrte pred faks....
 
Ma naravno da mozes da me zoves Dovla. Otkad znam za sebe uglavnom me tako zovu :) . Aha, 84. godiste je moja generacija.
Pa nadam se da cemo se videti na faksu sledece godine, ustvari nadam se da ces poloziti prijemni za faks, koji i nije nesto preterano tezak. Uradis 15 zadataka i nakrivis kapu 8) .
Pa da, uglavnom nisu bas otvoreni za saradnju, mada postoji nekolicina koju bas postujem sto se toga tice. Inace, kazu stariji studenti, verovatno imamo najboljeg prodekana za osnovne studije na celom Univerzitetu. Ta profesorka je stvarno legenda 8) . Videces vec. Svi ovi studentski savezi se mukom muce da joj produze mandat hehe.
Takodje, KAO, pretendujemo da budemo jedna od vodecih grupa u svetu inzenjerstva, menadzmenta, upravljanja, mreza, planiranja...medjutim, svrati samo do sajta fakulteta da vidis koja je to beda :cry: :cry: :cry: .
Ma uzivaj jos u srednjoj dok mozes (mada ne znam kakva ti je situacija u samoj skoli). Meni je srednja bila nesto najlepse u zivotu :) . Bas mi je bilo bezveze kad sam zavrsio. Mada, jasno je da je fakultet sasvim druga stvar sto se tive drustva, ponasanja, zrelosti, odgovornosti...naravno da ne mogu da se porede te dve skole. Koja si ti gimnazija u Kragujevcu? 1. 2. ...?
 

Back
Top