Test opste informisanosti (kulture)...??

SICILY

Obećava
Poruka
57
Upisala bih FON!! I naravno, s obzirom da mi mata nije jaca strana, uzela za prijemni i matematiku i opstu kulturu. :(
Zanima me, konkretno, kakva su pitanja?? Postoji li neka zbirka iz koje se moze spremati taj test? (mada, cisto sumnjam) :cry:
I bila bih vam veoma zahvalna ako bi ste mi predocili neke od mogucih oblasti za koje postoji sansa da budu obuhvacene, eventualno neka od pitanja!!

HVALA U NAPRED :)
 
SICILY:
Upisala bih FON!! I naravno, s obzirom da mi mata nije jaca strana, uzela za prijemni i matematiku i opstu kulturu. :(
Zanima me, konkretno, kakva su pitanja?? Postoji li neka zbirka iz koje se moze spremati taj test? (mada, cisto sumnjam) :cry:
I bila bih vam veoma zahvalna ako bi ste mi predocili neke od mogucih oblasti za koje postoji sansa da budu obuhvacene, eventualno neka od pitanja!!

HVALA U NAPRED :)

Ni na jednom faxu ne postoji zbirka iz koje mozes da spremis test opste kulture vec samo primer testa koji je bio na prijemnom prethodnih godina. Opsta kultura je nesto sto se stice godinama ucenjem, gledanjem TV, citanjem novina itd.

Jos jedna napomena: Istrazivaja zu pokazala da na testovima opste kulture najgore prolaze "streberi" koji nisu videli svet dalje od knjige. (ima mnogo pitanja iz oblasti filma, muzike, zabave a oni jadni od ucenja nemaju vremena to ni da pogldaju.)

ja inace studiram istoriju i evo na primer pitanja koja su se pala meni iz testa opste kulture:

1. Ko je voditelj kviza RUSKI RULET SHOW?
2. Oskar za najbolji film 2004. godine dobio je?
3. Jedinica za pritisak je?
4. Sta je ksenofobija?
5. Koji klub je 2004. godine osvojio ligu sampiona u fudbalu?
6. kako glasi pluskvamperfekat glagola ici?
7. Sta su primati?
8. Iz koje zemlje potice igra polka?
9. Ili grmi il se zemlja trese,
ili bije more o mramorje,
niti grmi.........

koja je to stilska figura/

10. u kom gradu se nalazi muzej PRADO?
11. Od navedenih dela Vilijama sekspira samo jedno je komedija:

magbet
hamlet
ukrocena goropad
romeo i julija.



toliko sam se setila. takva su pitanja na FILOZOFSKOM, a na FONU su verovatno slicna tj. iz istih oblasti.
 
Ne razumem ove ljude... dolaze iz udaljenijih provincija u bgd da bi studirali FON... 'Ajde da dolazis u grad da bi studirao nesto sto u svom mestu nemas, a sto je zaista nesto vredno... ali FON... Kakvo je ovo doba...

A sto se tice opste informisanosti... ne stice se ona samo gledanjem tv-a i citanjem novina... Kao sto se daje primetiti iz navedenih pitanja, makar polovina nauci se iz sireg interesovanja za kulturu u najuzem smislu, malo vecom angazovanoscu i aktivnoscu van skole, a u oblasti nauke, umetnosti, filozofije... Da ima ljudi koji zaista znaju da sastave test OI, ne bi se u njima nalazila pitanja poput: Ko je dobio oskara X godine... i slicno, jer ne vidim kakve to veze ima sa bilo kojim studijama, niti bilo cim vaznim.
 
SICILY:
Zanima me, konkretno, kakva su pitanja?? Postoji li neka zbirka iz koje se moze spremati taj test? (mada, cisto sumnjam) :cry:

Bas kao sto i sama rec kaze - test OPSTE informisanosti... Preporucila bih ti da malo vise pratis kvizove (npr. Sam protiv svih i sl.), citas novine, gledas neke dokumentarne emisije... ma ne znam ni sama, jer zaista pitanja mogu da budu cudnovata, da se zbunis totalno! Ne bih toliko polagala na taj test, a i odgovori umeju da budu zbunjujuci (od pet ili sest ponudjenih odaberi jedan)... Pojavljuju se i neki latinski izrazi, pa bi trebalo i njih (makar nekolicinu) da znas...
Nema pravila, cista sreca i kao sto kaze naziv testa - OPSTA OBRAZOVANOST :wink:
 
Misanthropos:
.....Ne razumem ove ljude... dolaze iz udaljenijih provincija u bgd da bi studirali FON... 'Ajde da dolazis u grad da bi studirao nesto sto u svom mestu nemas, a sto je zaista nesto vredno... ali FON... Kakvo je ovo doba...

Ne razumem zasto imas takvo misljenje o FON-u?? :?: :?: Ne znam koliko si upoznat, ali FON je trenutno, kod nas, jedan od najprestiznijih fakulteta a + je drzavni!! Na 3. god. se biraju smerovi i konkretno za menadzment postoji cak 20-ak odseka (npr.menadz. u zdravstvu,sportu, kulturi, multimedijalni menadz.,menadz. specijalnih dogadjaja, modni menadz.-za koji sam, inace ja zainteresovana i dr.). Takodje, FON jedini ima pojedine smerove i odseke u zemlji, koje nemaju cak ni vodeci privatni fakulteti!
I ja jesam u Kragujevcu uskracena za to da studiram bilo sta vezano za modu, i ako KG ne smatram udaljenom provincijom (niti ga bilo ko smatra)!


Hvala vam na ovim informacijam, jako su mi pomogle!! Sada makar znam sta mi je ciniti po tom pitanju... :) :)
 
pa sama si rekla opsta kultura, ja sam polagala isto i bilo je npr. Koji grad lezi na reci Nevi? Ko je kleopatra, ko prenosi malariju, NJutnov zakon je.. Keplerov zakon glasi i tako redom, Tomas Man je napisao... Ko je napisao to i to! Pa onda Sta prestavlja u hasanaginici sneg, i tako redom, sta je 7ma sila, koliko ima svedskih cuda, za sve su ponudjeni odgovori, u principu nije tesko! Ali moras da si spremna. Ja sam uradila test 90% tacno!
Srecno
 
Spremam prijemni ya filozofski faks i bas radim testove OI. Rekla bih da je od 30 pitanja 15 lako, oko 10 pitanja su ona koja se uce tokom skolovanja i onih preostalih 5 do 7 su bas teska... Ali, posto je zaokruzivanje, postoji mogucnost da se pogodi sistemom eliminacije.
... Bar se nadam
 

Back
Top