LJUBOMORA...

arttim

Zainteresovan član
Poruka
477
…. ISPRAVNA I NEISPRAVNA

ISPRAVNA – ima za cilj da se zastiti nesto sto je nama drago…
NEISPRAVNA – kao ZAVIST i sumnja…


ZAVIST je negativan oblik ljubomore.

Zavidna osoba mozda tajno zadrzava dobro od onoga koji izaziva njenu ljubomoru ili mozda zeli da takvoga zadesi zlo.
Ponekad, zavidna osoba ne moze sakriti svoja osecanja. Moze biti navedena da otvoreno naudi drugoj osobi….
Iako mozda ljubomora ne upravlja tvojim zivotom, medjutim do neke mere, sve nas pogadja ljubomora – nasa vlastita osecanja ljubomore i ljubomorna osecanja drugih. Svi smo podlozni ljubomori, ali se mozemo boriti protiv nje, mozemo je savladati……

Zavist je osecaj neodobravanja i nezadovoljstva prema drugima zbog njihovih dostignuca, poseda ili bilo kojih licnih stvari….
Zavidna osoba zeli ono sto drugi imaju i moze osecati da ono sto poseduju ne zasluzuju.
Zaavidna osoba dok se bori da se uzdigne na nivo onih kojima zavidi ona se degradira moralno, zrtvujuci ispravne principe. Cak i ako uspe, to je privremeno.

Zavist je izraz MRZNJE….
Koren zavisti je u SEBICNOSTI.
Zavidna osoba omalovazava one kojima zavidi tako sto umanjuje njena dostignuca neprikladnim kriticizmom ili dovodi u pitanje njene sposobnosti i motive.

Zavidne osobe naginju da budu NEPOVERLJIVE i SUMNJICAVE prema rivalima.

Zavidna osoba je POSESIVNA, pretetano sumnjicava, postavlja mnoga pravila i zahteve

A na kraju prava LJUBAV NIJE LJUBOMORNA…..

Da li ste imali iskustvo da je neko iz zavisti zeleo da vam naudi ili vam je naudio.. .I da li mozete prepoznati sopstvenu ljubomoru …..?????
Da li naginjete ljubomori i zbog cega…ili ne?????
Kako je prevazici???

Tanja 8)
 
U potpunosti se slazem! :D
Dodala bih samo da kada se kod nas samih javi ljubomora, mozemo je eliminisati ako je zaista postanemo svesni, prodremo u njene korene i uvidimo koliko je besmislena.
Samoposmatranje je kljuc da se lecimo od svega bolesnog u nama. Postati svestan sopstvenog mraka jeste prociscenje od istog. Onda on nama vise ne upravlja. Nema vise moc nad nama! :wink:
 
Zavist je izraz MRZNJE….

...Не бих се сложила. Рекла бих пре да је завист израз несигурности и осећаја мање вредности.
 
Hellen:
Zavist je izraz MRZNJE….

...Не бих се сложила. Рекла бих пре да је завист израз несигурности и осећаја мање вредности.

Zar nije i ljubomora izraz nesigurnosti i osecaja manje vrednosti? Zar nije i mrznja ekstremni izraz istog? Mrznja, zavist, ljubomora su manifestacije, a osecaj manje vrednosti je koren i uzrok istih.
 
Život me operisao od tih groznih osećanja: zavisti, mržnje i ljubomore i samim tim vrlo lako osetim ta osećanja kod drugih. A ponekad imam utisak da mnogi neguju takva svoja osećanja.
 

Nema lijeka ljubomori i najveci mudraci su skloni ljubomori,jer ona je stvar temperamenta,a ne stvar uma.Ako smo ljubomorni u mladosti ni starost ne donosi lijeka.Kod mladih je ljubomora odraz pretjeranog spola a kod starih je to bolest starosti i strah od jaceg! Covjek,uopste kad postane ljubomoran,povjeruje da vidi vise nego svi ostali ljudi! Nijesam ljubomorna, valjda stvar temperamenta! Ili samopouzdanja? U ljubomori ima vulgarnog i nedostojnog prema tudjoj licnosti.
Najcesce je ima u ljubavi...Onda ljubav postaje sumorno osjecanje. "ne trazim da budes mudra,nego budi lijepa i budi tuzna"-kaze Bodler.
Ljubomoran covjek,u najvecem broju slucajeva,to je onaj koji vjeruje da su drugi jaci i bolji od njega. Stoga je ljubomora jedan strah, a ljubomoran covjek kukavica...Negativno osjecanje koje nas cini nesrecnim...zasto? covjek je kovac svoje nesrece, jer sreca je iluzija, nije opipljiva, sreca je individualno stanje;sami odredjujemo kako cemo se osjecati...SVE JE U GLAVI!
 
Možda vam pomogne u lečenju vaših ljubomora...

NE POSTOJI VEČITO SAVEZNIŠTVO.

Znači neko savezništvo , pa i veza i brak uspevaju dotle dok su to obostrani interesi.
Tako do krize u njima nailazi onda kad ne postoji želja za savezništvom.
Ova želja se ne gubi usled jedne neodgovarajuće odluke , već kad se proceni da su očekivani razvoj i trenutna situacija neodgovarajući za savezništvo.

Doduše nekad se prekidalo kad je savezništvo razarajuće , a danas kad je nedovoljno isplativo....

Ranjenost i ljubomoru nemožete ukinuti u ovakvom društvu.
Interesantno je da ovakvo "materijalističko" gledanje na vezu nije posledica stvarnog materijalizma i nezavisno se javlja od njega i više je posledica evolucije i potrebe samozaštite.
 
A na kraju prava LJUBAV NIJE LJUBOMORNA…..

Da li ste imali iskustvo da je neko iz zavisti zeleo da vam naudi ili vam je naudio.. .I da li mozete prepoznati sopstvenu ljubomoru …..?????
Da li naginjete ljubomori i zbog cega…ili ne?????
Kako je prevazici???

Tanja 8) [/color][/quote]

Imala sam iskustvo da mi iz zavisti hoće nauditi - ali ono što ja nosim u sebi niko mi ne može ni ukrati ni oduzeti. Moj doživljaj nečega ili nekoga je samo moj i to niko ne može da mi uzme, niti ja mogu uzeti od drugih.

Mnogi požele da su od njih potekli stihovi koje piše divlja-u-srcu, ali nisu - to je samo njeno, mnogi požele da su britki kao krvolok - ali samo na tome i ostane, mnogi požele vatrenost gazdarice - ali je nemaju ... meni je drago da se šarenimo i da smo različiti, gajite sebe i razlikujte se od drugih i ne poželite ništa tuđe. 8)
 
arttim:
ISPRAVNA – ima za cilj da se zastiti nesto sto je nama drago…
NEISPRAVNA – kao ZAVIST i sumnja…
ZAVIST je negativan oblik ljubomore.
Zavidna osoba
ljubomoru
zlo.
MRZNJE….
SEBICNOSTI.
NEPOVERLJIVE i SUMNJICAVE prema rivalima.
Zavidna osoba je POSESIVNA, pretetano sumnjicava, postavlja mnoga pravila i zahteve
A na kraju prava LJUBAV NIJE LJUBOMORNA
Kakva zbrka termina...
O čemu se ovde uopšte priča?
Danas smo za ručak imali gomboce... mislim da je pravo mesto da ovde to napišem.
Kakva ispravna ljubomora? Odavno je poznato šta je zapravo ljubomora.
Autor koji je u priči o zlu, mržnji, sebičnosti, nepoverenju, sumnji, posesivnosti, zavisti i ljubomori umešao i "pravu ljubav" zaista ima potrebu za terapijom ako želi da ikada ostvari produktivnu ulogu u društvu.
 
a ja bas nesto ne verujem u tako nesebicnu ljubav koja nema trunke ljubomore ...nerealno je....i glupo je forsirati se i biti nesto sto je tako daleko od ljudskog bica....izigravati savrsenstvo....bolje krenuti od istine i onda kontrolisati ono sto je lose...
ok, postoji bolesna ljubomora.....ali cini mi se da je na ovoj temi mnogo toga pobrkano.....
 
Andreavk:
Ljubomora je prekomerni strah od gubitka necega sto i nije vredno cuvanja
Nije tačno! Ljubomora je normalan osećaj u ljubavi, a veoma je korisna kada zaista postoji realan razlog za strah. Ona nas pokreće da zaštitimo svoju ljubav od neke treće osobe. Preterana ljubomora je ono što destruktivno deluje na odnos dvoje ljudi jer može da se manifestuje kao mržnja, napad ili povlačenje iz odnosa.
 
...tako sam i ja mislila kad sam imala tri ipo godine:
...kad se dvoje voli sta tu ima neko treci da se mesa!
(radilo se o mom dedi naravno - nije smeo ni jedno drugo unuce da pomazi ili ne daj boze da ga izvede u setnju)
 
Andreavk:
...tako sam i ja mislila kad sam imala tri ipo godine:
...kad se dvoje voli sta tu ima neko treci da se mesa!
(radilo se o mom dedi naravno - nije smeo ni jedno drugo unuce da pomazi ili ne daj boze da ga izvede u setnju)
ja nisam nikada imala takve osećaje
možda to ima veze sa činjenicom da sam drugo dete i poslednje unuče
a možda ti imaš problem sa potisnutom ljubomorom
i zato se povlačiš iz odnosa svaki put kada se osećaš ugroženom
bilo bi dobro da na neki drugi način rešiš taj problem jer nikada ne možeš ukinuti treća lica iz odnosa
ispravka... treća lica kao autsajdere u odnosu
 
...pa zato i kazem da nista sto izaziva takvo osecanje nije vredno cuvanja
...zamisli to mucenje kad je cena ostajanja u vezi sa nekom osobom stalno osecanje ljubomore - racionalna ili iracionalna ljubomora svejedno
 
Andreavk:
...pa zato i kazem da nista sto izaziva takvo osecanje nije vredno cuvanja
...zamisli to mucenje kad je cena ostajanja u vezi sa nekom osobom stalno osecanje ljubomore - racionalna ili iracionalna ljubomora svejedno
ali uvek ćeš je osećati, ona je normalan deo ljubavi
a drugo je pitanje poverenja... naravno da je nemoguć ljubavni odnos bez poverenja
 
Hektor:
Ne slazem se sa konceptom autora teme da postoji opravdana ljubomora.Ljubomora je ili posesivnost ili znak da ljubavi nema,ili ako je ima,da je ozbiljno uzdrmana.

ne moras da se slazes ...ali postoji kao sto sam i napisala ISPRAVNA ljubomora koja ima za cilj da zastiti nesto sto je nama drago ili nekoga koga volimo...jer je to izraz ljubavi - mi iz ljubavi zelimo da zastitimo ono sto je nama dragoceno...

8)
 
Na kakvu zastitu mislis?Stitis se samo od neprijatelja.A neprijatelji su oni koje TI ne volis,a ne oni koji tebe ne vole.Prema tome,ako volis sve ljude,a pre svega svoju zenu i decu,sire zatim komsije,prijatelje i bliznje,sire ceo svoj narod,sire sve ljude na svetu,bilo dobre,bilo zle,sto ne znaci da se ne treba braniti od zlih kada te napadaju,e onda,mesta ljubomori nema !
 

Back
Top