Ljudi procitajte i odgovorite jer mi je stvarno frka

The Scientist

Zainteresovan član
Poruka
208
Molio bih vas da mi hitno odgovorite jer treba sutra vec da pocnem da radim. Par pitanja:
1. Kolika treba da bude minimalna velicina neke fotografije (jpeg) da bi ona bila iskoristiva za postavljanje na bilbord velicine npr. 4 x 3 metra?
2. Da li znate neki sajt na netu gde bih mogao da skinem neke tako kvalitetnije fotke da bih mogao da ih iskoristim za bilbord.
3. Imam par nekih slika koje su velicine npr. 600 x 400 piksela, 72 dpi, koje sam skino sa neta i savrseno se uklapaju u ono sto treba da radim. Inace slike su malih dimenzija ali su veoma ostre. Da li uopste da pokusavam da im povecam rezoluciju na npr. 300 dpi pa da se malo namucim da ih popravim (ocistim, izostrim ivice itd.). Da li su one na taj nacin iskoristive?
Znam odlicno Photoshop ali nikad nisam radio bilbord pa nisam siguran da li ce moja mala slika i pored svog mog truda da je uvecam izgledati kao fleka.
Molim vas da odgovarate jer mi stvarno treba pomoc a sutra vec treba da radim bilbord tako da mi odgovori trebaju sto pre. Nemojte da vas mrzi. I sami znate kako je kad je frka.
Hvala
 
1. Bilbordi se obicno rade u razmeri 1:10 (ili u rezoluciji 30 dpi, sto ti dodje isto. Jedino fotk(e) 30x40 cm na 300 dpi ce ti izgledati zaista dobro, s tim sto se ne racuna ako imas losije pa ih samo u PhotoShopu "pretvoris" u navedeni kvalitet + ako neku fotku na bilb. fizicki uvecavas, racunaj da ti pada kvalitet.

1a. Kad moram, koristim za stampu i 150 dpi

1b. Koju god fotku da dobijes, u PhotoSH idi na image/image size - DEcheckiraj RESAMPLE IMAGE, daj mu RESOLUTION 300 pixela po inch pa OK. Kad ponovo otvoris Image size, promeni jedinice mere u cm ili mm i videces "realnu" velicinu svoje fotke, u standardu za stampu (znaci: bilbord - 30x40cm)

2. trazi wallpaper-e i prezentacije profesionalnih fotografa
skini moj favorites.zip na www.artitall.biz/lez/fav_photo.zip pa vidi sta ti valja
---- preporucujem skeniranje kvalitetnih casopisa na temu koja tezanim ili sl.

3. 600 na 72 pix/inch = 5 cm na 300 res. TEBI TREBA BAR 40 CM SIRINE (svaka tacka ce ti biti 8 puta veca - tacnije imaces kvadratice koji su toliki. To se ne retusira niti "pegla" bilo kakvim efektom)


xxx. Iskreno ti preporucujem Byzart u Rackog 6 tel. 766081 (ako si u BG). Odneses im *.eps na 300 dpi, na A3 (npr.) i za 100-inak din. dobijes proof koji ti daje sve inf o ostrini, boji i svemu ostalom sto ce ti ici u stampu (naravno, ako hoces da vidis deo svog bilborda, uradi ga na 30x40 300 dpi - ne zaboravi samo da su oni pravljeni da se gledaju izdaleka, i da svaki prolaznik moze videti izbliza 5-6 puta vise detalja)

murallez@verat.net
 

Back
Top