Problem sa žlezdom

lyra

Obećava
Poruka
97
Moja čau čau ženka je imala pre mesec dana problem sa podrepnom žlezdom. Zapuši se valjda, i morao je veterinar da joj to očisti. Počela je bila da joj opada dlaka od toga i koža joj se zagnojila, dok smo mi shvatili da nešto nije u redu. Medjutim sada, samo mesec dana kasnije, to joj se ponovo desilo(samo smo sad reagovali na vreme). Kakva su vaša iskustva sa ovim , da li i vaši psi imaju ovaj problem i da li je moguće da će to da joj se dešava non stop (svakih mesec dana?) Veterinar nam je rekao da se to nikad ne zna (kad će ponovo da se desi). A kaže i da nije dobro preventivno čistiti žlezdu, jer se onda organizam navikne i mora celog života redovno da se čisti. :roll:
 
Moj prvi koli je i inače oboljevao od svega i svačega, tako da me nije iznenadilo kad je počela da ga muči i paranalna žljezda, ali se taj problem pojavio negde u njegovoj 10-toj godini, pred sam kraj života.
Čistili su mu je svakih mesec-dva, pa je onda neko vreme bilo duže pauze, pa ponovo i otprilike je to to. To je veoma bolno i za psa jako neprijatno.
Ono što su mi rekli to je da ima veze sa starošću psa, ali i ishranom. Za to je dobro da jede i čvršću hranu, jer se i putem izmeta sama žljezda čisti.
Drugi pas iste rase nije znao za bilo koje zdravstvane probleme, pa ni za to.
 
lyra:
Moja čau čau ženka je imala pre mesec dana problem sa podrepnom žlezdom. Zapuši se valjda, i morao je veterinar da joj to očisti. Počela je bila da joj opada dlaka od toga i koža joj se zagnojila, dok smo mi shvatili da nešto nije u redu. Medjutim sada, samo mesec dana kasnije, to joj se ponovo desilo(samo smo sad reagovali na vreme). Kakva su vaša iskustva sa ovim , da li i vaši psi imaju ovaj problem i da li je moguće da će to da joj se dešava non stop (svakih mesec dana?) Veterinar nam je rekao da se to nikad ne zna (kad će ponovo da se desi). A kaže i da nije dobro preventivno čistiti žlezdu, jer se onda organizam navikne i mora celog života redovno da se čisti. :roll:

Evo moj pas ( pudla) upravo ima te probleme! Ona je pocela da ceska deo iznad repa posto nije mogla da dohvati guzu i napravila je ranicu na tom mestu. Veterinar kaze da se zlezde nisu dovoljno praznile zato sto stolica nije dovoljno tvrda ( kada je tvrda, onda govance doprinosi tome da se sadrzaj zlezde prilikom svakog kakenja po malo istisne).Dakle, treba raditi na ucvrscivanju stolice - i to tako sto ces mu davati govedju kost i najvaznije, probaj da mu jedno vreme dajes samo granule, iskljucivo psecu hranu. Mom psu je pomoglo,posto ona ne voli granule pa je sve jela osim njih, ali od kako vec 10 dana jede samo njih i povremeno pirinac, govance je tvrdo kao stena :D i rana joj prolazi!!!Pa javi kako je kuca! :D
 
Upala podrepne žlezde...
Funkcija te žlezde je da proizvodi sekret specifičnog mirisa kojima životinje obeležavaju teritoriju. Uzroci njegovog zapušenja mogu biti različiti; slab pritisak na sam kanal ili neka infekcija itd. Materijal koji se u tom slučaju sakuplja i zadržava je pogodna za razvoj fekalnih mikroorganizama pod čijim dejstvom se sadržaj iz žlezda razgrađuje i oslobađa histamin.
Histamin izaziva svrab kada dospe u tkiva i kožu. Iz tog razloga životinja se obično češe oko repa i u predelu leđa. Žlezda koja je zapaljena je takođe veoma bolna, a ponekada se može formirati gnoj koji može da probije kožu.
Kad se životinja češa opada dlaka jer se jako češa.... to svrbi i životinja se češa toliko jako da mu opadne dlaka.
 
Poslednja izmena:
Moje homofobično pseto ne da ni da mu provirim pod rep, samo jednom u godinu-dve počne da kunja, i na kraju mu se žlezda (obično leva) sama perforira i iscuri gnoj. Onda mu uz sve mere opreza (vezivanje njuške isl.) malo to čistimo i održavamo i posle opet sve bude u redu. I da! Što kvalitetnije granule jede, to mu se ređe to dešava! RC&Hill's!!! :worth:
 
ja imam slican problem sa tom zlijezdom ,pas povremeno vuce guzicu jer ga to svrbi prvo sam mislio da su paraziti,ali ciscenje od istih nije pomagalo,znaci povremeno vuce guzicuicesto se cese ,svuda po tijelu,i ponekad grize mjesto kod repa i rekao bih da joj opada dlaka vise nego sto bi trebalo ali sa citavog tijela a pozadi kod repa nema vidljavog opadaanja dlake,veterinar je dolazio da joj cijedi zlijezde ali je rekao da su prazne i da nema sta da se cijedi.
da li neko zna u cemu moze biti problem zasto se previse cese svuda po tijelu grize se kod repa i vuce guzicu po podu,i ima previse izmeta ,jela malo ili puno uvijek ima previse izmeta,i ponekad ima proliv.
inace u pitanju je labrador 17 mjeseci stara kuja
 
Šta jede? Tu su granule, i to ne ove komercijalne koje se reklamiraju i prodaju na svakom koraku, najbolje rešenje po pitanju iskorišćenosti hrane i količini i tvrdoći kake. Ako promena režima ishrane ne da rezultate tokom nedelju-dve, trebalo bi se ozbiljnije pozabaviti dijagnostikom.
 
sto se tice ishrane mog psa,hrani se raznovrsno,jede granule najmanje,mada nikad nisam mijenjao proizvodjaca ,jede eko5 od kad je kod mene ,ali je stvarno rijetko hranim granulama,vise jede hranu iz konzerve,a cesto kosti sa mesom,kuvano meso,rizu i poneke ostatke od rucka ,i nista slano ljuto i kiselo,neznam u cemu moze biti problem ,mada cu je povesti kod veterinara cim budem stigao kuci jer sam trenutno u inostranstvu
 
Fali joj tvrda hrana, ponavljam po ko zna koji put, dosadih Bogu i narodu, granule (dobre granule) su idealne upravo zbog redovnog pražnjenja žlezda. Moj pas je prošle nedelje bio dosta kod moje mame, švercovao se, jeo ostatke od ručka i evo, vidim da mu se malo napunila leva žlezda, bolucka ga.
 
Screenshot_20230302_154657_Gallery.jpg
Screenshot_20230302_131840_Gallery.jpg

Tu je nekada imao ranu ali valjda nije lepo zarasla
Bilii smo kod veterinara i davao sam mu dve nedelje tablete Relixine Comrpimes 300mg i posle neku mast Intiol-kamfor.
Ali se slabo nesto povuklo
Ovo mu je mast stavljena pa je tako crveno, inace nije
Kada se pritisne prvi put izadje malo belo i nakon toga pomalo krv
 
Pogledajte prilog 1305123Pogledajte prilog 1305125
Tu je nekada imao ranu ali valjda nije lepo zarasla
Bilii smo kod veterinara i davao sam mu dve nedelje tablete Relixine Comrpimes 300mg i posle neku mast Intiol-kamfor.
Ali se slabo nesto povuklo
Ovo mu je mast stavljena pa je tako crveno, inace nije
Kada se pritisne prvi put izadje malo belo i nakon toga pomalo krv

Ja savetujem odlazak kod veterinara
 

Back
Top