Razjasnjenje nejasnoca oko Biblije

Pa recimo na Noja, koji se toliko napio da je go spavao, tako da je kasnije prokleo SINA koji je video njegovo stidno mjesto a isti ga je i prekrio...
Ili recimo Jakova, koji je blagoslov od svog slijepog oca Izaka dobio prevarom praveci se da je on ustvari Ezel, Izakov prvorodjeni sin, kojem je opet Jakov na prevaru uzeo pravo prvorodjenog sina...

Ili kada se Lot napio toliko da nije znao da je pocinio incest sa svojim cerkama?!

i jos puno puno drugih primjera...
Niko od proroka nije ziveo gresno, mozda je uradio nesto gresno...
Ali Bog moze oprostiti grehe...
Znaci bitno je kako je neko ziveo u celini...
Svi proroci su ziveli pobozno... i u odanosti Bogu..
A i oni su nesavrseni tako da Bog moze oprostiti poneki greh...
I David je ucinio teske grehe ali mu je Bog orpstio jer je video da se iskreno kaje i jer je David imao sve vreme dobro srce...
Takodje n ebi ga Bog izabrao za Kralja da nije video da David ima dobro srce...
To je ono sto Bog gleda..
Kakav je neko zapravo...
A Bog to vidi...
Znaci treba praviti razliku ako neko zivi pobozno i onda ucini neki greh...
Ili ako neko zivi gresno...
 
Poslednja izmena:
Hteo sam sve neke, sumnje, pitanja, nejasnoce da izlozim u ovoj temi nadajuci se odgovoru..
Vrlo je dobro što postavljaš pitanja..to znači da te interesuje odgovor.

1. Da li se Bog u Bibliji opisuje krnjavim, ljudskim osobinama, i da li je Bog u Bibliji stvarno savrsen, imajuci u vidu sljedece:
- Da se Bog odmara, da Bog zaboravlja kao i da se sjeca, da se Bog nadjacuje sa Jakovom u hrvanju, da Bog umire,..
Bog jeste savršen. Bog kao biće je za nas nepojmljivo, ali se On prilagođava svojim stvorenjima da bi Ga svako mogao videti. Pa se opisuje u tri dimenzije ili tri lica, od kojih je jedno lice Sin Božji, iliti Arhangel Mihailo, iliti Isus Hrist, kog stvorenja mogu videti.
Ovo što nabrajaš, ne bi bilo loše da navedeš Biblijski citat radi boljeg razumevanja.

2. Zatim, da li postoji neki zakon kojeg su sljedbenici Biblije u obavezi da slijede, i ako jeste, da li radi o posebnim knjigama unutar Biblije ili pak celokupne Biblije, ovo pitanje iz sljedecih razloga
-U Bibliji nalazimo naredbu ne jedenja krvi, djela mesa oko kuka / ako se nevaram/ zatim poligamija i to od strane izabranih proroka , zatim ropstvo kao i konkubine, onda kamenovanje, ubistvo za ubistvo, zatim obrezivanje, onda prinosenje i spalivanje zrtava, zatim ubijanje zena, deca, dojencadi, zivotinja, spaljivanje useva, drveca, onda propis samozadovoljavanja zbog kojeg je Bog ubio Onana sina Judinog sina Israilova.
Onda primjer pravog incesta, kao cerke sa svojim ocem, poput kcerke Lotove sa Lotom, koji je prorok, ili polovicnog, barem u danasnjem vrijemenu, kao incest Jude sina Jakovljeva sa svojom snajko /zenom svoja dva sina/, ili uzimanje svoje sestre od amidze ili daidze za zenu i td....
i jos mnogo toga..
Naravno da postoji zakon koji su sledbenici Biblije u obavezi da slede ukoliko žele da se spasu, a to je moralni zakon.
Bog je dozvolio da se jede meso, govori se i o tome koje je meso očišćeno, ali mi danas vidimo da je najbolja solucija da bi čovek napredovao i pravilno se razvijao biljna hrana, jer smo biljojedi. Bog samo kaže šta je dobro za nas...ako nemamo izbor u hrani onda jedemo šta imamo.
U poligamiji nema ništa loše ako na to gledaš normalnim očima. Čovek koji ima više žena taj mora imati i odgovornost nad njima, tj da im stvori uslove koje su potrebni. Poligamija je način za stvaranje što više dece, jer Tvorčeva poruka je sasvim jasna, "rađajte se i množite"...Tvorac od nas traži da stvaramo što više dece i da ih izvedemo na pravi put, tj pokažemo im Tvorca...to je način na koji mi treba da proslavljamo Boga.
Kamenovanje je smrtna kazna za bezakonje, i izvršava se u teokratskim državama gde se poštuje Božji zakon.
Obrezenje je jedan od uslova da se stupi u savez sa Tvorcem.
Žrtveni sistem uglavnom ukazuje na žrtvu koju će podneti Isus Hrist. Kada bi čovek prestupio prinosio bi nevino jagnje na kog bi simbolički preneo greh...na taj način treba da vidimo koliko je greh odvratan.
Sve ostalo navedeno je bezakonje koje se sasecalo da ne bi puštalo dublje korenje. Bog kaže da mu nije milo da strada bezbožnik, nego da se vrati sa zlog puta...ali nekada mora da reaguje hiruški i odstrani epidemiju greha, jer ej to jedini način da se što više ljudi spase. To ćemo shvatiti ako izađemo iz svog jednoumnog ugla.

3. Pitanje trojstva i njegovog spominjanja kako u starom, u kojem se po meni, shodno mojem skucenom znanju, ni ne spominje, tako i u novom zavjetu. Zatim spominjanje izraza BOZJI SIN, kako u jednini tako i u mnozini prema citavim drustvima od strane Boga tako da Bog kako u starom tako i novom zavjetu mnoge, bas mnoge ljude naziva BOZJIM SINOM, pa ko je to zaista Bozji sin a ko nije, i sta se time ustvari misli?
- Onda samo trojstvo, kada je nastalo kao dogma, i sta je sa kncilima koji su zasedali po ovom pitanju kao i po ostalim?
- Zatim jesu li to tri osobe, tri volje, tri ljubavi ili samo jedna, zatim pitanja razdvajanja Bogova, kao recimo da se 'Bozji Sin' Isus moli Bogu, od njega iste...
Bog nije stvoren, On nema svoj početak, On živi kroz večnost...On se ne može opisati, ali da bi Ga mi što bolje razumeli, Bog nam se pretstavlja u tri lica, tj tri dimenzije jednog itog Boga.
Svi smo mi Božja deca, Njegovi sinovi. Ali iz konteksta se zna kada se misli na Sina Božjeg (Isusa Hrista), a kada na stvorenja.
O ovome se može dosta pisati, ali je najbolje da pročitaš deo o trojstvu u knjizi koju možeš preuzeti ovde:

4. Zatim pitanje proroka, da li su oni bili sacuvani od velikih grijeha?
Zatim primjeri, bluda, prevara i td. koji se pripisuju istim tim prorocima,kako to shvatiti?
Na planeti niko nije savršen, Bog je spašavao ovaj svet preko najboljih ljudi koje je imao na terenu...to što su neki grešili je ljudska priroda....nije naše da sudimo nekom i da određujemo da li zaslužuje kaznu ili ne...videćemo jednog dana ko je šta zaslužio.

5. Zbog cega je Bog slao svim ostalim narodima u povjesti proroke koji su bili ljudi poput onih koje pozivaju, dok je Isusa poslao kao Boga?
- Zar to nije zapostavljanje ostalih, je li to pravda prema ostalima?
- Zatim kako to da se covjek moze ugledati na Boga, i uzeti zivot Bozji kao uzor, ako kazemo da je Isus bio Bog, jeli to moguce?


Unaprijed hvala...
Odgledaj onaj kratki film, biće ti jasnije.
 
Na pocetku bi htio da ti se zahvalim na vremenu koje si odvojila, i na trudu koji si ulozila, e sad...
Hteo bih da te upitam, tebe kao vjernicu koja vjeruje u Bibliju, a i sve ostale o necemu sto si iznela prilikom odgovora:
:nema na cemu :hvala:
]mona :1.Bog jeste savrsen i svemoguc , ako nije onda nije BOg.
................
Nema Bog ljudske osobine vec ljudi imaju Bozanske osobine, ali zbog nesavrsenstva su te osobine manjkave...


Ok, recimo da se slazem sa tobom, ali sta cemo sa svim onim opisima kojim se opisuje Bog kako u Starom tako i u Novom zavjetu, neke sam naveo u pitanju a ima ih jos puno, kao recimo da se Bog zamara i odmara, kao i da se Bog mora podjetiti jer zaboravlja, iskreno ja ne bih volio da me neko takav cuva, a kamoli da se takvom na povjerenju da upravljanje kosmosa?!

E sada sta sa tim opisima u Bibliji, jeli to znaci da je tu ljudska ruka malo sudjelovala i odredjene tekstove mjenjala ili je to sve Bozji govor? I ako kazemo da ti opisi nisu tacni da Savrseni Bog nemoze biti takav, kako onda prihvatiti Bibliju koja Njega, Uzvisenog opisuje na taj nacin? Kako razluciti sta je ispravno a sta ne?


Ne znaci da je covek ista menjao, nego je Bog opisivao stvari na nacin da covek to moze da razume...
na primer da je prepustio andjelima da pisu Bibliju nista ne bi smo razumeli...
Zato je Bog i preko proroka, tj ljudi do da se zapise Biblija...
Oni su prenosili Bozanske misli...
Zar ako je Bog svemocan ne moze zastititi Bibliju od toga da bude menjana?
Takodje kaze se da se Bog odmorio a ne da se zamorio ikada, to je nemoguce...
Odmorio u smislu da taj period nije delovao na taj nacin...
Nije se bukvalno odmarao...
Takodje ne mozes se kacit iza reci... gde pise da on zaboravlja...?
Sigurno nije zaboravan...
Bog je svemocan i sveznajuc...
Takav Bog je nad nama...



Koliko sam upucen, a nisam nesto puno, cini mi se da sam Isus u nekom od jevandjelja kaze kako on nije poslan da dokine, derogira i zapostavi 'zakone' i knjige koje su vazile prije njega,vec da ih samo upotpuni...

Bog je dolaskom Isusa uveo novi Zakon, novi zavet, al opet je puno toga preuzeto iz starog zaveta...
Tako je upotpunio je al opet neki su zakoni vazili samo do Hrista...
Citanjem cele Biblije se shvati koji...
Kao sto su rituali prinosenja zivotinjskih zrtava bili predslika Hristove zrtve i vazili su samo do Hrista...
Kao i zakon oko za oko zub za zub... u starom zavetu... ( do novog je vazilo)
Novi zavet kaze ne svetite se i volite i svoje neprijatelje..
znaci menja se to...


E sada kako znati sta je to tacno derogirano a sta nije od starog zavjeta i knjiga prije njega? Recimo ako za nesto ne nadjemo propis u novom zavjetu, konkretno u 4 jevandjelja, da li to znaci da ako je takvo spomenuto u starom zavjetu da je to nesto i dalje vazece? Sta je u stvari derogirano a sta ne, i ko ima tu vlast, moc i znanje da se osili bez ikakve potpore i da negira Bozji zakon...

hmm tesko mogu ti reci ovako ili dati spisak toga sta vazi iz starog zaveta a sta ne..
Pitaj nesto konkretno pa cu ti odgovoriti...
Al ise shvati citanjem cele Biblije...
Na primer ceo stari zavet je protiv idolopoklonstva i stari zavet kaze itso " cuvajte se idola"
znaci da vazi isto ..
ili na primer za laganje to novi zavet potvrdjuje...
itd...
uglavnom novi zavet potvrdjuje sta vazi iz starog...


Nisam najbolje razumio, ako se kaze da je Isus Bozja kreacija i njegovo stvorenje, koje ima svoj pocetak, zar vjerovanje u takvog 'boga', koji je i sam stvoren nije politeizam?
Posto si se sama izjasnila kao JS, da li je Isus prema vasem ucenju Bog ili ne? Isto vazi i za svetok duha?
Jer ako tvrdis da Bog sve stvara preko Isusa, sta ce onda Bogu sveti duh?!
Da li se i ostali hriscani slazu sa time da je Isus stvoren, i da li ga kao takvog uzimaju Bogom? Da li to znaci da proroci prije Isusa nisu vjerovali u Boga onako kako su trebali?!
Sta je sa svim onima koji su umrli prije hrista a nisu vjerovali u njega kao Boga?!
Ovde se govori o narodima i narodima....

Da li je moguce da Isus, ako je Bog nezna kada ce sudnji dan nastupiti?!

Bog je onaj koji je oduvek i zauvek, Jehova Bog...
Isus je njegov SIN.... nije Bog... stvoren od stane Boga...
jeste Bozanskog porekla...
Sveti duh je Bozja delujuca sila... sigurno da nije Bog.
Bog je jedan, koji je sve nacinio pa i Isusa.

kako sta ce mu sveti duh... bez njega ne bi mogao da stvara... il ideluje...
On potice od Boga...
Sveti duh ima mnogo vecu ulogu nego stvaranje...
Danas mnoge crkve ne veruju tako jer su prihvatile dogmu o trojstvu po kojoj je Bog Isus, ne priznaju Jehovu Boga i veruju u trojstvo... tri osobe u jednoj... iako to nema veze sa hriscanstvom...
to je vise blisko trijadama bogova u hinduizmu...
Sigurno da oni ne veruju da je Isus stvoren ..
Njima je Isus umesto Jehove...
on je sve i besmrtan i umire i sam sebe vaskrsava sam se sebi moli itd,,, ... nelogicno zar ne..

proroci pre Isusa su verovali kako treba... na sta mislis?
nije problem u ljudima pre Hrista vec nakon Hrista...
sto su prihvatili paganske doktrine ( trojstvo, pakao, besmrtnost duse, cistiliste ) pa veruju na pogresan nacin..
ne drze se Biblije...

Bog zna kada ce biti Sudnji dan... a Isus ce sigurno to saznati ili vec zna sada jer je blizu kraj i jer on treba da izvrsi osudu nad ovim zlim svetom...


:cao:
 
Poslednja izmena:
Pa da pocnemo. Da li se Big odmara? Da lu zaboravlja?
Ne.
Bog prestaje da stvara to je znacenje teksta odmara. I mi prestajemi da radimo 7 dana. Mi se odmaramo jer se unaramo.
Bog ne zaboravlja kao mi.
za Boga to znaci da ne sprovodi sankcije zazvek na primer.
Mi ljudi kiristimo nas recnik da opisemo Boga u da mozemo o tome uopste da givirimo. Jer nemamo drugo cime. Ali atribute koji imaju za nas znacenje nemaju uvek za Boga.
Mi smo ti koji govorimo o Bogu nasim nesavrsenim recnikom jer kako drugacije. Ali zbog tiga Bog nije nesavrsen.
 
Zavisi sta podrazumevas kada kazes biblija. Biblija je jasno Bozje otkrivenje. Medjutim kada kaze da Bog pocinu nije to isto kao kada ljudi pocinu od svojih dela.Samo da znamo o kome govorimo i sve je na svom mestu.Problem je sto mnogi koriste iste naocare. Treba znati da ima naocari za blizu i daleko. Ako ne vidimo da na tabli pise 70. Jer imamo naocare za blizo to ne menja na tabli 70 kmh.
 
Који "ми"?! Да ли то укључује Библију?
Рецимо, видео сам овде цитате против слављења Богиње Мајке, рекао бих да се то може описати том несавршеношћу људске спознаје.

Marija (Bogorodica) nije boginja, i moliti se njoj jer van pameti isto ako i svecima, nece ona nikome da pomogne, u bibliji jasno pise kome da se molimo i u cije ime, i ko je rekao da osim njega nema drugog, isto pise!
 
Марија је само део једног много старијег култа, као уосталом и хришћанство и свака објављена религија.
Наравно, ви догмете сте у паници пред таквим сазнањима.
 
Ne postoje reci koje bi mogle da dokuce svrsenog Boga. A lpak su nam nase reci doviljne da ga razumemo i njegovu volju.

Још једна контрадикција.
Да ли можеш да разумеш налоге људи које не познајеш?! Не, у том случају можеш само слепо да их извршаваш.
Сам си почео с тим како човек себи представља ствари, а Библија углавном Бога представља као људски ауторитет са људским склоностима (љубомора, рецимо).

"Ви још нисте ни себе тражили, а нашли сте мене. Тако раде сви верници, и због тога је тако мало све вере"
Тако је говорио Заратустра
 
Марија је само део једног много старијег култа, као уосталом и хришћанство и свака објављена религија.
Наравно, ви догмете сте у паници пред таквим сазнањима.

:eek: Kaj?
Koja те паника спосала?
Нисам/смо у никаквој паници јер ми знамо! :лол:
 
Потврђује.
У крајњој линији није ни битно коме се молиш. Ако се искрено молиш.
(Узгред, ја овај израз користим условно, јер је уобичајен. Трудим се да све урадим сам, а не да молим за помоћ)

Него, поставио сам ја на теми о вештицама и чаробњацима пост поводом Велике Госпојине, па се извесни лик ругао. Зато сам се сада сетио. Но, можда није фер-плеј с моје стране, видим извесног данас нешто нема...
 
Потврђује.
У крајњој линији није ни битно коме се молиш. Ако се искрено молиш.
(Узгред, ја овај израз користим условно, јер је уобичајен. Трудим се да све урадим сам, а не да молим за помоћ)

па мени је битно коме се молим јер тако верујем
а није све ни у молитви јер каже у теби непопуларној књизи зна Онај и пре него што замолимо шта иштемо, треба често и захвалити на снази која нам је дата да изгурамо и пребродимо проблем.
 
Pored svega vazno je sagledati i kontekst teksta i celi biblijski kontekst. Itd, itd.pored toga znacenje teksta na originalnom jeziku. danas to vise nije problem. Originalan tekst kaze za Boga gde pise da se odmorio u bibliji da je u stvari samo prestao sa stvarnjem. to je pravo znacenje teksta.
 
па мени је битно коме се молим јер тако верујем
а није све ни у молитви јер каже у теби непопуларној књизи зна Онај и пре него што замолимо шта иштемо, треба често и захвалити на снази која нам је дата да изгурамо и пребродимо проблем.

Теби је битно, али да ли због тога омаловажаваш молитве другог? Има ко тако ради, не треба ићи даље од ових форума.
Занимљиво, ја сам пре знао баш да се захвалим Богу кад ми добро иде. Не знајући шта пише у књизи, сам сам до тога дошао.
Ја не тврдим да ништа у тој књизи не ваља него да не може (по природи ствари и у појединостима) све бити тачно.
 

Back
Top