Zimnica

Marge posto sam ja iz Makedonije i kod mene ima paprika i ostalog povrca u izobilju evo ti savet za plavi paradajz:
Ako ti treba za corbu i djuvec iseces ga na kocke i blansiras kratko i ocedis od vode i u zamrzivac.
Mozes da ga peces u rerni, oljusten i isecen na kolutoce debljine 2 cm.Kad se ispece, skupis u kesice i u zamrzivac.I ovakav ide u corbe i raznorazne tave i ima bolji ukus.
Celi paradajz u ljusci peces u rerni ili ako imas gde na one sporetice na koje se priprema zimnica i kad se ohladi oljustis i skupis u kesice.Dobar je za ljutike koje se prave od paprike koja se pecena stavlja u zamrzivac.Znas ono, istucas beli luk, pecenu paprku, pecen plavi paradajz i sos od crvenog paradajza i na kraju poparis uljem.
Oljusten i isecen na kriske od 1 cm peces u rerni,Namazes tepsiju uljem, poredjas kriske koje pre toga posolis, pa ocedis i malo uvaljas u brasno, poprskas odozgo ulje i zapeces u rerni.Skupis u zamrzivac i koristis za musake, odozdo krompir, a odozgo plavi paradajz.Ovako mogu i tikvice.
 
e ovako imam pitanje u vezi ajvara. naime ove godine ga prvi put pravim.
dobila sam recept od rodjake koja kaze da prvo samelje sirovu papriku i paradajz na masini za meso a onda to kuva. sta mislite o tome? koliko znam za ajvar se prvo pece paprika pa ljusti pa secka/melje...ima li neko iskustva sa oviakvim receptom?
 
e ovako imam pitanje u vezi ajvara. naime ove godine ga prvi put pravim.
dobila sam recept od rodjake koja kaze da prvo samelje sirovu papriku i paradajz na masini za meso a onda to kuva. sta mislite o tome? koliko znam za ajvar se prvo pece paprika pa ljusti pa secka/melje...ima li neko iskustva sa oviakvim receptom?

mi ga prvo obarimo i ocedimo,pa sameljemo sutradan..
na takav nacin ces samo morati duze da ga kuvas da bi isparila voda koju ovako cedjenjem otklonis..
 
obaris i papriku i paradajz? i sutradan kada se ocedi sameljes i gotovo?

da..
obaris kratko, tako reci blansiras u vodi u kojoj je dodato sirce i biber u zrnu..
stavis u nesto da moze da se ocedi..mi pravimo jako veliku kolicinu, od 100kg povrca, pa koristimo one plasticne dzakove koje stavimo iznad neke posude da vise kako bi se voda lepo ocedila iz povrca..
sutradan sameljemo i bacimo na ulje da se proprzi i bude vrlo brzo gotovo..
skratis postupak, a opet povrcu ne uzmes dusu prvo sa pecenjem, a onda i sa przenjem..
 
e ovako imam pitanje u vezi ajvara. naime ove godine ga prvi put pravim.
dobila sam recept od rodjake koja kaze da prvo samelje sirovu papriku i paradajz na masini za meso a onda to kuva. sta mislite o tome? koliko znam za ajvar se prvo pece paprika pa ljusti pa secka/melje...ima li neko iskustva sa oviakvim receptom?
Može tako, nije loše, ali lepše je sa pečenom paprikom. Ovaj malo podseća na one kupovne.
 
Pravi domaci ajvar se pravi od pecenih paprika.Ispecene, oljustene, ocedjene i samlevene na masinu za mlevenje mesa.U serpu se sipa zejtin koji se malo zagreje i dodaje se paprika i kad se ukuva skupi se vruc u zagrejane tegle.
 
mislim da cu ove gdoine praviti bez pecenja paprike, pa cu videti kakav je. iskreno to mi je manje posla. ako ne budem zadovoljna tu je sveki koja pravi od pecenih pa ce poslati :lol:
hvala na savetima.
 
Dobar dan svima,
zanima me nesto (a odgovor nisam nasla nigde, koliko god to glupo zvucalo:)),a to je, koliko paprika kalira pri pecenju??? Recimo na 10 kg sveze, koliko dobijamo pecene i ociscene paprike?
Hvala!
 
e ovako imam pitanje u vezi ajvara. naime ove godine ga prvi put pravim.
dobila sam recept od rodjake koja kaze da prvo samelje sirovu papriku i paradajz na masini za meso a onda to kuva. sta mislite o tome? koliko znam za ajvar se prvo pece paprika pa ljusti pa secka/melje...ima li neko iskustva sa oviakvim receptom?

Nikad nisam cula za takav recept.:eek: Mora se sve ispeci, oguliti,nasjeckati pa kuhati na laganoj vatri.
 
Dobar dan svima,
zanima me nesto (a odgovor nisam nasla nigde, koliko god to glupo zvucalo:)),a to je, koliko paprika kalira pri pecenju??? Recimo na 10 kg sveze, koliko dobijamo pecene i ociscene paprike?
Hvala!

To ce ti biti jano kad vidis nekoliko teglica na stolu koje ce da nestanu brzinom svetlosti.:zcepanje:
 
ja pravila po tom receptu. sve samlela i kuvala. ekstra je ispao. sad cu da vidim kada odstoji da li ce se nesto promeniti. :)

ne mora sve da se pece..tako se dobije potpuniji ukus, ali se shebe sve sto se u povrcu korisno nalazi..
ako ga drzis na tamnijem i malo hladnijem mestu i dobro si sterilisala tegle pre sipanja, nalila kasiku vrele vode pre zatvarnja tegle nema sanse da mu se nesto desi osim sto ce biti pojeden :)
 
ne mora sve da se pece..tako se dobije potpuniji ukus, ali se shebe sve sto se u povrcu korisno nalazi..
ako ga drzis na tamnijem i malo hladnijem mestu i dobro si sterilisala tegle pre sipanja, nalila kasiku vrele vode pre zatvarnja tegle nema sanse da mu se nesto desi osim sto ce biti pojeden :)

hmmm...oprala sam tegle, sipala ajvar, zatvorila i okrenula naopako :confused:
za prvi put bice mi oprosteno ako sjebem nesto.
 
hmmm...oprala sam tegle, sipala ajvar, zatvorila i okrenula naopako :confused:
za prvi put bice mi oprosteno ako sjebem nesto.

moze i tako..mi u napunjenu teglu dodamo na povrsinu supenu kasuku vrele vode koja kljuca u jednom sudu u tom trenutku i samo zatvorimo tegle..
nikad nam se ni u jednoj nije pojavila budj cak ni posle godinu dana ako ih ostane :)
 
moze i tako..mi u napunjenu teglu dodamo na povrsinu supenu kasuku vrele vode koja kljuca u jednom sudu u tom trenutku i samo zatvorimo tegle..
nikad nam se ni u jednoj nije pojavila budj cak ni posle godinu dana ako ih ostane :)

cula sam i za tu varijantu ali ovo mi je bilo provereno jer znam da moja sveki tako radi :)
u stavri cula sam za varijantu da se prska poklopac...mislim sa hladnom vodom. ovo ipak nisam cula...stavis na ajvar direkt vodu pa onda zatvaras?
 
Зимница је један од најстаријих начина конзервисања хране, који омогућава да се хранљива својства сезонских намирница сачувају за употребу изван сезоне. Храна се на тај начин рационалније и контролисаније троши. Зимница се обично чува у подруму, на тавану, у кошарини (посебној привредној згради), а некада је било веома заступљено и чување у земљи, односно трапу.


5c51c2cbe8a03b2de4a2903a3f65e185-content_medium.jpg


- - - - - - - - - -

какву зимницу Ви волите?

у теглама или замрзивачу?

имате ли неки савет или рецепт да поделите?
 
ajvar2-630x472.jpg


- - - - - - - - - -

ајвар сви воле, неко само од паприка, неко са парадајзом и плавим патлиџаном

ја волим само од паприка са неком љутом паприком приде :ok:
 

Back
Top