Refluks

7sins

Primećen član
Poruka
553
Mojoj devojcici od 3 godine dijagnostikovan je obostrani refluks III pre godinu i po dana. Sve je pocelo sa cestim urinarnim infekcijama i pojavom eserihije koli. Ona je pod stalnim nadzorom urologa i u poslednja tri meseca urinokultura je bila sterilna. Doktor je preporucio da se ponovo uradi mikcija da bi se proverilo stanje, i on je jako uveren da ce dete izleciti bez operativnog zahvata. Kad god se ona razboli ja je naravno odvedem kod pedijatra i uvek navedem da ona boluje od toga, nasta se pojedini lekari zgrazavaju i savetuju da se dete odmah operise. Zanima me misljenje DR, da li se to moze izleciti terapijama bez operacije? Posto u njenog urologa imam neograniceno poverenje, do sada nisam trazila drugo misljenje lekara. Hvala unapred na informacijama
 
Ne znam sta da Vam kazem, refluks se operise ali isto tako nekad se povuce i bez operacije.
Evo bas skoro jedna moja rodjaka je operisala refluks, devojcica se lepo oporavlja, sve je proteklo bez problema jedino sto je na samoj operaciji utvrdjeno da je refluks bio daleko veci nego sto su preoperativna ispitivanja pokazivala.
Ako Vas misljenja pedijatara zbunjuju najbolje je da potrazite misljenje jos nekog urologa, jedino tako cete moci da umirite svoju dusu...ali opet sa druge strane pedijatri ne operisu, ne vidjaju svaki dan reflukse ...racunam da urolog koji je vodi je daleko bolje upoznat sa tom problematikom nego pedijatar.
Jedno je sta kazu knjige,kongresi, naucna istrazivanja a drugo je sta covek svaki dan vidja u svojoj praksi.
 
Dr hvala na brzom odgovoru. Sad cu malo da Vas ugnjavim. Molim Vas recite mi na kojoj klinici je operisana vasa rodjaka, koliko je trajala operacija, koliko dugo je lezala u bolnici. Kako se ta operacija zapravo radi, da li se prave rezovi spolja ili... jer sam neupucena. Kako sam ja razumela Refluks je prosirenje mokracnih kanala. Kako je moguce da se to povuce? To mi nije bas najjasnije. Ako se to i povuce, postoji li mogucnost da se kasnije ponovo navrati? Sve Vas ovo pitam jer je moja trogodisnja devojcica do sada imala 2 operacije (treci kajnik i preponska kila) pa bih zelela prvo da iscrpim sve druge mogucnosti, a bojim se da ne bude kasno jer ne zelim da dobije trajna ostecenja bubrega, a na kraju ako se mora na operaciju, mora se. Plasi me ta anstezija, a ona je jos uvek jako mala. Hvala unapred.
 
7sins:
Dr hvala na brzom odgovoru. Sad cu malo da Vas ugnjavim. Molim Vas recite mi na kojoj klinici je operisana vasa rodjaka, koliko je trajala operacija, koliko dugo je lezala u bolnici. Kako se ta operacija zapravo radi, da li se prave rezovi spolja ili... jer sam neupucena. Kako sam ja razumela Refluks je prosirenje mokracnih kanala. Kako je moguce da se to povuce? To mi nije bas najjasnije. Ako se to i povuce, postoji li mogucnost da se kasnije ponovo navrati? Sve Vas ovo pitam jer je moja trogodisnja devojcica do sada imala 2 operacije (treci kajnik i preponska kila) pa bih zelela prvo da iscrpim sve druge mogucnosti, a bojim se da ne bude kasno jer ne zelim da dobije trajna ostecenja bubrega, a na kraju ako se mora na operaciju, mora se. Plasi me ta anstezija, a ona je jos uvek jako mala. Hvala unapred.

Ma bili mali ili veliki postoji stalni strah od anesteztije, ja sam operisala krajnike u 26. godini pa sam premrla od straha pre operacije...anestezija, da li cu se probuditi...i slicne paranoje. :roll:
Mislim, dok bude ljudi i medicine bice i straha od anestezije ali ako Vas mogu utesiti nasi anesteziolozi su stvarno vrhunski.
Sto se tice moje rodjake ,ona zivi u Hrvatskoj i tamo je i operisana, tako da nisam upucena pod kakvim uslovima je sve izvrseno ali znam da se dete jako lepo oporavlja, normalno mokri, nema bakterija u urinu, po prvi put se desava da spava celu noc da ne mora da ustaje da mokri, nema podocnjaka...

Sto se tice samog refluksa...otezano isticanje ili potpuni prekid mokrenja izaziva njeno zadrzavanje sto za posledicu ima povisenje pritiska u mokracnim putevima.Kao posledica ovih promena javlja se akutna ili hronicna bubrezna insuficijencija.
Urodjene opstrukcije mokracnih puteva su brojne , mislim da Vam nista ne znaci navodjene anatomskih termina vezanih za lokalizaciju anomalije, uglavnom to dovodi do vracanja mokrace u bubreg i posledicnog ostecenja tkiva bubrega.
Vezikoureteralni refluks(vracanje mokrace iz besike ka bubregu) je najcesci razlog pojave hidronefroze.Ukoliko nije pracen infekcijama i postojanjem suzenja vrata mokracne besike ,moze spontano da nestane bez ostecenja bubreznog parenhima kod dece tokom njihovog razvoja.
Sto se tice tehnika operacije, nikada nisam videla kako se radi, mislim ali nisam sigurna(razmisljam prosto logicki) da se ne otvara trbuh nego da se operacija sprovodi endoskopski, uvodjenjem potrebnog aparata kroz uretru.
Kazem nisam sigurna da li se to tako radi i kod dece ali secam se predavanja sa studija gde nam je profesor pricao kako endoskopski ulaze u mokracnu besiku i operisu...
Ako vec imate jako lep odnos da urologom Vase cerke pitajte ga sve sto Vas zanima, pa ko ce to bolje znati nego on? :)
 

Back
Top