Ekranizacija romana

terapeut

Primećen član
Poruka
988
Koja je po Vasem misljenju najvernije prikazana knjiga na filmu?
Opste je poznato da se knjige vrlo tesko ekranizuju i skoro uvek nas razocaraju,ali da li je neko od Vas
odgledao nesto sto nije upropasceno ekranizacijom?
 
e, dojmio me se PROCES sa Kajl Mek Lahlanom, pojam nemam ko je režirao, ali bio je akturelan tokom prve polovine 90-tih. nekako sam BAŠ TAKO zamišljala slike. Uspelo, indeed.


LOTR takođe, iščekivala ga od jeseni 1997. kada sam pročitala vest da se snima! Nije lepo što nema Toma Bombadila - Enti su mi genijalni, a u junake se uvek zaljubim (uvek u drugog sa svakim novim gledanjem :oops: trenutno se ložim na Boromorovog brata Faramira, ali misim da bi mi Boromir više odgovarao :D






e, najgora EVER nan EVER ekranizacija mi je Bulgakovljev Majstor i Margarita (mnogo volim ovo!). Neka ruska verzija, mačor oooodvratan, sve nekako mračno (ko i svi ruski filmovi, naravno, svi imaju i brke i slična imena, pa ih je teško razlikovati)

Tihi Don u 4 dela, naravno, odličan jer ne moraš da čitaš celu lektiru 8) (nisam, zahvaljujući filmu, pročitala treću knjigu, a četvrtu sam pročitala od pola do kraja)

E, ima jedna čudan stvar: za devojku s bisernom minđušom NISAM SIGURNA da li sam gledala film ili ne. Nekako mi je i knjiga - filmična. Pa verujem da sam taj film već gledala. Samo nisam sigurna da mi se dopada, ni knjiga ni film.


odlična je i As You Like it, sa Benom Aflekom i Gvinet Platrou, ako se ne varam - ona glumi dečačića tu.
 
Betty:
...e, najgora EVER nan EVER ekranizacija mi je Bulgakovljev Majstor i Margarita (mnogo volim ovo!). Neka ruska verzija, mačor oooodvratan, sve nekako mračno (ko i svi ruski filmovi, naravno, svi imaju i brke i slična imena, pa ih je teško razlikovati)
...

I nasa verzija Majstora i Margarite je bez veze, secam se da je Rade Markovic bio profesor a Bata Zivojinovic Korovjov, mnogi delovi iz knjige su izbaceni.
 
MilanZ:
Slazem se da je malo pozitivnih primera ekranizacije romana.Jedan uspeli pokusaj Ime ruze. :wink:
Zaista moram da se slozim sa tobom.Eka je vrlo tesko pretociti u pokretne slike,ali dok sam citala knjigu bas sam tako zamisljala celu atmosferu ove po mom misljenju spektakularne price.
Sto se tice Majstora i Margarite,potpuni promasaj i veliko razocarenje za mene.
 


Primer dobre ekranizacije, nalazi se i u domaćoj kinematografiji. Rađen po fantastičnoj priči "Posle dvadeset godina" Milovana Glišića, film Đorđa Kadijevića "Leptirica" (Slobodan Perović, Petar Božović, Mirjana Nikolić) je izvanredno ostvarenje domaće kinematografije.
Osobeni predstavnik srpske realističke pripovetke Milovan Glišić, napisao je, neveliku po obimu, priču koja je Kadijeviću poslužila samo kao književni predložak. Majstorski razigravši radnju, prevazišao je njenog tvorca, čineći da vam se kosa podigne na glavi.
 
HeBePoBaTaH_:


Primer dobre ekranizacije, nalazi se i u domaćoj kinematografiji. Rađen po fantastičnoj priči "Posle dvadeset godina" Milovana Glišića, film Đorđa Kadijevića "Leptirica" (Slobodan Perović, Petar Božović, Mirjana Nikolić) je izvanredno ostvarenje domaće kinematografije.
Osobeni predstavnik srpske realističke pripovetke Milovan Glišić, napisao je, neveliku po obimu, priču koja je Kadijeviću poslužila samo kao književni predložak. Majstorski razigravši radnju, prevazišao je njenog tvorca, čineći da vam se kosa podigne na glavi.


e, a ovo bi trebalo da stoji na omotu dvd-ja?

Ne znam koliko je dobra, al znam da sam se kao dete plašila tih scena, posle nisam mogla da spavam, od straha



e, a niko da pomene Stivena Kinga...Meni je IT favorit
 
Betty:
HeBePoBaTaH_:
e, a ovo bi trebalo da stoji na omotu dvd-ja?

Ne znam koliko je dobra, al znam da sam se kao dete plašila tih scena, posle nisam mogla da spavam, od straha



e, a niko da pomene Stivena Kinga...Meni je IT favorit

Odlična ideja za još jednu moju tezgu sa strane. Ne sećam se da je "Leptirica" izašla na DVD-u. Tematski, ekranizovani romani ili edicija "Knjige na filmskom platnu". Izdavač - zna se :P

E, pa ne može Stiven King. Radilo bi se o autorima koji su sami ekranizovali svoja dela. Ne znam da li si čitala "IT", ali ja sam bio razočaran. Pre toga sam čitao Kingovog "Kudža" i bio veoma zadovoljan. Preporuka za čitanje. Ako bi uzeli u obzir romanopisce koji su ujedno i scenaristi i reditelji, onda je moj favorit Pjer Paolo Pazolini ("Teorema", "Svinjac")
-
Još dva dobra primera ekranizacije književnih dela :

1. "Prospero's Book" Petera Greenawaya po motivima Šekspirove Bure.
2. "Grk Zorba" Cacoyanisa po istoimenom romanu najboljeg grčkog pisca Nikosa Kazancakisa :wink:
 
HeBePoBaTaH_:
Betty:
HeBePoBaTaH_:
e, a ovo bi trebalo da stoji na omotu dvd-ja?

Ne znam koliko je dobra, al znam da sam se kao dete plašila tih scena, posle nisam mogla da spavam, od straha



e, a niko da pomene Stivena Kinga...Meni je IT favorit

Odlična ideja za još jednu moju tezgu sa strane. Ne sećam se da je "Leptirica" izašla na DVD-u. Tematski, ekranizovani romani ili edicija "Knjige na filmskom platnu". Izdavač - zna se :P

E, pa ne može Stiven King. Radilo bi se o autorima koji su sami ekranizovali svoja dela. Ne znam da li si čitala "IT", ali ja sam bio razočaran. Pre toga sam čitao Kingovog "Kudža" i bio veoma zadovoljan. Preporuka za čitanje. Ako bi uzeli u obzir romanopisce koji su ujedno i scenaristi i reditelji, onda je moj favorit Pjer Paolo Pazolini ("Teorema", "Svinjac")
-
Još dva dobra primera ekranizacije književnih dela :

1. "Prospero's Book" Petera Greenawaya po motivima Šekspirove Bure.
2. "Grk Zorba" Cacoyanisa po istoimenom romanu najboljeg grčkog pisca Nikosa Kazancakisa :wink:

koji izdavač?
NARODNA KNJIGA, pa da ide uz Politiku :D Ili provision pa da ide uz Novosti
 
Nasa verzija knjige "Majstor i Margarita" me je definitivno razocarala, ali sam knjigu procitala nekoliko puta i planiram ponovo. Takodje me je MNOGO razocarao film "Grof Monte Kristo" sa Ricardom Cemberlenom, ali to je i za ocekivati - ne moze 1500 stranica da se stavi u 90 minuta filma!
 
Betty:
HeBePoBaTaH_:
Betty:
HeBePoBaTaH_:
e, a ovo bi trebalo da stoji na omotu dvd-ja?

Ne znam koliko je dobra, al znam da sam se kao dete plašila tih scena, posle nisam mogla da spavam, od straha



e, a niko da pomene Stivena Kinga...Meni je IT favorit

Odlična ideja za još jednu moju tezgu sa strane. Ne sećam se da je "Leptirica" izašla na DVD-u. Tematski, ekranizovani romani ili edicija "Knjige na filmskom platnu". Izdavač - zna se :P

E, pa ne može Stiven King. Radilo bi se o autorima koji su sami ekranizovali svoja dela. Ne znam da li si čitala "IT", ali ja sam bio razočaran. Pre toga sam čitao Kingovog "Kudža" i bio veoma zadovoljan. Preporuka za čitanje. Ako bi uzeli u obzir romanopisce koji su ujedno i scenaristi i reditelji, onda je moj favorit Pjer Paolo Pazolini ("Teorema", "Svinjac")
-
Još dva dobra primera ekranizacije književnih dela :

1. "Prospero's Book" Petera Greenawaya po motivima Šekspirove Bure.
2. "Grk Zorba" Cacoyanisa po istoimenom romanu najboljeg grčkog pisca Nikosa Kazancakisa :wink:

koji izdavač?
NARODNA KNJIGA, pa da ide uz Politiku :D Ili provision pa da ide uz Novosti

brz na obaraču?
Revizor sutra?
 

Ja sam revizor ili Gogoljev "Revizor"? :P
--
Koliko volim Pazolinija, zbog njegove hrabrosti i umetničkog živca, svestranosti, jasnog i jakog individualizma, kao i zbog njegove omiljene glumice Silvane Mangano 8) toliko ne volim iživljavanje i neinspirativnost De Sada. Pazolini ga je, uostalom, sasvim preveo, ubacio ideologiju, smestio radnju u vreme buđenja fašizma, poetika u smislu erotizacije jeste slična, samo što je kod P. iskrena. Malo u filmu ima De Sada, što je dobro.
"120 dana Sodome" se davao na RTS-u, kao i "Hiljadu i jedna noć". Ovaj drugi je, meni barem, zanimljiviji.
 
kako vam je LOTR najbolje ekranizovan film kada je reziser samoinicijativno promenio neke stvari?
u drugom delu, promenio je potpuno karakter feramira, sto je NEDOPUSTIVO. kao i deo vezano za desavanja kada faramir i ekipa nadju froda i sema, u knjizi niti je faramir hteo prsten niti ih je vodio kod oca na upoznavanje...
ma dno, ja kad sam odgledala drugi deo, izgubila interesovanje za dalje.

prvi je korektno uradjen.


i slozila bih se sa nekim da je jedna od najboljih ekranizacija Ime ruze.
 

Gledao sam ekranizaciju pripovetke Borisa Savinkova "Jahač po imenu smrt". Osim što možete da uživate u fantastičnoj kostimografiji i scenografiji, koja dočarava Moskvu s'početka 19.v, film je primer lošeg, najpre književnog predloška, a zatim i nekoherentnog scenarija.
 
Jos nisam odgledao dobru ekranizaciju nekog knjizevnog dela, ali sam ih se nagledao losih.
Uglavnom su sve uzasne (uglavnom zbog promasene teme), ali najgora je, po meni, ekranizacija romana velika ocekivanja. Prvo sam procitao knjigu, pa zatim odgledao knjigu. uzas. modernizovano, OK, radnja ispostovana koliko-toliko, ali tema totalno promasena. ceo film se vrti oko, publici primamljive, veze pipa i estele, i to je kraj. gde je nestalo sve dublje od sladunjavog ljubakanja (inace moje omiljenje gvinet), samo idiot koji je rezirao film zna :evil: .
po meni je najvaznije zadrzati osnovnu temu knjige, odnosno poentu, dok je nevazno ako se malo promeni radnja (mora se to nekako smestiti u 90 min).
 

Back
Top