Kako proceniti da li je rakija dobra?

I laboratorija ! Ono bar malo, da znas koliko si ispred konkurencije. Da mozes, na neki papir sertifikovati vrednosti tvoje i donete rakije ( uzorak 1l ostaje :) )
Za konkretne odgovore, ne tvoje pitanje jos moram pitati laboranta iz moje firme. Taj zna znanje...a i voli rakiju !
 
moze li mi ko objasniti (sto detaljnije) koja su to merila da je rakija dobra? :think:

Mislim da se radi o stepenu marmuluka koja ostavlja. Jeftinija te kasnije napije i vishe ti bude muka od nje, boli glava itd.
Ove bolje i starije sa dobrim vencom, pechene pod iskustvom imaju bolji miris i ukus koji produzzujuc'e greje jednjak.

Sad, nemoj mene mnogo, oko toga da slusash - jer nisam pio, ima jedno dve godine.

:)
 
znam coveka , seceras, ima vocnjak. pece sebi rakiju

on pece koliko je red. rakija prva liga. ima i drugara koji ima uredjaj za naknadnu filtraciju po nekim eu normama. znaci liga shampiona

ali, uvek ima ali

on kad pece, oni sto pomazu zamole ga da im da onaj otpad ili ostatak od pecenja. zatim oni u to dodaju secer i peku svoju rakiju. i da vidis cuda po ukusu i izgledu skoro da je ista kao i ona prava

naravoucenije, trust no one

treba da pronadjes neku koja ti pase i da se nadas da taj sto pece nece da se iskvari

meni se pre desetak godina svidela rakija iz manastira vrdnik, fruska gora. pitka ko mlekce, cak sam morao da dovedem drugara sa instrumentom da izmerimo, kad ono gromovaca. pre par godina kupim tamo nekoliko litara, malo je skupa. dodje mi rodjak iz iznostranstva i ja mu spakujem - nisam ni probao. ali mi ta rakija stoji kao neki nedostizni ideal. mozda se meni samo cini

i da dodam - stize mi za vikend onaj sa pocetka sto pece rakiju. pekao je sad u ponedeljak i utorak. malo cemo da zasednemo
 
ok razumem ja to... ali evo primera, imam rakiju koja je pitka, ujutru glava ne boli (po mojoj proceni znaci da nije secerusa), ali takodje imam i neku dedinu rakiju, dok je pijes sve zivo ti razjeda ali isto nije secerusa ujutru se kao nov budim... pa me zanima, koja je fora, neko proba i kaze dobra rakija - jaka.

Pa me sad zanima sta spada u to dobra, razumem i ja to da nosis u laboratoriju pa da proveris, ali mene zanima ovako, kako se gleda... za sad sam provalio da je dobra ako ujutru glava ne boli. Ima li jos koje merilo? Kako se gleda to sa vencom? Boja se obicno dobija od bureta... ma da ima slucajeva da sipaju i koka kolu u rakiju da bi dobila boju.
 
nisam ja neki strucnjak. i ja pazim dal me glava sutra boli. to je vazan kriterijum

sto se jacine tice pitanje je kako pijes.

neki cepaju samo prepecenicu, bez mere. neki prepecenicu casicu dve

nekada se u srbiji pila meka sljivka. to si mogao da pijes celo vece. ma ceo dan. vata i to.

ova sto je dobijem preko veze ima nepunih 44 stepena. to je pitko, jacina srednja. ako zasednem samo to pijem ne menjam do kraja

odokativno? tesko. jedino da od nekoga kupujes kod njega kuci. i to nije sigurno ako je baja vest.

ja sam kupovao lozu na pijaci u petrovcu, pitka, ukusna, ne boli glava

i jos sam kupovao lozu u zadnjoj kuci na ulazu u kanjon morace, desna strana ka bgdu. gazda se hvalio da snabdeva pola vma. i ta je bila dobra

sigurno je jedno nema dobre rakije da je jeftina. ja placam domacu kruskovacu 7 Evra, flasirana u 0,7. pravi je cale od mog poznanika
 
Pa ovako.Posto pijem vec godinama rakiju,volim je,a bogami zadnjih godina i pecem istu,smatram se pozvanim da malo kazem rec-dve.:).
Prvo i glavno je da je sljivka bas od voca.Nikakav secer i druge gluposti!Znam da je to tesko da se utvrdi kada kupujes,ali zato kupovati od poznatog.
Drugo venac.Kada protresmo flasu sa radzom,pojave se mehurici na vrhu rakije.E sad,sto se duze zadrze mehurici po obodu flase,to je rakija bolja.Odnosno kazeu da drzi venac.
Trece.Kada povucemo cug iz flase,case,bitno je da rakija ne pece mnogo u ustima,a kada se spusti u stomak oseti se toplina koja se siri po telu.E ta je prava,prirodna i dovoljno odstojala u nekom buretu.
Sto se boje tice,ona nije bitna (mada ja licno volim da je rakija zuta) jer ona nastaje tako sto bure (drveno naravno)pusta boju koju rakija dobija.Ko ima bure od prohroma,obicno ubaci jednu hratovu dasku u rakiju,i ona dobija boju od nje.
Jacinu rakije odredjuje onaj sto je pece.U nasem kraju se pece na 19 gradi (prepecenica),koliko je to stepeni nisam bas siguran,a kasnije se ta rakija "sladi" u buretu na nekih 17 gradi,i tada je dobra da se pije.
To je ukratko to.Ako ima pitanja,spreman sam,ako znam,da odgovorim.
 
ok razumem ja to... ali evo primera, imam rakiju koja je pitka, ujutru glava ne boli (po mojoj proceni znaci da nije secerusa), ali takodje imam i neku dedinu rakiju, dok je pijes sve zivo ti razjeda ali isto nije secerusa ujutru se kao nov budim... pa me zanima, koja je fora, neko proba i kaze dobra rakija - jaka.

Pa me sad zanima sta spada u to dobra, razumem i ja to da nosis u laboratoriju pa da proveris, ali mene zanima ovako, kako se gleda... za sad sam provalio da je dobra ako ujutru glava ne boli. Ima li jos koje merilo? Kako se gleda to sa vencom? Boja se obicno dobija od bureta... ma da ima slucajeva da sipaju i koka kolu u rakiju da bi dobila boju.
Добра је ако је питка, и лепо мирише...:lol:..има оних које се не дају помирисати, бљак...пробала на некој слави...:sad2:
И оно, кад попијеш гутљај, а осетиш га у стомаку тек....е, то је мерило....:super:
Иначе, домаћа ракија је закон, само је треба знати направити.....
Ја сам имала 30 год стару ракију, до скора, попило се....:roll:
Направио је мој деда кад сам се родила и оставио...
А боја се добија од бурета, наравно, или се стави нека травка унутра...
..не треба претеривати с травкама, неке је превише обоје...:whistling:
 
Pa ovako.Posto pijem vec godinama rakiju,volim je,a bogami zadnjih godina i pecem istu,smatram se pozvanim da malo kazem rec-dve.:).
Prvo i glavno je da je sljivka bas od voca.Nikakav secer i druge gluposti!Znam da je to tesko da se utvrdi kada kupujes,ali zato kupovati od poznatog.
Drugo venac.Kada protresmo flasu sa radzom,pojave se mehurici na vrhu rakije.E sad,sto se duze zadrze mehurici po obodu flase,to je rakija bolja.Odnosno kazeu da drzi venac.
Trece.Kada povucemo cug iz flase,case,bitno je da rakija ne pece mnogo u ustima,a kada se spusti u stomak oseti se toplina koja se siri po telu.E ta je prava,prirodna i dovoljno odstojala u nekom buretu.
Sto se boje tice,ona nije bitna (mada ja licno volim da je rakija zuta) jer ona nastaje tako sto bure (drveno naravno)pusta boju koju rakija dobija.Ko ima bure od prohroma,obicno ubaci jednu hratovu dasku u rakiju,i ona dobija boju od nje.
Jacinu rakije odredjuje onaj sto je pece.U nasem kraju se pece na 19 gradi (prepecenica),koliko je to stepeni nisam bas siguran,a kasnije se ta rakija "sladi" u buretu na nekih 17 gradi,i tada je dobra da se pije.
To je ukratko to.Ako ima pitanja,spreman sam,ako znam,da odgovorim.

Овиме је све речено.
 
Malo je promuckas, pa vidis kakav venac ima rakija :) Ja licno volim da je pijem, al volim nesto meksu rakiju, na 43 posto na primer, dok moja familija ljusti i pece samo one na 55 :)
Moja familija takođe spravlja ovu drugu varijantu....:lol:

Pa ovako.Posto pijem vec godinama rakiju,volim je,a bogami zadnjih godina i pecem istu,smatram se pozvanim da malo kazem rec-dve.:).
Prvo i glavno je da je sljivka bas od voca.Nikakav secer i druge gluposti!Znam da je to tesko da se utvrdi kada kupujes,ali zato kupovati od poznatog.
Drugo venac.Kada protresmo flasu sa radzom,pojave se mehurici na vrhu rakije.E sad,sto se duze zadrze mehurici po obodu flase,to je rakija bolja.Odnosno kazeu da drzi venac.
Trece.Kada povucemo cug iz flase,case,bitno je da rakija ne pece mnogo u ustima,a kada se spusti u stomak oseti se toplina koja se siri po telu.E ta je prava,prirodna i dovoljno odstojala u nekom buretu.
Sto se boje tice,ona nije bitna (mada ja licno volim da je rakija zuta) jer ona nastaje tako sto bure (drveno naravno)pusta boju koju rakija dobija.Ko ima bure od prohroma,obicno ubaci jednu hratovu dasku u rakiju,i ona dobija boju od nje.
Jacinu rakije odredjuje onaj sto je pece.U nasem kraju se pece na 19 gradi (prepecenica),koliko je to stepeni nisam bas siguran,a kasnije se ta rakija "sladi" u buretu na nekih 17 gradi,i tada je dobra da se pije.
To je ukratko to.Ako ima pitanja,spreman sam,ako znam,da odgovorim.
Imam pitanje, ne stavljati šećer uopšte?
Na ovim prostorima svi misle da znaju da prave rakiju, i svi prave onu otrovnicu, kad se ne izdvaja .... kako se zvaše ono? :neutral:
I koju je biljku najbolje staviti u bure?
Da li daje i ukus ili samo boju?
 

Back
Top