Da Vinčijev kod

Prochitala sam vishe od polovine i mogu da kazem da je knjiga genijalna. Ipak, toliko sam slushala o njoj, da je najbolja knjiga ikad napisana, i sve to, da sam se ipak malo razocharala. Knjiga koja se ne ispushta iz ruku. :D
 
Hm.. Da, vec postoji tema ali ja ipak odgovaram ovde jer ni tamo nije mnogo receno o knjizi.

Procitala sam je pre par sati i nije mi se svidela. Sve sto je on rekao u toj knjizi (mislim na glavnu ideju, Marija Magdalena i Merovinzi, da sad ne otkrivam onome ko nije citao), to je vec mnogo puta bilo tema i naucnih knjiga i romana. Pa kada je jedan Nobelovac pisao o tome... ne vidim kako je tema na bilo koji nacin revolucionarna. Nista novo nismo saznali. A sto se tice samog zapleta, nekako je predvidljiv, odmah se zna ko je glavni negativac. Eh...

Drugo, same zagonetke i anagrami i nisu toliko dobro sroceni. Mozda su zanimljivi Amerima, koji nikada nisu videli Da Vincijeve slike i nikada nisu culi da Sofia znaci mudrost na Grckom.
Sta hocu da kazem? Knjiga jeste zabavna i cita se bez daha. Ali stvarno ne vidim cemu tolika buka oko prosecnog krimica. Nisam nista ni ocekivala od knjige, ali ne razumem, u njoj nema niceg revolucionarnog. Procitala sam mnoge slicne, kvazi misterije-teorije zavere. Jedino na cemu coveku treba odati priznanje, to je da se vidi da je dobro proucio temu, tj. imao je dobar tim ljudi (istoricara, astronoma, lingvista) koji su ga uputili u svoje oblasti. Ali, to je sve.
Sto se tice filma, mislila sam da su i Tom henks i Odri Tatu malo ozbiljniji glumci, al' se eto prevarih.

Jos nesto, bila sam u Parizu 1998. i videla piramidu, zaista grozno odudara svojom modernoscu. Ne oseca se povezanost sa starim vekovima i Egiptom. Bas je futuristicka, kao i ceo muzej. Na sve strane pokretne stepenice i uglacani podovi, kao stanica
voza kod Vukovog spomenika.

E sad, Versaj... Ljudi, to je ensto drugo
 
Hm.. Da, vec postoji tema ali ja ipak odgovaram ovde jer ni tamo nije mnogo receno o knjizi.

Procitala sam je pre par sati i nije mi se svidela. Sve sto je on rekao u toj knjizi (mislim na glavnu ideju, Marija Magdalena i Merovinzi, da sad ne otkrivam onome ko nije citao), to je vec mnogo puta bilo tema i naucnih knjiga i romana. Pa kada je jedan Nobelovac pisao o tome... ne vidim kako je tema na bilo koji nacin revolucionarna. Nista novo nismo saznali. A sto se tice samog zapleta, nekako je predvidljiv, odmah se zna ko je glavni negativac. Eh...

Drugo, same zagonetke i anagrami i nisu toliko dobro sroceni. Mozda su zanimljivi Amerima, koji nikada nisu videli Da Vincijeve slike i nikada nisu culi da Sofia znaci mudrost na Grckom.
Sta hocu da kazem? Knjiga jeste zabavna i cita se bez daha. Ali stvarno ne vidim cemu tolika buka oko prosecnog krimica. Nisam nista ni ocekivala od knjige, ali ne razumem, u njoj nema niceg revolucionarnog. Procitala sam mnoge slicne, kvazi misterije-teorije zavere. Jedino na cemu coveku treba odati priznanje, to je da se vidi da je dobro proucio temu, tj. imao je dobar tim ljudi (istoricara, astronoma, lingvista) koji su ga uputili u svoje oblasti. Ali, to je sve.
Sto se tice filma, mislila sam da su i Tom henks i Odri Tatu malo ozbiljniji glumci, al' se eto prevarih.

Jos nesto, bila sam u Parizu 1998. i videla piramidu, zaista grozno odudara svojom modernoscu. Ne oseca se povezanost sa starim vekovima i Egiptom. Bas je futuristicka, kao i ceo muzej. Na sve strane pokretne stepenice i uglacani podovi, kao stanica
voza kod Vukovog spomenika.

E sad, Versaj... Ljudi, to je ensto drugo
 
Ne slazem se. Ja, npr., nisam nikad chula ni jednu teoriju po tom pitanju kao niko iz mog okruzenja. Jedino shto mi je smetalo, je to shto su tako brzo otkrivali sve te shifre i to. Mislim, kad bi se ja stavila u tu ulogu (shto uvek radim kad chitam knjige) znam da nikad ne bih mogla... Mislim, malo je nerealno.
I ja sam bila u Parizu dosta puta i dva puta u Luvru. Svidja mi se piramida bash zato shto je u kontrastu sa okolinom. Moderno i "staromodno". Proshlost i sadashnjost. Svidja mi se ta zamisao...
 
evo citam je ,citam!!!
dosta zanimljiva knjiga,ali me zanima da li je neko procitao "andjeli i demoni".
to je knjiga koja je napisana pre ove,i takodje je robert lengdon glavni lik,samo sto se desava u vatikanu.meni se svidela,ali mi se cini da se "da vincijev kod" ponavlja.mislim dosta je slicno andjelima,isto jedna zena,negativac na koga se ne sumnja,panika sve vreme i tako to...
 
Banshee:
Tinar:
Pa, takakv je pisac. Ne chita mi se neshto bash Andjeli, poshto kazu da se vrti oko fizike. :?

jeste,ima pomalo fizike,ali strasno je interesantno.nije ono skolsko,dosadno,to ni ja nisam nikada volela.
E, lepo. Onda cu je sigurno prochitati...
Nego, pocheli su da snimaju film i glavni likovi su Tom Henx i Audrie Toutou (ne znam kako se tachno pishe). Nisam ih bash tako zamishljala... :?
 
Tinar:
Banshee:
Tinar:
Pa, takakv je pisac. Ne chita mi se neshto bash Andjeli, poshto kazu da se vrti oko fizike. :?

jeste,ima pomalo fizike,ali strasno je interesantno.nije ono skolsko,dosadno,to ni ja nisam nikada volela.
E, lepo. Onda cu je sigurno prochitati...
Nego, pocheli su da snimaju film i glavni likovi su Tom Henx i Audrie Toutou (ne znam kako se tachno pishe). Nisam ih bash tako zamishljala... :?

jao,ni ja!!!pogotovo ne njega :( ,ona bi jos i mogla da prodje...ali,ajde bas da vidimo sta ce da ispadne od svega toga...u sustini se uvek razocaram u ekranizacuju knjiga.
 
Ok, ok.. Izvinajvam se ako je moja prosla poruka zvucala prepotentno, nisam imala nameru da tako ispadne.
Samo sam htela da kazem da autor "Da Vincijevog Koda" nije otkrio toplu vodu, ta ideja je stara minimum 1000 godina. Ko nije cuo za masone? Pa to vam je ta prica. Sve se nalazi u "Protokolu Sionskih mudraca" ali ne znam gde to moze da se nadje (inace, u knjizi je, Protokol prevedan kao "Sionski priorat"). Danilo Kis je izironisao Protokol Sionskih mudraca u "Enciklopediji Mrtvih" (a tu zbirku prica svakako treba procitati). O gotovo slicnoj temi pisao je Lorens Darel u "Avinjonskom kvintetu", iako je mnoooooogo nejasno, ukljuvena je i Kabala i jos mnogo stvari, samo da vas upozorim :P

Sto se tice filma, ne vidim u njemu neki smisao, osim toga da se skupi jos vise para. Mada, malo su me razocarali i Tom Henks i Odri sto ce da glume u tome, ali dobro... Naravno, nisam ni jednog od njih zamisljala na taj nacin. Mislim da bi Sofi bolje odigrala Sofi Marso, kao da je i sam autor nju imao na umu dok je pisao.

Nisma citala Andjele i Demone, ali oni sto su citali kazu da ima jos vise jurnjave, i vise sifri i da je natrpano. Ko se plasi fizike, pa... Neka cita- koliko su meni rekli, nije izlozeno na dosadan nacin.
 
Umetnički eksperti i konzervativni klerici
organizuju neobično "suđenje" u rodnom gradu Leonarda da Vinčija, sa ciljem da odvoje istinu od izmišljenog u "Da Vinčijevom kodu", pošto su mnogi čitaoci bestselera Dena Brauna počeli da to uzimaju "zdravo za gotovo". "Suđenje" je otvorio Alesandro Vecosi, direktor Leonardovog muzeja u Vinčiju, izvan Firence, rekavši da će ponuditi fotografije (120 snimaka) i dokumenta kao dokaz grešaka i istorijskih netačnosti iz Braunovog bestselera. "Da Vinčijev kod" predstavlja lidere rimokatoličke crkve kao osobe koje demonizuju žene i prikrivaju istinu u Svetom Gralu, za kojga se u romanu kaže da je zapravo Marija Magdalena. Deo u kome se kaže da je Isus oženio Mariju Magdalenu, takođe je izazvao proteste crkvenih konzervativaca. Braun u prošlosti nije pričao mnogo o kontroverzama koje okružuju njegovo delo, ali je juna 2003. izjavio da su, iako je glavni junak Robert Langdon izmišljeni lik, "kompletna umetnost, arhitektura, tajni rituali i tajna društva istorijske činjenice". Braunova knjiga prodata je u više od 7.5 miliona kopija širom sveta, a priprema se i film. Više desetina knjiga, s druge strane, napisano je kako bi se diskreditovao istorijski i teološki sadržaj Braunovog romana. V. T. (txt iz Danasa)

Na istu temu odgovorio pre više od mesec i po dana, ali dobro. Nemam ništa novo da dodam, osim da potvrdim da je to knjiga za neznalice. Za one koji nemaju pojma ni sa istorijom, ni istorijom umetnosti, a tu je zaista dovoljan nivo elementarnog poznavanja. U smislu opšte kulture. Braun je odličan manipulator i vešto koristi neznanje potencijalnih čitalaca, izgleda više čitateljki. Ne znam zašto ga više čitaju žene... 7,5 miliona žena :)

Za post u kojima se pominju Protokoli Sionskih mudraca: Ne pričaj o stvarima o kojima nemaš pojma. Protokole možeš da nađeš u prestonici, na Trgu Nikole Pašića u istoimenoj knjižari.
 
Nisam znala da se iko pobunio, ali dobro je, barem neko pokusava ovome da stane na put. Da se razumemo, uopte ne ulazim u verske implikacije ovog priglupog krimica, samo sam se od samog pocetka cudila zasto je knjiga izazvala toliku buku, kada ima dosta romana koji se bave slicnom temom.

Sto se tice Protokola, nikada nisam rekla da imam pojma o tome, samo da ljude koje interesuje tematika (ne znam kako da je nazovem?) bolje to da citaju nego ovu glupost. Uzgred, tacno je da je Da Vincijev Kod vise odusevio zene, ali danas u glavnom knjige citaju samo zene (pre nego sto me neko napadne- ne mislim da muskarci ne citaju, citaju itekako i muskarci su inace bolji pisci od zena- ali mislim na ove moderne romane). To i ne cudi, jer danas knjizevnost se svodi na pitke, a priglupe romancice tipa teorije zavere, kvazi-istorijske price, romane o musko-zenskim odnosima (ti su meni pogotovo iritantni) a muskarci su izgrleda dovoljno mudri da to ignorisu. U slucaju Da Vincijevog Koda, muskarci su bili u pravu ako su zaobisli ovo (ne)delo. Inace, hvala za obavestenje gde se moze naci Protokole.

Mozda je bolje da je samo snimljen film, da nije ni postojala knjiga. Filmu se moze oprostiti ako je neinteligentna akcija, ali knjige su ipak nesto drugo.
 
Pobunjenik:
Књига је недоречена. Наиме, читаоцима се "отркрива" чињеница да се Исус женио и да је имао потомство, али се и на томе завршава.

Slažem se. Smatram to nedostatkom inspiracije da se djelo do kraja oblikuje i definira.
Ne mogu reći da mi se knjiga uopće nije dopala (pročitala sam je prošli tjedan) ali mislim da je razvikana i da se oko nje diglo buke više no što zaslužuje.
 
Clanak iz Blica

Kontroverzan tekst iz trećeg veka na analizi u Švajcarskoj

Otkriveno Jevanđelje po Judi

Oko 2.000 godina pošto je Juda izdao Isusa Hrista, što je unelo veliki razdor među ranim hrišćanima, švajcarska fondacija „Maecenas“ saopštila je da radi na prevođenju kontroverznog teksta koji je nazvan Jevanđelje po Judi.
Objavljivanje prevedenog teksta u celosti očekuje se za godinu dana. Jevanđelje po Judi moglo bi da dovede do novih saznanja o delovanju ranih hrišćana, što će imati veliki uticaj na brojne vernike koji do sada nisu dovodili u pitanje verodostojnost Novog zaveta. Moguće je čak i da kontroverzni spis dovede u pitanje neke principe hrišćanske vere. Ukoliko se utvrdi autentičnost teksta, to će biti najveće otkriće o ranom hrišćanstvu nakon što je prošle godine nedaleko od Jerusalima otkrivena pećina Jovana Krstitelja.
Reč je o tekstu koji je nastao nakon što je Juda, jedan od apostola, izdao Hrista. U saopštenju fondacije, čije se sedište nalazi u Bazelu, ističe se da je tekst na 62 strane ispisan na papirusu i da je otkriven 50-ih ili 60-ih godina prošlog veka u Egiptu. Njegovi vlasnici mu sve donedavno nisu pridavali veliku važnost.
Tekst jevanđelja pisan je na koptskom, jeziku egipatskih hrišćana, i za godinu dana trebalo bi da bude preveden na engleski, francuski i nemački jezik.
„Nedavno smo dobili rezultate analize ugljenika koji su pokazali da je tekst mnogo stariji nego što smo to ranije mislili. Utvrdili smo da je tekst iz trećeg ili sa početka četvrtog veka nove ere“, kaže Mario Žan Rober, direktor fondacije „Maecenas“.
Postojanje Jevanđelja po Judi koje je napisano na grčkom jeziku oštro je osudio kao jeretičko još u drugom veku naše ere prvi biskup Liona Sveti Irinej.
„To je jedini jasan izvor koji nas navodi da verujemo da ovakvo jevanđelje postoji. Naš cilj nije da prekrajamo istoriju“, dodaje Rober.
Direktor fondacije je odbio da kaže više detalja o tome šta je napisano u kontroverznom tekstu, napominjući da će prevod biti objavljen.
Prema hrišćanskoj tradiciji, Juda Iskariot je izdao Isusa Hrista za 30 srebrnih novčića pomogavši rimskim vojnicima da ga pronađu, nakon čega je on razapet.
Rober napominje da će biti jako teško definitivno utvrditi da je autor kontroverznog teksta zaista Juda:
„Niko u ovom trenutku ne može jasno da utvrdi da je Juda autor. Međutim, ni sva jevanđelja koja danas postoje i koja su priznata od crkve nisu napisali apostoli.“
Hrišćanska crkva danas priznaje četiri jevanđelja u Novom zavetu koja opisuju život, smrt i uskrsnuće Isusa Hrista. Ta jevanđelja su napisali apostoli, Isusovi sledbenici Mateja, Marko, Luka i Jovan. Priznanje četiri jevanđelja usledilo je na Vaseljenskom saboru crkve u Nikeji 325. godine nove ere, a po odluci cara Konstantina, rimskog imperatora.
„Postoji još najmanje 30 drugih tekstova, od kojih su mnogi pronađeni, a koje je crkva gurnula u stranu jer se nisu slagali sa doktrinom vere i politikom koju je vodio car Konstantin. Za sada samo mogu da kažem da tekst koji prevodimo dovodi u pitanje neke principe hrišćanske vere“, istakao je na kraju Rober.
Fondacija „Maecenas“, čiji je cilj pronalaženje i zaštita arheoloških relikvija u siromašnim zemljama, planira da organizuje izložbe Jevanđelja po Judi i snimi dokumentarni film o procesu restauracije teksta.
A. Petrović

Koje citao ovu knjigu mislim da ce mu ovo biti interesnatno :wink:
 
Na srpskom radimo Pekica, profesorka je njegovu knjigu Vreme cuda uporedila upravo sa Da Vincijevim kodom uz napomenu da je ova prva nastala mnogo ranije, ali je srpska knjizevnost mala pa se za nju u svetu ne zna. Da li je neko citao i jedno i drugo delo i ima li slicnosti?
 

Back
Top