Sve o bebama 0-12 meseci

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
jedna plata u danasnje vreme, ukopali bi i se totalno sa troje dece :think:....sta znam, lepo je imati dece ali ja uvek prvo razmisljam o ovome koje imam pored sebe a drugom sam pocela da razmisljam kada su se kako tako otvorile realne mogucnosti da samostalno finansijski iznesemo sve to....znam, vremena se menjaju, ali svesno ulaziti u tako nesto ozbiljno pod parolom: Bice nekako.... ja ne bih mogla....

ja ne mogu da verujem da ti ovako razmisljas.
od celog Atinog posta primetila si samo finansijski momenat
 
Ja nekako gledam na sve to da je najskuplje opremiti prvo dete. Tada trebas kupiti kolica, razne inhalatore, tetrice, garderobu, skafander itd. Ne kazem da drugom, trecem itd detetu necu kupovati garderobu, mozda i nova kolica (ako budem imala novaca), ali ce imati bar nesto nasledjeno sto finansijski puno znaci. Da ne spominjem cenu trudnicke garderobe koja se isto "reciklira" kod sledece trudnoce. Mada sa druge strane kada se nema ni za osnovne stvari (grejanje, hranu itd), sto je na zalost trenutno cesta situacija u SRB razmislila bih dva puta pre nego sto se odlucim za jos jedno dete :sad2: Surovo ali je tako.

Ja predajem u jednom relativno malom mestu u Vojvodini, i kada vidim neke djake u cemu idu u sred zime, bas mi bude tesko. Imam dosta njih koji nemaju ni 20 dinara za kiflu na velikom odmoru :sad2: A i pored svega toga nekako guraju i uspeju biti nekada i mnogo bolji djaci i uopste ljudi od onih koji imaju i mnogo vise (da ne kazem previse) nego sto im je potrebno.

Teska tema.
 
29567_532785693412421_2069183458_n.jpg


:lol:
 
..ata.. :zag: :heart:
..postavite stvari ovako - vi u stvari zelite chetvrtu bebu..
..tako niko nikome ne krade mesto u srcu i nova beba nije zamena za onu koju ste tek zavoleli..
..zato shto i ne moze da bude..

..a kad..? ..kad pakujuci omalele stefketove stvari "sluchajno" izvuchesh onu mikroskopsku charapicu iz prve kese.. :aha:
..pravo vreme je uvek i nikad, znash i sama, to se samo jednom prelomi preko kolena.. :)

Da, vidiš, u stvari bi i bilo tako.... mada, lako je to reći, a nije baš tako lako postaviti u glavi stvari na taj način.
U svakom slučaju, sjajan savet, November :ok: Hvala ti :zag:
 
..Ata draga, potpuno te razumem, a napisacu i zasto...

..starija cerka je imala samo 16 meseci kad sam ja vec bila uveliko trudna sa drugom bebom,
planirala nisam desila se, kao i prva trudnoca, i bila sam jako srecna, zelela sam to dete, ma
kako nekom to tad bilo cudno..na pitanja kako ces sa dvoje tako male dece, odgovarala sam
lako...i mislila sam bice lako....
..a onda....sam dan posle par dana po ulasku u 7-mi mesec dobila bolove (celu trudnocu sam
pila prepar tada je to bio jedini lek koji se davao izuzev tokalize za odrzavanje trudnoce), trajali
su neko vreme i zavrsila sam u bolnici sa uverenjem na prijemu da ce biti sve ok, da ce me
poroditi.....nisu:sad2:ostavili su me da se mucim 8h sama u sobi na kojoj je velikim slovima
pisalo intenzivna nega:evil:ulazili pregledali, izlazili, pa opet ulazili, kometrarisali izmedju
sebe sta ce i kako ce..........i da ne duzim jer mi je i dan danas tesko da pricam o tome
posle dva dana sam se vratila kuci bez moje bebe (bio je decak:()...danima sam isla ulicom
kao luda, doktori me posle 15 dana vratili na posao kao da sam bila da vadim zub, a ne
ostala bez deteta, vec velikog deteta:sad2:
...jedva sam uspela da se nekako povratim i posle godinu ipo dana ponovo ostala trudna
sa svojim trecim detetom....rodila sam svoju mladju cerku:heart:

...nikad nisam prezalila svoje drugo dete, nikad, i verovatno nikad ni necu:sad2:cesto
kad vidim nekog mladica za koga mislim da negde lici na tog mog decaka kojeg sam
nosila ispod srca toliko dugo, zaplacem, placem i sad kad ti ovo pisem, ali znaj da
zivot ide dalje, da svako svoje dete volis na poseban nacin, i svako ima mesto u tvom
srcu, pa i ono ne rodjeno:heart:

...da nisam bila u situaciji u kojoj sam bila posle rodjenja druge cerke sigurno bih
rodila jos jedno bar....hocu reci, ako zelis, ako smatras da ces biti ispunjena sa troje
rodi nemoj da te taj srasni momenat iz zivota zakoci, spreci da rodis i svoje cetvrto dete:zag:

...srecno ti bilo sve, i sve sto pozelis da ti se ostvari, dobra duso ovog foruma:cmok:
 
jedna plata u danasnje vreme, ukopali bi i se totalno sa troje dece :think:....sta znam, lepo je imati dece ali ja uvek prvo razmisljam o ovome koje imam pored sebe a drugom sam pocela da razmisljam kada su se kako tako otvorile realne mogucnosti da samostalno finansijski iznesemo sve to....znam, vremena se menjaju, ali svesno ulaziti u tako nesto ozbiljno pod parolom: Bice nekako.... ja ne bih mogla....

Vidiš, i ovo zavisi od toga ko je na koliko navikao i ko se sa koliko zadovoljava. I moja plata, dok sam radila, i plata mog muža zajedno, nisu iznosile ni polovinu jedne plate njegovog šefa, tj. direktora. Ogromna je razlika izmedju njega, kao prvog u firmi i mog muža, kao prvog ispod njega. Razlika u visini plate je - 70-tak hiljada dinara!!! Pa se više puta desilo da razvlačimo do sledeće plate, ili jedemo ono što smo kupili na ček, bez kinte u džepu, a da nismo ni reč rekli, a kamoli kukali. A on kuka na sva zvona kako ne može, kako je teško, kako nema, kako ne može da živi sa tom platom... Pri tome se mi rastrčimo da zaradimo, i uvek, uvek! uspemo nekako. Ali da zaradimo, ne pozajmimo i slično. Malo, ali za hleb i mleko do plate i sledećeg čeka - dovoljno. A on odradi svoj posao u fotelji i ode kući da digne sve četiri u vazduh i da posle kuka. E, to je velika razlika.
Hoću da kažem - baš smo izvodili računicu i došli do zaključka da dvoje dece ili troje - ne čini veliku razliku. Bar sad, dok su mali. Odeća se nasledjuje, a i da mora da se dokupi, kao što uvek mora, uvek ima i jeftinih, a dobrih varijanti. Tamo gde prodajem, tu ću i kupiti i gotova stvar. A da sad planiram šta ću i kako ću kada krenu u školu - besmisleno je. Niko ne zna šta će biti ni za mesec dana, a kamoli za par godina. Pogledaj oko sebe, na svakom koraku su oni koji su do juče još živeli solidno, a sada ne znaju šta ih je snašlo. Nemaju za osnovno. Jednostavno - nestabilna su vremena i to je činjenica. Drugo, ljudi ne umeju sa parama. Jednostavno ne umeju. Ne kažem ti, ili bilo ko konkretno, ali masa ljudi ne ume da racionalno raspodeli. I da se pomiri sa tim da je tako kako je, da nema da kupuje sokove, čokolade, novi mobilni, fensi čizmice jer su u modi... i slično tome.
Neko ovo kako moja porodica živi nebi nazvao životom. Ustvari, mnogi i kažu - ej, pa ja da moram da preguram mesec sa 30 i kusur hiljada, pa ja ne znam šta bih, ja ne bih mogla... Ma, mogla bi, morala bi, jednostavno, kad nemaš izbor, onda prihvatiš to što ti je i živiš. Osim toga, to nikada nije samo ta plata. Roditeljski dodatak je 5 000 ( ej, to kada nam kapne oko 20-tog, mi progledamo ), pa taj Limundo ( kupiš, prodaš, zaradiš nekih par stotina, sto, dvesta po predmetu, pa si opet u plusu. Pa nekoliko predmeta nedeljno... skupi se ), pa mm odradi nešto privatno ponekad, bilo šta, fizikaliju, tehničko crtanje, nešto u vezi sa računarima, pa se meni ponekad javi neko od klinaca za privatni čas... Pa se preživi.
I znaš šta - nikada mi finansije nisu bile u fokusu. Ok, nekome jesu, ali meni nikada. Jer sam uvek, od kad pamtim sebe i svoj život u porodici, živela slično. Kad malo bolje, kad malo gore, ali uvek se natezalo.
I još jedna stvar... Mnogi kažu da nebi mogli da žive kao mi. A ja za većinu njih kažem - ne bih mogla kao oni, pa da mi čovek stavi pištolj na čelo. Jeste, imaju pare... i to je sve što imaju. I tu decu, ko ih ima. Pa, ebeš ti to, kad žena pokazuje šta je kupila i kaže - ali nemoj mom mužu da kažeš, on ne sme da zna. Staviću u ormar, pa ću kao da pronadjem za par dana, zaturila sam, stoji mi par godina već pa sam i zaboravila... Ili kad kaže - ej, kad ode negde meni svane... ili tako nešto. Nemam dovoljno para da putujem, da se moderno oblačim, da ispunim sebi neke želje... ali imam sve drugo. :ok:
I našli smo mi neku računicu, našli smo način kako bi moglo da se skoro i ne oseti ta treća beba finansijski. Nama dovoljno. A za par godina unapred... to se danas ne može planirati, na žalost.
 
Ata, slazem se.
Kad bi se cekali odgovarajuci momenti, finansijski, poslovni, porodicni... sve meseceve mene da se uklope i vlaznost vazduha... zivot bi bio kao program.
U zivotu UVEK trebas raditi ono sto osetis srcem...
Nije to 18-a beba... vec treca... ima li sta lepse od troje dece :heart: (sem 4-oro i vise)
Sutra ce ti oni biti zahvalni... jer kad odrastu imace jedni druge. :)
Uopste mi taj finansijski momenat nije upao u oko, dok sam citala tvoj post. Samo budi spremna psihicki i napred! Tako bi ja uradila.

BTW, zivot je k.urva. Mi npr.imamo uslove... oboje imamo solidna primanja, ne prevelika, ali dve prosecne plate. Umemo raspolagati, nismo trosni, uvek sve isplaniramo unapred, znamo gde nam svaki dinar ide, pa tako sve uspemo ostvariti... a umemo i dobro da stedimo.. ;)
Ali nismo mogli dobiti bebu 4 godine. :(
A mislila sam, radjacu ih ... punu kucu... ebes kucerinu kad je prazna i tiha... medjutim, ne moze sve kako treba...
Sedis, gledas dvesta kvadrata a srce ti prazno, sve oko tebe skupo a tebi trebaju samo jedne male rukice da te zagrle... pa odes kupis cipele od tries hiljada, doneses ih kuci i bacis u plakar medju takvih deset pari... i opet ostanes sam sa sobom... :(
Elem, zivot je to... ako se ne boris pojede te...
Meni je neopisivo krivo sto ne smem ni da planiram drugo dete... tak'a mi sudbina.

Ali zato necu biti neskromna, vec reci Hvala Bogu i na ovom mom malom prdezu... pa otom potom...

Poenta je okrenuti zivot na svoju ruku. :)
Od pocetka volim atu, ali me je fascinirala kad je ostala trudna sa trecim detetom, toliku pozitivu, takav stav, cistu radost... bez trunke sumnje... mislim da nikad nisam upoznala... skidam kapu...
I jako mi je bilo zao kad se sve izdesavalo... nepravda...
ali opet, okrecemo list, dvoje zive zdrave hvala Bogu... + zelja za jos...
Pa to je stvarno snaga volje za desetku!

Ps. zaspala sam u 20h... Evo me budna ko sova... doduse sa medom, cimao me svakih pola sata ali ajde... zaspali smo zagrljeni... :)
Ustvari me probudilo lupkanje u radijatorima... e sto me to nervira...
Al sam se raspisala.... :mrgreen:
(i otplakah turu )... Ahahahaah... idem da spavam...
 
ja ne mogu da verujem da ti ovako razmisljas.
od celog Atinog posta primetila si samo finansijski momenat

pa meni jeste bitan, zato sam i primetila....imaju dvoje dece, nije upitanju prvo dete a i sama je u prvoj recenici to spomenula, znaci da nije bitno ne bi to ni spomenula kao faktor....pa eto, ima ljudi kojima je bitna kakva-takva sigurnost, dete ne zivi od vazduha i ne moze ne voli svako da se nakaci roditeljima i drugima kad dodje do problema sa parama....a to bice kako bude je meni suvise hirovito.....missim, svako nek radi kako hoce, iznosim samo svoje misljenje, zivot za mene nije romanticna bajka....
 
cicak, zasto ne smes ni da planiras?

neizreciva, pre atinog posta sam i ja mislila samo pare da dodju
ali jeb.es ti to, imamo dovoljno, kad se preracunamo, necemo ostati gladni, a bice para, zato dragi radi kao konj, zato i ja polako ulazim u posao
 
I mi smo cekali bolje uslove tako da ne mogu reci da nam to nije bitno i nisu oni po nama ni sad stigli al' eto ovo malo je Bogu hvala u stomaku :), kao necemo mi da nasem detetu nesto fali, a sta ce mu to faliti(ako bude na mamu bice mu dovoljno malo i ne mislim materijalno da bude srecno, to mi uvek muz kaze: tebi je dovoljno malo da budes srecna), za osnovno cemo uvek imati, a ako bude srece i malo preko toga, ata stvarno si divna :heart: i samo napred:, i ja se isplakah!
 
Poslednja izmena:
pa meni jeste bitan, zato sam i primetila....imaju dvoje dece, nije upitanju prvo dete a i sama je u prvoj recenici to spomenula, znaci da nije bitno ne bi to ni spomenula kao faktor....pa eto, ima ljudi kojima je bitna kakva-takva sigurnost, dete ne zivi od vazduha i ne moze ne voli svako da se nakaci roditeljima i drugima kad dodje do problema sa parama....a to bice kako bude je meni suvise hirovito.....missim, svako nek radi kako hoce, iznosim samo svoje misljenje, zivot za mene nije romanticna bajka....
ona rece da nemaju puno ali da su se sracunali i da ce imati za trece
tvoj zakljucak da ce se tako ugrobariti uopste nije na mestu
nekom je 30 hiljada malo, nekome dovoljno za ono osnovno
mozda nece imati za nove patike, ali nece biti ni bosi
nijer to kao da ce imati punu kucu dece i ziveti samo od deciojeg dodatka i jesti iskljucivo krompir na 100 nacina a deca ici gola i bosa po sred zime
zato ti komentar nije bio na mestu, ona je pitala nas za misljenje zbog emotivnog stanja, a ne da mi komentarisemo njihov budzet i kako ce oni svoju platu raspodeliti
 
pa meni jeste bitan, zato sam i primetila....imaju dvoje dece, nije upitanju prvo dete a i sama je u prvoj recenici to spomenula, znaci da nije bitno ne bi to ni spomenula kao faktor....pa eto, ima ljudi kojima je bitna kakva-takva sigurnost, dete ne zivi od vazduha i ne moze ne voli svako da se nakaci roditeljima i drugima kad dodje do problema sa parama....a to bice kako bude je meni suvise hirovito.....missim, svako nek radi kako hoce, iznosim samo svoje misljenje, zivot za mene nije romanticna bajka....

:eek:
Hajde da počnemo od toga - šta je to sigurnost? Daleko bilo, pupupu, možeš dobiti otkaz prvi dan kada se sa porodiljskog vratiš na posao, a tvoj muž 2,5 nedelje kasnije. I opet kažem - daleko bilo! Ali, ako ti život nije romantična bajka i ako si sa dve noge na zemlji - jasno ti je da se takve i slične situacije ljudima dešavaju. E, kako bi se onda snašla? Ja sam sigurna, tj. ja ZNAM da bismo se mi snašli. I to je ono što meni uliva sigurnost! Pa, ko me kako razumeo.
Drugo, aman zaman ženo, da li ti misliš da sam ja malo dete, ili šta? "Nekima od nas je važna kakva takva sigurnost..." A ja ću da štancujem decu koja će da pasu travu i oblače se u smokvin list? :eek: Mislim, svaka tebi čast, svako od nas ima neki svoj rezon. Nekada nam se, bilo kome od nas, rezoni poklope, nekad ne, ali to je normalno. Ali da mi kažeš tako nešto, i još da ispadnem hirovita, a mi bre čitav elaborat izvodili, pa i taj finansijski i to taj finansijski kao jedan od prioritetnih. E, ovo je kao da si mi rekla otprilike da sam nezaposlena, lenja bebi štanc-mašina koja čeka sve na gotovo od drugih... :roll:
I konačno, odakle ti to kačenje roditeljima na vrat kad dodje do problema sa parama??? Ja sam ceo život, manje više, u problemu sa parama, pa sam se roditeljima "skinula sa vrata" još dok sam studirala. Mislim, nismo svi takvi, ima nas i malo drugačijih.
Ispade da svi koji imaju dovoljno novca tek za osnovno - vise nekom o vratu... :eek:
I nikada nisam rekla biće kako bude, već da je danas nemoguće planirati za n godina unapred. Tj. možeš planirati, ali hoćeš li ostvariti?

Bokica je lepo rekla, nisam pokrenula ovu priču da bi se pričalo iz finansijskog ugla, ali dobro... neka si mi rekla, baš :mrgreen:
 
ona rece da nemaju puno ali da su se sracunali i da ce imati za trece
tvoj zakljucak da ce se tako ugrobariti uopste nije na mestu
nekom je 30 hiljada malo, nekome dovoljno za ono osnovno
mozda nece imati za nove patike, ali nece biti ni bosi
nijer to kao da ce imati punu kucu dece i ziveti samo od deciojeg dodatka i jesti iskljucivo krompir na 100 nacina a deca ici gola i bosa po sred zime
zato ti komentar nije bio na mestu, ona je pitala nas za misljenje zbog emotivnog stanja, a ne da mi komentarisemo njihov budzet i kako ce oni svoju platu raspodeliti

e
to sam i ja mislila, al ti to bolje srocis :cmok2:
 
pa meni jeste bitan, zato sam i primetila....imaju dvoje dece, nije upitanju prvo dete a i sama je u prvoj recenici to spomenula, znaci da nije bitno ne bi to ni spomenula kao faktor....pa eto, ima ljudi kojima je bitna kakva-takva sigurnost, dete ne zivi od vazduha i ne moze ne voli svako da se nakaci roditeljima i drugima kad dodje do problema sa parama....a to bice kako bude je meni suvise hirovito.....missim, svako nek radi kako hoce, iznosim samo svoje misljenje, zivot za mene nije romanticna bajka....

tako je mene moja komsinka pitala hocu li imati jos dece, tj.da li planiram pa na moj potvrdan odgovor je usledilo "a zar se ne plasis da li ces moci to da izguras finansijski" i nastavak price
"ja ne znam da li cu jos jedno, nemam para...ne mogu" a dete nosi benetonov kacket od 5 iljki
prema tome nije svakome DOVOLJNO isto
meni je dovoljno da mi dete ne bude gladno, njoj je dovoljno da dete bude u markama od glave do pete..
 
:eek: boze zene kao da ste vi trudne....ja sam iznosila svoje stanoviste a ne davala njoj savet....niti je na nama da ikome savetujemo oko tako intimne stvari niti znamo tacno situaciju....to je izmedju iskljucivo izmedju njih dvoje....ja sam samo iznela svoje stanoviste, da nikad ne bih ulazila u pricu oko kod mene drugog deteta ako i malo imam dvojebe oko toga da mogu da ga othranim kako treba....toliko.....uostalom, verujem da su mnoge odavde sracuvanale, da im muz nadje bolji posao, da se kako tako skuce....i to je deo zivota, a dete sto je vece trazi vise novca, nije sve u tome da mu ostanu stvari od starije dece....
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top