Kako proceniti da li je rakija dobra?

Moja familija takođe spravlja ovu drugu varijantu....:lol:


Imam pitanje, ne stavljati šećer uopšte?
Na ovim prostorima svi misle da znaju da prave rakiju, i svi prave onu otrovnicu, kad se ne izdvaja .... kako se zvaše ono? :neutral:
I koju je biljku najbolje staviti u bure?
Da li daje i ukus ili samo boju?

Secer nije potreban.Jer ako se rakija pece od voca,ono samo po sebi ima secer,tj.fruktozu.A i sam sam imao priliku da probam tu takozvanu "secerusu",veruj mi,glava me je istog trenutka zabolela.
To za otrovnicu nije tacno.U postupku pecenja (bar u mom kraju),ispod mesta gde izlazi rakija(prepecenica),stavlja se jedna flasa,u kojoj ostaje (za ovo nisam 100 % siguran koja vrsta alkohola ostaje,metil ili etil) etil alkohol,a za pice ostaje metil alkohol koji i treba da se nalazi u rakiji.
Sto se tice biljke,to je stvar ukusa.Licno nista ne stavljam u rakiju,jer je pijem onakvu kakva je prvobitno napravljena.Biljka se stavlja zbog ukusa (mozda i zbog boje,ali ja to ne znam).Ima u prodaji takozvanih travarica (mislim da stavljaju pelin ili tako nesto),ali vec rekoh,od prave ,dobro ispecene i ciste rakije,koja je odstojlala u buretu (po mogucstvu hrastovom),nema boljeg pica i prirodnijeg.
 
Za kvalitet najbolje pitati tehnologa sve ostalu su "deda mi rekao" nagadjanja. Proces proizvodnje rakija i jakih ak\lkoholih pica je citava nauka , postoji smer na poljoprivrednom fakultetu samo samo za to i svaki savet koji niej od strucnog lica niej zapravo savet. Evo nekoliko saveta sa moje strane koji nece pomoci odredjivanju kvaliteta rakije ali ce razjasnati neke stvari .
Alkoholi su otrovi , etanol - sastojak alkoholnih pica je najmanje otrovan , svi ostali ubijaju . Nema rakije od koje ne boli glava , samo je pitanje kolicine . Ako glava boli od male kolicine rakije to znaci da ima necistoca , odnosno prekomernu kolicinu metanola ( popularno prvenac) koji se u nalazi u svim prirodnim rakijama i to u procentu od 0,2 do 1,2 . Takodje mamurluk izazivaju patocna ulja koja se javljaju u poslednjim frakcijama destilacije na kraju procesa .Obijena pica boju , miris i ukus dobijaju drvenih sudova u kojima se cuvaju . Vanilin i jos neke materije koje prelaze iz drveta u rakiju usporavaju metabolicku preradu alkohola u organizmu pa otuda mamurluk i glavbolja . Sto se stavljanja secera u voce tice stvari stoje ovako . U sljivu , grozdje i pojedine vrste krusaka ne treba stavljati secer jer ta voca imaju prirodno velikiprocenat secera , negde cak i 17 %. U neka druga voca , tipa dunje ili jabuke koja imaju svga par procenata secera se moze dodati secer kako bi proizvodnja imala nekakvu opravdanost a opet da se ne narusi prirodnost proizvoda . Dakle malo secera dodati u voce nece uciniti nista lose rakiji samo ce popraviti prinos, dodati velike kolicine secera je krivotvorenje prorodnosti. N a kraju , nepoznavanje procesa proizvodnje neminovono vodi do promasaja pre ili kasnije . Rakija moze biti 100 % prirodna i loseg kvaliteta .Zaboravih , "venac" nije nikakvi merilo kvaliteta
 
Secer nije potreban.Jer ako se rakija pece od voca,ono samo po sebi ima secer,tj.fruktozu.A i sam sam imao priliku da probam tu takozvanu "secerusu",veruj mi,glava me je istog trenutka zabolela.
To za otrovnicu nije tacno.U postupku pecenja (bar u mom kraju),ispod mesta gde izlazi rakija(prepecenica),stavlja se jedna flasa,u kojoj ostaje (za ovo nisam 100 % siguran koja vrsta alkohola ostaje,metil ili etil) etil alkohol,a za pice ostaje metil alkohol koji i treba da se nalazi u rakiji.
Sto se tice biljke,to je stvar ukusa.Licno nista ne stavljam u rakiju,jer je pijem onakvu kakva je prvobitno napravljena.Biljka se stavlja zbog ukusa (mozda i zbog boje,ali ja to ne znam).Ima u prodaji takozvanih travarica (mislim da stavljaju pelin ili tako nesto),ali vec rekoh,od prave ,dobro ispecene i ciste rakije,koja je odstojlala u buretu (po mogucstvu hrastovom),nema boljeg pica i prirodnijeg.

bila je neka emisija na diskaveriju najprljaviji poslovi, a desavalo se u destileriji ruma

tehnologija pecenja je ista kao i rakije, samo na paru.

kada potece alkohol u odredjenim vremenskim razmacima se meri procenat stetnog alkohola, i kad ga vise nema sve sto je pre toga se baca, a od tog momenta se skuplja novoproizvedeni rum. u pocetku je najjaci, u stepenima, pa se opet meri svo vreme, dok ne dodje do donje granice, onda prestaje pecenje i prikupljanje ispecenog ruma.

sav rum se mesa u jednu velliku posudu kojom prilikom se proverava jacina, i dodaje voda ako treba da se razblazi, ali precizno u decilitar

rum naravno odlezava, ali to nije bitno za rakiju. moj drugar kad ispece rakiju ostavlja je mesecipo otprilike da `ukrti`

sto se tice secera u rakijskom buretu, cuo sam da se moze meriti sadrzaj secera u prevrelim sljivama pre pecenja. tehnologija za kvalitetnu rakiju zahteva odredjeni procenat. e tiu moze da se doda. to nije stetno. ja nisam strucnjak, pisem sto znam
 
Dimitrije, mislim to odlezzavanje ili chuvanje u buradima je samo za onu najbolje ispechenu.
Neshto 3 - 8 godina, mozze i vishe. Nije uvek i bolje da duzze lezzi.

Sec'er mozzda se doda ako shljiva nije potpuno zrela. Da bi bila bolja fermatacija. :)
da. samo sam napisao da je za to vreme dok je mlada, tek ispecena, ne koristi. otprilike dva meseca, preciznije da kazem

odlezavanje u buricima je drugi aspekt
 
Za kvalitet najbolje pitati tehnologa sve ostalu su "deda mi rekao" nagadjanja. Proces proizvodnje rakija i jakih ak\lkoholih pica je citava nauka , postoji smer na poljoprivrednom fakultetu samo samo za to i svaki savet koji niej od strucnog lica niej zapravo savet. Evo nekoliko saveta sa moje strane koji nece pomoci odredjivanju kvaliteta rakije ali ce razjasnati neke stvari .
Alkoholi su otrovi , etanol - sastojak alkoholnih pica je najmanje otrovan , svi ostali ubijaju . Nema rakije od koje ne boli glava , samo je pitanje kolicine . Ako glava boli od male kolicine rakije to znaci da ima necistoca , odnosno prekomernu kolicinu metanola ( popularno prvenac) koji se u nalazi u svim prirodnim rakijama i to u procentu od 0,2 do 1,2 . Takodje mamurluk izazivaju patocna ulja koja se javljaju u poslednjim frakcijama destilacije na kraju procesa .Obijena pica boju , miris i ukus dobijaju drvenih sudova u kojima se cuvaju . Vanilin i jos neke materije koje prelaze iz drveta u rakiju usporavaju metabolicku preradu alkohola u organizmu pa otuda mamurluk i glavbolja . Sto se stavljanja secera u voce tice stvari stoje ovako . U sljivu , grozdje i pojedine vrste krusaka ne treba stavljati secer jer ta voca imaju prirodno velikiprocenat secera , negde cak i 17 %. U neka druga voca , tipa dunje ili jabuke koja imaju svga par procenata secera se moze dodati secer kako bi proizvodnja imala nekakvu opravdanost a opet da se ne narusi prirodnost proizvoda . Dakle malo secera dodati u voce nece uciniti nista lose rakiji samo ce popraviti prinos, dodati velike kolicine secera je krivotvorenje prorodnosti. N a kraju , nepoznavanje procesa proizvodnje neminovono vodi do promasaja pre ili kasnije . Rakija moze biti 100 % prirodna i loseg kvaliteta .Zaboravih , "venac" nije nikakvi merilo kvaliteta
Ja nisam tehnolog.ali sve sto sam napisao je iz licnog iskustva,mada neki detalje sam cuo od oca koji jeste tehnolog,ali on nije ljubitelj rakije,niti je istu ikada pekao.
Ovo sto si napisao je sve ok,mada sto se tice mamurluka,i ovo je licno iskustvo,meni se desavalo (ne stalno,ali u odredjenim prilikama) da popijem i do litar rakije,naravno na duzi period,pola dana ili malo duze,i nisam imao nikakve probleme sa glavoboljom ili mamurlukom.Naravno da je rakija bila cista,provereno,i da,nisam "eksirao"nego pio polako,ali posedica nije bilo.E da li je to do mog organizma ili nesto drugo,ne umem da objasnim.
Sto se venca tice,to sam cuo od obicnih ljudi,ne strucnjaka.Ali se mora priznati da ipak iskustvo ljudi koje se prenosi generacijam ipak nesto znaci iako nauka to ne priznaje.
 
bila je neka emisija na diskaveriju najprljaviji poslovi, a desavalo se u destileriji ruma

tehnologija pecenja je ista kao i rakije, samo na paru.

kada potece alkohol u odredjenim vremenskim razmacima se meri procenat stetnog alkohola, i kad ga vise nema sve sto je pre toga se baca, a od tog momenta se skuplja novoproizvedeni rum. u pocetku je najjaci, u stepenima, pa se opet meri svo vreme, dok ne dodje do donje granice, onda prestaje pecenje i prikupljanje ispecenog ruma.

sav rum se mesa u jednu velliku posudu kojom prilikom se proverava jacina, i dodaje voda ako treba da se razblazi, ali precizno u decilitar

rum naravno odlezava, ali to nije bitno za rakiju. moj drugar kad ispece rakiju ostavlja je mesecipo otprilike da `ukrti`

sto se tice secera u rakijskom buretu, cuo sam da se moze meriti sadrzaj secera u prevrelim sljivama pre pecenja. tehnologija za kvalitetnu rakiju zahteva odredjeni procenat. e tiu moze da se doda. to nije stetno. ja nisam strucnjak, pisem sto znam

Eh,da,prlajvi poslovi na Dikaveriju.Sam proces pecenja rakije nije toliko prljav,a ni tezak....Mozda ima malo muke oko lozenja,ali sve ostalo dodje kao zadovoljstvo :).
Prva rakija i nije da se pije,moze,ali nije pitka i dobrog ukusa kao ona koja odstoji,tj. kao ona koja se "ukrtila".Ja licno,ne pijem tu novu rakiju dok ne prodje bar 6 meseci.A i to samo da bi se probala.Jer poznato je da sva alkoholna pica (nisam siguran za pivo) sto vise odleze u buradima,ona su sve bolja.Znaci sto duze ,to je bolje.Ko mi ne veruje neka se raspita posto je viski proslogodisnja proizvodnja,a posto je onaj 10 i vise godina star.
P.S. imao sam priliku u Slavonskoj Pozegi da probam konjak (privatna prizvodnja) koji je odlezao 12 godina.....Ukus je sjajan...Kao najbolji viski,na primer civas od 12 godina,ili mozda cak i bolje.
 
Ja nisam tehnolog.ali sve sto sam napisao je iz licnog iskustva,mada neki detalje sam cuo od oca koji jeste tehnolog,ali on nije ljubitelj rakije,niti je istu ikada pekao.
Ovo sto si napisao je sve ok,mada sto se tice mamurluka,i ovo je licno iskustvo,meni se desavalo (ne stalno,ali u odredjenim prilikama) da popijem i do litar rakije,naravno na duzi period,pola dana ili malo duze,i nisam imao nikakve probleme sa glavoboljom ili mamurlukom.Naravno da je rakija bila cista,provereno,i da,nisam "eksirao"nego pio polako,ali posedica nije bilo.E da li je to do mog organizma ili nesto drugo,ne umem da objasnim.
Sto se venca tice,to sam cuo od obicnih ljudi,ne strucnjaka.Ali se mora priznati da ipak iskustvo ljudi koje se prenosi generacijam ipak nesto znaci iako nauka to ne priznaje.

Iskustvo u pijenju je kao i svako drugo iskustvo -mozes da se oslonis samo na svoje. Daleko od toga da zelim da omalovazim bilo cije iskustvo i rad , pa ljudi su pekli rakiju vekovima samo smatram da je danas u vremenu hemije potrebno konsultovati strucanjaka kad je ocena kvaliteta u pitanju .Zaboravih , ako rakija nema ni malo kiseline (sircetne) a to se oseti na miris i ukus ko ima iskustva znaci da je rakija vestacka ili u najboljem slucaju "krstena" sa nekim vestakom , Ili prostije rakiju koju ne napadaju sircetne musice ne piti .
 
Kad je u providnoj flaši (normalno zatvorenoj) promućkaj, ako se napravi venčić od mehurića po staklu na dodiru između rakije i vazduha pri vrhu (treba da bude skoro puna flaša) znači da je veoma jaka.
Neko gore ti je rekao koliko treba da odstoji u drvenom buretu, može i bez bureta, stavi se komad drveta (mislim orahovine) u flašu, pa kad dobije žućkastu boju presipaš u drugu staklenu flašu i to je to...
 
dodje mi dragi gost iz dalekog inostranstva

sednemo, mezence, gibanica guzvara, daj domacu kaze.

posluzim mu onu moju, najbolja na svetu, jacina 43,8. popi jednu, pa drugu. nece vino. kad je trebalo da krene popismo i trecu, ali vidm nesto se kao mrsti. posle razmisljam navikao na jak alkohol, jacina koja nadvladava ukus

ispade bolje da smo popili npr prvijenac. tu je jacina, nema greske.

nije uvek sve u kvalitetu
 
Prvenac ali od prepečenice, ja uopšte ne pijem, ali malo znam o tome - puno sam pomagao okolo, i kažu da od prvenca (da nije već prepečenica, nego "meka") posle mnogo boli glava, valjda ima i metilalkohola... Sigurno ima ljudi koji znaju mnogo bolje od mene, pa nek se jave i kažu...
 
aman ljudi `prvijenac` iz cg. marka rakije, veoma jake

http://www.svetpica.com/proizvod/rakija-crnogorski-prvijenac/24

OSNOVNI PODACI:

Naziv:
Rakija - Crnogorski Prvijenac
Procenat alkohola: 50%
Proizvodjac: Agrokombinat 13.Jul
POREKLO/OPIS:
Crnogorski prvijenac je bezbojno jako alkoholno pice sa 50 vol% alkohola, vrlo pitko, harmonicno, blago izraženog tipicno vinskog mirisa. Ukus pun, izdašan.

Neke napomene:

U podgorickom vinogorju od probrane berbe vranca, nakon alkoholne fermentacije ukupna kolicina kljuka se podvrgava destilaciji na bakarnim aparaturama za destilaciju. Najbolji destilati se odvajaju i odležavaju najmanje godinu dana u sudovima od inertnih materijala.

Servira se na temperaturi od 4-6°C.

Preporucuje se kao aperitiv i kao dižestiv. Ako se koristi kao aperitiv, obicno se služi sa slanim štapicima, slanim krekerom i slanim prženim bademom i kikirikijem. Ako se koristi kao dižestiv, onda je najbolji uz suve smokve i orahe.

DSC_2964.jpg
 
:pivce:
Za kvalitet najbolje pitati tehnologa sve ostalu su "deda mi rekao" nagadjanja. Proces proizvodnje rakija i jakih ak\lkoholih pica je citava nauka , postoji smer na poljoprivrednom fakultetu samo samo za to i svaki savet koji niej od strucnog lica niej zapravo savet. Evo nekoliko saveta sa moje strane koji nece pomoci odredjivanju kvaliteta rakije ali ce razjasnati neke stvari .
Alkoholi su otrovi , etanol - sastojak alkoholnih pica je najmanje otrovan , svi ostali ubijaju . Nema rakije od koje ne boli glava , samo je pitanje kolicine . Ako glava boli od male kolicine rakije to znaci da ima necistoca , odnosno prekomernu kolicinu metanola ( popularno prvenac) koji se u nalazi u svim prirodnim rakijama i to u procentu od 0,2 do 1,2 . Takodje mamurluk izazivaju patocna ulja koja se javljaju u poslednjim frakcijama destilacije na kraju procesa .Obijena pica boju , miris i ukus dobijaju drvenih sudova u kojima se cuvaju . Vanilin i jos neke materije koje prelaze iz drveta u rakiju usporavaju metabolicku preradu alkohola u organizmu pa otuda mamurluk i glavbolja . Sto se stavljanja secera u voce tice stvari stoje ovako . U sljivu , grozdje i pojedine vrste krusaka ne treba stavljati secer jer ta voca imaju prirodno velikiprocenat secera , negde cak i 17 %. U neka druga voca , tipa dunje ili jabuke koja imaju svga par procenata secera se moze dodati secer kako bi proizvodnja imala nekakvu opravdanost a opet da se ne narusi prirodnost proizvoda . Dakle malo secera dodati u voce nece uciniti nista lose rakiji samo ce popraviti prinos, dodati velike kolicine secera je krivotvorenje prorodnosti. N a kraju , nepoznavanje procesa proizvodnje neminovono vodi do promasaja pre ili kasnije . Rakija moze biti 100 % prirodna i loseg kvaliteta .Zaboravih , "venac" nije nikakvi merilo kvaliteta
E ovo potpisujem,jedino josh mogu da dodam da se i u sljivu moze dodati secer do max 5% u odnosu na kolicinu sljiva.
Recimo ove godine je kod nas sljiva imala lose vremenske uslove te se desilo da ubrzano sazri i ne pokupi dovoljno secera.Da smo od takve sljive pekli rakiju nebi dobili ni 8 litre prepeka po kazanu.Secer se u dzibri moze izmeriti instrumentom koji popularno zovu sirometar i koji koriste ljudi koji spravljaju vino.
Josh jedna stvar,jacina rakije se ne meri samo gradomerom vec se mora izmeriti i temperatura rakije(postoji tabela po kojoj se na osnovu te dve informacije dobija tacna jacina rakije u stepenima koje kasnije pretvarate u grade.1 grad=2,5 stepena.
 
Najbolja procena:
Sravite pola čašice na dlan i protrljate.
Ako lanovi budu malo lešljivi šećeruša je.
Neki čak naprave dobru rakuju,
pa dodaju šećen i opet peku.

Dobro je da rakija iz kazana prvo ide i posudu sa vodom
(povremeno menjati vodu)
jer voda za sebe veže metil-alkohol
i očisti rakiju od njega.
(Od metil-alkohola boli glava sutra)
može se i dodati nekoliko grančica
neke aromatične biljke, npr. kleke


U gotovu rakuju možete staviti
lincuru ili srčanik
i to bude baš odlična rakija.

Poslednju rakiju, patoku
ne bacati, odlična je za pranje vetrobranskog stakla.

A ako imate neko drveno burence
prvi put ga napunite nekom aromatičnom rakijom
npr, kimovom.
Drvo popije finu kafenu boju koju posle vraća
u sledeću rakiju koju sipate.
I rakija onda miriše.
 
Poslednja izmena:
aman ljudi `prvijenac` iz cg. marka rakije, veoma jake

http://www.svetpica.com/proizvod/rakija-crnogorski-prvijenac/24

OSNOVNI PODACI:

Naziv:
Rakija - Crnogorski Prvijenac
Procenat alkohola: 50%
Proizvodjac: Agrokombinat 13.Jul
POREKLO/OPIS:
Crnogorski prvijenac je bezbojno jako alkoholno pice sa 50 vol% alkohola, vrlo pitko, harmonicno, blago izraženog tipicno vinskog mirisa. Ukus pun, izdašan.

Neke napomene:

U podgorickom vinogorju od probrane berbe vranca, nakon alkoholne fermentacije ukupna kolicina kljuka se podvrgava destilaciji na bakarnim aparaturama za destilaciju. Najbolji destilati se odvajaju i odležavaju najmanje godinu dana u sudovima od inertnih materijala.

Servira se na temperaturi od 4-6°C.

Preporucuje se kao aperitiv i kao dižestiv. Ako se koristi kao aperitiv, obicno se služi sa slanim štapicima, slanim krekerom i slanim prženim bademom i kikirikijem. Ako se koristi kao dižestiv, onda je najbolji uz suve smokve i orahe.

DSC_2964.jpg

Potpisujem.
Prvijenac je rakija ekstra klase.
Bolja je Exlencija.
Pravi se od šljiva oz kojih su odstranjene koštice
koje daju malo gorčine rakiji.

A Eeeeeeeeeeexra rakija je Prohorova šljiva
Ima je u manastiru Prohor Pčinjski.

Stara min 5 godina i flaši
zapečanoj voskom.

I najprostije:
U šljivu dodati malo domaćeg meda.
 
Potpisujem.
Prvijenac je rakija ekstra klase.
Bolja je Exlencija.
Pravi se od šljiva oz kojih su odstranjene koštice
koje daju malo gorčine rakiji.

A Eeeeeeeeeeexra rakija je Prohorova šljiva
Ima je u manastiru Prohor Pčinjski.

Stara min 5 godina i flaši
zapečanoj voskom.

I najprostije:
U šljivu dodati malo domaćeg meda.

koshtice obavezno vadish da ti rakija ne bi bila kisela,
a za exselenciju ljushte shljive,skidaju im kozhu!
 

Back
Top