CUJTE SRBI! cuvajte se sebe...

gost 8170

Veoma poznat
Poruka
10.963
glasi naslov male knjige koju je napisao doktor Rodolf Arcibald Rajs. U toj knjizi on, koji se odrekao svog zivota u svajcarskoj, svog bogastva i blagostanja, zbog srba, govori o srpskom narodu, mane i vrline, surove istine o nama i o pokvarenosti tadasnje politike, korupciji...nikoli pasicu i drugima koji su se tada (1928 napisano) obogatili drzavnim funkcijama...
ovu knjigu koja se za dan procita preporucujem svima a prvenstveno radikalima

jel ima neko da je vec procitao?
 
analiticar:
A zar su samo Srbi pokvareni? Da li su Englezi, Amerikanci, Nemci, Rusi i ostali narodi operisani od korupcije? Molim Vas, nemojte blatiti vlastiti narod!
tipican ISKOMPLEKSIRANI RADIKALSKI ODGOVOR!!!
1. lepo pise da procitas knjigu sivonjo. prvo procitaj pa onda iznosi te glupe i izlizane odgovore karakteristicne za vas iz srs.
2. niko drugi nas narod ne blati, nego ga ponasanje tog istog naroda blati, a kada bi svaki stanovnik tu knjigu procitao mislim da bi sad bili osnivaci evropske unije a ne centar ratovanja u evropi :evil:
3. u knjizi pise odakle srbima korupcija i pise da je nisu oni izmislili tako da nemoj trcati pred rudu i lupati gluposti! :evil:
 
taj covek je bio prijatelj srbima i zbog srba je ostao i bez para, i bez postovanja... i u knjizi je rekao i sve dobro i lose oko srba.
na pocetku pise kako je on nas prijatelj a da pravi prijatelj nije onaj ko nas samo hvali i podilazi nam, nego onaj ko ce o nama reci istinu kako bi mi spoznali svoje slabosti i ispravili ih
 
KTULU:
analiticar:
A zar su samo Srbi pokvareni? Da li su Englezi, Amerikanci, Nemci, Rusi i ostali narodi operisani od korupcije? Molim Vas, nemojte blatiti vlastiti narod!
tipican ISKOMPLEKSIRANI RADIKALSKI ODGOVOR!!!
1. lepo pise da procitas knjigu sivonjo. prvo procitaj pa onda iznosi te glupe i izlizane odgovore karakteristicne za vas iz srs.
2. niko drugi nas narod ne blati, nego ga ponasanje tog istog naroda blati, a kada bi svaki stanovnik tu knjigu procitao mislim da bi sad bili osnivaci evropske unije a ne centar ratovanja u evropi :evil:
3. u knjizi pise odakle srbima korupcija i pise da je nisu oni izmislili tako da nemoj trcati pred rudu i lupati gluposti! :evil:

Dovoljno sam inteligentan da o svakoj stvari i pitanju imam SVOJE mišljenje i ne dozvoljavam da mi bilo koja stranka nametne svoje mišljenje kao konju samar. Juče su vladali JUL i Rasikali, danas tzv. demokrate, sutra će na vlasti biti neko treći, ali ću ja svoje vlastito mišljenje uvijek posedovati, što za tebe nije slučaj.
Iskreno mi te je žao.... :cry:
 
eremita:
analiticar:
A zar su samo Srbi pokvareni? Da li su Englezi, Amerikanci, Nemci, Rusi i ostali narodi operisani od korupcije? Molim Vas, nemojte blatiti vlastiti narod!


Slazem se potpuno, bravo

А ви вероватно никада нисте чули за Рајса кад тако лупате! ( Јаки сте ми ви Срби! :? ) Он није блатио никога и није рекао да су Срби покварени народ! Чак ни пост који коментаришете нисте добро прочитали!
 
Hellen:
eremita:
analiticar:
A zar su samo Srbi pokvareni? Da li su Englezi, Amerikanci, Nemci, Rusi i ostali narodi operisani od korupcije? Molim Vas, nemojte blatiti vlastiti narod!


Slazem se potpuno, bravo

А ви вероватно никада нисте чули за Рајса кад тако лупате! ( Јаки сте ми ви Срби! :? ) Он није блатио никога и није рекао да су Срби покварени народ! Чак ни пост који коментаришете нисте добро прочитали!
konacno me neko razume ovde :wink:
niko nije rekao kako su englezi itd. savrseni, i jednostavno u ovoj knjizi o njima nije rec vec o srbima i njihovoj prljavoj, lopovskoj vlasti, a i o narodu uopste
 
KTULU:
Hellen:
eremita:
analiticar:
A zar su samo Srbi pokvareni? Da li su Englezi, Amerikanci, Nemci, Rusi i ostali narodi operisani od korupcije? Molim Vas, nemojte blatiti vlastiti narod!


Slazem se potpuno, bravo

А ви вероватно никада нисте чули за Рајса кад тако лупате! ( Јаки сте ми ви Срби! :? ) Он није блатио никога и није рекао да су Срби покварени народ! Чак ни пост који коментаришете нисте добро прочитали!
konacno me neko razume ovde :wink:
niko nije rekao kako su englezi itd. savrseni, i jednostavno u ovoj knjizi o njima nije rec vec o srbima i njihovoj prljavoj, lopovskoj vlasti, a i o narodu uopste

Izvini, ali da li si malo i presla preko tog plota i dozivela neku tudju ne lopovsku i ne prljavu vlast ili to samo na osnovu onoga sto ti je negde i neko pricao. Zar drugi nemaju prljaviju ili lopovskiju vlast :?:
 
KTULU:
konacno me neko razume ovde :wink:
niko nije rekao kako su englezi itd. savrseni, i jednostavno u ovoj knjizi o njima nije rec vec o srbima i njihovoj prljavoj, lopovskoj vlasti, a i o narodu uopste

Pobogu sine :roll: pazi na raspored reci ako vec ne zelis da vredjas
Znas da smo osetljivi

A samo da se zna, Arcibald Rajs je bio pun hvale za tadasnji srpski narod tj seljake, vojnike (medju Srbima je proveo 15 godina), dok kada je nabrajao mane, pisao je o politicarima i drzavnim funkcionerima.
 
'Bio sam s vama kada ste bili u nevolji. Delio sam s vama patnje i da bih to mogao, žrtvovao sam sjajan život i veoma lepu karijeru koja je mnogo obećavala. Zavoleo sam vas, jer sam na delu video vaše ljude iz naroda u bitkama i presudnim trenucima, kada se prepoznaje istinski karakter neke nacije. Zavoleo sam vas i zbog žrtava koje sam radi vas podneo, jer za ljude i stvari se u toliko jače vezujemo u koliko nas to vezivanje košta žrtvovanja'.
Arčibald Rajs [1. juna 1928.]
 
Da, na zalost doziveo je i za zivota neprijatnosti (birokratske) u posleratnoj Srbiji. Naveo je nezahvalnost kao srpsku manu, koja je zabelezena odmah posle lenjosti.
Pomenuti rukopis "Cujte Srbi" napisao je razocaran bednom i korumpiranom administracijom tadasnje kraljevine. Njegove poruke nam i danas mogu posluziti kao ogledalo, bar sto se tice nekih mana. Razne ideologije, od komunizma pa na dalje, potrudile su se da nam obezvrede i prikriju vrline (mozda ne sa jasnom namerom, ali to je tako).

'Savremeni mladić smatra da nije njegovo da obezbeđuje život državi, nego da je država dužna da njemu pribavi sve kako bi on mogao da vodi što je moguće prijatniji život. Otuda i ona jurnjava mladih za funkcijama. Svi bi da budu činovnici, i mladići i devojke. Vidite, mladi oba pola jako dobro znaju da sada u vašoj zemlji nije potrebno nikakvo znanje ili sposobnost da bi neko postao činovnik, potrebno je samo da ga pogura neki poslanik, ministar, ili uticajni političar-strančar.

Današnja omladina će vam odlučno reći da nipošto ne želi da gine, jer joj to ništa ne donosi. Zna ona iz iskustva, gledala je to svojim očima, i kako oni koji su se žrtvovali, kod vas, u vašoj modernoj Srbiji, dobijaju samo nogom pozadi' Arcibald Rajs
 
vuk_:
Da, na zalost doziveo je i za zivota neprijatnosti (birokratske) u posleratnoj Srbiji. Naveo je nezahvalnost kao srpsku manu, koja je zabelezena odmah posle lenjosti.
Pomenuti rukopis "Cujte Srbi" napisao je razocaran bednom i korumpiranom administracijom tadasnje kraljevine. Njegove poruke nam i danas mogu posluziti kao ogledalo, bar sto se tice nekih mana. Razne ideologije, od komunizma pa na dalje, potrudile su se da nam obezvrede i prikriju vrline (mozda ne sa jasnom namerom, ali to je tako).

'Savremeni mladić smatra da nije njegovo da obezbeđuje život državi, nego da je država dužna da njemu pribavi sve kako bi on mogao da vodi što je moguće prijatniji život. Otuda i ona jurnjava mladih za funkcijama. Svi bi da budu činovnici, i mladići i devojke. Vidite, mladi oba pola jako dobro znaju da sada u vašoj zemlji nije potrebno nikakvo znanje ili sposobnost da bi neko postao činovnik, potrebno je samo da ga pogura neki poslanik, ministar, ili uticajni političar-strančar.

Današnja omladina će vam odlučno reći da nipošto ne želi da gine, jer joj to ništa ne donosi. Zna ona iz iskustva, gledala je to svojim očima, i kako oni koji su se žrtvovali, kod vas, u vašoj modernoj Srbiji, dobijaju samo nogom pozadi' Arcibald Rajs
meni je najgori deo kada su ga naterali da da ostavku i izgubi i tu malu platu koju je imao. I Pasic tada nije uopste hteo ni da ga primi na razgovor. A 1917. taj isti pasic rece njemu: "nemojte nas sad napustati kada ste nam najpotrebniji. znam da ste mnogo zrtvovali. zrtvujte sve! necete zazaliti. posle rata nista necemo moci nista da vam odbijemo..." i covek je umro u siromastvu....i to sam nacuo da je umro od srcanog udara dok se sudio sa nekom srbendom bahatim komsijom :? :(
 
Nemoj da upotrebljavas rec 'Srbenda' u negativnom kontextu, sav se najezim na to. Dovoljno je da kazes ' sa bahatim komsijom'. Rajs je celo svoje delovanje posvetio bas tom Srbendi-patrioti i borbi za njega i njegovo dobro. A mnogi na ovom forumu su spremni da termin Srbenda omalovaze i prikazu u negativnom kontextu, bez obzira na to sto on najcesce oznacava pohvalu, nesto dobro i pozitivno.
Pa rekoh ja tebi da smo osetljivi... :D
Postoji li u beogradu ulica Arcibalda Rajsa kojim slucajem?
 
vuk_:
Nemoj da upotrebljavas rec 'Srbenda' u negativnom kontextu, sav se najezim na to. Dovoljno je da kazes ' sa bahatim komsijom'. Rajs je celo svoje delovanje posvetio bas tom Srbendi-patrioti i borbi za njega i njegovo dobro. A mnogi na ovom forumu su spremni da termin Srbenda omalovaze i prikazu u negativnom kontextu, bez obzira na to sto on najcesce oznacava pohvalu, nesto dobro i pozitivno.
Pa rekoh ja tebi da smo osetljivi... :D
Postoji li u beogradu ulica Arcibalda Rajsa kojim slucajem?
komsija je bio bas onakav o kakvima je pisao, obogatio se preko noci na "legalan nacin i sasvim posteno" i bio bahat. a nije bio patriota jer da jeste ne bi takav bio i postovao bi arcija.
ima ulica i to u naselju cerak?? to ni nije beograd. to je periferija. A mislim da je zasluzio ulicu a ne samo spomenik u tom gradu... :?
 
KTULU:
glasi naslov male knjige koju je napisao doktor Rodolf Arcibald Rajs. U toj knjizi on, koji se odrekao svog zivota u svajcarskoj, svog bogastva i blagostanja, zbog srba, govori o srpskom narodu, mane i vrline, surove istine o nama i o pokvarenosti tadasnje politike, korupciji...nikoli pasicu i drugima koji su se tada (1928 napisano) obogatili drzavnim funkcijama...
ovu knjigu koja se za dan procita preporucujem svima a prvenstveno radikalima

jel ima neko da je vec procitao?
Takvi smo mi Srbi zato nas i svrbi.
A sto se tice iskljucivosti mislim da su ove pseudo demokrate sampiuoni sveta.
 

Back
Top