Pitanje za Svajcarce!

pavle78

Početnik
Poruka
25
Zdravo Svajcarci! Jel moze mala pomoc! Interesuje me kako moze da se dodje i ostane u Svajcarskoj, naravno i da se covek zaposli! Koja zanimanja su tamo prohodna, sta se trazi, kako prolaze ljudi sa srednjom skolim a kako sa fakultetom!
Samo ja bih ako moze bez onog vencavanja za papire!
Pozdrav jos jednom i unapred hvala! :)
 
Da, lakse je otici na Mars nego u Svajcarsku!

Sto se tice da odes a da se ne zenis, najbolje je da imas nekog od rodbine/prijatelja, koji ce moci da ti garantuju za vizu.

Drugo ne znam da ti pomognem, jedino da znas da kod svajcaraca nema pravila - sve zavisi od slucaja do slucaja - od kantona do kantona jer su im zakoni na svakih 10km drugaciji..

pozdrav.
 
ma nema sanse drugacije da odes u Svajcarsku...ranije je to bilo super i strava, bez problema si mogao da odes u Svajcarsku kao sezonac da radis ili da ostanes ako si imao stalan posao, tada su Svajcarci trazili nase ljude sa podrucja bivse Jugoslavije da dolaze ovde da rade.E sad to posle rata vise nema, sada nas vise mrze i nemogu ocima da nas gledaju,posto ovde svaki dan neki Siptar napravi neko sranje i onda objave u novinama kako je to bio neki Srbin, a oni neznaju da razlikuju sta je srbin a sta siptar posto oni svi imaju nas pasos. Imigracija je ovde strasna, o rasizmu da ti ne pricam.Evo sad su poceli i auto osiguranja da nam ukidaju, znaci ko je sa Balkana moze to da zaboravi. Jedina sansa je kao sto su ti ovi drugi rekli, da ako imas srece nadjes neku devojku ili zenu ili babu ovde i da se lepo vencas sa njom, posle toga se lepo dogovorite da zivite odvojeno mislim to nemora niko da zna, ostanes 5 godina sa njom u braku i posle se razvedete. U to vreme nadjes sebi posao, mada je i to strasno tesko jer moras nemacki da znas. A to znaci da ces prvih godinu dana da posecujes kurseve nemackog jezika ako uopste i upises, a diplome i skole sto imas iz Srbije to samo neki procenat ovde uvaze i to stvarno mali i to moras sve naravno na nemacki da prevedes a ostatak od procenata moras da pohadjas ovde skolu da bi ti ostatak priznali.Mnogo je zeznuto ovde da se u danasnje vreme dodje.Uopste ti ne preporucujem, mada ko zna mozda ti budes imao vise srece nego mi, pa se obogatis ovde ;) veliki pozdrav i nadam se da sam ti pomogla...p.s zena moze da ima i dozvolu boravka da bi se vencao sa njom znaci nemora samo svajcarsko drzavljanstvo da ima.
 
pozdrav,

pa odgovoru bih zakljucio da zivis u CH, i imas neke mozda informacije za mene?

ja sam se ozenio 9-og novembra 2004 godine u svajcarskoj. i odmah predao papire u beogradu, posto nisu hteli da mi produze vizu na osnovu vencanja tamo. sada cekam vizu ovde, 3 meseca, i nemam nikakve informacije kad bih mogao ocekivati da je dobijem. takodje, moja supruga je odlazila tamo da se raspita - odgovor je bio u stilu "moras jos da cekas".

sta da radim?
da angazujemo advokata tamo?
da cekam da prodje jos neko vreme?
postoji li mogucnost da me odbiju?

ocekujem odgovor,
pozdrav
KIBO
 
Odgovoricu ti bez mojeg licnog iskustva nego samo iz price mojih prijatelja i poznanika. Znaci posto ste se ovde vencali i ti si verovatno bio ovde samo turisticki, oni su morali da te vrate dole dok ti ne izdaju dozvolu boravka.Jer dok oni to izdaju uvek traje malo duze, cak i vise od 3 meseci. Da te odbiju nemogu, jer tebi zena zivi ovde i po pravilu bracni parovi moraju da zive zajedno, a nju da isteraju iz zemlje isto nemogu sto je logicno.Advokata nemojte da uzimate, jer ce te samo jos vise da oduzite proces i onda ce oni jos gore da se ponasaju prema Vama.Tvoja zena nek ovih dana lepo nazove Fremdenpolizei u gradu u kojem zivi, tj. policiju za strance i nek ih pita dali se blizi kraj procesa za tvoju vizu i kad mozete da je ocekujete. Oni ce da joj daju vise informacija sigurno, posto je to sve kod njih zabelezeno. Ti ces doci ovde, dobices B vizu najverovatnije koju ces morati svakih godinu ili dve da produzavas, nisam tacno sigurna na koliko godina se produzava B dozvola boravka.
Nema sta da brinete, dobices vizu sigurno.Cim nadjes poslodavca, vidi da ti otvori radnu dozvolu i to mora u B dozvoli da ti pise. Znaci poslodavac samo pise u B dozvoli a kada dobijes C vizu to vise nece morati da stoji posto se onda kljucno zaveden kod njih u drzavi i imas sva prava kao i oni.To znaci da mozes i za drzavljanstvo da predas. Znaci B viza je Aufenthaltsbewilligung a C viza je Niederlassungsbewilligung.Aufenthalt znaci zadrzavanje na godinu ili dve u CH i ne vise a Niederlassung znaci da smes da se "naselis" (neznam kako drugacije da ti objasnim) u CH za nekih 3-5 godina valjda. Tvoja zena je sigurno isto upucena u to sve cim ovde zivi, a ako imas jos pitanja ti napisi..nisam strucnjak u ovim stvarima ali znam po sebi i po skoli odavde.
 
hvala ti na opsirnom odgovoru,

meni je to sve manje-vise poznato.
znam da ne mogu da me odbiju, da moraju da mi omoguce dolazak u CH, sa obzirom da mi supruga tamo zivi i radi.

problemi nastaju u sledecem. ona je tamo 12 godina a nema C vizu iz prostog razloga sto nije razmisljala da joj treba. pre 2 meseca je predala dokumenta za pasos, a pre mesec, mozda malo manje je predala za C vizu. u tu nastaje problem, kako su rekla, dok se njena C viza ne zavrsi, ne mogu da pocnu da rade za mene nista. po prici drugih, i advokata, plata i podignut kredit moze da predstavlja problem za njeno dobijanje C vize, cime bi se i automatski otezao moj dolazak tu...sve se to desava u kantonu luzern.
iz tog razloga, kako kaze advokat - moze da pomogne i ubrza taj proces.

zato se i dvoumimo oko toga.
a tamo svako prica drugu pricu,svako je imao drugacije iskustvo i koliko sam ja snimio, PRAVILA nema...vec od slucaja do slucaja i kantona do kantona.

ako ti ovo nesto vise znaci da mi napises jos,
bio bih zahvalan puno!

pozdrav u svajcarskoj!
kibo
 
Tu si potpuno u pravu kad kazes, od slucaja do slucaja od kantona do kantona..to je tako, eto recimo kod mene je moja opstina gde sam prijavljena (tacnije SG) mojima recimo poslala formular da predaju za C vizu, nisu trebali sami da zahtevaju.Ispunili zahtev, poslali i u roku od mesec dana dobili C vize.Ovde je tako da moras barem 10 godina da budes na jednoj od opstina u SG prijavljen da bi dobio C vizu.I posle mozes i za drzavljanstvo da predas.Neznam kako je u Lucernu.A to za kredit sto ima, to mogu samo da ti kazem da uopste nije tacno, jer kredit moze samo oduzavanje procesa kod drzavljanstva da prestavlja.Ali kod dozvole boravka sigurno ne.Radim u odeljenju za kredite, po tome mogu sigurno da ti garantujem da nije tacno.Kod dozvole boravka to uopste neigra ulogu da li neko ima kredit ili ne, ali kod drzavljanstva hoce samo da znaju stanje i razlog podizanja kredita, jer sta ako je neko digo kredit za kucu u Srbiji, i onda se pitaju "pa cekaj ti pravis dole kucu a hoces ovde da zivis"..mislim da me razumes, mada eto samo to hoce da znaju ali ako je neko za auto ili namestaj digo kredit onda je to ok za njih. Eto toliko od mene, stvarno neznam kako bi mogla da Vam pomognem na drugi nacin.
 
Vidim da ovde ima ljudikoji su ispekli zanat u CH sto se tice tih viza i zivota u CH pa bih hteo jos nesto da pitam!
Pricali ste o priznavanju diploma, interesuje me u kojoj meri se priznaju diplome srednjih skola, kao i diplome visih skola i fakulteta!? Pre svega mislim na tehnicke fakultete!
I jos jedno pitanje!
Od dugarice iz Austrije sam saznao da tamo postoji mogucnost usvajanja i da se na taj nacin dobije neka vrsta vize i radne dozvole!? Da objasnim jos malo! Majku te moje drugarice je usvojila neka Austrijanka, i to otprilike negde u 40-oj godini, toliko je imala majka moje drugarice, i sad je cela njena porodica tamo na osnovu toga! Imaju neke papire, nisam bas siguran koje papire ali znam da rade i njeni roditelji i njen brat na osnovu tih papira! Pa me interesuje dali je tako nesto moguce i u Svajcarskoj!?
 
pavle78:
Vidim da ovde ima ljudikoji su ispekli zanat u CH sto se tice tih viza i zivota u CH pa bih hteo jos nesto da pitam!
Pricali ste o priznavanju diploma, interesuje me u kojoj meri se priznaju diplome srednjih skola, kao i diplome visih skola i fakulteta!? Pre svega mislim na tehnicke fakultete!
I jos jedno pitanje!
Od dugarice iz Austrije sam saznao da tamo postoji mogucnost usvajanja i da se na taj nacin dobije neka vrsta vize i radne dozvole!? Da objasnim jos malo! Majku te moje drugarice je usvojila neka Austrijanka, i to otprilike negde u 40-oj godini, toliko je imala majka moje drugarice, i sad je cela njena porodica tamo na osnovu toga! Imaju neke papire, nisam bas siguran koje papire ali znam da rade i njeni roditelji i njen brat na osnovu tih papira! Pa me interesuje dali je tako nesto moguce i u Svajcarskoj!?


Zaboravi na to u Svajcarskoj.Ipak su Austrijanci dosta tolerantniji,zakon za strance u Svajcarskoj je dosta poostren,tako da ti je jedini nacin da dobijes boravnu ili radnu vizu zenidba/udaja ili ukoliko imas neku zesce bolju skolu koja je medjunarodno priznata i imas ponudu za rad od neke firme u Svajcarskoj.To je to.
 
sto se tice priznavanja diploma tamo, mogu da ti kazem ono sto ja znam - moj brat je ovde radio kao asistent na faksu par godina (arhitektura), posle toga je otisao u svajcarsku, gde radi kao da ima zavrsenu srednju skolu!
toliko o tome!!!
 
Stvarno ti želim odlazak u Švicu, ako ikako možeš da uspeš (po mogućstvu bez ženidbe neke babe). Ali ljudi moji pa oni samo sebe štite da bi bolje živeli i uspevaju u tome, a ova tema je prerasla u stilu oni nas mrze. Pa zamislite gde bi nama bio kraj da ovi naši političari misle malo i o nama običnim smrtnicima a ne samo o njihovim prohtevima i nezasitosti. Ja na žalost ne živim u Švici ali bih i te kako voleo. Znate li da oni nisu u šengenskom viznom režimu i da to ne žele, i da ih je EU ucenjivala da se pridruže ili će im uvesti vize za ulazak u državama šengenskog sporazuma. Ali su rekli NE i svaka im čast. Pa nemojte da mi neko kaže da nije upoznat sa svom pomoći države Švajcarske našoj zemlji i da nas stvarno cene i poštuju. E sad zamislite da otvore granicu pa mi bi svi otišli tamo jer je cool!
Igrom slučaja boravio sam u Cirihu 6 dana 2003 godine jer je moja supruga morala na hitnu operaciju. Samo banalan primer oko njihovog mentaliteta. U pauzi za ručak u parku bolnice sede zajedno profesori, doktori, čistačice i kosači trave u parku (njih oko 10) i ručaju i svi se druže i pričaju i smeju. Jednom rečju ne pate od visine, a kod nas da li toga ima. Neka me neko razuveri. Pa oni poštuju i sebe i druge i druželjubljivi su.
E sad i ja bih voleo da tamo živim i radim ali...
Zato želim članu da poručim još jednom da mu želim da uspe da ode u Švicu, ali brate ako imaš nekih afiniteta za neki posao ti im se obrati. Pozdrav!
 
Nekima je tesko da se naviknu na njihov nacin zivota, razmisljanja. Ne mozes da ocekujes da se oni prilagodjavaju tebi, nego moras ti njima.
Niko nece da ti se klanja, uzmi ili ostavi.
Moja kuma pokusava da natera njenog svajcarca da uci srpski, a on joj kaze da nije on dosao u Srbiju nego ona kod njega. Eto takvi su. Drze do sebe i tacka. Naravno ima i izuzetaka.
Od njih mozemo mnogo da naucimo. Da smo svih ovih godina bili bar pola pametni, vredni i slozni kao oni, ne bi ni morali da idemo tamo. Imali bi Svajcarsku ovde(sa slovenskom dusom :P )
 
dragi moji zemljaci,da vam nesto iskreno kazem.

ovde je nista posebno


toliko sam ocekivao

i nista


kao i za svaki narod,tako i svajcarce ne mozete da globalizujete-nisu svi ni losi,nisu svi ni fini.

a i one dobre,200 000 ljudi sa prostora bivse sfrj,i jos ko zna koliko iz celog sveta,je pokvarilo

boli to sto siptari imaju nas pasos pa sva njihova sr anja pripisuju nama.a boli i to sto i nasi prave sranja.

da se sfrj nije raspala,tj da je zapad nije rasturio,ne bi bilo tako ovde.i zao mi je zbog toga.

u globalu,zahvaljujuci svojoj politici nazovi neutralnosti, u svoje banke su primili tone zlata,znanog i neznanog(ciji se vlasnici nikad nisu ni javili jer su pomrli a niko nije ni znao za to),sada te iste banke mesecno prave obrt milijardi franaka(konkretno proslog meseca 13,6 milijardi)

i sad oni tu nama prosipaju mooda za boobrege kako su oni nesto iznad nas ostalih!!!

al opet kad pogledam kakvi lopovi vladaju nasom sirotom srbijom,onda stvarno ne znam gde sam!!!!
 
Ja sam sasvim slucajno naletela na ovaj forum i ovu temu...vec 5 god. zivim u Svajcarskoj i moram da kazem da su svajcarci jako fini i kulturni ljudi.Mislim,stvarno nije fer da generalizujemo i trpamo sve ljude u isti lonac a pritom se osecamo uvredjeno kad neko drugi to isto radi sa nama.Meni se ovde svidja i nikad me niti jedan svajcarac nije uvredio ni na koji nacin,naprotiv ovde se osecam kao kod kuce i mnogo bolje nego u rodnoj mi Srbiji,nazalost :(
Okosokolovo je bas lepo opisao mentalitet ovih ljudi,oni nemaju predrasuda i nesto najnormalnije je da doktori sede i piju kafu sa cistacicama,kosacima trave sto se kod nas ni u ludilu ne bi moglo videti.
I jos bi morala da spomenem da je moja komsinica udata za svajcarca koji je samo zbog nje naucio srpski i svako leto provode u Srbiji.
Znaci nemamo svi ista iskustva....a svi ti njihovi zakoni,vize i sve ostalo i jeste za njihovu zastitu,da nije toga ne bi ni imali takvu drzavu.
 
Па где си ,,есадцом,, још увек ниси одговорио на моје питање од 12.06.2005.г. по чему си ти закључио да су они нацисти и расисти и да ли ти тамо уопште живиш или да ниси можда био на некој социјали ( азилу) па су те шутнули и сада ти нису по вољи. Пуно људи са ових територија (бивша СФРЈ) су примали разну помоћ поготово од Немачке и осталих, и у то време су пљували по нама, а када је политичка игра завршена исте депортују назад (а има их још увек охохо) јер им не требају више. Е САДА НАСТАЈЕ ПРОБЛЕМ у фазону куку-леле... Ставио сам три тачке а познаваоци прилика знаће о чему се ради. Е па шта сте тражили то сте и добили (само ми је жао нас који смо овде остали упркос свему).
Поздрав свима и нешто сте ми се успавали по питању швајцарске, и њеним лепотама, где живите, где одлазите за викенд.
...П.С. Чуо сам док сам био у Цириху да људи одлазе у Немачку у куповину јер је храна јефтинија, ја им верујем али да ли је толико јефтиније.
 

Back
Top