Crkva

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pa zar ih nije sramota bre,"osvestanu" rakiju prodaju po ceni od 300din. ili vec koliko.Jednostavno,SPC postaje masinerija za uzimanje para...doduse gospodin Patrijarh,ne veryjem da je umesan u tako nesto,ali onaj Amfilohije...Ooooo....
 
Црква нису попови.
Црква није ни зграда ни купола.
Црква нису ни владике.
Црква је народ окупљен на литургији у славу Бога.

Деда, мораш бити врло пажљив са терминологијом.

Иначе што се тиче теме, ми имамо НАЦИОНАЛНУ Цркву, Цркву која само НАШ НАРОД окупља, па мислим да јој је обавеза да се меша у народне (читај Државне) послове.
Ми нисмо католици па да заговарамо секуларизацију.
Јер смо у суштински другачијој ситуацији од њих.
Пре комуниста, Парламент је обавезно имао по неколико свештеника посланика... Немој копирати Запад, копирај свога Деду, Деда...
 
commodore:
Црква нису попови.
Црква није ни зграда ни купола.
Црква нису ни владике.
Црква је народ окупљен на литургији у славу Бога.

Деда, мораш бити врло пажљив са терминологијом.

Иначе што се тиче теме, ми имамо НАЦИОНАЛНУ Цркву, Цркву која само НАШ НАРОД окупља, па мислим да јој је обавеза да се меша у народне (читај Државне) послове.
Ми нисмо католици па да заговарамо секуларизацију.
Јер смо у суштински другачијој ситуацији од њих.
Пре комуниста, Парламент је обавезно имао по неколико свештеника посланика... Немој копирати Запад, копирај свога Деду, Деда...

Sjajno,commodore,samo nisam siguran da li je baš pametno trošiti,snagu i vreme,objašnjavajući,govedu,nema šanse da te shvati.
 
DeDa:
Pa zar ih nije sramota bre,"osvestanu" rakiju prodaju po ceni od 300din. ili vec koliko.Jednostavno,SPC postaje masinerija za uzimanje para...doduse gospodin Patrijarh,ne veryjem da je umesan u tako nesto,ali onaj Amfilohije...Ooooo....


А јел ти баш мораш да купујеш ту ракију? Јел бију по ушима онога ко не купи? :roll:
 
[quote="]Da li Crkva oblikuje vlast Srbije i Crne Gore,da li podrzava Haske optuzenike?!
:cry: Zavisi ko pita.Gde-god se nalazi pravoslavna Crkva,po naseg "spasitelja Isusa Hrista Boga istinog",dali je to "Sveti Sava,..ili S.Milosevich i drugi u Haskom sudu" mi smo njegovo stado.
Isus Hrist nece prestai...dok ne-nadje jednu izgubljenu,a vi koji pitate i koji ogovarate,ako to ne pitate ili ogovatate uduhu Hritjanske vere,..na "strasnom sudu" nemojte ocekivati Isusovo spasenje!..[/i]
.
 
zt:
Sjajno,commodore,samo nisam siguran da li je baš pametno trošiti,snagu i vreme,objašnjavajući,govedu,nema šanse da te shvati.

Да ја ипак покушам...
ДеДа, видиш, ти полазиш од погрешне премисе.
А она је - да Црква не треба да се меша у Државне послове. Ти мислиш да Црква мора да буде одвојена од Државе. А то мислиш зато што сматраш да је у целој Европи тако. Добро.

Е сад, зашто ти је погрешна премиса?

1) Европа (западна) је ДеДа, католичко - протестантска. Секуларизација (формално-правно одвајање Цркве од Државе) је концепт из земаља које су махом католичке. И тековина је Француске буржоаске револуције. Јасно ти је, ваљда, зашто. Католичка Црква је ИНТЕРНАЦИОНАЛИСТИЧКА организација. Мултинационална компанија, ако ти је тако лакше. Седиште јој је у Ватикану. Онда је лако да претпоставиш да кад би се, рецимо, у Француској, дозволило К. Цркви да се меша у државне послове, она не би заступала интересе Париза и Француза, него интересе "Свете столице"... Тако је и било, ако се сећаш из историје оног Кардинала Ришељеа... Све до Француске револуције. И онда је логично, да је један од Првих аката револуционарне власти била забрана Риму да се меша Паризу у послове. Од тада, конкретно Француска се, изузетно секуларистички понаша, да, ево, чак и сад, забрањује да се видно истакнути носе религиозни симболи (крст, давидова звезда или фереџа)...
Трагом Француске, кренуле су, од тада и остале католичке земље... Управо да би избегли страни уплив и ојачали своју независност...

2) Са друге стране, у ПРОТЕСТАНТСКИМ ЗЕМЉАМА, цркве су мање више Државне. У Енглеској је чак Краљица и ПОГЛАВАР САМОСТАЛНЕ АНГЛИКАНСКЕ ЦРКВЕ...
Тамо се Црква третира као ДРЖАВНА институција... А вера коју она пропагира КАО ДРЖАВНА РЕЛИГИЈА. И веома прецизно је законима уређено место и улога Протестантске Цркве у Држави и друштву.

3) Кад су Американци у питању, пошто су они ЈЕДИНА држава на свету која нема свој аутохтони народ (и Аустралија, пардон), него је настала тако што су људи из целог света долазили да у њој живе, логично је да НЕМА Државне религије... Иако су тамо Протестани у већини... Али - разни Протестанти.
и зато тамо важи апсолутно право на верску слободу. И мора да важи, јер је етничко порекло "Американаца" тако шаролико, да би сваки други приступ био крајње глуп... Тамо је дозвољена свака религија, и свака верска секта,(оно што ја зовем - Црква као невладина организација) - под условом да је регистрована код министарства унутрашњих послова или неке друге Државне канцеларије.
Претпостављам да си ово превидео.

Е САД...

Код нас је ствар није ни слична.
Ми смо, ДеДа, Православци...
Ја сам, знаш, припадник СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ.
Зато сам и Србин.
Јер, видиш, ниси Србин, ако ниси припадник СПЦ.
(ако ниси крштен, ако немаш Крсну Славу, Кума...)
Нити можеш да будеш припадник СПЦ ако ниси СРБИН.
(ако пређеш у Православље у Српској Православној Цркви, ти АУТОМАТСКИ ПОСТАЈЕШ СРБИН)
(добијаш и Крсну Славу и Кума...)
Код нас је дакле, Црква НАЦИОНАЛНА ИНСТИТУЦИЈА.
Преко ње дефинишемо СВОЈУ НАЦИЈУ.
И старија је од Државе.
Као што је и Народ старији од Државе.
Са Православног аспекта, који ти, нажалост, не би разумео, (па да ти не објашњавам, само ми веруј), ДРЖАВА ЈЕ ЦРКВЕНА ИНСТИТУЦИЈА. И САМО ЗАЈЕДНО, као два главе на телу једног, БЕЛОГ орла, могу да воде Народни брод... Капираш?
Уосталом, питај Грке.
Како они знају?

Слободно ми одговори, ако ти нешто није јасно...
 
Da dodam,Hrišćanska,pravoslavna crkva,je i nacionalna i nadnacionalna,nju ne možeš smestiti u stroge okvire nacije.
Ja sam pre svega hrišćanin,a tek onda Srbin.
Hrist je ljubav,dobrota,blagodat,i samo takvog ja priznajem za svog brata.
Srpstvo je ideal,ne čini nas Srbima poreklo,već način življenja,ili kako to kaže Marko Miljanov "Čojstvo i junaštvo".
 
DeDa:
Pa zar ih nije sramota bre,"osvestanu" rakiju prodaju po ceni od 300din. ili vec koliko.Jednostavno,SPC postaje masinerija za uzimanje para...doduse gospodin Patrijarh,ne veryjem da je umesan u tako nesto,ali onaj Amfilohije...Ooooo....

Da, SPC prodaje rakiju za 300 din., pa sta? Po istoj ceni kao sto je svaka
najjevtinija dzibra u prodavnici, jer nase kvalitetnije rakije kostaju duplo i
troduplo a jos je i osvestana - tako se uglavnom izdrzavaju manastiri - jer oni
nemaju ni "donatore" ni "primarijuse" - kao katolici.
 
DeDa:
A jel?!
gde si ti cuo da Sveta vera Katolicka uzima od vernika tolike pare,za litar rakije aaa?!

Pa naravno da ne uzimaju pare radeci nesto kao SPC, oni kradu i varaju, a kako,
dacu Ti primer: prosle godine Katolicka crkva posle dugogodisnjih pregovora 10.jula
donese odluku: DA RUSKOJ PRAVOSLAVNOJ CRKVI VRATI BOGORODICU KAZANSKU.
Nadam se da ces mi odgovoriti sta ce Ruska cudotvorna ikona u Vatikanu?

Rimski Papa jovan Pavle II nadao se da ce sam da vrati ikonu i postane prvi
katolicki papa koji je posetio Rusiju,
pa se u tom smislu i nudio da dodje.

Medjutim Ruski Patrijarh Aleksej II IZJAVIO JE DA NEMA POTREBE DA JE PAPA
DONOSI LICNO, JER JE UTVRDJENO DA JE TO SAMO JEDNA U NIZU KOPIJA.


zakljucak: KATOLICI SU GORI OD SIBICARA.
 
katana_blade:
DeDa:
Da li Crkva oblikuje vlast Srbije i Crne Gore,da li podrzava Haske optuzenike?!
Crkva preko Kostunice pokusava da upravlja drzavom , a nama pokusava da ispere mozak, pa da od nas napravi prave pravoslavne fundamentaliste :!:
ha,ha, pa sta je kostunica, da nije patrijarh mozda, pa nemoj molim te,da li moze nesto da prodje bez ubacivanja kostu/nice :wink:
 
Немој тако, Еремита, брате...
Где може "Понтифекс Максимус" да погреши?
Па зар он није непогрешив? :wink:
Ти си ми неки јеретик, а?
Шизматик, можда?

Како ћеш у ЕУ такав? :lol: :lol: :lol:
Ц,ц,ц, папу не поштујеш...
Мора да с`ти неки Србин...
Бомбардуј! :arrow:
 
zt:
Da dodam,Hrišćanska,pravoslavna crkva,je i nacionalna i nadnacionalna,nju ne možeš smestiti u stroge okvire nacije.
Ja sam pre svega hrišćanin,a tek onda Srbin.
Hrist je ljubav,dobrota,blagodat,i samo takvog ja priznajem za svog brata.
Srpstvo je ideal,ne čini nas Srbima poreklo,već način življenja,ili kako to kaže Marko Miljanov "Čojstvo i junaštvo".


Знам и слажем се, само нисам хтео да га буним још и универзалним карактером Цркве, па сам се ограничио само на релацију Србин = Православац.
Јер претпостављам да чак и он зна да СРБА ИМА САМО ПРАВОСЛАВНИХ.
Остало си све у праву.
Српство је концепт.
Идеал...
...

Поздрав
 
commodore:
Немој тако, Еремита, брате...
Где може "Понтифекс Максимус" да погреши?
Па зар он није непогрешив? :wink:
Ти си ми неки јеретик, а?
Шизматик, можда?

Како ћеш у ЕУ такав? :lol: :lol: :lol:
Ц,ц,ц, папу не поштујеш...
Мора да с`ти неки Србин...
Бомбардуј! :arrow:

Kamo puste srece da je u pitanju greska, nego su po svoj prilici oni zadrzali original,
i izradili kopiju, ali se "prepodobni izaslanik" malo preracunao kada su u pitanju Rusi.
E, kada mu je pukla ta ideja "da obelezi terioriju
Pravoslavne Rusije", eeeee, onda se
ponudio Srbiji da dodje u posetu. Posto - poto !
K'o veli bar da "uknjizi" Srbiju.
Medjutim, hvala Bogu, Sveti sinod mu je odgovorio da je malo "prerano"... pa neka
dodje neki drugi put. Eeeee, kad mu je i to puklo - onda se razboleo. :twisted: :evil: :evil:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top